Kedi Cinsleri

Tüm kedilerin kendine has fiziksel özellikleri olduğu gibi karakterleri ve özellikleri de vardır. Kedi cinslerinin tarihçesi de dahil tüm detaylar içeriklerde. Kedi cinsleri hakkında merak ettikleriniz; British Shorthair, Siyam kedisi, Maine Coonu ve Tekir dair Tüm kedi ırkları hakkında tüm bilgiler miyavliyo.com’da

  • Boyut
  • Tüy Uzunluğu
  • Tüy Dökme Oranı
  • Karakter
  • Konuşkanlık
  • Dostluk
  • Özellikleri

Gri Kedi Cinsleri

Pek çok kedi hayranının en sevdiği kediler olan gri kediler çeşitli cinslerde olabilir. Gri kedilerin en meşhurları aynı zamanda kedi cinslerinin de en popüler olanları arasındadır. Bu da gri kedilerin ne kadar ilgi gördüğünü gösterebilir. Duman, füme, siyah, mavi, gri, beyaz tüylerin çeşitli bileşimleri gri renk kürk oluşturabilir.

Gri renk kediler sadece renkleriyle değil pelüş oyuncak gibi görünümleriyle de tanınırlar. Her gri kedi bu görünüme sahip olmasa da British Shorthair, Scottish Fold gibi popüler kedi cinsleri sevimli pelüş görünümleriyle gri kedilere böyle bir şöhret de kazandırmışladır. Öte yandan hemen her cins içerisinde gri kediler bulunabilir. Hatta gri tüy rengi kediler arasında oldukça yaygın bir cinstir.

British Shorthair

British Shorthair, kedi severler arasında efsanevi bir yer tutuyor. Hatta dünyanın en popüler kedi cinsi olduğu söylenebilir. Onu bu kadar meşhur yapansa pelüş oyuncak görünümlü tüyleri, sevimli yüz ifadesi ve dengeli kişiliğinin yanında tarihi ve kökenleri. Adından da anlaşılacağı üzere bir İngiliz kedi cinsi olan British Shorthair dünyanın en eski cinslerinden biri. 19. ve 20. yüzyılda kedi merakının merkezi olan Avrupa’da olması her ne kadar bu merkez günümüzde Amerika’ya taşınmış olsa da ona tarihsel bir avantaj sağlıyor. Bu da onu en popüler ve en çok merak edilen kedi cinsi hâline getiriyor. Kısa tüylü ve orta büyüklükteki British Shorthair uyumlu, eğlenceli, orta düzeyde hareketli ve zeki bir kedi cinsi olduğundan insanlar arasında ilgiyle takip ediliyor.

Scottish Fold

Hani herkesin “kıvrık kulaklı kedi” diye tanıdığı kedi var ya. İşte o Scottish Fold. Kulakları öne doğru kıvrık, neredeyse içleri hiç görünmeyecek şekilde kapalı olan Scottish Fold özellikle yavrularının sevimli birer oyuncak kediye benzemesiyle ünlü. Kişilik özellikleriyle insancıl, sosyal, hareketli ve oyuncu bir kedi cinsidir. Bütün o sevimliliğine bu özellikler eklenince kedi severlerin dikkati üzerinde oluyor. Kedi şovlarının ve yarışmalarının vazgeçilmez üyesi oluyor. Aslında kökeni çok da eskilere dayanmıyor fakat kısa sürede dünyanın en popüler kedileri arasına girmeyi bu özellikleriyle başarmış.

Maine Coon

Maine Coon ya da Nazik Dev… En büyük evcil kediler arasında sayılan Maine Coon Amerika’nın yerel uzun tüylü kedisidir. Tarih araştırmalarına göre çok eski bir kedi cinsi olmasa bile en az yüzlerce yıldır Amerika’dadır. Bu “kısa” tarihe karşın resmi olarak kabul edilen ilk kedi cinslerinden biridir. Onu özel kılan tıpkı bir vaşak gibi sert ve avcı görünümünü koruması fakat aynı zamanda da yumuşak huylu bir kişiliğe sahip olmasıdır. Nazik Dev adını da iri cüssesine rağmen uyumlu kişilik özellikleri göstermesinden alır. Bu vahşi görünümün kişiliğine de bazı etkileri vardır tabii. O mükemmel bir avcı, özgür ruhlu bir orman kedisidir. Evlerimizde yaşamaya kolayca alışsa da ara sıra ufak yaramazlıklar yapacağını da hatırlamak gerekir.

Kedi türleri - kedi ırkları
En bilindik kedi cinsleri; British Shorthair, Scottish Fold, Bengal, Sfenks, Ankara Kedisi, Van Kedisi, Siyam, İran Kedisi ve Maine Coon ve diğer kedi türleri.

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Tüyler… Kedi bakımının belki de en zor kısmı. Hem kedilerin tüy dökerek evi kirletmesi hem de sık sık tüy bakımına ihtiyaç duyması kedi sahiplenmek isteyenler için biraz ürkütücü olabiliyor. Kedi sahiplenmek isteyenlerin en büyük çekincelerinden biri olan tüyler sebebiyle insanların daha az tüy döken ya da tüy dökmeyen kedi cinslerine yöneldikleri biliniyor.

Öte yandan kedileri çok seven fakat tüylere alerjisi olan insanlar da kendilerine en uygun kediyi sahiplenmek için tüy dökmeyen kediler konusunda araştırma yapıyor. Aslında “kediler çok tüy döker” yanılgısının aksine pek çok kedi cinsi ya çok az tüy döküyor ya da hiç tüy dökmüyor.

Habeş Kedisi (Abyssinian Kedi)

En eski kedi cinslerinden biri olan Habeş kedisi Mısır duvar yazılarında ve heykellerinde tasvir edilen kedilere benzerliğiyle dikkat çeker. Evlerimizdeki kedi biblolarının can bulmuş hâli gibi olan Habeş kedisi antik çağlara dayanan kökenleri ve evcilleştirilmiş ilk kedi cinslerinden biri olmasının yanında seyrek ve kısa tüyleriyle de en az tüy döken kedi cinslerinden biridir. Hem tüylü bir kedinin doğal görünümünü hem de neredeyse tüysüz bir kedinin tüy dökmeme özelliğini bir arada kendisinde toplayan Habeş kedisi egzotik, antik bir kedi cinsi olması, az tüy dökmesi ve eğlenceli kişiliğiyle ilgiyi üzerinde topluyor. Narin ve zarif kemik yapısının aksine güçlü ve hareketli olan Habeş kedisi, oyun oynamaktan ve evin en yüksek yerlerine tünemekten hoşlanır.

Devon Rex

Devon Rex çok kısa ve seyrek tüyleriyle tüysüz bir kediyi andırır. Tüyleri o kadar kısa ve seyrektir ki dokunulduğunda bile tüysüz bir kediye dokunuyormuş hissi yaratabilir. Bu sebeple Devon Rex en az tüy döken kedi cinslerinden biridir. Fiziksel özellikleriyle tüysüz Sfenks kedisini andıran Devon Rex, normalin dışında gibi görünen tüy özelliklerine karşın doğal bir kedi cinsidir. Enerjik ve aktif kişilik özellikleri ve sıcakkanlı kişiliğiyle tanınır.

Sfenks Kedisi

En popüler 10 kedi cinsi listemize girmeyi başaran diğer kedilerden çok farklı bir kedi cinsi Sphynx. Çünkü o tüysüz! Onun gibi birkaç tüysüz kedi cinsi daha olsa da Sphynx onların önüne geçip listemizdeki yerini aldı. Çok yakın bir geçmişte ortaya çıkan bu kedi cinsinin kısa sürede bu kadar popüler olmasının en temel sebebi hiç kuşkusuz tüysüz oluşu. Tabii bu kadarla da kalmıyor. Sphynx’i Sphynx yapan başka özellikleri de var. Enerjik, sosyal ve ilgi meraklısı bir cins olan Sphynx, görünümüyle sıra dışı ve soğuk bir izlenim verse de sıcak ve aktif kişiliğiyle insanları kendisine çekmektedir. Belki de ilgiyi üzerinde toplamasını sağlayan bu karşıtlıktır.

Büyümeyen Kedi Cinsleri

Kediler büyüğüyle, küçüğüyle bizim için hep küçük kalan sevimli dostlarımızdır. Öyle ki evimizde nerede ulaşılması zor, sığılmayacak bir kuytu köşe bulsalar oraları kurcalamaya bayılan yaramaz ufaklıklardır. Ancak bazı kedi cinsleri var ki hep yavruymuş gibi küçük kalıyor ya da çok daha az büyüyor.

Yavru kedilerin sevimliliğini hepimiz biliyoruz. Tabii ne kadar hızlı büyüdüklerini de. Yavru bir kedi ilk birkaç aydan sonra neredeyse bir yetişkin kadar büyük görünebiliyor. Hâl böyle olunca her zaman yavru gibi kalan bir kediyle yaşamak isteyenlerin merak ettiği kedi cinslerinin başında az büyüyen ya da büyümeyen kedi cinsleri geliyor. Elbette bu kediler de belli bir gelişim evresi geçiriyor ve büyüyor fakat ortalama bir evcil kediye göre daha küçük boyutlarda kalıyor.

Munchkin Kedi

Nadir bir kedi cinsi olan Munchkin kedi cinsi 2 – 4 kg ortalama ağırlığıyla en küçük kedi cinslerinden biridir. Hemen her renk ve desen kombinasyonunu taşıyabilen Munchkin kedi cinsinin küçük boyutuyla ilişkili olarak en önemli fiziksel özelliği kısa, küt bacaklarıdır. Neredeyse tüm sevimli ve yavru gibi görünümünü bu kısa bacaklardan alan Munchkin kedi cinsi kişilik olarak da yavru kedilerin uyumluluğunu ve hareketliliğini yansıtır. Çok konuşkan olmasa da çok hareketli olan bu kediler kısa bacaklarıyla oradan oraya koşuşturmakta çok iyidirler. Uyumlu kişiliğiyle çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşabilen Munchkin kedi cinsi 2003 yılında TICA tarafından kabul edilmiş ve tanınmıştır.

İran Kedisi (Fars Kedisi)

Doğal ve en eski kedi cinslerinden biri olan İran kedisi de en yaygın kedi cinsleri arasında. Aslında binlerce yıldır Orta Doğu’da yaygın bir kedi cinsi olan İran Kedisi Avrupa ve Amerika gibi günümüzün kedi merkezlerine seyahat etmekte de gecikmemiş. 17. yüzyıldan günümüze kadar şöhret basamaklarını adım adım çıkan İran kedisi, nihayet küreselleşen dünyada biraz da Amerikalıların egzotik cinslere ilgisinin artmasıyla dünyanın en sevilen kedileri arasına girmiş. Sakin hatta tembel, disiplinli ve sahibine bağlı bir kedi cinsi olan İran kedisi, bir yandan da uzun tüylü kedilerin en eski atasına yakınlığıyla öne çıkınca bugünkü şöhretini anlamak oldukça kolay bir hâl alıyor. Yüz ifadesindeki sürekli üzgünlük ve öfke karışımı bir duygu yansıtan mimikleriyle memnuniyetsiz bir sevimlilik kazanıyor.

Chinchilla

Chinchilla’nın kökenleri çok eski zamanlara dayanmasa da insan kontrolünde gerçekleşen bilinçli melezlemelerle ortaya çıkan ilk kedi cinslerinden biridir. İran kedisi cinsinin bir tür alt cinsi olan Chinchilla; adını, görünümünün benzediği Çinçilla isimli bir kemirgenden almıştır. Öte yandan elbette bu kemirgenle hiçbir ilişkisi yoktur. Chinchilla’nın, İran kedisi ile Ankara kedisinin bir melezi olduğu düşünülmektedir. Kişilik özellikleri ve davranışlarıyla İran kedisine çok benzeyen Chinchilla’nın İran kedisinden en temel farkı yüzü ve kafasıdır. Bu farklılık Ankara kedisi gibi bir cinsin onun atası olabileceğini doğrular. Chinchilla çoğu uluslararası kedi kuruluşu tarafından bir cins olarak kabul edilmemekle birlikte dünyada en popüler kedi cinsleri arasındadır.

Beyaz Kedi Cinsleri

Klasik kedi renkleri ve desenleri dışında hem farklı hem de asil bir görünüme sahip olan kediler pek çok kedi sever için beyaz kediler. Hele de beyaz kedi popülasyonun çok yüksek olduğu ülkemizde beyaz kedilere ilgi çok daha büyük. Aslında bir bakıma bize çok normal gelen beyaz kediler dünyanın pek çok yerinde az rastlanan canlılar. Bu yüzden bir beyaz kedi Amerika veya Avrupa’da çok daha fazla ilgi görebiliyor.

Beyaz kediler sadece tüylerinin beyaz olmasıyla kalmayıp başka sıra dışı özellikler de gösterebiliyor. Özellikle Van kedisi ile ilişkili kedi cinslerinde tüy rengine bağlı olarak değişen göz renkleri kedilere bambaşka bir özellik de katabiliyor. Birkaç kedi cinsinde bembeyaz tüyler iki gözün farklı renkte olmasını da beraberinde getirerek beyaz kedilere olan ilgiyi daha da artırıyor.

Van Kedisi

Hadi, asalım bayrakları 😊 En eski evcil kedi cinslerinden birinin ilk medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu’muzda yaşamasından daha doğal ne olabilir? Turkish Van olarak da adlandırılan Van kedisi ülkemizde çok iyi tanındığı gibi dünyada da popüler kedi cinsleri arasında. Orta – büyük boyutu, bembeyaz tüyleri, pembe burnu ve garip göz renkleri (iki renkli, mavi – bakır gibi) ile her kedi severin ilgisini çekebilecek bir kedi cinsi olan Van kedisi pek çok kedi cinsinin de atası olarak daha da önem kazanıyor. Uzun veya kısa tüylü olabilen Van kedisi enerjik, konuşkan, sosyal ve dayanıklı bir kedi cinsi. Ayrıca devasa Van Gölü kıyısında yaşadığı için de suyla olan yakın ilişkisi kedi cinsleri arasında az görülür türden.

Ankara Kedisi

Astığımız bayraklar dalgalanmaya devam etsin 😊 Dünyada Turkish Angora adıyla tanınan Ankara kedisi de tıpkı Van kedisi gibi antik bir kedi cinsi. Ve tabii ki bizim topraklarımızın kedisi. Onu özel kılan en önemli özelliği uzun tüyleri. Ankara ayazına karşı geliştirdiği bu özellik ile bazı kedi araştırmacıları tarafından tüm uzun tüylü kedilerin atası olduğu düşünülüyor. Yani o sıradan bir uzun tüylü değil. Bunun yanında kişiliği genel olarak aynı coğrafyayı paylaştığı Van kedisine benzeyen Ankara kedisi, farklı olarak ondan biraz daha konuşkan olduğu için geveze kedi cinsleri arasında sayılabilir.

Khao Manee, bizim çok yakından tanıdığımız Van kedisine çok benzer özellikler göstermektedir. Hatta Van kedisinin Tayland kökenlisi olarak bile anlatılabilecek bir cinstir. Bembeyaz tüyleri, garip göz renkleri ve vücut yapıları çok benzese de ikisi de ayrı kedi cinsleridir. İsminin anlamı "Beyaz Mücevher" olan Khao Manee, çok eski bir kedi cinsi olmasına rağmen dünyada neredeyse 21. yüzyılın başlarında tanınmaya başlamıştır. Dengeli kişiliği, eğlenceli yapısı ve sıcakkanlı yaklaşımına eklenen bembeyaz tüyler onu kedi severler için gerçekten de kıymetli bir mücevher durumuna getirir. Bir de nadir bir kedi cinsi olunca herkesçe takip edilen fakat çok az kişi tarafından sahiplenilebilen bir hayal gibidir.

Diğer Popüler Kedi Cinsleri

Kedi cinslerini ve özelliklerini sayfanın üstelerindeki içeriklerde detaylarıyla anlatarak onlar hakkında bildiğimiz her şeyi paylaşmaya çalışıyoruz. Fakat bazen tüm kedi cinslerini tüm detaylarıyla okumaya vakit bulamayacağınızı düşünerek en popüler kedi cinslerini ve özelliklerini özet olarak sizlerle paylaşmak istedik.

Elbette biz tüm kedileri çok seviyoruz, ailemizin de böyle düşündüğünü biliyoruz. Ancak biz hepsini çok sevsek de bazı kedi cinsleri diğerlerinden biraz daha popüler. Onlar hakkında daha çok soru soruluyor ve özellikleri daha çok merak ediliyor. "Şimdilik kısa bilgiler bana yeter." diyenler için listemize geçelim.

Siyam Kedisi

Bu defa yine Asya’dayız ama biraz daha uzak kısmında. Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan ve çok eski, doğal bir kedi cinsi olan Siyam kedisi, aslında sadece kendisini değil hemen hemen tüm Asyalı kedi cinslerini de dünyaya tanıtan bir kedi cinsi. Duygusal, sosyal, konuşkan ve enerjik bir kedi cinsi olan Siyam bölgenin en eski kedi cinslerinden biri olarak bu özelliklerini diğer Asyalı kedilerle de paylaşmıştır. Özellikle konuşkanlığı ve sosyalliği ön plana çıkan bu kediler sahipleriyle vakit geçirmeyi ve onlarla konuşmayı çok sever. Siyam kedisini özel kılan bir diğer özelliği de kendine has desenidir. Çok özel renklerinin yanı sıra yüzün ortası, kulakları, kuyruğu ve patileri daha koyu renkte olan Siyam kedisinin bu deseni adını cinsten almış ve Siyam deseni olarak tanınmıştır.

Tekir Kedi

Tekir kedi aslında bir cins olmasa da yaygın bir yanılgıyla çoğumuz onu bir kedi cinsi olarak tanıyoruz. Genellikle sahipsiz sokak kedileri için kullanılan bir “tekir kedi” ifadesi aslında bir kedi deseninin adı. Evcil kediler arasında en yaygın desenlerden biri olan tekir deseninin ayırt edici özelliği alında oluşan “M” şeklindeki çizgiler. Çoğu tekir kedide bu şekil belirgin bir biçimde görülebilir. Ancak bunu taşımayan tekir kediler de olabilir. Çünkü tekir desenin birçok alt varyantı vardır. Tekir kedi deseni hemen hemen her cinste görülebilir.

Norveç Orman Kedisi

Adı, onun hakkında pek çok bilgiyi veriyor aslında. Norveç’te yaygın olarak yaşayan ve orman kedisi özellikleri gösteren bir kedi cinsinden bahsediyoruz. Peki ama nedir bu orman özellikleri? Orta ila büyük bir kedi cinsi olan Norveç Orman kedisi, uzun tüylerinin bir aslan yelesi gibi duruşuyla ilk görüşte dikkatleri üzerine çekiyor. Sadece görüntüde değil davranışta da bir aslan gibi olan Norveç Orman kedisi mükemmel bir avcı aynı zamanda. Vahşi görüntüsü ve güçlü patileriyle yakalayamayacağı fare yok! Soğuk iklim ve ormanın tüm tipik özelliklerini taşıyor: Enerjik, avcı, sıçrama ve koşma yetenekleri gelişmiş, su tutmayan uzun tüylerle kaplı. Tüm bunlarla tam bir komando gibi görünen Norveç Orman kedisinin kişilik özellikleri bunların tam aksine oldukça yumuşak ve uyumlu.

Bengal Kedisi

Evinde küçük bir leopar beslemek isteyenler için bir kedi cinsi: Bengal kedisi. Aslında Bengal kedisi tam olarak bu: küçük bir leopar. Bengal kedisi evcil bir kediyle Pars kedisinin (Leopar kedisi) bir melezi olarak 1980’de ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. Vahşi kedilerle evcil kedilerin melezlenmesi çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğursa da Bengal kedisi başarılı bir şekilde hibrit cins olarak evcil kediler arasına girmiştir. Hâlâ vahşi akrabalarının karakteristik özelliklerinden bir kısmını taşısa da evcil bir kedi cinsi olarak kabul edilir. Onu özel kılan da aslında budur. Vahşi bir leopar deseniyle evlerimizde yaşayabilen uyumlu bir kedi. Kulağa hiç fena gelmiyor.

Exotic Shorthair

Adı egzotik, yani çok uzak ülkelerden gelmiş anlamını taşısa da aslında Exotic Shorthair hepimizin evine en az bir kez misafir olmuştur. Özellikle de çocukluğumuzda. Hâlâ hatırlayamayanlar için turuncu, tembel ve lazanya kelimeleri yeterli olacaktır. Evet! Exotic Shorthair, Garfield’ın cinsi. Tıpkı çizgi dizide anlatıldığı gibi sakin ve rahat bir kedi cinsi olan Exotic Shorthair’in daha az bilinen başka özellikleri de var. İran kedisi ve American Shorthair melezi olduğu düşünülen Exotic Shorthair, tüy uzunluğu hariç dış görünümüyle büyük ölçüde İran kedisini yansıtmaktadır. Tıpkı onun gibi basık suratlı olan Exotic Shorthair İran kedisinden biraz daha hareketli olabilir.Kısa ama sık tüyleri, orta büyüklükte vücudu kolay bakımıyla evcil kediler arasında popüler bir cins olan Exotic Shorthair pek çok renk veya desende olabilir.

Kedi Cinsleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kedileri tanımanın ve anlamanın yolunun kedi cinslerinden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Çünkü fiziksel yapıları, bakım gereksinimleri, sağlık durumları ve kişilikleriyle kedilerin özelliklerinde belirleyici olan en temel etken onların cinsleri. Kimi zaman kendimize veya evimize en uygun kedi cinsini belirleyebilmek, kimi zaman da kedimize en uygun şartları sağlayabilmek için cinsler hakkında araştırma yapmamız gerekiyor. Kedi cinsleri hakkında sık sık sorulan soruları ve merak edilen yanıtlarını sizin için derledik. Bu sorulardan başka kedi cinsleri hakkında merak ettiğiniz diğer her şeye cevap almak için Cinsler kategorimizdeki içeriklere yorum yapabilir veya bizimle iletişime geçerek sorularınızı iletebilirsiniz.

Kedi cinslerini tanıyan biri sadece dikkatlice baktığında hangi cins olduğunu anlayacaktır. Yani cinslerin belirlenmesi büyük ölçüde kedilerin fiziksel özellikleriyle ilgilidir. Kafa ve yüz özellikleri, vücut yapısı, tüy uzunluğu, tüy renkleri, ağırlığı ve boyutları gibi dış görünüş özellikleri ortak olan kediler bir cinse tabi olarak kabul edilir.

Sfenks kedisi, Donskoy kedisi ve Peterbald kedisi gibi tüysüz kediler hâliyle en az tüy döken kedi cinsleridir. Aslında soru biraz şaşırtmacalı bir soru gibi, değil mi 😊 Tüylü kediler arasında en az tüy döken kedi cinsi ise British Shorthair kedi cinsidir.

Uysal ve sakin İran kedisi, uysal kediler sıralamasında başı çekiyor. Onun gibi uysal başka kedi cinsleri olsa da İran kedisinin sakin kişiliği her zaman daha öndedir.

Pek çok kedi cinsi beyaz renkte olabilir. Ancak en yaygın olarak beyaz renk özelliği gösteren kedi cinsi Van kedisidir. Ayrıca Van kedisi tüylerinin sadece beyaz olmasıyla değil, en beyaz kedi cinsi olmasıyla ve Ankara kedisiyle birlikte dünyadaki beyaz kedi popülasyonun büyük çoğunluğuna sahip olmasıyla da tanınır. Van kedisi dışında Ankara kedisi, Maine Coon, Khao Manee, İran kedisi, Sibirya kedisi, Colorpoint Shorthair ve Balinese kedisi cinsleri beyaz tüy özelliğini yaygın olarak gösteren cinslerdir.

TICA (The International Cat Association) tarafından kabul edilen 71 farklı evcil kedi cinsi vardır. Ancak farklı dernekler farklı sayılarda kedi cinsini tanıyabilir veya herhangi bir kedi kuruluşu TICA’nın cins olarak kabul etmediği bir kediyi cins olarak kabul edebilir. Bu yüzden kaç kedi cinsi olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmasa da 120’ye yakın evcil kedi cinsinin olduğu söylenebilir.

En çok hasta olan kedi cinslerini tespit etmek çok da kolay değildir. Ancak sağlık sorunları ile cinslerin diğer özellikleri arasında doğrudan bir bağlantı kurulabilir. Daha sağlıksız olan kedileri tespit etmek için “normalin dışında” olan fiziksel özelliklerden yola çıkılabilir. Kuyruksuz Manks kedisi, basık yüzlü İran kedisi, tüysüz Sfenks kedisi, garip gözleri olan Van kedisi, kırık kulaklı Scottish Fold gibi belli bir genetik mutasyon özelliği taşıyıp bunu yaygın bir popülasyonda gösteren kedi cinslerinin belli kalıtsal hastalıklara yatkınlığı da diğer kedilere göre daha yüksektir. Örneğin İran kedisi solunum sorunları çekebilir, Van kedilerinin çoğu duyma engellidir, Manks kedisinin omurga ve sinir sistemi hastalıkları yaşaması muhtemeldir.

Önce en kolayından başlayalım: Exotic Shorthair. Yani Garfield 😊 Hem evde yaşamaya çok uygun bir kedi cinsi hem sakin hem de bakımı çok kolay! Nereyse kendi kendine bakan bir kedi cinsi. Elbette bu sizin hiçbir şey yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Scottish Fold, Ankara kedisi, Van kedisi, British Shorthair, Bombay ve Siyam gibi pek çok kedi cinsi de bakımı kolay kedi cinsleri olarak sayılabilir.

Singapura kedisi! Ortalama 1,5 – 4 kg vücut ağırlığıyla en az büyüyen evcil kedi cinsi. Singapura kedisinden daha küçük kediler de görülebiliyor fakat onların küçük olma özellikleri yalnızca bir bireyde görülen bir anomaliden kaynaklanıyor. Mesela dünyanın en küçük kedisi 1,36 kg vücut ağırlığıyla Mr. Peebles adında bir kedicik.

Nazik Dev olarak da tanınan Maine Coon kedi cinsi 12 kg’a kadar çıkabilen vücut ağırlığı ve 1 metre bile olabilen yatay uzunluğuyla en büyük evcil kedi cinsi. Bu da yetmemiş bir de uzun tüyleriyle daha da heybetli görünüyor.

CFA verilerine göre dünyada en çok popülasyonu olan üç kedi cinsi: Ragdoll, Exotic Shorthair ve Maine Coon. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Başta yerel cinsler olan Ankara kedisi ve Van kedisi geliyor. Ülkemizde ve dünyada popüler olan diğer kedi cinsleri ise şunlar: British Shorthair, Scottish Fold, İran kedisi, Siyam kedisi, Chinchilla ve Sfenks.

Tabii ki Scottish Fold. Anavatanı İskoçya olan Scottish Fold tüm dünyada ilgiyle takip edilen ve sahiplenilmek için en çok talep gören kedi cinsleri arasında.