Ezan okunurken köpeklerin havladıklarını hep ilginç bulmuşuzdur. Bu tepkilerinin altında yatan birçok sebep olduğunu da bilmeliyiz.

Köpekler hayvanlar aleminin en zeki ve duygulu hayvanlarıdır. İnsanların dediklerini saniyeler içerisinde algılayabilirler, hatta buna mimik hareketleri ve davranışlarıyla da cevap verebilirler. Sadece insanlarla iletişim kurmazlar, çevrede duydukları sesleri veya yaşanan olaylara karşı da seyirci kalmak yerine kendi kendilerine fikir yürütürler.

Mesela araba veya insanların yüksek konuşma seslerine alışkın olan köpekler bu sesi duymazlıktan gelirken, daha önce hiç bu seslere maruz kalmayan köpekler de korkmak yerine kulaklarını havaya dikerek bitmesini beklerler, etrafında dönerler veya davranışlarıyla kendilerini koruma altına alırlar.

Özellikle sokak köpekleri çevresel faktörlere çok alışkın oldukları için kendilerini şüpheci hissetmezler, çünkü sokak hayatını bildikleri için her şeye karşı alışkanlıkları vardır. Sokak köpekleri, diğer arkadaşlarıyla toplu halde gezdikleri için aralarında havlayarak iletişim kurarlar ve aralarındaki lider ne derse onu yaparlar.

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir grup halinde gezen köpeklerin en büyüğü genellikle grubu yönetendir ve o durup kulaklarını havaya dikerse, dikkatini bir şey çekmiştir ve diğer köpeklerinde dikkatli olmasını ister. Uyuma zamanları geldiğinde ise liderleri yer seçerler ve diğer köpeklerde ona uyup bölgelere dağılırlar.

Ezan Okununca Köpekler Neden Havlar?
Ezan Okununca Köpekler Neden Havlar?

Ezan okunduğunda öncelikle grubun lideri ulumaya başlar ve ardından diğer arkadaşları da arkasından havlamaya başlarlar. Bu sadece sokak köpeklerine ait olan özellik değildir, ev köpekleri de ezan sesi duyduklarında hemen ayağa kalkarlar ve ulumaya başlarlar. Peki, bunun bilimsel ve dini sebepleri var mıdır? en çok merak edilen konulardan bir tanesini ele alalım.

İlgili Yazı: Sokak Köpekleri Geceleri Neden Havlar?

Köpekler En İnce Sesleri Algılar

Köpeklerin kulakları bildiğimizden daha fazlasıdır, yani kilometrelerce uzaklardan gelen en tiz sesleri bile kolaylıkla duyabilirler. Onların kulak yapıları bizimkilerden çok daha farklıdır ama anatomik olarak bizim kulaklarımız daha ayrıntılıdır. Yine de insanların kulaklarından çok daha iyi duyabilirler ve saniyeler içerisinde de tepki verirler. Bazı köpeklere seslendiğimizde cevap vermezler, bunun duymadıklarıyla bir alakası yoktur; tamamen cevap vermek istemediklerinden kaynaklanır.

Ezan okunurken köpeklerin havlamasının dini sebeplerinden birisi de; genellikle ezan okunmadan önce çok ince bir tiz ses çıkar, bunu duyduklarında yüksek ses çıkacağını bilirler ve hemen tepki vermeye hazırlanırlar. Ezan okunmaya başlayınca ulumaya başlarlar ve daha sonra yüksek sesle havlayarak ezanın okunduğunu çevreye haber verirler. Kendi yaratıcılarının Allah olduklarını bildikleri için saygı duyarlar ve bir nevi iletişim kurmak gibi yukarıya doğru havlarlar.

Köpekler Ezan Okunurken Neden Havlar?
Köpekler Ezan Okunurken Neden Havlar?

Kendilerini Tehdit Altında Hissederler

Köpeklerin ezan okunurken havlamalarının bilimsel sebeplerinden birisi ise tamamen psikolojiktir. Köpekler ambulans, polis, itfaiye gibi yüksek sirenli arabaların seslerini duyduklarında bundan rahatsız olurlar ve kendilerini şüpheci hissettikleri için bu duygu durumundan kurtulmak adına havlayarak korunmaya çalışırlar. Sanki her an bir şey olacak diye endişelenirler ve diğer insanlara da belli etmek için oldukça heyecanlı görünürler.

Ezan okunduğu zaman köpekler kısım sesle ulumaya başlarlar ve aniden yüksek frekansla havlayamaya başlarlar. Bilimsel olarak; ezan sesi çok yüksek olduğundan köpeklerin korktuğunu anlamına gelir ve alan savunmaları yaptığı için havlayarak kendilerini güçlü göstermeye çalışırlar. Köpekler ezan sesine alışkındırlar ama onların kulakları daha iyi duydukları için belirli saatlerde tehdit altında hissederler.

Varlıkları Görüyor Olabilirler

Bildiğimiz üzere hayvanların göz perdesi yoktur ve bizlerin görmedikleri varlıkların hepsini görebilirler. Hatta köpek sahipleri, günün belirli saatlerinde duvara veya farklı bölgelere kıpırdamadan baktıklarını fark ederler. Bazı köpeklerde sanki herhangi bir nesneyle zaman geçiriyormuş gibi görünmez varlıklarla oynarlar.

Ezan okunduğu zaman görünmez varlıkların kaçtıklarına dair söylentiler vardır ve dolayısıyla köpeklerde bunları gördükleri için havladıkları söylenir. Özellikle sabah ezanında gökten meleklerin indiğine ve onları gördükleri için de havladıkları konusunda da söylentiler vardır. Hatta bazı köpeklerde ezan okunurken oraya buraya koşturarak sanki bir şeyleri kovalamaya çalışıyor gibi görünürler.

Bazı insanlar ezan okunurken köpeklerin havlamasını veya ulumasını uğursuz bulsalar da bu düşünce tamamen asılsızdır, çünkü Allah hayvanlarla beraber köpekleri de yaratmıştır ve ezan okunurken bu tarz tepkiler vermelerinde kötü bir şey görmediği için ezanda ses çıkarmaları olumsuz bir durum değildir.

Eğer ezan okunurken köpeklerin havlamalarında uğursuzluk olsaydı dünyanın, insanların ve doğanın sağlıkları için Allah buna müsaade etmezdi. Bu konuda birçok söylenti olduğu için ezan okunurken köpeklerin uluma sebepleri, araştırmacılar ve din hocaları tarafından bilimsel ve dini olarak ikiye ayrılmıştır. Keşke köpeklerin dili olsa da gerçek sebebi söyleseler değil mi?

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?