Zekalarıyla tanınan Abyssinian Guinea Pig cinsleri oldukça popülerdir. Özellikle Amerika’da en çok sahiplenilen canlılar arasındadır.

Abyssinian Guinea Pig aslında “Habeş Ginepig” anlamına gelir. İlk olarak Güney Amerika’nın bir dağında meydana gelmişlerdir. Uzun zaman sonra Amerikalı yetiştiriciler tarafından evcil hayvan kategorisine girmeyi başarmışlardır. Buraya kadar kökenleri kesindir ama Habeşliler ile ne gibi alakaları oldukları hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Karakter ve fiziksel özellik olarak diğer ginepiglerden daha farklı oldukları için sayıları fazladır.

Karakter Özellikleri

Habeş gine domuzları son derece nazik, sıcakkanlı ve kibarlardır. İnsanları ve çocukları çok sevdikleri için saatlerce kendilerini sevdirirler. Özellikle çocukları kendilerine daha yakın hissettiklerinden sürekli oyun oynamak isterler. Genellikle çift karaktere sahip oldukları söylenir; sahiplerinin en ufak bağırmasına alınırlar veya sevmedikleri bir şey yapıldığında yüksek sesle bağırarak ısırırlar. Yani ikizler burçları gibi ne yapacakları hiç belli olmaz diyebiliriz 🙂

Habeş Ginepig
Habeş Ginepig

İlgi, alaka ve değer görmekten çok mutlu olurlar. Kafes dışına çıktıklarında sahiplerinin çevrelerinde dolaşarak ilgilenmelerini beklerler. Eğer kendileriyle yeterince ilgilenilmezse olumlu taraflarını olumsuza çevirerek tepki gösterirler. Bir hevesle sahiplenip fiziksel ve psikolojik bakımlarını doğru bir şekilde yapılmazsa içlerindeki stres giderek büyüyebilir.

Abyssinian Ginepiglerin çok zeki olduklarını biliyor muydunuz? Hatta tüm ginepig cinsleri arasında en yüksek zekaya sahip oldukları bilinir. Küçük zeka oyunları verildiğinde hemen istenileni yapabilirler. Bu olumlu yanlarının üzerine gidildiğinde daha fazla eğitilebilir ve zorlu zeka oyunlarının bile üstesinden gelebilirler. Sadece zeka üzerine eğitilmeleri de yanlıştır, bu sefer evcil hayvan değil de gerçekten kobaya dönüşmüş olurlar.

Fiziksel Özellikleri

Bu ginepig cinslerinin uzunlukları 20-25 cm, ağırlıkları ise 800 gr ila 1,5 kg arası kadardır. Yani düşündüğümüzde hem kısa hem de hafif olan canlılardır. İki avuç arasına alındığında ne kadar minik oldukları belli olacaktır. Ginepiglere kilo aldırmak için çok beslemek yanlıştır, onların belirli kiloları vardır ve arttırılmaması gerekmektedir. Gözleri, burunları, ağızları ve kulakları küçücük olduğu için bu onlara ekstra tatlılık sağlıyor.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Ginepig Sesleri ve Seslerinin Anlamları Nelerdir?
Habeş Gine Domuzu
Habeş Gine Domuzu

Tüylerinde sadece tek renk değil birkaç tane renk kombinasyonu da görülebilir. Mesela en çok siyah-beyaz-kahverengi, turuncu-beyaz-siyah, krem-karamel-siyah, çikolata-kahverengi-beyaz, kahverengi-beyaz-siyah, turuncu-siyah-sarı-kahverengi vb. renkleri görülür. Özellikle siyah-kahverengi-turuncu renklere sahip olan ginepigleri sincaplara; siyah-beyaz-koyu kahverengi olanları da kokarcalara benzetirler.

Habeş domuzlarının tüyleri ne kadar taranırsa taransın yine de dağınık kalır. Sanki tüylerini düz değil de tam tersi taranmış gibi görünürler. Bu onların kendi tüy yapıları olduğu için dümdüz durmasını sağlamak zordur. Bazı kişiler bu kobayların dağınık tüylerine “diken” veya “rozet” derler. Dolayısıyla yabancı sitelerde tüy renkleri değil de daha çok “diken renkleri” veya “rozet renkleri” diye anlatırlar.

Yaşam Alanları

Abyssinian Guinea Pig cinsleri daha çok zeka oyunlarını sevdikleri için diğer basit oyunları pek oynamazlar. Haliyle sürekli koşturmaları veya oyuncaklarla oynamaları için çok büyük bir kafes almaya gerek yoktur. 30X50 ölçülerinde kafes tedarik etmek doğru olacaktır. Eğer kafeste birden fazla Habeş Ginepigleri yaşayacaksa 30X70 veya 30X90 ölçüleri daha uygundur.

Tüm ginepiglerin rahatsız olduğu gibi Habeş Ginepigleri de kafes telleri üzerinde rahat hareket edemezler ve ayakları rahatsız olur. Bunun için kafes tellerinin üzerine dayanıklı koruyucu veya minder tarzı da bir şey koyulmalıdır. Rahatlıkla ulaşabilecekleri bir yere mama ve su kabı koyulmalıdır. Eğer kafes çok büyükse veya 2 katlıysa birkaç yere daha su ve mama kabı eklenmelidir.

Abyssinian Guinea Pig Özellikleri
Abyssinian Guinea Pig Özellikleri

Kafesin bir bölgesi daha eğlenceli olursa sıkıldıkları zaman kafesin dışarısına değil de o bölgeye gitmeye can atmalıdırlar. Mesela hali hazırda zekaları yüksek olduğu için hem eğlenmeleri hem de zekalarını dinç tutmaları gerekir. Dolayısıyla o bölgeye zeka oyunları, yerine takılan toplar veya çubuklar eklenerek kendi kendilerine de vakit geçirebilirler.

Bu minik dostlarımız sürekli kafesin içerisinde durmayacakları için belirli zamanlarda evde gezmeleri gerektiği bilinmelidir. Evdeki tehlikeli eşyaları veya onların üzerine düşebilecek nesneler mutlaka kaldırılmalıdır. Evi tamamen gezdiklerinden sonra sıcak ve sakin bir odayı seçerek beraber vakit geçirilebilir ya da zeka oyunları da oynayabilirler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Ginepig Ne Yer? Ginepiglerin Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Eğitim

Habeş gine domuzları akıllı oldukları için eğitime çok açıklardır. İlk etapta hemen söylenilenleri yapmalarını bekleyemeyiz. Sahiplerine ve yaşadıkları ortama alıştıkları zaman ne kadar zeki olduklarını göstermekten çekinmeyeceklerdir. Mesela “ayağa kalk” denildikten sonra kafalarının üzerine havuç veya marul tutarak ayağa kalkmaları sağlanır. Bu sürekli tekrar edilirse bir süre sonra kendileri ayağa kalkarak ödül yiyeceği isteyeceklerdir.

Kafeslerine küçük çöp kutusu koyularak temizlik öğretilebilir. Mesela sahipleri kafesteki çöp parçasını alıp çöp kutusuna atarlarsa bunu hafızalarına kaydedeceklerdir. Bu hareket sıklıkla yapıldıktan sonra kafeste bir çöp gördüklerinde oradan alıp çöp kutusuna atacaklardır. Aslında bu eğitimde kafes temizliğinin onlardan sorumlu olduğu anlatılmaya çalışılmalıdır.

Bir farklılık olsun isteniliyorsa kafeslerine çemberler veya çubuklar eklenebilir. Sahipleri her çağırdıklarında bu çemberlerin içinden veya çubukların üzerinden geçerek gelmeleri gerekmektedir. İlk olarak ödül yiyeceklerini elde tutarak öğretilmeye çalışılmalıdır. Daha sonra ödül yiyeceklerini uzağa koyarak istenilen şeyleri yapmaları söylenmelidir.

Abyssinian Ginepig Bakımı
Abyssinian Ginepig Bakımı

Bakımları

Abyssinian Guinea Pig cinslerinin tüy renklerinin güzel olduğu kadar yapıları da muhteşemdir. Karşıdan bakıldığında tüylerinin parlak, canlı ve kadifemsi gibi olduğu görülür. Bu güzel tüy yapılarını korumak için haftalık olarak uygun ürünle nazikçe fırçalanmalıdır. Her tüy bakımında vücutlarındaki kan akışı canlanacağı için tüyleri daha sağlıklı görünecektir.

Diğer ginepig cinsleri pek fırçalanmayı sevmezler ama Habeş Ginepigleri çok sevdikleri için asla reddetmeyeceklerdir. Aynı şekilde banyo yapmaya da bayılırlar ama sıklıkla banyo yapmalarına gerek yoktur. Eğer kürkleri uzun zaman yıkanmadığı için çok kirlenmişse veya çamur, toz, toprak vb. gibi şeylerin içine girdilerse tabii ki yıkanabilirler.

Banyo yaptırırken asla bitkisel şampuan, normal şampuan, sabun, bulaşık deterjanı vb. gibi ürünler kullanılmamalıdır. Sade suyla veya ginepigler için özel üretilen şampuanla yıkanmaları daha doğru olacaktır. Banyodan sonra tüylerinin eskisi gibi olmadığı fark edilebilir ancak korkulacak bir şey yoktur. Tüyleri çok havalı oldukları için eski haline dönmesi haftalar sürebilir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Yeşil iguana hakkında detaylı bilgiler

Tırnaklarının uzuma hızına göre düzenli olarak kesilmelidir. Ginepiglerin tırnaklarını kesmek zor olduğu için mutlaka bir kişiden daha yardım alınmalıdır. Habeş Ginepiglerini battaniyeye sararak hareketsiz durmaları sağlanmalı ve diğer kişide sakin bir şekilde tırnaklarını kesmelidir. İlk etapta tırnaklarının hepsi kesilmeyebilir, panik yapmadan kesilmeyen tırnakların üzerinden tekrar geçilmelidir.

Sağlık Sorunları

Tüm canlılar bazı hastalıklara yatkın oldukları gibi Habeş Ginepiglerinde de birtakım rahatsızlıklar görünebilir. Tabii ki %100 görülecek diye bir şey yok ama bu hastalıklar ve tedaviler ne kadar iyi bilinirse minik dostlarımızın hayatlarını o kadar kaliteli tutabiliriz:

  • Mama değişiminden dolayı ishal,
  • Akciğer iltihaplanması,
  • C vitamini eksikliği (iskorbüt)
  • İdrar sorunları,
  • Solunum yolu hastalıkları,
  • Göz rahatsızlıkları.

olarak sıralayabiliriz. Habeş Ginepiglerinin ortalama yaşam süreleri 5-7 yıl kadardır. Bu süreci keyifli, sağlıklı ve huzurlu şekilde geçirebilmeleri için tüm olanaklar sağlanmalıdır. Bakımları güzel yapılmalı, veteriner ziyaretleri zamanında olmalı ve beslenmeleri de onlara uygun hazırlanmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?