Ginepigler farklı yeme stillerinden dolayı sahiplenilmek istenebilir. Peki Ginepig ne yer hiç merak ettiniz mi? İşte Ginepiglerin sevdiği yiyecekler.

Ginepig farklı bir evcil hayvan türü olmasından dolayı birçok kişi özel besinler almalarını ve farklı beslenme düzeni olduklarını düşünüyor. Ancak beslenmesi en kolay hayvanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Hayvanların genel olarak mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için doğru besinleri doğru aralıklar ile tüketmesi gerekiyor. Bu yüzden de bu hayvanları sahiplenmek isteyen kişilerin Ginepig ne yer konusunda detaylı bir bilgi sahibi olması gerekir. Böylelikle hayvan ev ortamına daha hızlı bir şekilde adapte olacak ve yaşam süresinin daha iyi geçmesi sağlanacaktır.

Ginepig Beslenmesi

Ginepig ne yer sorusuna cevap olarak; bu tarz hayvanlar da genellikle sebze, meyve ve özel tohumlar ile beslenme düzeninin oluşturulması gerekir. Bu besinlere ek olarak ise kuru ot ve kuru mama gibi besinler de belli aralıklar ile verilebilir.

Bir Ginepig sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesi için öğün dağılımları genel olarak %60 kısmının kuru ot ve kuru mama içermesi gerekir. Geri kalan %25 kısmını sebze, %15 kısmını ise meyve oluşturmalıdır. Meyve seçimin de ise şeker oranı az meyvelerin seçilmesi gerekir. Böylelikle daha sağlıklı bir hayat sürmesi için beslenme düzeni ayarlanmış olur. Yemeklerden sonra ise sürekli değiştirilecek olan taze su ise gelişim göstermesi için oldukça önemlidir.

Ginepig Beslenmede Yemesi Gerekenler

Ginepig ne yer sorusu kadar ne gibi ürünleri de tüketmesi gerektiği birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu hayvanı evcil hayvan olarak beslemek isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı bilgiler vardır. Bunlardan ilki ise beslenmelerinin nasıl  ve ne şekilde olacağıdır. Çünkü bir hayvanın beslenme süreci ne kadar doğru olursa o kadar sağlıklı bir yaşam sürmesine zemin hazırlanmış olur.

Ginepig ne yer sorusunun cevabı ise oldukça basit bir şekilde cevaplanabilir. Ginepiglerin yemesi gereken yiyecekler şunlardan oluşmaktadır;

 • İçerisinde C vitamini barındıran biber, maydanoz, brokoli ve ıspanak gibi besinler pişirilmesi sonucunda birçok vitaminin kaybolur veya yapısı bozulur. Dolayısıyla çiğ bir şekilde tüketmesi daima hayvan için daha sağlıklıdır.
 • Kuru mamaları da belli zaman aralığı ile tüketmesi gerekir. Bunun sebebi ise hareketsiz olmalarından dolayı lif ve vitaminin yanı sıra minerallere de ihtiyaç duymalarıdır.
 • Taze sebze ve meyveler ise dengeli ve sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Taze su sürekli olarak verilmesi gerekir. Kafeslerin de çok hareket etmeleri kısıtlı olsa da bu hayvanların taze su içmesi kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.
 • Beslenme süreçlerinde yedikleri yemeklerin kapları da temiz ve herhangi bir harekette dökülmeyen özellikte olması gerekir. Böylelikle hayvan kendini güvende hissederek daha rahat bir şekilde beslenmesini gerçekleştirebilir. Temiz kapta yemek yemesi ise onun yemeğe karşı olan ihtiyacından soğumamasını sağlar.
Ginepiglerin Sevdiği Yiyecekler?
Ginepiglerin Sevdiği Yiyecekler?

Ginepig Beslenmesinde Olmaması Gerekenler

Ginepig ne yer sorusunun yanı sıra ne yememesi de oldukça önemli olan bir sorudur. Çünkü istenmeyen ürünler tüketmesi durumunda kalori ve şeker içeren gıdaları yemesinden kaynaklı sağlık sorunları ve fazla kilo alma durumu ortaya çıkabilir. Bu da hareket imkanını kısıtlamakta ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Ginepig besleme esnasında şekerli ürünlerden uzak tutmamak mesane problemine neden olabilir. Bu da ishal gibi bir hastalığın ortaya çıkmasına ve ölümcül bir hal almasını neden olabilir. Bu yüzden de Ginepig beslenmesinde şu gibi ürünlerden mutlaka kaçınılması gerekmektedir;

 • Avakado,
 • Çikolata,
 • Fasulye,
 • Kabuklu olan bütün kuruyemiş çeşitleri,
 • Soğangillerde bulunan bütün besinler,
 • Patates hem çiğ hem de pişmiş,
 • Süt ve süt ürünlerinin hepsi,
 • Et,
 • Kabuklu olan tohumlar.

Bu tür besinlerin kontrolsüz ve veterinerden izinsiz bir şekilde verilmesi durumunda Ginepiglerin sağlık durumu olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden de Ginepiglerin beslenme süreçlerini takip eden kişinin bu alanda yeterli bilgiye sahip olması ve düzenli bir şekilde yiyeceklerinin takibini yapması sağlıkları için büyük önem taşımaktadır.

Ginepig Beslenme Sonrası Bakım

Ginepig ne yer sorusunun yanında ne tür bir bakıma ihtiyacı olduğu da merak edilen konular arasında yer alır. Ginepig türünün evde bakımı oldukça kolaydır. Diğer kemirgen hayvanlarda görülen beslenmeyi zorlaştıran hareketleri ve negatif yapıları yoktur. Dışkıları ve idrarlarının herhangi bir şekilde kokmaması ise bakımının oldukça kolay olduğunu gösterir.

Ginepigler dışarıya çıkartılmayı seven hayvanlardan değildir. Bunun sebebi ise içgüdüsel olarak dışarıyı tehlikeli görmeleridir. Bu gibi durumlarda ise sebze vererek sakinleşmeleri sağlanabilir. Isırmak karakterlerinde olmasa da parmağınızı besinler ile karıştırarak ısırabilirler. Ancak fark ettiklerinde utanarak geri çekilirler. Yıkanma süreçleri ise genel olarak her hayvan da aynı olarak gözüküyor olsa da değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Bundan dolayı da veteriner ile görüşmek ve ne gibi bir yol izlenmesi gerektiği hakkında detaylı bir bilgi edinilmesi gerekir.

Bu yazımızda Ginepig ne yer, Ginepig ne kadar yaşar ve neler ile beslenmesi gerektiği hakkında detaylı bilgi verdik. Sizler de bu konu hakkında bizlere fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir sonraki yazımızın konusunun ne olacağı hakkındaki düşüncelerinizi ise yorumlar kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?