Rex Guinea Pig cinslerinin tüyleri sert ve dikenli olduğundan kirpiye benzerler. Kendilerine has özellikleriyle diğer ginepiglerden farklıdırlar.

Domuz, tavşan ve fareye benzerlik gösteren ginepig cinsleri son zamanlarda çok popüler hale geldiler. Özellikle Rex Guinea Pig cinsi Türkiye’de pek bulunmasa da Avrupa ülkelerinde çok sahipleniliyorlar. Bu cinsler hakkında pek bilgi bulunmuyor. Sadece 5 bin yıl önce Güney Amerika’da meydana geldikleri ve çiftlik hayvanlarının yanında durdukları söyleniliyor.

Yıllar sonra çiftlik hayvanlarına pek uyum sağlayamadıkları anlaşılınca diğer evcil hayvanlar gibi ev ortamında yaşamaya başlamışlardır. Bazı iddialara göre bu cinslerin isimleri Rex olduğu için diğer ginepig türlerinin kralı oldukları söylenmiştir. Bu iddiayı söyleyenler Rex Guinea Pig cinslerinin varlığı çok eskiye dayandığı için ya da diğer ginepiglerden daha büyük oldukları için böyle bir kanıya varmış olabilirler.

Rex Ginepig
Rex Ginepig

Karakter Özellikleri

İnsanları ve hayvanları çok seven, sosyal, sıcakkanlı ve naziklerdir. Özellikle yaşadıkları evde başka bir evcil hayvan yaşıyorsa onunla çok iyi anlaşırlar. Hatta canları sıkıldıkları zaman evcil hayvana sokularak beraber vakit geçirmek istediklerini belli ederler. Eğer evdeki hayvan sinirliyse damarına basıldığı zaman Rex Guinea Pig cinslerini hırpalayabilirler.

Bu cinsler temastan çok hoşlandıkları için sürekli ele alınıp sevilmek isterler. Hatta yeterince sevilmedikleri zaman zorla sahiplerinin kucaklarına çıkıp otururlar. Bu özelliklerinden dolayı çocuklar için çok uygun hayvanlardır. Yeterince sevildiklerinden sonra kendilerine has sesler çıkararak evin içerisinde özgürce gezinmek isterler.

Rex Guinea Pig cinsleri tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi yalnız kalmayı sevmezler. Kafeslerinin bulunduğu yerin bile sahiplerinin sürekli durdukları odaya yakın olmasını isterler. Bu kadar hassas oldukları için strese ve kaygıya çok yatkınlardır. Psikolojik sağlıkları için Rex kobaylarıyla temas halinde ve yakın olmaya dikkat edilmelidir.

Rex Guinea Pig Özellikleri
Rex Guinea Pig Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Bu cinsler tüm ginepig türlerinin en büyüğü olarak bilinir. Ortalama uzunlukları 25-37 cm, ağırlıkları ise her cinsin beslenme şekillerine göre değişir ama 2-4 kg arası kadardır. Tıpkı tilki gibi dikenli tüylere sahip oldukları için vücutları daha büyük ve yapılı gibi dururlar. Tartıldıklarında ise aslında ne kadar hafif oldukları fark edilir.

Gözleri çekik ve badem şeklindedir. Şaşırdıklarında veya heyecanlandıklarında gözlerini kocaman açarlar. Bakıldığı zaman boncuk gibi yuvarlak gözleri oldukları görünür. Yan profilden burun kemeri ve şekli belirgindir. Diğer ginepig cinslerinden farklı olarak kulakları aşağı doğru kıvrık şekildedir. Sanki kulakları kafalarına sonradan eklenmiş gibi dururlar 🙂

Kahverengi, siyah, gri, çikolata, krem ve beyaz olmak üzere karışık tüy renkleri vardır. Genellikle beyaz ve siyah kürk üzerine gri tüylere sahip olurlar. Tüyleri kısa, sert, dikenli ve kirli (soluk renkler) şekildedir. Rex Guinea Pig cinslerine dokunduğunuz zaman tüylerinin hiç yıkanmamış olduğunu düşünebilirsiniz ama onların özelliği bu şekildedir. Sert ve dikenli tüyler sayesinde derileri su tutmaz ve büyük ölçüde sudan korunabilirler.

Rex Guinea Pig Cinsi
Rex Guinea Pig Cinsi

Yaşam Alanları

Rex Guinea Pig cinsleri hareketli, meraklı ve keşfetmeyi sevdikleri için mutlaka geniş bir ortamda yaşamalılar. Mesela 30X70 boyutlarındaki kafes onlar için yeterli olacaktır. Özellikle yalnız kaldıklarında canları sıkılmaması için 2-3 katlı villa tarzı kafesler veya içerisinde birkaç oda daha bulunan kafes çeşitleri temin edilebilir.

Alınan kafesin altının tamamen tellerden oluşmadığına dikkat edilmelidir. Tüm ginepiglerin rahatsız olduğu gibi Rex Ginepig cinsleri de kafes tellerine temas ettiklerinde ayaklarında tahriş veya yaralanmalar meydana gelebilir. Alt kısım telliyse bile üstüne sert bir nesne koyarak tellere basmaları engellenebilir. Rahatlıkla ulaşabilecekleri yerde ve yükseklikte mama ve su kapları koyulmalıdır.

Kafesin içerisine sadece ihtiyaç malzemeleri koyulmamalıdır. Eğlenebilmeleri için oyuncak, tırmanma tahtası, saklanabilecekleri rulolar; sağlıkları için çiğneme nesneleri, diş taşı, sürtünme tarağı alınmalıdır. Arada sırada kafesin farklı alanlarına ödül yemleri veya sebze-meyveleri dilimleyerek de koyulabilir. Bu sayede hem mutlu olacaklardır hem de kafeste olmaktan sıkılmayacaklardır.

İlgili İçerik: Guinea Pig Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Bakımları

Ginepiglerin bakımı uğraştırıcı olsa da sağlıkları için çok önemlidir. Mesela Rex Ginepiglerinin bakımları çok kolaydır. Sert ve dikenli tüylere sahip oldukları için haftada 2 gün fırçalamak yeterli olacaktır. Sık aralıklarla fırçalama işlemi yapılırsa hem tüyleri zarar görecek hem de matlaşacaktır. Yılda 1-2 kez olacak şekilde ılık su ve özel şampuanla banyo yaptırılabilirler. Tüyleri su tutmadığı için kurutmak çok kolay olacaktır.

Bu cinslerin tırnakları diğer ginepig türlerine göre çok daha hızlı uzar. Bunu bilerek iki haftada bir tırnakları kontrol edilmeli ve düzenli olarak kesilmelidir. Eğer tırnakları çok uzadığı halde kesilmezse rahatsız olurlar ve enfeksiyon kapabilirler. Rex Guinea Piglerin tırnakları sert olduğu için kolay kesilmez, güçlü özel tırnak makası kullanılmalı ya da veterinere götürülmelidir.

Ginepiglerin vücutları C vitamini üretemediği için bundan mahrum kalırlar. Yeterince C vitamini alabilmeleri için haftalık olarak sebze, meyve, lif, kaliteli yemler ve takviye vitaminler kullanmalılar. Özellikle meyvelerin içinde şeker oranı yüksek olduğu için sıklıkla verilmemelidir. Mesela haftada 2 gün az miktarda meyve verilebilir. Sebzelerin ve lifli yiyeceklerin verilme sıklığı artarsa sağlıkları için daha iyi olacaktır.

Sağlık Sorunları

Rex Guinea Pig cinsleri bazı genetik rahatsızlıklara yatkınlardır. Bununla birlikte yeteri kadar iyi bakım sağlanmazsa birtakım hastalıklarda meydana gelebilir. Zaten ortalama 4-7 yıl yaşama ömürleri olduğu için bu kısa zamanda sağlık sorunlarına dikkat edilmeli ve veterinerle sürekli görüşme halinde olmak gereklidir.

  • Üst solunum yolu hastalıklarına yatkınlardır,
  • İshal olurlarsa kolay kolay geçmeyebilir. İshal olmamaları için dikkat edilmelidir,
  • Diş rahatsızlıkları sıklıkla görüldüğü için bakımları iyi yapılmalıdır,
  • Rex Ginepiglerde bumblefoot (ayak tahrişi) görülebilir,
  • Çevresel faktörlerden kolaylıkla etkilenebilirler. Sıcağı ve soğuğu sevmedikleri için ılık ortamda yaşamalılar,
  • Rex Guinea Pig cinslerinde iskorbüt (C vitamini eksikliği) çok sık meydana gelebilir,
  • İdrar problemleri görülebilir.

bu cinsi sahiplenmeden önce haklarında ne kadar bilgi edinilirse yaşam kalitelerini yükseltmek daha kolay olacaktır. En azından yatkın oldukları ve daha sonradan meydana gelebilecek hastalıkları bilmek çok önemlidir. Hastalıkların belirtilerini anlayıp hemen önlem alırsanız kemirgen dostunuza büyük iyilik yapmış olacaksınız.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?