Her köpeğin yavruluk dönemleri çok tatlıdır, fakat doğuştan hep yavru olan köpekler de vardır. Yavru köpek cinslerini tanıdığınızda aşık olacaksınız.

Her köpek cinsini çok seviyoruz, fakat bazıları küçük oldukları için ekstra tatlılıkları oluyor. Özellikle yavru köpek cinsleri sempatiklikleri ve sevimlilikleriyle herkese kendilerini sevdirdikleri için gözümüzde kalp emojileri beliriyor. Sizler için en popüler yavru köpek cinslerini araştırdık ve birkaç özelliklerinden bahsettik.

1. Chihuahua (Şivava)

Chihuahua
Chihuahua

En popüler köpek cinslerinden biridirler. Minik boyutlarıyla dünyanın en yavru ve en küçük köpek cinsleri olarak da bilinirler. Kiloları 2-5 kg, boyutları ise 20-21 cm kadardır. Kısa-orta tüylere sahiptirler ve genellikle kahverengi, sarı, karamel, beyaz, siyah, ten rengi vb. tüy renklerine sahiptirler. Beyaz ve kahverengi tüylere sahip olan Chihuahua cinsleri, diğer tüy renkleri olanlardan daha kıymetli göründükleri için hemen sahiplenilirler.

İncecik bacaklara sahip olmalarına rağmen inanılmaz güçlülerdir ve vücutları da oldukça kaslıdır. Ummadık taş baş yarar derler ya, aynı şekilde küçücük boyutlarıyla hiç beklenmedik şeyleri kolaylıkla yapabilirler. Cesaretli oldukları için kendilerinden büyük köpeklere kafa tutarlar ve üstünlük sağlamaya çalışırlar. Genel anlamda sevgi dolu köpekler olsalar da bazen şartelleri atarak saldırganlaşabilirler ve hatta karşısındakini ısırabilirler.

2. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Yaklaşık 2-6 kg arasında ve ortalama boyutları da 15-20 cm olan Pomeranian Boo cinsleri, en popüler yavru köpek cinslerinin başında gelirler. Pofuduk tüylerinden dolayı olduklarından daha iri yapıya sahipmiş gibi görünseler de aslında tüyleri kesildikleri zaman minicik kalırlar. Ne kadar büyürlerse büyüsünler fiziksel özellikleri hep yavru oldukları için küçük boyutlarda kalacaklardır.

Dik kulakları ve pörtlek gözleriyle herkesi kendilerine aşık etmeyi başarmışlardır. Bu özelliklerinden dolayı çoğu insan tarafından tilkiye benzetilmişlerdir. Pomeranian Boo cinslerinin bu kadar küçük ve aşırı sevimli olduklarına bakmayın, aslında çok cazgırlardır 🙂 Yabancı insanlara ve hayvanlara havlayarak ortamdan uzaklaştırmaya çalışırlar.

3. Toy Poodle

Toy Poodle Cinsi
Toy Poodle Cinsi

Oyuncak peluş köpekler gibi dış görünüşe sahip olan Toy Poodle cinsleri tüm ülkelerde oldukça yaygınlardır. Hatta kız çocuklarının oynadıkları Barbie bebeklerin yanında küçük, kahverengi, tüyleri kıvırcık olan oyuncak köpek bulunur. İşte o köpek aslında Toy Poodle cinsleridir! Dış görünüşlerinin güzellikleri sayesinde yavru köpek cinsleri arasında en tatlısı olarak bilindikleri için çok sahiplenirler.

Toy Poodle cinsleri yaklaşık 2-3 kg ağırlığa ve 23-25 cm kadar uzunluğa sahiptirler, yani bir cetvel boyutundan daha da küçüktürler. Minicik gözleri, masum bakışları, ufak burunları ve hafif kıvırcık tüyleriyle aşırı tatlılık içerirler. Genellikle kahverengi, beyaz, sarı, bej, gümüş, koyu turuncu tonlarda tüy renkleri bulunur.

4. Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Dış görünüş olarak tam bir hanımefendi/beyefendi olarak görülen Shih Tzu cinsleri oldukça kibar ve zariflerdir. Aslında karakter özelliklerini incelediğimizde öyle olmadıkları çok açıktır, çünkü fazlasıyla enerjik ve gereksiz yere havlayan köpek cinsleridir. Ayrıca inatçı yapıya sahip oldukları için sahiplerinin dediklerini yapmak yerine, bağımsız takılmayı severler.

Shih Tzu cinslerinin ortalama ağırlıkları 4-7 kg ve boyutları ise 20-26 cm arasındadır. Yavru köpek cinsleri olmalarına rağmen fazla cesurlardır ve karşılarına kim çıkarsa çıksın onları her zaman alt edeceklerini zannederler. Haliyle sahiplerini her zaman korumayı ve yabancıları yanlarına yaklaştırmamaya dikkat ederler.

5. Papillon

Papillon
Papillon

Bu köpek cinsleri çok eskilerden beri var oldukları bilinmektedir. Kulakları tıpkı kelebek kanadı gibi açık ve yüksek oldukları için isimlerini oradan alırlar. Kulak bölgelerinde bulunan tüyler, vücut tüylerine göre daha yoğun ve uzundur. Genellikle beyaz, kahverengi, samur, siyah, beyaz, krem, karamel renklerinin karışımında tüy renkleri bulunur.

Papillon cinsleri ortalama 3-4 kg ağırlıkları, 18-25 cm kadar da uzunlukları vardır. Tüyleri uzun ve pofuduk oldukları için daha iri görünebilirler ama tüylerinin yok olduğunu sayarsak, gerçekten de minicik boyutlara sahiptirler. Diğer köpeklere göre daha girişken, cesur ve dayanıklı köpek cinsleridir. Saldırganlık özellikleri oldukları için havlama eylemleri de yüksektir.

6. Bichon Frise

Bichon Frise Cinsi
Bichon Frise Cinsi

Minik boncuk gözleri ve kıvırcık tüylere sahiptirler. Diğer isimleriyle Bişon Çuha Köpeği veya Tenerife Köpeği olarak da bilinebilirler. Fransa’da görüldükleri için kökenlerinin orası oldukları söylense de aslında kökenleri Kanarya Adaları’dır. Eskiden de çok popüler oldukları için çokça sahiplendirilmiştir, günümüzde de hala en çok sahiplenilen köpek cinsleri arasındadırlar.

Ağırlıkları 4-6 kg, boyutları ise 22-26 cm arasındadır. Genellikle beyaz tüy renklerinde görülürler ama aralarında krem veya sarımsı lekeler de görülebilir. Tüyleri kıvırcık oldukları için çok sevimli görünüme sahip olsalar da aslında bakımları sahiplerini yorabilir. Karakter özelliklerinden en güzeli sahiplerine çok bağımlı olmalarıdır.

7. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Cinsi
Yorkshire Terrier Cinsi

Güler yüzlü ve sevecen köpek cinslerinden biridirler. Onları görür görmez oyuncak köpek zannetseniz de fazla cesur ve hareketli yapılarıyla gerçek olduklarını anlamanız çok kısa sürecektir. Ağırlıkları ortalama 3-4 kg, boyutları ise 17-18 cm kadardır. Bu kadar küçük olduklarına kanmayın, yabancı köpek gördükleri zaman aniden saldırganlaşarak üstlerine atlamaya çalışırlar.

Çok akıllı köpeklerdir ama özellikle küçük çocuklarla aynı ortamda yalnız bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Çocuklara karşı pek sabırları yoktur ve birden hırçınlaşarak ısırmaya çalışabilirler. Yorkshire Terrier cinslerinin tüyleri o kadar güzel ve ipeksidirler ki, kendilerini sevdirmeye bağımlı ettirebilirler. Genellikle sarı, kahverengi, siyah, karamel, beyaz ve krem karışımı tüy renklerine sahiptirler.

8. Pekinez (Pekingese)

Pekinez
Pekinez

Yavru köpek cinslerinden biri olan Pekinez, diğer bir isimleriyle Pekingese olarak da bilinirler. Uzun tüyleriyle tüm dikkatleri üzerlerine çekmeyi ve herkese kendilerini sevdirmeye başarmışlardır. 3-6 kg ağırlıklara ve 15-20 cm arası uzunluklara sahiptirler. Diğer cinsteki hayvanlarla pek anlaşamazlar ama kendi cinsleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.

Hassas, duygusal ve hemen küsen yapıya sahiptirler. Yalnız kaldıklarında veya ilgisiz davranıldıkları zaman buna çok içerleyerek ağlama sesleri çıkarabilirler. Bu özelliklerine rağmen yine de cesur ve girişken yapılarından da asla ödün vermezler. Kendilerinden büyük köpeklere havlayarak başlarını belaya sokmaktan da hiç çekinmezler.

9. Maltese Terrier

Malta Köpeği Cinsi
Malta Köpeği Cinsi

Yavru köpek cinsleri listesine girmeyi başaran diğer dostumuz ise Malta Köpekleridir. İsimlerinden de anlaşıldıkları gibi kökenleri Malta’dır. Genel olarak 3-4 kg ağırlıkları, 20-23 cm kadar da boyutları bulunur. Ayrıca 1 kilodan bile daha hafif Maltese Terrier cinsleri de bulunmaktadır. Tüyleri beyazdır ama aralarında sarı, krem, kahverengi, karamel renklerinde gölge geçişleri bulunur.

Çok hareketli ve enerjik köpek olmalarına rağmen uyku vakitleri çok uzundur, yani ne kadar çok oynarlarsa o kadar uyurlar diyebiliriz. Büyük köpeklerin boyutlarını kendileriyle aynı sanarak kafa tutarlar ve havlayarak kavgaya girebilirler. Çoğu zaman kavgalarda hırpalansalar da cesurluklarından asla vazgeçmezler. Dışarı çıkarılırken her ihtimale karşı tasma takılmalı ve daha tenha yerlerde vakit geçirmeleri sağlanmalıdır.

10. Pug

Pug Cinsi
Pug Cinsi

İsimleri genellikle ”Rıfkı” veya ”Kamil” olan Pug cinsleri, her ülkede oldukları gibi Türkiye’de çok popülerlerdir. Ortalama 7-9 kg ağırlıkları ve 30-35 cm kadar boyutları vardır. Burun bölgeleri içe doğru bastırılmış şekildedir ve gözleri pörtlek denecek kadar belirgindir. Yüzlerinin orta kısmı her zaman tüylerinden daha koyu renktedir.

Enerjik ve hareketli köpeklerdir ama çabuk yoruldukları için gün içerisinde hep uyuklamayı severler. İnatçı yapılarından dolayı sahiplerinin dediklerini pek yapmazlar, dolayısıyla eğitilmeleri pek kolay değildir. Sıcak ve soğuk havalara karşı çok hassas oldukları için yaşadıkları yerde buna dikkat edilmelidir. Ayrıca Pug cinsleri diğerlerine göre daha fazla su içerler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?