Türkiye köpek cinsleri, heybetli çoban köpekleri ve farklı cinsleri ile dünya çapında tercih edilmektedir. Peki, Türk köpek cinslerini tanıyor musunuz?

Türk köpek cinsleri,gerek çoban köpeklerinin çeşitliliği ile gerekse farklı yapılara sahip olması ile çoğunlukla talep oranları fazladır. Gün geçtikçe dünyada olan popülerliğinde artış görülen Türkiye köpek cinslerini ve karakteristik özelliklerini sizlere tanıtmak için bu yazımızı hazırladık. Buyurunuz, bu müthiş ve hünerli köpekleri daha yakından inceleyelim.

Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği
Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpekleri ilk kez Türkiye’de ortaya çıkan ve Anadolu bölgesinde yaşam süren köpek cinslerdir. Sürü korumacılığı görevinde uzun süredir bekçilik yapmakla sorumlu tutulmuş ve günümüzde de korumacılık özelliği yüksek olduğu için devamlı tercih edilmektedir. Dünyaca ünlü ve tanınan bu köpek cinsleri, mükemmel karakterlere sahiplerdir.

Kötü iklim koşullarına ve dağlık arazilere karşı dayanıklı olmaları ile birlikte son derece tehlikelere karşı şüpheci yaklaşmaktadırlar. Tehlikeleri hemen sezebilen yapısından ötürü genellikle aile köpeği olarak değil de çiftlik veya sürü korumacılığı için sahipleniliyor. Birbirinden çeşitli Anadolu çoban köpeklerini daha yakından tanımak isteyenler, En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği yazımızı inceleyebilirler.

1- Türk Tazısı

Türk Tazısı
Türk Tazısı

Türkiye köpek cinsleri arasında yer alan ve en nadir köpek cinslerinden oluşan Türk Tazısı, heybetli ve cüsseli bir görüşüne sahiptir. Uzun yıllardır yaşam süren bu köpek cinsi, uzun bacakları ve oldukça hızlı koşabilmesi ile meşhurdur. Nadir olarak bulunan Türk Tazısı, dünyaca tanınmaktadır ancak yurt dışına çıkmak için izin gereklidir. Çünkü Türkiye tarafından türü korunmaktadır.

Duyuları fazlasıyla gelişmiş olduğundan sahiplerini korumada öncelikli ve saygılı bir bağlılık ilişkisi kurarlar. Özgür ve bağımsız olmaktan hoşlansalar da bağlılık ve sadık olma duyguları yüksektir. İklim koşulları bakımından sıcak iklimlere uyumlu ancak soğuk iklim koşullarına çok fazla dayanıklı değillerdir. Bu nedenle soğuk iklim koşullarına dikkat edilmelidir. Ayrıca apartman dairesi gibi ortamlar yerine arazi tarzı ortamlarda yaşamaları uygundur.

2- Çatalburun

Çatalburun
Çatalburun

Tarsus Çatalburun veya Çatalburun köpeği olarak isimlendirilen bu köpek cinsi, Türk ırkına sahiptir ve Türkiye’nin Akdeniz yöresinde yaygın olarak bulunmaktadır. Özellikle de Mersin’de görüldüğünden Tarsus Çatalburun olarak anılıyor. Ayrıca burun bölgesinin iki parçadan oluşması da ona Çatalburun ismini vermiştir. Geçmişi uzun yıllara dayanan bu tür, avcılık yetenekleri ile ön plana çıkmaktadır.

Tür olarak, nadir bulunan ve çevikliği ile profesyonel hareket edebilen köpeklerdir. Dünya çapında burun şekillerinin farklı olması ile dikkat çekmesinin yanında avcılık özelliğinin yüksek enerjide olması tercih edilmesine neden olan etmenlerdir. ”Turkish Pointer” adıyla yurt dışında anılmaktadır.

Aşırı hızlı olmaları en ideal özelliği olarak görülür ve zorlu görevleri üstlenebilir. Apartman dairelerinde yaşamaya uygun olmamakla birlikte doğada veya arazilerde daha çok yaşayabiliyorlar. Bu tür sebeplerden dolayı her insan için uygun değildir. Genellikle bahçeli evler içerisinde zaman geçirmekten hoşlanan bu köpek cinsi, şüpheci tavırlarından dolayı yabancılara karşı hırçın olabilirler.

3- Trabzon Zerdavası

Trabzon Zerdavası
Trabzon Zerdavası

Adından da anlaşılacağı üzere Karadeniz Bölgesi’nin Trabzon ilçesi ve çevresinde yaygın olarak görülen Trabzon Zerdavası, Türk ırkındandır. Türkiye’deki köpek cinslerinden bir diğeri olarak, karakter özellikleri nedeniyle pitbullara benzetilmektedir. Genellikle inatçılığı ve hırçınlığı ile ön plana çıkmakta ve sert mizaçlıları ile tanınmaktadır.

Kestane renginden oluşan bu köpek türü, tek renge sahiptir ancak mevsimsel geçişlere göre koyulaşabilir. Zerdava Köpekleri, geçmişten beridir sürü korumacılığı görevlerini üstlenen hünerli bir bekçi köpeğidir. Ne yazık ki zeki ve sadık bu cinsin soyu, tükenme ile karşı karşıyadır.

4- Tonya Finosu

Tonya Finosu (Kobi)
Tonya Finosu

Görünüş olarak ufak bir yapıya sahip olan bu Türk köpek cinsi, uyarıcı verici bir özelliğine sahip olduğu için çeşitli amaçlarla sahiplenilir. Var olduğu ortamı iyi gözlemler ve tehditleri sezerek sahibine hemen haber verir. Bu tür özellikleri ile talepleri yükseltir. Sevimli, zeki ve sadık Tonya Finosu, tüm tehlikelere karşı havlayarak sahibine uyarıda bulunmaktadır.

Çok fazla sevilmesine ve dünyaca tanınmasını rağmen, maalesef ki günümüzde türü, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Şu an birtakım çalışmalarla kobi türünün soyu tükenmemesi için faaliyetler yapılıyor. Genel olarak spitz köpek yapısıyla benzerlik kurulan köpekler, yalnızca beyaz kürk rengine sahiptirler ve sevecen yapıları ile çocuklarla iyi bağlılık kurmaktadırlar.

5- Dikkulak (Çivikulak/Zağar) Köpeği

Türkiye köpek cinslerinden bir diğeri Dikkulak veya Zağar olarak isimlendirilen türdür. Türkiye’nin Kars, Iğdır, Ardahan ve Erzurum illeri çevrelerinde yetiştirilir. Dikkulak Köpek cinsi, ufak ve iri olmayan dış görüşlerine sahip olsa da çoğunlukla bekçilik görevlerini üstlenmek amacıyla beslenmektedir. Sürü korumacılığı özellikleri yerine iyi bir uyarıcı olmaları, onları ön plana çıkaran özelliklerdir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?