Terrier cinsi köpekler, diğerlerine göre her bakımdan daha farklı olurlar. Onları tanımak için birkaç özelliklerini bilmeniz yeterli olacaktır.

Terrier cinsi köpekleri nerede görseniz hemen tanıyabilirsiniz; tüyleri daha kısa, yumuşak, ipeksi olur ve boyutları diğer köpeklere göre daha minyon olurlar. Dünya üzerinde popüler olmayan çok sayıda Terrier cinsi köpekler olduğu için daha önce hiç görmediğiniz köpeklerinde aslında Terrier cinsi olduğunu öğrenebilirsiniz. En bilindik Terrier köpek cinsleri hakkında bilgiler verdik ve kendilerine has özelliklerinden bahsettik.

1. Maltese Terrier

Malta Cinsi Köpek
Malta Cinsi Köpek

Diğer adlarıyla Malta Köpeği olarak bilinirler ve görünüşleri bakımından diğer cinslerden farklı tatlılıkları vardır. Terrier süs köpeği cinslerinden biri oldukları için yaklaşık 1-3 kg kadar ağırlıkları vardır, hatta 1 kg’dan daha hafif Malta Köpekleri de görülmüştür. Genellikle beyaz, krem, gri, sarı veya kahverengi tüy renklerinde sahip olsalar da bazılarının vücudunda tüm renklerden görülebilir.

Fazlasıyla gürültücü oldukları için sürekli havlarlar, hatta ilgi ve sevgi görmedikleri zaman farklı sesler çıkarabilirler. Her ne kadar yabancı insanları sevmeseler de ilgi hissettiklerinde hemen sakinleşirler. Kendi boyutlarını diğer köpeklerden daha büyük gördükleri için kafa tutabilirler, bu tarz durumları engellemek için mutlaka tasmayla bağlanmalıdır.

2. Bull Terrier

Bull Terrier Cinsi
Bull Terrier Cinsi

İngiliz Bull Terrier Köpekler, kendilerine özgü dış görünüşleriyle herkesin dikkatini çekerler. Kafaları öne doğru uzun, üçgen şeklindedir ve gözleri nokta gibi küçüktür. Vücut yapıları kaslı oldukları için çok güçlülerdir ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde hemen atağa geçebilirler. Bu özelliklerinden dolayı bazı ülkelerde ağızlık ve tasma takılmadan gezdirilmesi yasaktır.

Koruma içgüdüleri çok yüksek oldukları için sahiplerinin yanında yabancı birilerini gördüklerinde agresifleşebilirler. Bu çoğu zaman tehlikeli olabileceği için Bull Terrier’lerin çok iyi ve düzenli eğitimden geçmeleri gerekmektedir. Sosyalleşmeleri için belirli günler köpek parkına götürülebilir veya insanların arasına girerek alışmaları sağlanmalıdır.

3. American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier
American Staffordshire Terrier

Dünyada popüler oldukları için çoğu insan tarafından ”AmStaffs” olarak da bilinirler. Özgüvenleri çok yüksek oldukları için koruma seviyeleri yüksektir ve cesaretlerini kullanarak sahiplerini şaşırtabilirler. Diğer köpeklerden tek farkı; sorumluluk alabilirler ve kendilerine bir görev verildiği zaman bunu yerine getirmek için ellerinden geleni yaparlar.

Vücut yapıları kaslı oldukları için boğaya benzerlik gösterirler ve bu görünümlerinden dolayı vahşi köpek cinsleriyle karıştırılabilirler. Doğru eğitim verilerek bu görünümlerinden çıkabilirler ve yaşadıkları ortama yaklaşan yabancılara karşı sakin davranabilirler. Zorlu egzersiz hareketlerini çok sevdikleri için halat çekme, tırmanma veya nesne yakalama gibi oyunları çok severler.

4. Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier Köpek
Jack Russell Terrier Köpek

İngiltere kökenli cins oldukları için bulundukları yerde çok popülerlerdir. Küçük boyutlara sahiptirler ve Terrier süs köpeği olarak da bilinirler. Genel tüy renkleri beyazdır ama vücutlarının farklı bölgelerinde kahve-sarı-karamel-siyah renklerde tüy alanları bulunmaktadır. İnce deriye sahip olmalarına rağmen suya ve soğuk havalara karşı çok dayanıklılık gösterirler.

Çok hareketli köpeklerdir ve bacakları uzun oldukları için göz açıp kapatıncaya kadar hızlı koşabilirler. Küçük olmalarına rağmen bütün gün egzersiz yapmayı çok severler ve yorulana kadar sahipleriyle oyun oynayabilirler. Diğer hayvanlarla ilişkileri çok zayıftır ve sahipleri dışındaki insanlarla da pek anlaşamazlar. Doğru eğitim sayesinde sıcakkanlı olmaları sağlanabilir.

5. Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier
Staffordshire Bull Terrier

Meydana geldiklerinde dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır ama yasaklandığı zaman herkesin gözüne çok sevimli gelmeyi başarmışlardır. Vücutları kaslı oldukları için çene kasları da bir hayli gelişmiştir ve saniyeler içerisinde koşabilirler. Diğer köpeklere göre korkusuz, özgüveni yüksek ve fazlasıyla cesaretli oldukları için çoğu zaman başlarını derde sokabilirler.

Her yaş grubuyla çok iyi anlaşırlar, özellikle çocukları çok severler ve sabırları epey yüksektir. Hareketli yaşamları oldukları için her gün yaklaşık 1 saat kadar dışarıda yürüyüş yapmayı veya oyun oynamayı isterler. Şakacı ve mizah anlayışı yüksek köpeklerdir ve sahipleriyle vakit geçirirken birtakım şaklabanlıklar yapmaktan asla çekinmezler.

6. Airdale Terrier

Airdale Terrier
Airdale Terrier

Keçilere benzerlik gösteren Airdale Terrier’ler, aşırı tatlı köpeklerdir. Yumuşak tüyleriyle bambaşka görünümleri vardır ve sevimli olduklarını bildikleri için yabancı insanlara bile kendilerini sevdirebilirler. Çok nazik bir köpek oldukları için insanlara karşı kibar davranırlar, özellikle çocuklara karşı sabırları çok yüksektir.

Kızdıkları zaman bunu dişleriyle belli ederler bunu oyuncaklarını parçalarken şahit olabilirsiniz. Eğitime son derece açıklardır ama çoğu zaman inatçı yapıları sayesinde sahiplerini biraz yorabilirler. Düzenli şekilde eğitilmezlerse diğer canlılara karşı baskınlık kurmaya çalışabilirler ve her şeyi onların istedikleri gibi olmasını isterler.

7. Batı Highland Beyaz Terrier

Batı Highland Beyaz Terrier
Batı Highland Beyaz Terrier

Bazı bölgelerde West Highland White Terrier olarak bilinirler ve görünümleri sayesinde Malta Köpeklerine benzerlik gösterirler. Adından da anlaşılacağı gibi beyaz tüyleri vardır ve sevildikleri zaman ne kadar yumuşak tüylere sahip oldukları fark edilir. İlgiyi çok sevdikleri için uyuyacakları zaman sahiplerinin kucaklarına giderler.

Yabancı insanlara karşı mesafeli dururlar, fakat alıştıkları zaman hemen vakit geçirmek isterler. Yalnız kaldıklarında genellikle toprakları kazmayı çok severler ve eşeledikleri yerlere nesneler saklayarak kendi kendilerine zaman geçirebilirler. Bahçe ortamına çıkarıldığında bitkileri bozmaması için tasmayla bağlanmalı veya doğru eğitim verilmelidir.

8. Cairn Terrier

Cairn Terrier
Cairn Terrier

Görünümleriyle tilkilere benzeyen Cairn Terrier’ler sempatik yüzleriyle herkesi kendilerine hayran bırakabilirler. Terrier süs köpeği olarak durduğuna bakmayın, aslında çok dayanıklı vücut yapıları vardır. Genellikle vücutlarında birden fazla tüy rengi bulunur ama diğer Cairn Terrier’ler tek renkli olabilirler. Yaramazlardır ve bazen sahiplerinin sözlerini dinlemeden başlarına buyruk şekilde hareket ederler.

Yetişkin insanlara göre çocukları daha çok severler ve onlarla vakit geçirmeye bayılırlar. Kendilerini kaptırdıklarında veya heyecanlandıklarında minik şekilde ısırabilirler. Yeterince sevgi ve ilgi göremedikleri zaman dikkat çekmek için evi dağıtarak yüksek sesle havlayabilirler. Meraklı oldukları için her şeyi karıştırabilirler veya şirinlik yaparak sahiplerinin kızmamalarını sağlarlar.

9. Border Terrier

Border Terrier
Border Terrier

Küçük olduklarına asla aldanmayın, özgüvenleri çok yüksektir ve cesaretleriyle kendinden büyük köpeklere saldırabilirler. Dayanıklı vücut yapıları sayesinde olası hastalıklara karşı direnç gösterirler ve diğer küçük köpekler gibi narin değillerdir. Yalnız kalmaktan nefret ederler ve sürekli sahipleriyle oyunlar oynayarak vakit geçirmek isterler.

Aşırı inatçı yapıları sayesinde gözlerine kestirdikleri avlarını yakalayana kadar asla pes etmezler. En küçük deliğe girseler bile saatlerce çıkmalarını beklerler ve yorulana kadar koşturabilirler. Kendisine kötü davranan insanları veya hayvanları hiç unutmazlar, aradan aylar geçse dahi bunu hatırlarlar ve saldırganlık gösterirler.

10. Alman Av Terrier

Alman Av Terrier
Alman Av Terrier

Yeni sayılan köpek cinsi olmalarına rağmen oldukça popülerlerdir. Keskin koku alma yetileri sayesinde yürürken sürekli yerleri koklarlar ve dikkatlerini çeken bir şey olursa hemen koşmaya başlarlar. Fazlasıyla zeki oldukları için sahiplerinin sözlerini dinlerler, bu özellikleri de eğitimlerinin kolay geçmesini sağlar.

Apartmanda yaşamak yerine, bahçeli evlerde veya çiftlik alanlarında vakit geçirmeyi severler. Her gün basit oyunlar oynamak yerine; yüksek yerlere atlama, kazma, nesne yakalama veya halat çekme gibi zeka oyunları oynamayı tercih ederler. Yaşadıkları yerde çocuklar varsa vakit geçirmek isterler ve onlarla beraber saatlerce koşarak enerji atmaya bayılırlar.

  1. Terrier kırması ne kadar büyür?

    Genlerin baskın gelmesiyle beraber, asıl Terrier’lere göre orta boya kadar büyürler.

  2. Terrier cinsleri çok havlar mı?

    Canları sıkıldıklarında ilgi çekmek için diğer köpeklere göre daha çok havlarlar.

  3. Terrier cinsleri çok tüy döker mi?

    Genellikle kısa tüyleri oldukları için düzenli fırçalama sayesinde tüy dökmezler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?