Köpeklere boşuna “sadık ve vefalı” denmiyor! Bu yazımızda her türlü tehlikeye karşı hayatı pahasına sahibini koruyan köpek cinslerini listeledik.

Koruyucu köpekler sahibini, yabancı insanlara karşı korurlar ve başlarına bir şey gelmesinden korktukları için sürekli peşlerinden giderler. İçgüdüsel olarak korumacı oldukları için yaşadığı ortamı kısa süre içerisinde sahiplenir ve kimseyi yaklaştırmak istemezler. Kendini tehdit altında hissettiklerinde sahibinin komutunu bekleyerek hareket ederler; eğer sahibi “saldır” komutunu verirse, aniden koşturmaya başlarlar ve yakalamadan bırakmazlar. Aksine “hayır veya dost” gibi komutlar verirse, hemen sakinleşirler. Zeki dostlarımızı tanımak için sahibini koruyan köpek cinslerini araştırdık.

1. Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

Diğer adıyla Alman Kurdu olarak da tanınırlar ve arama kurtarma ekiplerinin bir parçası oldukları için kendilerine verilen komutları hemen algılayarak görevlerini yerine getirirler. Yabancılara karşı son derece şüpheli davranan Alman Kurtları, kulaklarını dikerek keskin bakışlarıyla karşısındaki insanı takip ederler. Komut üzerine çalıştıkları için sahibinin ağzından çıkan kelimeleri beklerler ve ona göre hareket ederler.

Aile fertlerine çok düşkün yapıları vardır ve nereye giderlerse gitsinler, sürekli peşlerinden giderek onların güvenliklerini sağlamaya çalışırlar. Kendilerini ve yaşadığı ortamı tehlike altında hissettikleri zaman yüksek sesle havlarlar ve hırlamaya başlarlar. Ayrıca sadece sahibini değil, aynı ortamda yaşadıkları diğer evcil hayvanları da her şeye karşı korurlar. Sahibinden başka kimseyle vakit geçirmek istemezler ve zeka oyunları oynamayı çok severler.

2. Doberman Pinscher

Doberman Pinscher
Doberman Pinscher

Zekalarıyla tanınan Dobermanlar, aynı zamanda sahibine aşık olmasıyla da bilinirler. Sahibinin sözünden asla dışarı çıkmazlar ve kendisine verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeye çalışırlar. Yaşadığı evde diğer aile fertlerine karşı çok saygılı davranırlar ve asıl sahibi o an ortamda yoksa bile onların da komutlarını dinlerler. Daha önce hiç görmedikleri insanlara karşı agresif tavırlar sergileyerek oradan uzaklaştırmaya çalışırlar.

Kolay eğitilebilen köpek cinslerinden birisi oldukları için her türlü eğitime olumlu cevap verirler. Doğru bir eğitimden geçtiği sürece kolaylıkla sosyalleşebilirler ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaları sağlanabilir. Sürekli olarak hareket etmek isterler, enerjilerini atmak için yürüyüş yapmaya ve atılan eşyaları geri getirme oyunlarına bayılırlar.

3. Boxer Köpek

Boxer Köpek
Boxer Köpek

Büyük köpek cinslerinden oldukları için ilk bakışta korkutucu gibi görünebilirler ama çok sıcakkanlılardır. Şüpheli ve meraklı yüz ifadeleri vardır ve her gördüğü insana saldıracakmış gibi bakarlar. Empati duyguları gelişmiş olduğu için bir insanın ondan korktuğunu kolaylıkla anlayabilirler. Cesaretli ve korkusuz özelliklerinden dolayı sahiplerinin yanında kimseyi yaklaştırmak istemezler.

Yaşadığı ortama yabancı hayvanların girmesini havlayarak engeller ve girseler bile hiç pes etmeden kovalarlar. İşitme yetenekleri gelişmiş olduğu için en ufak sesi hemen duyabilirler ve nereden geldiğini bulmak için evin etrafını defalarca dolaşırlar. Bekçi köpeği olarak kullanıldıklarında eve hırsız girmesi neredeyse imkansızdır, çünkü “sahibime zarar verecek” düşüncesiyle kendilerini öne atarlar.

4. Akita inu

Akita inu
Akita inu

Mantığını çok iyi kullanabilen Akitalar, tatlı olmalarının yanı sıra sahiplerine aşırı derecede düşkünlerdir. Dikkatli yapıları olduğu için en ufak detaylar gözlerine takılır ve içleri rahatlamadan şüphelendikleri şeylerin peşini bırakmazlar. Yaşadığı evdeki aile fertlerinin nereye gittiklerini izlerler ve onları tehdit altında gördükleri zaman çitalar gibi hızlı koşarak müdahale ederler.

Aileye farklı evcil hayvan sahiplenildiğinde ilk başlarda şüpheli yaklaşırlar, çünkü sahibine zarar verme düşüncesiyle hayvanın onlarla yaşamasını istemezler. Kendini herhangi bir sebepten huzursuz hissettikleri zaman sahibinin yanından ayrılmaz ve sürekli havlarlar. Doğru eğitim verilerek, yersiz havlamalarının önüne geçilebilir ve evdeki diğer hayvanlarla iyi geçinmesi sağlanabilir.

5. Belçika Malinois

Belçika Malinois
Belçika Malinois

Sahibini en iyi koruyan köpek cinslerinden biri olup aynı zamanda çok inatçı köpeklerdir. Yorulmak nedir asla bilmezler ve sahibiyle vakit geçirmekten çok keyif alırlar. Belçika Malinois’lere bir görev verildiği zaman ellerinden ne gelirse yapmaya çalışırlar ve asla pes etmezler. Boş boş yatmayı asla sevmezler, dayanıklı oldukları için aynı gün eğitim görüp daha sonra uzun yürüyüşlere çıkabilirler.

Sahibinin yanında yabancı insan ya da hayvan görmeye asla dayanamazlar ve aniden yüksek sesle havlamaya başlarlar. Sahibinden komut bekleyene kadar saatlerce korkunç derecede hırlayarak kovalayabilirler. Sahiplerinin yardımcı köpekleri oldukları için evcil hayvan veya çocuk emanet edildiğinde gözü gibi bakarlar ve tehlikelere karşı korurlar.

6. Cane Corso Italiano

Cane Corso Italiano
Cane Corso Italiano

Kaslı ve atletik yapılarıyla herkese korku salan Cane Corso Italiano, sahibine karşı çok vefalıdır. Her ne kadar agresif köpek olsalar da sahiplerine asla bu özelliklerini göstermezler. Yaşadıkları ortama yabancı insan veya hayvanın girdiğini gördüklerinde kulaklarını dikerler ve şüpheci gözlerle onları izlerler. Sahibinin ağzından çıkan kelimelere dikkat ederler ve olumsuz bir şey duyduklarında yabancıları koşturmaya başlarlar.

İnsanlar belki kaçabilir ama korucuyu özelliklerinden dolayı kedi ve tavşan gibi hayvanları yakaladıklarında acımadan avlayabilirler. Bu gibi tatsız durumlar yaşanmaması için iyi bir eğitim verilmeli ve mutlaka sağlam bir yere bağlanılmalıdır. Sahiplerini en ufak tehdit altında hissettikleri zaman çıldırırlar ve onu durdurmak zor olabilir. Dolayısıyla ilk kez köpek sahipleneceklere Cane Corsa önerilmez.

7. Komondor (Macar Çoban Köpeği)

Komondor (Macar Çoban Köpeği)
Komondor (Macar Çoban Köpeği)

Upuzun tüyleriyle çok tatlı görünümleri olduğuna bakmayın, söz konusu sahibi olursa çok hırçınlaşabilen köpek cinsidir. Diğer adıyla Paspas Köpeği diye hitap edilir ve harika şekilde kamufle olabilirler. Özellikle bahçe gibi ortamlarda yaşıyorlarsa, kapının önünde paspas gibi yatarlar ve kimse tarafından görünmezler. Bahçeye yabancı insan veya hayvan girdiğinde aniden kalkarlar ve saldırmaya başlayabilirler.

Adını komondo askerlerden alan Komondor Köpekleri, bu özelliklerinden dolayı özel mülkleri korumak için kullanılmışlardır. Aldığı eğitimlerinden sonra sosyalleştirilirse, diğer hayvanlara karşı biraz daha nazik davranırlar ve sınırlı olarak yaşadığı ortama girmelerine izin verebilirler.

8. Rottweiler

Rottweiler
Rottweiler

Varlığı çok eskiye dayanan Rottweiler, dünya çapında en çok tanınan köpek cinsidir. Kaslı ve atletik vücut yapısına sahip oldukları için diğer hayvanlardan gelen olası darbelere karşı çok dayanıklıdırlar. Fazla havlama huyları olmasa da havladıkları zaman sesleri çok yüksek ve kalın çıktığı için herkesi korkutabilirler. Tanımadıkları insanları ve hayvanları yaşadıkları eve asla yaklaştırmazlar.

Sahibinin nereye gittiğini dikkatlice izlerler ve onları korumak için peşlerinden gitmeye çalışırlar. Fazlasıyla korumacı oldukları için bazen bu özelliklerini abartabilirler ve zapt etmek çok zor olabilir. İyi ve doğru bir şekilde eğitimden geçerlerse agresif tavırlar sergilemeleri engellenebilir. Sahiplerine çok düşkün oldukları için sürekli oyun oynamaya ve uzun yürüyüşlere çıkmaya bayılırlar.

9. Bullmastiff

Bullmastiff
Bullmastiff

Tam bir aile köpeğidir ve hayatındaki tüm amacı sahiplerini korumaktır. Fazlasıyla korumacı oldukları için sahibinin yanına kimseyi yaklaştırmayı istemezler ve tek başına dışarı çıkmalarını engellemeye çalışırlar. Eve başka bir evcil hayvan geldiğinde bu durum onların hiç hoşlarına gitmez ve sahibini paylaşmak istemedikleri için hayvanın evden gitmesini isterler.

Uyurken horlama ve salya akıtma gibi özelliklere sahip oldukları için görünümleri biraz korkutucu olsa da aslında çok duygulu köpek cinslerindendirler. Sahibiyle beraber uzun süre oyun oynayıp, koşsalar bile kolay kolay yorulmazlar ve sağlam vücut yapıları sayesinde acılara karşı dayanıklılık gösterirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?