Sokakta yaşayan köpek cinslere ”Sokö” adı verilir, fakat dışarıda sadece bu köpekler değil, bildiğimiz veya yakından tanıdığımız köpek cinsleri de mevcuttur.

Sokakta yaşayan köpeklerin bir can taşıdığını ve cins köpeklerden hiçbir farkı olmadıklarını bazen unutuyoruz. Aslında onlar sokakta yaşamayı seçmiyorlar, sahipleri tarafından sokak hayatına mahkum ediliyorlar. Günümüzde cins köpeklerin dışarıda başıboş gezdiklerini sıklıkla görmeye başladık, çünkü insanlar bir merak uğruna köpek sahiplendikten sonra heveslerini alıyorlar.

Bir zaman sonra köpeklerinin bakımları, veteriner masrafları, ilgilenmek vb. zor geldikleri için “nasıl olsa köpeklerin içgüdülerinde hayatta kalma var, dışarı bırakalım…” şeklinde düşünerek sokağa bırakıyorlar. Bu düşünce öylesine yanlış ve saçma ki, çünkü cins köpeklerin içgüdülerinde sokak köpekleri gibi zorlu hayat şartlarına ayak uydurmak yoktur.

Süs köpekleri daha narin, sakin ve dayanıksız oldukları için ev ortamında ve sahiplerinin yanında yaşamlarını sürdürmeliler. Gönül ister ki, sokakta hiçbir dostumuz sahipsiz olmasın ama maalesef bir şekilde iyi insanların yardımlarıyla beraber yaşamaya çalışıyorlar. Merak edip araştıranlar için bu yazımızda sokaklarda en çok gördüğümüz köpek cinslerinden bahsettik.

Not: İmkanınız varsa, onların sokakta yaşamalarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak için lütfen bir kap köpek maması (ev yemeklerinden koymamaya dikkat edelim, onlara uygun olmadıkları için rahatsızlanabilirler veya sevmeden mecbur aç kaldıkları için yerler) ve su koymayı ihmal etmeyelim.

1. Sokö

Sokö
Sokö

Sokaklarda sıklıkla gördüğümüz köpekler Sokö cinsleridir. Belirli bir kökenleri yoktur, çünkü her yerde bulundukları için evrensel sayılırlar. Haklarında tek bilindikleri şey Sokö cinslerinin Osmanlı zamanında padişahlar tarafından koruma altına alınmasıdır. Daha sonra diğer köpekler gibi kendilerini cins olarak kabul ettiremedikleri için sokak köpeği olarak tanındılar. Günümüzde ise her ülkenin sokaklarında dolaşarak, yarı aç yarı tok şekilde hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Gerekli veya gereksiz yere havladıkları zaman bazı insanlar rahatsız oldukları için şikayet ediyorlar ve zorla toplattırarak bölgeden gitmelerini sağlıyorlar. Bu çok yanlış bir davranıştır, çünkü havlamak tüm köpeklerin içgüdüsünde olan bir davranıştır. Bu cinsler toplandıktan sonra nereye götürüldükleri belirsiz oldukları için büyük ihtimalle kimsenin olmadığı yere bırakılarak, ölüme terk ediliyorlar.

2. Golden Retriever

Golden Retriever
Golden Retriever

Hepimiz bu cinslerin ne kadar tatlı, sevimli ve cana yakın olduklarını biliyoruz. Hem fiziksel hem karakter olarak da dört dörtlük denilecek kadar muhteşem olan Golden cinsleri, sahiplenildikten sonra dışarıya atılan popüler köpek cinslerinden birileridir. Sokakta yaşayan köpek cinslerine benzerlik gösterdikleri için bazı insanlar kendi başlarının çaresine bakabileceklerini zannediyorlar.

Golden cinsleri, sokak hayatına alışmış saldırgan köpekler gibi olmadıkları için kendilerini koruyamayabilirler. Eğer Golden cinsi sahiplenilecekse ve bahçe, kulübe, çiftlik vb. gibi yerlerde yaşayacaksa mutlaka güvenlik önlemleri alınmalıdır. Eve sahiplenecekse, mutlaka onların sağlıkları için iki kere düşünülmeli ve asla sokağa terk edilmemeliler.

3. Kangal Köpeği

Kangal Köpeği
Kangal Köpeği

Kangal cinsleri genellikle çiftlik alanlarında yaşasalar da bazı insanlar tarafından sahipleniliyorlar. Kangallar çok güçlü, dayanıklı, çevik oldukları için vahşi köpek cinslerinden biridirler. Boyut olarak o kadar büyüklerdir ki, hatta Kangal isminin yanı sıra daha çok “Dev Köpek” diye hitap edilirler. Ayrıca Karabaş ve Anadolu Çoban Köpeği olarak da bilinirler. Özellikle Kangalların içgüdülerinde korumacılık, saldırganlık ve bekçilik oldukları için süs köpekleri gibi davranmalarını bekleyemeyiz.

Kangallar genellikle şehir merkezlerinde başıboş dolaşmazlar, ya köylük alanlardaki sokaklarda ya da çiftliklerde koyunlarla beraber yaşarlar. Bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterse de daha çok ormanlık alanda oturan kişiler, sokakta dolaşan Kangal cinslerini görebilmeleri mümkündür. Bazen de Kangal cinsi sahiplenen insanlar daha sonra vazgeçtikleri için dışarıya atıyorlar ve mecburen sokak hayatına alışmak zorunda kalıyorlar.

4. Akbaş Çoban Köpeği

Akbaş Çoban Köpeği
Akbaş Çoban Köpeği

İsimlerinden de anlaşıldıkları gibi genellikle beyaz tüylere sahiptirler. Görünüş bakımından Kangal, tüy bakımından da Golden Retriever cinslerine benzerlik gösterirler. Akbaş cinsleri bilindiği kadarıyla dünya üzerindeki ilk meydana gelen köpek türü oldukları söylenir. Yaklaşık olarak 3000 yıldan daha da fazla hayatlarını sürdürmektedirler. Hatta diğer çoban köpeklerinin akrabaları olduklarını ve meydana gelmeleri için çiftleştirildikleri söylenmektedir.

Akbaş cinsleri daha çok Anadolu Bölgesi’nde görülürler ama Eskişehir, Emirdağ ve Sivrihisar bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çoban köpekleri oldukları için çiftlik, köy, ormanlık vb. gibi yerlerde başıboş dolaştıkları görülmüştür. Nadiren de olsa şehir merkezlerinde yaşayan insanlar Akbaş cinslerini sahiplenirler. Daha sonra köpek sevdasından vazgeçtikleri için dışarıya salarak başlarının çaresine bakmalarını isterler. Sonuç olarak Akbaş cinslerinin yaşadığımız bölgelerdeki sokaklarda dolaştıklarını görebiliyoruz.

5. Pug

Pug
Pug

Süs köpeklerinin en güzeli ve sevimlisi olan Pug cinslerinin sokaklarda yaşamaya çalıştıklarını biliyor muydunuz? Pug cinslerini sahiplenen insanlar bir müddet sonra sıkıldıkları zaman sahiplendiremediklerinde tek çareyi sokağa salarak buluyorlar. Süs köpekleri oldukları için sokak hayatına asla uyum sağlayamıyorlar, açlıktan veya susuzluktan hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Bazı insanlarda Pug cinslerini sevimli buluyorlar ve evlerine almak yerine dükkan, işletme, fabrika vb. gibi iş yerlerinin bulunduğu yerlerde yaşamalarını sağlıyorlar. Sokaklarda Pug cinslerinin sayısının fazla artmasının ve bir şekilde sokak hayatına alışmak zorunda kalmalarının sebepleri de bunlardır. Dışarıda başıboş Pug cinsleriyle karşılaşırsanız başını okşamadan geçmeyin, çünkü onlar ilgiyi çok sevdikleri için hoşlarına gidecektir.

6. Alman Kurdu

Alman Kurdu
Alman Kurdu

Dünyanın en zeki köpek cinslerinden biri olan Alman Kurtları, hem dış görünüşleri hem de karakteriyle beraber harika köpeklerdir. Aile fertlerine çok düşkünlerdir ama özellikle bebek ve çocuklarla çok iyi anlaşabilirler. Evde bile yaşamaya kolaylıkla uyum sağlayabilen nadir köpek cinslerinden olmalarına rağmen yine de sokaklarda başıboş şekilde dolaştıklarına şahit olabilirsiniz.

İnsanlar evlerine Alman Kurdu cinsleri sahiplendikten sonra zorlandıklarından olsa gerek bahçelerine veya evin dışarısına kulübe yaparak yaşamalarını isterler. Bazı Alman Kurtları sahiplerinin isteklerini yerine getirerek belirlenen bölgede yaşarlar ama diğerleri de dinlemeyip diğer köpeklerin peşlerine takılarak yaşadıkları alanı terk edebilirler. Dolayısıyla sokaklarda dolaşan ve hayatta kalmaya çalışan Alman Kurtlarının sayıları da çoğalmış oluyor.

7. Labrador Retriever

Labrador Retriever
Labrador Retriever

Tüm köpek cinsleri arasından en uysalı ve sakini olan Labrador cinsleri her yaş grubuyla kolaylıkla anlaşabilen köpeklerdir. Çok vefakar oldukları için sahiplerinin yanlarından gitmelerini hiç istemezler ve yalnız kalma korkusuyla sürekli peşlerinden gitmeye çalışırlar. Böylesine duygulu köpekler olmalarına rağmen yine de sokağa mahkum edilebiliyorlar.

Labrador cinsleri ev ortamına da uyum sağlayabilirler ama çoğunlukla evlerinin bahçelerinde yaşarlar. Bahçeleri olmayan ama yine de Labrador sahiplenmek isteyen insanlar da evlerinin dışarısına kulübe bırakarak orada bakmayı tercih ederler. Bir zaman sonra kaybolarak veya sahipleri tarafından dışarı atılarak sokaklarda görmeye alışkın olduğumuz köpek cinslerinden birisi olmuşlardır.

8. Maltese Terrier

Maltese Terrier
Maltese Terrier

Son zamanlarda sokaklarda görülme sıklığı artanlardan biri de Maltese Terrier cinsleridir. Süs köpekleri oldukları için en çok sahiplenilen köpek cinslerindendir. İnsanlar bir hevesle bu cinsleri sahiplendikten sonra pişman olup başkalarına sahiplendirmenin yollarını arıyorlar. Bulamadıkları zamanda başka çareleri kalmayınca çözümü sokağa atmakla buluyorlar.

Maltese Terrier cinsleri sıcak ve soğuk havalara karşı son derece duyarlıdırlar. Hassas oldukları için özellikle soğuk havalardan etkilenirler ve çok üşürler. Dolayısıyla dışarı atıldıkları zaman sokakların zorlu yaşam tarzına alışamazlar ve hastalanarak hayatlarını kaybedebilirler. Özellikle süs köpekleri sahiplenmeden önce iki kere düşünmeli ve her şeyi göz önüne alarak karar vermelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "En Bilindik 10 Sokak Köpeği Cinsi".
 • Catnaptime

  Ben de evde kedi besliyorum. Adını telefonda yazınca çatmak yazıyor o yüzden poppy platimedeki mor kedinin ismi

 • Ali Rehbercioğlu

  Ayşenur Hanım evde kedi besliyor musunuz?🐱🐱

 • Ali Rehbercioğlu

  çok salaksın

 • Ali Rehbercioğlu

  Sanane ya

 • Ali Rehbercioğlu

  Köpeklere aşı basmaları normal mi

 • 🐕🐶

  Ben bir tane köpek gördüm sokakta ama çok tatlı tüyleride pofudukdu o köpek bir daha bizim mahalleye gelmeyince ben de cinsini araştırıyor dedim ama bu sitede yok maalesef ki⚡️🥹🥺

 • At Hırsızı Ekrem

  Tek çare itlaf gerisi boş laf

 • Anonim

  bu köpekler cins köpekler ve pug vb. sokakta yaşayamaz yalan bilgi veriyorsunuz

  • Mehmet

   Konuyu okursanız anlarsınız

   • Ali Rehbercioğlu

    Gerzek

 • Okay

  Kangal köpekleri sokak kedileri parçalıyor.Buna karşı önlem alınması gerekiyor.

 • HayvaNSEVER

  çoook tatlı :3 (2022)