Kedilerin patilerine detaylı baktınız mı? Patilerinin şirinlikleri bir yana kaç parmakları ve tırnakları olduğunu da saymalıyız.

Kedilerin patilerini hepimiz çok seviyoruz. Onların patilerine baktığımızda o kadar çok mutlu oluyoruz ki neredeyse terapi gibi hissediyoruz 😻 Kedilerin patilerinin tatlılıkları bir yana kaç tane parmakları ve tırnakları olduğunu da bilmeliyiz. Kediler hakkında ne kadar çok şey bilirsek bakımlarını daha iyi yapabiliriz ve aramızda daha iyi bağ kurabiliriz. Kedilerin kaç parmakları ve tırnaklarını olduğunu tahmin ettiyseniz yazımızda doğru cevabı görebilirsiniz.

Kedilerin Pati Anatomisi

Kedilerin patilerini dikkatli incelediğimizde gerçekten özene bezene yaratıldığını fark ederiz. Röntgen ile kedinin patisi çekildiğinde parmaklarının birbirinden ayrı yani açılmış şekilde olduğunu görürüz. Röntgen sırasında kedinin tırnaklarına bastırılarak açılırsa tırnaklarının görüntüsü de çıkmış olur. Patisinin alt kısmında 4 adet orta uzunlukta kemik bulunmaktadır.

Sağlıklı bir kedinin ön patisinde 5 ve arka patisinde 4 parmak bulunmaktadır. Kedilerin 4 patisi olduğu göre toplamda 18 tane parmakları var demektir. Doğal olarak her kedi patisinde parmak sayısına göre 18 tane tırnağı vardır. Bazı kedilerde ”polidaktili” yani çok parmaklı denilen hastalık görüldüğü için onlarda 18’den daha fazla parmak ve tırnak bulunabilir.

Bir Kedinin Kaç Parmağı Vardır?
Bir Kedinin Kaç Parmağı Vardır?

Kedilerde Damlacık Tırnağı

Aslında kedilerin arka ayaklarında 5 tane parmak olduğunu biliyor muydunuz? Kediler ilk başta dünyaya geldikleri evrimsel dönemde 5 parmaktan bir tanesi kaybolmuştur. Aynı şekilde kedilerin ön ayaklarında 5 parmak ve 5 tırnak olsa da 5’ini birden kullanmazlar. Mesela üzerine bastıkları zaman sadece 4 parmak ve tırnağı kullanmış olurlar. İşte buna ”damlacık tırnağı” adı verilmektedir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?