Miyavliyo
Kedi Mamasını İnsan Yiyebilir mi?

Kedi Mamasını İnsan Yiyebilir mi?

Kedi mamalarının içeriği zengin maddelerle doludur. Peki, kediler için sağlıklı olan bu mamaları insanlar da yiyebilir mi? Sorumuzun cevabı yazımızda…

Kediler için özel olarak yapılan pek çok mama çeşidi bulunur. Bu mamalar içerisinde çeşitli mineral ve vitamin barındırır. Hem içeriği hem görünümüyle ilgi çeken kedi mamalarının tadını, bazı kişiler merak ederek tadabilir. Çocukların da bilmeyerek kedi mamasını tatması alışık olduğumuz bir durumdur. Peki, kedi mamasını insan yiyebilir mi? yerse insan sağlığına herhangi bir zararlı etkisi olur mu? kedi maması ile ilgili bu soruları cevaplarını detaylıca anlattık.

Kedi Mamalarının İçeriği

Yapılan araştırmalara göre kediler için hazırlanan mamaların pek çoğunda insan için gerekli olan vitamin ve mineral desteği bulunmaktadır. Bu da kedi mamalarının insan sağlığına zarar vermediğini kanıtlayabilir. Yapılan bazı araştırmalarda ise yerli kedi mamalarının daha güvenli olduğu, yabancı kaynaklı mamaların içerisinde ise nelerin olduğu pek bilinmediği için önlem almak adına tadına bakmamanın daha doğru olduğudur. Genel olarak kedi maması içeriğinde neler bulunur? sıralayalım:

 • Hayvansal yağlar,
 • Mısır gluteni,
 • Kurutulmuş şeker pancarı,
 • Yüksek oranda protein,
 • Tuz,
 • Bira mayası,
 • Ciğer aroması,
 • Fosfor,
 • İyot,
 • Kalsiyum,
 • Demir,
 • C vitamini,
 • D vitamini,
 • A vitamini,
 • E vitamini.

şeklinde mama içeriğinde bulunan vitaminleri sıralayabiliriz. İçerisinde bu vitaminlerin ve maddelerin olduğu kedi maması yenilebilir mi? öğrenelim.

Kedi Maması Yenir mi? Yenirse Ne Olur?

Kedi mamasının içeriğinde görüldüğü gibi pek çok yararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler insanlara göre sadece biraz daha yüksek oranda ve kedinin seveceği tarzda olmaktadır. Buna göre kedi maması yenir mi? sorusunun cevabı tam evet olmasa da, insan sağlığını etkilemeyecek şekilde tadının bakılmasının zararlı olmadığı denilebilir. Ancak alerjik yapısı olan kişilerde kedi maması alerjiye neden olabilir. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz kedi mamasını tatmamanızı tavsiye ederiz.

Kedi Maması Yemek Zararlı mı?
Kedi Maması Yemek Zararlı mı?

Kedi Maması Yemek Zararlı mı?

Sorusunun cevabına gelecek olursak, kedi mamalarının içeriklerinden yola çıkarak bu soruya cevap verebiliriz. Yemek derken, tabii ki normal bir yemek gibi yemeyi kastetmiyoruz. Bunun önce ayrımını yapalım, sadece bir kereliğine merak duygumuzu yenmek için tadına bakmayı kastediyoruz.

Kedi mamaları bilindiği gibi piyasada çeşitli markalarda satılmaktadır. Bu da mamanın içeriğindeki kaliteyi etkileyecektir. Adı sanı pek duyulmamış ve güvenirliğinden emin olmadığınız mamaları kendiniz tatmamanız gerektiği gibi, kedinize de vermemelisiniz. Güvenilir ve kaliteli kedi mamalarına eğer alerjik bir durumunuz yoksa bir kereliğine tadına bakabilirsiniz. İçeriğini bilmeden kalitesiz bir mamayı tattıysanız uzman bir hekime danışmanızda yarar vardır.

İnsanlar Kedi Maması Yerse Ne Olur?
İnsanlar Kedi Maması Yerse Ne Olur?

İnsanlar Kedi Maması Yerse Ne Olur?

İnsanlar kedi maması yerse ne olur? sorusunun yanıtını yazımız içerisinde vermeye çalıştık. Kedi mamalarının zengin ve etkili görsellikteki içerikleri pek çoğumuzun merakını cezbetmiştir. Durum böyle olunca bazılarımız merakını yenemeyerek tadına bakmış olabilir. Her ne kadar kedi mamalarının içerikleri sağlığa zararlı olmayan vitamin ve minerallerle dolu olsa da bu insanların bu mamaları yiyebilir anlamına gelmemelidir. Sonuçta bu mamalar kedilerin fizyolojik yapılarına göre tasarlanmış ürünlerdir. Bu sebeple bir kere dışında (oda çok merak ediyorsanız) kedi mamasını devamlı yemek ya da tadına bakmak uygun olmayacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

1 yorum

 • Kedi mamasının tadını hep merak etmişimdir ama hiç tadına bakmadım. Bundan sonra da bakacağımı sanmıyorum hiç. Tadına bakan da görmedim. Yazınız için teşekkür ederim, bol kedili günler dilerim.