Sokak kedilerinin nasıl besleneceği konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Peki, sokak kedileri ne yer? bugünkü yazımızda önemli konuya yer verdik.

Sokak kedileri, evcil kediler kadar şanslı değiller. Onlar avcılık içgüdüsüyle, dışarıdaki tehlikelere karşı kendini korumaya ve hayatta kalmaya çalışıyor. Maalesef ev kedileri gibi sıcak yuvaları ve sürekli mamaları olmadığı için bazen aç ve susuz kalabiliyorlar. Sokak kedileri, ev kedileri gibi doymasa da kedi sever insanlar sayesinde karınları bir nebze de olsun doyuyor. Sokak kedileri ne yer? konusunda hiç bilgi sahibi olmayan kişiler, internetten araştırma yaparak ne yediklerini öğrenip, ona göre doyuruyorlar.

Hatta daha fazlasını yapanlar bile var; sokak kedisini eve alamasalar bile dışarıda ona yuva yapıp, veterinere düzenli olarak götürüyorlar. Dolayısıyla bazı sokak kedileri, tıpkı ev kedileri gibi şanslı hayatları oluyor. Sokak kedilerine yardım etmek, karınlarını doyurmak veya onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hangi yiyecekleri yemeleri gerektiğini bilmelisiniz. Kedilere yanlış yiyecek verildiği zaman bağışıklık sistemini bozabilir ve bu da sokak ortamında daha çabuk hastalanmasına neden olur. Peki, yavru sokak kedisi ne yer? veya sokak kedisine ne verilir? detaylıca öğrenelim.

Yavru Sokak Kedisi Ne Yer?
Yavru Sokak Kedisi Ne Yer?

Sokaktaki Yavru Kediler Ne Yer?

Sokakta şans eseri daha yeni doğmuş kediye rastlarsanız, onun hayatı sizin ellerinizde desek daha doğru olur. Yeni doğmuş kedilerin ölüm riski yüksek olduğu için iyi beslenmesi gerekiyor. Eğer bebek kedi görürseniz, marketten veya evden süt alıp ona vermemelisiniz. Kedilere süt zararlıdır, fakat bunun yerine süt tozu temin edip; onu süt haline getirerek besleyebilirsiniz. Böylelikle bağışıklık sistemine ağır gelmeyecek şekilde besin ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

Peki, yavru sokak kedisi ne ile beslenir? diye sorarsak, eğer süt tozuyla yapılmış sütü içmezse pişmiş balık, tavuk veya yağsız eti minik parçalara bölerek verebilirsiniz. Yumurta, makarna, artan yemekler ve tatlı gibi yiyecekleri yavru kediden uzak tutmalısınız. Sokakta bir başına kaldığı için yeterince bilmediği mikropları vücuduna aldığından dolayı sizin vereceğiniz doğru yiyeceklerle bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Sokak Kedilerine Ne Yedirebilirim?

Sokakta yaşayan yetişkin kediler, yavru kediler kadar hassas ve narin olmadıkları için her şeyi yiyebilirler. Sokak kedisinin karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılamak için tahıl bulunan besinleri verebilirsiniz. Yulaf ve patatesi püre haline getirerek sokaktaki kedinize verebilirsiniz. Karnabahar, havuç, ıspanak ve bezelyeyi kedinize vererek, vücudundaki eksik mineralleri yerine getirmeyi sağlayabilirsiniz. Herkesin sokak kedileri nasıl beslenir? konusunda bir fikri olsa da mutlaka kulağınıza mantıklı gelen yiyecekleri seçmelisiniz.

Sokak Kedisine Ne Verilir?
Sokak Kedisine Ne Verilir?

Örnek olarak sokak kedinize tatlı vermemelisiniz, çünkü bu kulağa hiç mantıklı gelmiyor. İlla ki kedinize tatlı vermek istiyorsanız; muz, yaban mersini ve kavunu mamasına karıştırarak veya küçük parçalar haline getirerek ona yedirebilirsiniz. Yetişkin sokak kedisine kefir (meyvesiz) ve pişmiş yumurta gibi yüksek proteinli besinleri az miktarda verebilirsiniz. Mesela haftada 2 gün mamaya ek olarak kefir veya pişmiş yumurtayı kedinize verirseniz, hem mutlu hem de sağlıklı beslenmiş olacaktır. Böylelikle sokak kedileri ne yer? konusunda son derece bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?