Kedi sahipleri, kedi salyangoz yer mi? sorusunu çok merak ediyorlar. Kafalardaki soru işaretlerini cevaplamak için detaylıca açıkladık.

Kediler de tıpkı köpekler gibi avlanmayı seven oyuncu hayvanlardır. Karşılarına çıkan her hangi bir hayvanı yakalayıp tadına bakmak onlar için büyük bir sevinç kaynağıdır. Sevimli dostunuzu gezmeye çıkardığınızda, doğada bulunan nimetlerden büyük bir keyifle kediniz yararlanmaya çalışacaktır. Özellikle yağmurlu günlerde ortaya çıkan salyangozlar doğada sık bulunan hayvanlardır. Kediniz de salyangozla karşılaşabilir ve onu avlayıp yeme girişiminde bulunabilir. Peki, kedi salyangoz yer mi? veya yerse ne olur? sorusunun yanıtını, yazımızın devamında vermeye çalışalım.

Salyangozlar pek çok yerde karşımıza çıkabilir. Özellikle doğa yürüyüşlerinde karşımıza sık bir şekilde salyangoz çıkabilir. Kedinizi gezmeye çıkardıysanız, salyangozla karşılaştığında ilgisini çekebilir ve salyangozun tadına bakmak isteyebilir. Genelde oyun oynamaya çalışsa da ağzına bu küçük sürüngenleri götürebilir.

Salyangozları incelediğimizde, bu hayvanların çoğunun zararsız olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yer alan salyangozlar zehirli değildir. Bu bakımdan sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadırlar. Ancak bu kedinizin salyangozla beslenebileceği ve tamamen zararsız olacağı anlamını taşımamalıdır.

Kedide Parazit Oluşturabilir

Salyangozlar her ne kadar zehirli hayvanlar olmasa da zehir kadar tesir eden akciğer kurdu taşıma olasılığı vardır. Bu da kediniz için ölümcül bir risk oluşturabilir. Kediniz de parazit oluşumu bu sayede oluşabilir. Kedinizin damarlarına bu parazit yerleşerek dolaşım bozukluğu, kalp yetmezliği, akciğer sorunları gibi çeşitli sorunların oluşumuna ve nihayetinde kedinizin ölümüne neden olabilir. Bu açıdan kedinizin salyangoz yemesi tavsiye edilmemektedir.

Kedilere Salyangoz Zararlı mı?
Kedilere Salyangoz Zararlı mı?

Kedinizin Sindirim Sistemine Zarar Verebilir

Salyangoz bilindiği gibi kabuğu ile yaşayan bir hayvandır. Meraklı kediniz salyangozu ağzına attığında salyangozun kırılan kabukları kedinizin sindirim sistemine zarar verebilir. Kedinizin ağız içinde, yutak borusunda, midesinde ya da bağırsaklarında yaralanmalar olabilir. Kedinizin salyangoz yemesi sindirim sistemini bu anlamda olumsuz etkiler.

Salyangoz İlaçları Kedinizi Zehirleyebilir

Bahçelerinde yetişen bitkilere zarar gelme endişesinden dolayı bazı ev sahipleri bahçelerini ilaçlayabilirler. Bu ilaçlar genelde salyangozlar içindir. Salyangozların bitkilerine zarar vermemesi için ev sahipleri ilaçlama yaparlar. Kedinizde ilaçlı olan salyangozu ağzına attığında zehirlenebilir.

Bu ilaçlar genelde renkli tabletler halindedir. Bahçede böyle tabletler gördüğünüzde kedinizi hemen buradan uzaklaştırmanız gerekir. Böylece kedinizin salyangoz yeme ihtimalinin önüne geçebilirsiniz. Aksi durumda kediniz de salyangozlar için olan bu ilaçlardan etkilenebilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi Salyangoz Yer mi?".
  • Anonim

    İçerik güzel ve faydalı fakat pişirip vermekte tehlikeli mi?