Kedilere süt verilmesi konusu, en çok tartışılan ve akıllarda soru işaretleri kalan konulardan bir tanesidir. Peki, kedilere süt verilir mi? öğrenelim.

Sokak veya ev kedisi fark etmeksizin; eğer kedileri çok seviyor ve benimsiyorsanız, onları beslemeniz konusunda son derece bilgili olmalısınız. Kediler hangi besinlerin onlara faydalı olduğunu bilmedikleri için her şeyi yemek isteyebilirler. Kedinin yanında kahvaltı, yemek veya tatlı yiyorsanız; kediniz bunu merak eder ve masanın yanına yaklaşarak koklayarak hepsini tatmak ister. Tüylü dostlarımız, besin ayırmadan sadece karnının doyacağını düşündükleri için ne görürse yiyebilecek potansiyelleri vardır. Kedi besliyorsanız, kedinizin yaşına göre hangi besinleri vermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Sokakta kedi gördüğünüzde ona iyilik yapmak ve karnının doyması için marketten alıp, kedilere süt vermek isteyebilirsiniz. Bu davranışınız ne kadar güzel ve merhametli olsa da aslında kedilerin sağlığına zarar vermiş oluyorsunuz. Kedilere süt verilir mi? konusu fazlasıyla tartışmalı bir konu olduğu için bazı insanlar, sütün kedilere verilmesi gerektiğini savunsa da diğer insanlar sütün asla kedilere verilmemesini savunuyorlar. Peki, kediye süt vermek ne kadar doğru? laktozsuz süt kediye verilir mi? ve kedilere süt zararlı mı? gelin, yazımızda detaylıca açıklayalım.

Kediler Süt İçer mi?

Kediler sütü çok sever ve önüne koyduğunuz an iştahla hepsini içer. Sokak kedisi gördüğünüzde, sütü çok sevdiğini düşünüp ve aç olmasına dayanamayıp, süt vermeyi düşünebilirsiniz. Kediler kuru veya yaş mamayı nasıl seviyorsa, sütü de aynı şekilde severler. Hatta bir kaba süt ve kuru mama koyduğunuzda, ikisini de bir arada yiyebilirler. Sadece sokak kedileri değil; ev kedisi besliyorsanız ve evinizde mama kalmadıysa durumu kurtarmak için süt vermek aklınıza gelmiş olabilir.

Kedilere neden süt verilmez? diye düşündüğümüzde, aslında sütün görünüşü ne kadar masum dursa da kedilerin vücudunu tehdit edebilir. Böyle bir durumda sırf kediler sütü çok seviyor diye önüne süt koymamalısınız. Bazı kedi sahipleri, ev kedisine süt verilir mi? diye düşünmeden ona kıyamayıp sütü kaynatıp, ılımasını bekleyerek kedilerine veriyorlar. Bunun ne kadar yanlış olduğunu söylesek de ”ama kedi sütü severek içiyor” dediğine şahit olursunuz. Kedilere süt veren birini görürseniz, bunun mutlaka yanlış olduğunu söylemelisiniz.

Süt Kedilere Zararlı mı?
Süt Kedilere Zararlı mı?

Süt Kedilere Neden Zararlı?

Masallarda, çizgi filmlerde veya kitaplarda kedilere süt verildiği yazsa da bu doğru bir eylem değildir. Süt ne kadar insanlar için faydalı ve sağlıklı olsa da aynı şey kediler için geçerli değildir. Yani kediye süt verdiğiniz zaman onun büyümesini, gelişmesini veya hastalıklardan korunmasına yardımcı olamazsınız. Süt kedilere zararlı mı? diye sorarsak, sütün kedilere yararından çok zararı bulunmaktadır.

Kedilerin bağırsaklarında laktozu sindirebilecek seviyede enzim yoktur. Kediye süt verdiğinizde bağırsaklarına laktoz ulaşır ve sindirim bunu parçalayamadığı için vücutta kalmaya devam eder. Laktoz ile beslenen bakterilerde ürüyerek, kedinin ishal olmasına neden olur. Kedilere laktozsuz süt verilir mi? konusunda da cevap aynı olacaktır. Laktozsuz sütlerde de yağ olduğu için kedinin bünyesine fazla gelir ve hastalanmasına neden olabilir. Ayrıca sütün kedilere zararlı olduğu gibi kefir için aynı şey geçerli değildir. Kedilerin kefir içmesi onların sağlığına olumlu yönde etkiler.

Yavru Kediye Süt Verilir mi?

Yetişkin kedilere sütün zararlı olduğu gibi yavru kedilere de zararlıdır. Süt tozu bulamayan kedi sahipleri, yavru kediye sulandırılmış süt vermeyi tercih ediyorlar, fakat bu da onlar için sıkıntı yaratabilir. Sütün içerisine ne kadar su koyarsanız koyun, sütteki laktozu ve yağ oranını azaltmadığı için sulu sütü içse bile aynı sorunlar meydana gelebilir. Dışarıda yavru kedi gördüğünüzde laktozun zararlı olduğunu düşünerek yavru kediye laktozsuz süt verilir mi? diye düşünebilirsiniz. Kedilere laktoz oranı 0 olan sütten verseniz bile yine de küçük bünyesine zararı dokunacaktır.

Yavru Kedi Süt İçer mi?
Yavru Kedi Süt İçer mi?

Kediye Süt Nasıl Verilir?

Yavru veya yetişkin kedi fark etmeksizin; laktozsuz, yağsız, yarım yağlı ve inek sütü verilmemesini artık biliyoruz. Peki, kedilere süt yerine ne verebiliriz? diye düşününce, en mantıklı cevap süt tozu olacaktır. Süt tozuyla hazırlanan süt, kediler için en sağlıklısıdır. Süt tozunun içerisinde laktoz ve yağ olmadığı için normal süte göre çok masum ve sağlıklıdır. Eğer sokak kedilerini sürekli besliyorsanız, süt tozunu evinize stoklamanızı öneririz. Süt tozu her yerde bulunmadığı için veya acil olduğunda hemen alamayacağınız için evinizde durması daha iyi olacaktır. Yeni doğmuş kediye süt verilir mi? konusunda, asla normal süt değil; süt tozundan yaptığınız sütün verilmesini öneriyoruz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?