Siyah beyaz tüyleri olan köpekleri hepimiz çok beğeniyoruz. Sayıları çok az oldukları için haklarında daha fazla bilgi öğrenmek kolay olacaktır.

Her köpeğin karakteri farklı olduğu kadar görünüşleri ve tüy renkleri de farklıdır. Tüm köpeklerin tüy renkleri güzeldir ama özellikle siyah beyaz tüylere sahip dostlarımızın tatlılıkları da bir başka oluyor. Eğer sizde siyah beyaz karışımı tüyleri olan köpekleri çok beğeniyorsanız ve bununla kalmayıp sahiplenmek istiyorsanız, sizler için siyah beyaz köpek cinslerini tanıttık.

1. Dalmaçya Köpeği

Dalmaçya Köpeği Cinsi
Dalmaçya Köpeği Cinsi

Anavatanı İngiltere olan Dalmayaçlılar, siyah beyaz benekli tüy renklerinden dolayı dünya çapında çok popülerlerdir. Hatta ”siyah beyaz köpek cinsleri” denildiği zaman ilk akla gelen köpek cinsi Dalmaçya Köpekleridir. Kaslı vücutları ve uzun bacakları sayesinde çok hızlı koşabilirler, ayrıca kendilerinden daha yüksek yerlere kolaylıkla zıplayabilirler.

Dalmaçyalıların vücutları çok sağlamdır, tüm hastalıklara karşı fazlasıyla direnç gösterirler ve kolaylıkla hasta olmazlar. Genetik olarak sağırlık durumları olduğu için bazı Dalmaçya Köpekleri dünyaya sağır olarak gelirler veya daha sonradan işitme problemleri görülebilir. Ayrıca tüyleri kısa ve derileri çok ince oldukları için çeşitli deri hastalıkları da ortaya çıkabilir.

2. Sibirya Kurdu

Sibirya Kurdu Cinsi
Sibirya Kurdu Cinsi

Diğer adları Husky olan Sibirya Kurtları, muhteşem mavi gözleriyle ve kabarık siyah beyaz tüyleriyle herkesi kendilerine hayran bıraktırmayı başarıyorlar. Kurt cinslerinden oldukları için soğuk havalara karşı çok dayanıklıdırlar ama tüylerinden dolayı sıcak havalarda ise huysuzluk yapabilirler. Düzenli olarak tüyleri taranmalı, çünkü bakım yapılmadığı taktirde fazlasıyla tüy dökebilirler.

Siyah beyaz tüyleriyle çok sempatik görünümleri oldukları için zor karakterlerine rağmen en çok sahiplenilen köpek cinslerinden bir tanesidir. Hatta dışarı çıktıkları zaman görünüşlerinin güzelliklerinden dolayı herkes tarafından çok beğenilirler ve bakanlar dönüp bir daha görmek isterler. Sibirya Kurtları dışarı çıktıkları zaman fazla heyecan yaptıkları için mutlaka tasmasız çıkarılmamalıdır.

3. Border Collie

Border Collie Cinsleri
Border Collie Cinsleri

Siyah beyaz tüyleri olan bir diğer köpek cinsi de Border Collie’dir. Yoğun tüylere sahip olmamalarına yine de rağmen orta derecede tüyleri dökülür, dolayısıyla haftada 2 kez taranması yeterli olacaktır. Kürkleri kalın oldukları için soğuk havalara karşı oldukça dayanıklı yapılardır vardır. Fazlasıyla hareketli yapıları olduklarından asla yerlerinde duramazlar ve böylelikle sıcak havalarda serinlemenin yollarını bulurlar.

Border Collie’lerin dünyanın en zeki köpekleri listesinde birinci sırada yer aldıklarını biliyor muydunuz? Sahiplerinin ağızlarından çıkan her türlü kelimeyi hemen algılayabilirler ve yerine getirmek için ellerinden geleni yaparlar. Özellikle yaşadıkları ortama yabancı yaklaştıkları zaman tehlike hissettiklerinde hemen saldırma pozisyonuna geçerler. Eğer ortada hiçbir tehdit görmüyorlarsa yabancıyla dost olabilirler.

4. Fransız Bulldog

Fransız Bulldog Cinsleri
Fransız Bulldog Cinsleri

Köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, en uygun köpek cinslerinden birisi hiç şüphesiz Fransız Bulldog’udur. Sevgi dolu köpeklerdir ve sahiplerine resmen aşıkmış gibi davranırlar. Hatta yalnız uyumak yerine sahiplerinin yanlarına giderek onlarla beraber uyumak isterler. Ayrıca komik ve eğlenceli karakterleri oldukları için onlarla kaliteli vakit geçirebilmeniz mümkün olacaktır.

Fransız Bulldog’larının genellikle iki tüy renkleri olur ve bunlardan bir tanesi de siyah beyazdır. Kısa tüylere sahip oldukları için pek tüy dökmezler ama yine de bakımlı görünmeleri için haftada 1-2 kez fırçalanmalıdır. Yapıları gereği sıcak havaları hiç sevmezler, dolayısıyla evinizin sıcaklığını mutlaka düşük tutmaya (21 veya 23 derece arası olmalı) özen göstermelisiniz.

[ads4}

5. Baston Terrier

Baston Terrier Cinsleri
Baston Terrier Cinsleri

1800’lü yıllarda ortaya çıktığına inanılan Baston Terrier’ler, o zamanlarda zengin tarafından dövüş köpeği olarak kullanılırdı. Aslında Fransız Bulldog’lardan daha kullanışlı ve popüler olacaklarına inanıldığı için Baston Terrier’lerin üretildiği de söylenir. Genellikle vücut tüyleri siyah beyaz karışık olsa da kafa ve kulak kısımları tamamen siyah tüylerle kaplıdır. Tüyleri kısa oldukları için pek dökülmeler yaşanmaz ama bakımları için fırçalanma ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Zeki köpeklerdir ama inatçılık yapıları fazla oldukları için ara sıra sahiplerini dinlemeyebilirler. Yavruluk zamanlarında iyi ve doğru bir eğitimden geçerlerse yetişkin olduklarında daha fazla komut alabilir hale geleceklerdir. Onları mutlu edebilmek ve avcılık ruhlarını daha fazla ortaya çıkarabilmek için zıplama, atlama, koşu ya da çeşitli oyun parklarında vakit geçirilmesi yeterli olacaktır.

6. Landseer

Landseer Cinsi
Landseer Cinsi

Kocaman gövdelere sahip olan Landseer’ler, tıpkı büyük koyunlarla benzerlik gösterirler. Siyah beyaz tüylere sahiptirler ama eğer tamamen beyaz tüyleri olsaydı kesinlikle koyun diye otlatılabilirdi 😺 Genellikle gövde kısımlarından bacak arkalarına kadar beyaz, fakat baş ve bacaklarının ön kısımları da siyah tüylerle kaplıdır. İri köpek olmalarına rağmen hızlı koşabilirler, hatta hızlarına göre kendilerini istedikleri zaman kolayca durdurabilirler.

Landseer’lerin tıpkı insanlar gibi duygu durumları fazlasıyla gelişmiştir. Sahiplerine karşı fazlasıyla güven duyarlar ve aralarında hiçbir sorun yoksa tüm komutlarını dinleyerek yerine getirirler. Tam tersi sahibiyle hiçbir şekilde anlaşamıyorlarsa, eğitimleri verimli geçmez ve mutsuz olabilirler. Fazlasıyla nazik ve kibar köpekler oldukları için mutlaka sahiplerinin de aynı karakterde olması gerekmektedir.

7. Japon Chin

Japon Chin Cinsi
Japon Chin Cinsi

Yaşamları saraylara dayanmıştır ve Japon zengin ailelerinin vazgeçilmez köpekleri haline gelmişlerdir. Kraliçelerin birbirlerine hediye verilmesi için üretilmişlerdir. Bakışları o kadar çok masumdur ki, onlara baktığınız zaman istediklerini yapmamanız neredeyse imkansızdır. Bekçilik yapmak gibi yapıları oldukları için sahiplerini herkesten korumak isterler, hatta yabancı insanlar yaklaştıklarında minik dişlerini göstererek korkutmaya çalışırlar.

Tüyleri çok yumuşak oldukları için onlara dokunduğunuz zaman sanki pamuğa dokunmuş gibi hissedebilirsiniz. Genellikle vücut ve kafa bölgeleri tamamıyla siyah beyazdır, fakat burunları hep siyah renktir. En hassas yerleri tüyleri oldukları için kalitesinin düşmemesi adına mutlaka tüy bakımlarının (taranma, nemli bezle temizleme vb.) eksiksiz yapılması gerekmektedir.

8. Pomsky

Pomsky Cinsi
Pomsky Cinsi

Pomsky’ler tam olarak siyah beyaz sayılmazlar ama bazıları tamamen siyah beyaz karışımı tüylere sahiptir. Orta ve sık tüyleri oldukları için fazlasıyla tüy dökebilirler. Tüylerinin yoğunluklarından dolayı soğuk havalara karşı direnç gösterirlerken, sıcak havalarda da çok bunalırlar. Herhangi bir şeyden rahatsız oldukları zaman bunu belli etmek için minik sesler çıkarırlar veya uzun süre havlayabilirler.

Pomeranian ve Sibirya Kurdu karışımı oldukları için isimlerini de oradan almışlardır. Genellikle görme bozuklukları, epilepsi, alerji ve diş problemleri gibi hastalıklar sıklıkla görülebilir. Her ihtimale karşı belirli zamanlarda veterinere giderek detaylı muayeneden geçmesi gerekmektedir. Pomsky’ler inatçı oldukları için çoğunlukla veterinere gitmeyi reddedebilirler, buna çözüm olarak evde ne çok kiminle vakit geçiriyorsa mutlaka onunla veterinere gitmelidirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Siyah Beyaz Köpek Cinsleri".
  • Zahra☆

    Merhabalar, bu bilgi bana çok lazım oldu,tesekkür ederim.