Sağır kediler hiçbir şey işitmedikleri için hayatları boyunca zorluk çekerler. Görsel hafızalarını ön planda tutarak iletişim kurulmalıdır.

Kedilerin sağlık sorunu olduğu zaman çok üzülürüz. Onların yerine kendimizi koyduğumuz zaman içimiz acır çektikleri acıyı daha iyi anlamış oluruz. Maalesef yeryüzündeki her kedi sağlıklı olmayabiliyor. Özellikle bazı kediler doğuştan veya sonradan sağır oldukları için hayatlarının geri kalanını hiçbir şeyi işitmeden yaşamak zorunda kalıyorlar. Sağırlık onlar için zor olduğu gibi sahiplerini de epey sorumluluk bekliyor. Sağır kediler hakkında merak edilenleri açıkladık ve bilgiler verdik.

Kedilerin Sağır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Sağır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Sağır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Her kedi dünyaya sağır olarak gelmez veya sonradan sağır olmazlar. Bazı şanssız kediler genetik olarak bir veya iki kulağı birden işitme engelli doğabilirler. Bazıları da sonradan oluşan sağlık problemleri ya da kazalardan dolayı işitmeyi tamamen veya belli derecelerde kaybedebilirler. İlk bakışta bir kedinin sağır olup olmadığı anlaşılmaz. Dikkatli bir şekilde bu yollar izlenilirse bir sıkıntı olduğu anlaşılmalıdır:

 • Her kedi yüksek sesten çok korkar. Eğer sağır olan bir kedi yüksek sesten hiç etkilenmiyorsa veya uyuyabiliyorsa,
 • Uyandırma sırasında tepki vermeme,
 • İsmiyle hitap edildiğinde bakmaması,
 • Çağırıldığında gelmemesi,
 • Sahibi mama poşetini açınca yanına gitmemesi,
 • Günlük durumları şaşırarak izlemesi,
 • Sesli olan oyuncaklara tepki vermemesi,
 • Çok yüksek sesle miyavlaması,
 • Kendi içine kapanması,
 • Sahibi geldiğinde hareketlenmemesi,
 • Sıcaklığa ve kokulara hassasiyeti olması,
 • Seslere gelmeyip sadece bedensel hareketlere tepki vermesi,
 • Sahibini görünce aniden korkması,
 • Sokak hayvanlarının seslerine tepkisiz olması.

bu belirtiler kedide görünüyorsa sağır olabileceği ihtimali göz önüne alınmalıdır. Veterinere gitmeden önce bu durumdan emin olmak için kedinin yanında poşete dokunma, bardağın içine kaşık vurmak, hayvanların seslerini dinlettirmek veya mama poşetini açmak gibi eylemleri yapabilirsiniz.

Daha sonra görsel hafızasını ölçmek için en sevdiği mamayı göstermek, top atmak, lazer ışığını takip etmek veya kuşları göstermek gibi oyunlar gösterilebilir. Eğer hiçbir sese tepki vermiyorsa ama görsel hareketleri algılıyorsa kulaklarında sağırlık söz konusu olabilir.

Kedinin Sağır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Sağır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağır Kedi Tedavisi

Veterinere gidildiğinde kulak muayenesi ve işitme testleri yapılır. Sağırlığın doğuştan mı yoksa sonradan mı oluştuğuna dair teşhis koyulur. Sağır kediler için maalesef tedavi yöntemleri veya ameliyat bulunmamaktadır. Bazı yerlerde sağır kedilerin kulaklarına takılan cihazlardan bahsediliyor ama Türkiye’de var olup olmadığı hakkında bilgi yoktur. Sağır bir kediyle yaşamaya alışmalı ve veterinerin verdiği önerileri dikkate alarak ilerlenmelidir.

Sağır Kediyle Nasıl İletişim Kurulur?

Sağır kedilerle iletişim kurmak, sağlıklı kedilere göre biraz daha zordur. Kediler sese karşı çok duyarlı oldukları için çoğu zaman sesleri takip ederek meraklarını giderirler. Sağır kediler ise hiçbir şey veya çok az ses duyduklarından zamanla merak duygularını köreltmiş olurlar. Eğer sağır kediye veya kedilere sahipseniz onlarla nasıl iletişim kuracağınızı bilmelisiniz.

Öncelikle kediniz hiçbir şey duymadığı için görsel şeylere karşı hassas ve korkak olduğunu bilmelisiniz. Kedinizin yanına gittiğinizde aniden dokunmak yerine oturduğu yere dokunup geldiğinizi belli etmelisiniz, böylece daha az korkacaktır. Sağır kediler titreşimleri algıladıkları için ayaklarınızı yere sert basarak yürüyebilir veya tarağın dişlerine dokunarak hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Kediniz sizi gördüğü zaman onun boy hizasına inerek patilerini severek, başını severek ve kucağınıza alarak sevginizi belli edebilirsiniz. Sesli oyuncaklar almak yerine sessiz ama hareketli oyuncaklar alabilirsiniz. Bunun yanında ip, top, lazer, yumak, kutu, kediniz hangi eşyaları seviyorsa onu vb. gibi oyuncakları göstererek oyun kurabilirsiniz.

Sağır Kedi Ameliyatı
Sağır Kedi Ameliyatı

Sağır Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kediniz ses duymadığı için hitaplara veya çağırışlara tepkisiz kalacaktır. Arada sırada kedinizin sağır olduğunu unutabilirsiniz bu çok normaldir. Mesela her kedi mama poşetine karşı duyarlı olduğu için hemen sahiplerinin yanına koşarlar. Sizde böyle olacağını düşünerek mama poşetine dokunduğunuz anda kedinizin yanınıza geleceğini zannedebilirsiniz. Bu duruma ayak uydurmak biraz uzun sürse de zamanla alışacağınızı bilmelisiniz.

Kedinizin mama veya su kabını doldurduğunuzda kabı ona gösterebilirsiniz. Görsel olarak yemeye çağırdığınızı düşünerek hemen yanınıza gelecektir. Yaş mama veya farklı yiyecekler yeme zamanı geldiyse paketlerini göstererek heyecanlanmasını ve tepki vermesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yemek zamanlarını düzenli hale getirirseniz farkında olmadan eğitmiş olacaksınız.

Sağır kediler kokulara karşı hassas oldukları için tuvalet kaplarının tamamen temiz olması gerekmektedir. Eğer temiz olmadığını hissederlerse rahatlıkla tuvaletlerini yapamazlar ve yüksek sesle miyavlamaya başlarlar. Kedinizin kendini stresli hissetmemesi için kum iyice azaldığında tuvalet kabı iyice yıkanmalı ve yeni kum eklenmelidir. Kokulu kum almak yerine kokusuz ama kaliteli kumları tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı kedilere nasıl bakım yapılıyorsa aynı şekilde sağır kedilere de yapılmalıdır. Haftalık olarak taranmalı, göz, kulak, burun, ağız ve diş bakımları tamamlanmalıdır. ”Kedim nasıl olsa sağır kulaklarını temizlemeye gerek yok” diye düşünmemelisiniz. Mutlaka kedilere özel olarak üretilen kulak solüsyonunu kullanarak iyice temizlenmelidir.

Sağır Kedi Miyavlar mı?

Sağır kediler sesleri algılamadıkları için sanki sessiz bir odada yaşıyor gibi hissederler. Kendi seslerini duyamadıkları için fark etmeden yüksek sesle miyavlarlar. Hatta bazen durup dururken normal veya yüksek sesle miyavlayarak ilgi çekmeye çalışırlar. Eğer sağır kediniz miyavlıyorsa acıkmış, canı sıkılmış, ilgisiz kalmış veya bazı şeyler yolunda gitmiyor olabilir.

Kediniz yüksek sesle miyavladığı zaman asla ona kızmamalısınız. Keyfi olarak miyavlamayacağı için mutlaka bir derdi olduğunu anlamalısınız. Yanına giderek ne olduğunu anlamaya çalışmalı ve destek olmalısınız. Zamanla kedinizin miyavlama tonlarına alışacağınız için ne demek istediğini daha iyi anlamış olacaksınız.

Sağır Kedi Dışarı Çıkarılır mı?

Sağlıklı kedi dışarı salındığında her şeyi işitebildikleri için bir şekilde kendilerini korur ama sağır kedinin dışarı salınması çok tehlikelidir. Arabaların sirenlerini, insanların yürüyüşlerini ve hayvanların tehdit seslerini duymayacakları için başına kötü şeyler gelebilir. Eğer çıkmak isterse bile asla izin vermeyip bir şekilde dikkatini dağıtmalısınız.

Haftada bir kere sadece sizin gözetiminiz altında göğüs tasması takarak dışarıya çıkabilirler. Ayrıca evden kaçmamaları için kapılar ve camlar her zaman kapalı tutulmalıdır. Havalandırmak için camları açtığınızda kedinizi farklı odada bekletmelisiniz. Evden çıkmadan önce mutlaka tüm kapıları kontrol edip öyle evden ayrılmalısınız. Güvenlik önlemlerini ne kadar sıkı tutarsanız kedinizin hayatını kurtarmış olacaksınız.

 1. Van Kedileri sağır mı?

  Hayır, her Van Kedisi sağır değildir. Araştırmalara göre Van Kedilerinin %86’sı sağırdır.

 2. Ankara Kedileri sağır mı?

  Hayır, araştırmalara göre Ankara Kedilerinin bir kısmı sağırdır.

 3. Sağır kediler neden çok miyavlar?

  Kendi seslerini duymadıkları için istemsiz olarak yüksek sesle miyavlarlar.

 4. Sağır kediler için işitme cihazı var mı?

  Bazı yerlerde olduğu söyleniyor ama kesin bilgi değildir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?