Ülkemizde kaybolan kedi sayısı çok fazla olduğu için dikkatimizi çeken kedilere yaklaşmalıyız. Kayıp kedi buldum ne yapmalıyım? sorusunu sizler için açıkladık.

Kediler her zaman başlarına iş açabildikleri için hiç beklemediğiniz şeyleri yapabilirler. Eğer kedi sahibiyseniz mutlaka hayatınızı biraz kısıtlamalı ve adımlarınıza dikkat etmelisiniz. Kediler çok meraklı oldukları için sizi bile keşfetmek isteyebilirler 😺 Şaka bir yana, kediler dünyanın en güzel canlılarıdır ve imkanı olan herkesin kedi sahiplenmesi gibi hayalimiz var. Sadece kedi istediği için değil, onu çocuğu gibi görebilecek ve her türlü maddi manevi ihtiyaçlarını karşılayacaksa sahiplenilmelidir.

Kedi sahibiyseniz, zaten o sorumluluğa kendinizi hazır hissetmişsiniz demektir. Dikkatsiz sahip tarafından kaçan ve kaybolan o kadar kedi var ki, başına her türlü olumsuzluklar gelebiliyor. Çevrenizdeki kedi sahiplenmek isteyen kişilere karşı bilgi ve tecrübelerinizi anlatarak, mutlaka yardımcı olmalısınız.

Kedi severler, sokakta gördüğü her kedinin başını okşamak için yanlarını gidip onları seviyorlar. Bu o kadar güzel bir şey ki, aslında sokakta yaşayan kedilerinde bizden istediği tek şey sevgidir. Dışarıya çıktığınız zaman sokak kedisi veya ev kedisini kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Sokak kedilerinin tüyleri; ev kedilerinin tüylerine göre biraz daha kalitesiz ve sönük olur.

Bazı titiz sokak kedileri tüylerini sürekli yalarlar ve sanki ev kedisi gibi görünür. Kedinin tüylerini severken, iki parmağınızla tüy derisini inceleyin. Lekeli veya kirliyse, zaten sokak kedisidir. Ev kedilerinin tüyleri düzenli olarak tarandığı ve vitaminlerini aldığı için tüy kalitesi yüksek olur. Bir kedi gördüğünüzde eğer tasması yoksa bile tüyleri çok parlak, ipeksi ve sanki taranmış gibi duruyorsa yüksek ihtimalle ev kedisidir. O anda aklınıza hemen kayıp kedi buldum ne yapmalıyım? sorusu gelmelidir.

Kayıp Kedi Bulunduğunda Ne Yapılmalı?

Dışarıda rastgele gördüğünüz her kedi sokak kedisi olmayabilir. Evden kaçan veya sahibinin kaybettiği kedi olabilir. Sokakta herhangi kediyi severken yukarıda bahsettiğimiz tüy testini yapmalısınız. Yaptığınız test sonucunda ev kedisi olduğunu anladığınızda boynunda tasması varsa bakmalısınız. Tasmasında mutlaka bir numara veya küçük harflerle adres yazılmış olabilir. Eğer kedinin tasması varsa, onu güvenli bir yere götürerek karnını doyurmalısınız.

Bulduğunuz kedi yemeğini yerken, sizde sahibine ulaşmalısınız. Kedinin tasması yoksa, korkmasını engelleyin ve yemek yemesini sağlayın. Kediyi bulduğunuz bölgeden uzun bir süre ayrılmayın. Sahibi mutlaka onu aramak için en yakın bölgeleri araştıracaktır. Bölgede beklerseniz, kedinin sahibiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Böylelikle o bölgeden geçen insanlara kayıp kedi buldum diyerek bilgisi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kayıp Kedi Buldum Ne Yapmalıyım?
Kayıp Kedi Buldum Ne Yapmalıyım?

Yakın Bölgedeki Barınaklara Haber Verilmeli

Kedinin sahibi, kaybolan kedisi için barınaklara haber vermiş olabilir. Kediyi bulduğunuz bölgedeki en yakın barınağa başvurarak haber verebilirsiniz. Barınağa gittiğinizde oradaki uzman kişiler sistemlere bakarak, kaybolan kedi başvurusu var mı diye araştırma yapacaklardır. Kedinin sahibi bulunana kadar sizin bakma imkanınız yoksa, barınak kediyi sahiplenir ve her türlü ihtiyacını karşılayabilirler. Kayıp kedi için yapılabilecek en doğru şeylerden birisi de en yakın barınağa haber vermek olduğunu unutmayın.

Kediyi Bulduğunuz Bölgeyi Dolaşabilirsiniz

Kedisi kaybolan kişiler, sürekli olarak dışarı çıkıp kedisini aradığı için o bölgeyi dolaşarak sahibinin gelmesini bekleyebilirsiniz. Yol kenarlarında kutu veya taşınabilir nesne bulursanız, kediyi içine koyarak daha kolay dolaşabilirsiniz. Kediyi kucağınızda tutarsanız, aniden atlaması veya kaçması çok kolay olacaktır. Esnafların bir gözü de dışarıda olduğu için onların her şeyden haberi olduğunu unutmayın. Kediyi bulduğunuz bölgedeki esnaflara kayıp kedi bulduğunuzun ve onların bilgisi olup olmadığını sorabilirsiniz. İnsanlara bu durumu ne kadar çok anlatırsanız, kedinin sahibine ulaşmak o kadar kolay olacaktır.

Veteriner Kliniklerine Haber Verilebilir

Kediyi bulduğunuz bölgede veteriner kliniği varsa, kayıp kedi buldum diyerek onlarla görüşebilirsiniz. Daha önce kliniğe getirilen kedi olabilir ve böylelikle sahibine ulaşabilirler. Kedi, klinik tarafından tanınmasa bile bilgisi kaydedebilirler. Kedinin sahibi mutlaka veterinere uğrayıp, kedinin kaybolduğunu söyleyeceği için veteriner kliniklerine haber vermek doğru olacaktır. Elinizden geldiği kadar her yere haber verebilirseniz, kayıp kedi daha hızlı bulunabilir.

Online Sitelere İlan Verebilirsiniz

Sosyal medya kullanıyorsanız, kendi profilinizde kediyi ve bulduğunuz bölgeyi bildirerek paylaşabilirsiniz. Bilmelisiniz ki artık sosyal medyanın gücü çok yüksek. En küçük haberler bile dakikalar içerisinde yayılıyor ve herkesin kolaylıkla haberi oluyor. Kendi sosyal medyanızdan paylaştıktan sonra tanınan kedi sayfalarında ilan verebilirsiniz. Online kayıp kedi sitelerine, kedinin resmini ve bulduğunuz bölgeyi açıkça belirterek ilan vermelisiniz. Böylelikle kedinin sahibi bu gibi sitelerde dolaşacağı için kayıp olan kedisine denk gelebilir.


Kayıp kedi bulduğunuz zaman geçici olarak çocuğunuz sayılır. Başkalarına emanet etmek yerine güvenli yerlere bırakmak veya bir süreliğine evinize götürmelisiniz. Emanetinize en iyi şekilde sahip çıkmalısınız ki, kedinin can sağlığı güvende olmalı. Yazı hakkında bilgi ve düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?