York Chocolate kedisi genel özellikleri, bakımı, karakteri ve görünümü gibi tüm detayları yazımızda. Umarım faydalı olur.

En az Çikolata kadar tatlı olan York Chocolate kedilerinden bahsedeceğiz! Kabarık tüyleriyle büyüleyen, mırlamasıyla dikkat çeken bu kedimizi sizler de çok beğeneceksiniz!

York Chocolate Kedisi Tarihçesi

Anavatanı Amerika Birleşik Devletleri’dir. York Chocolate kedisi ilk olarak 1983 yılında bir çiftlikte dünyaya geldi. Bu çiftleşme, çiftlik sahibi Janet Chiefari’nin ilgisini çekmiştir. Birbiri ardına devam eden silsileler sonucunda yeni bir ırk olduğu anlaşılır ve bu durum bu türün keşfedilmesine sebep olur. 1989 Yılında Janet’in tam 27 tane kedisi olmuştur ve 1989 yılının kasım ayında bu kedileri uluslararası kuruluşlara tanıtma girişiminde bulunur. Nihayet 1995 Yılına gelindiğinde, York Chocolate yeni bir tür olarak kabul edilir.

York Chocolate Kedisi Karakteristik Özellikleri

Bu başlık altında York Chocolate türüne mensup kedilerin karakterinden maddeler halinde bahsedeceğiz.

 • Bu türe mensup kediler sahibine çok büyük bir bağlılık duyarlar. Yine de biraz özgürlüğüne düşkün olduklarını söyleyebiliriz. Ara sıra dışarı çıkıp dolaşmaktan keyif alırlar.
 • Eğer yavruyken evlatlık edinirseniz, dizinizin dibinden ayrılmayan bir kediye sahip olmuş olursunuz. Büyüdüğünde biraz özgülüğüne düşkün olsa da yavruyken sahibine daha bağlı olurlar.
 • İnsanlar tarafından ilgi görmekten ve sevilmekten haz duyarlar.
 • Oyuncudur ve oyun oynamayı severler. Bu oyunculukları sadece ev halkı için geçerli değildir. Yeni tanıştığı insanlarla da oyunlar oynayabilirler.
 • Meraklı olduklarını da söylemeden geçmeyelim. Evde sizi takip edecek, yaptıklarınızı izleyecek gözü daima sizin üzerinizde olacaktır.
 • Mırıldaması mırlamasını geçmiş kedilerdendir. Miyavlamayı pek sevmezler ancak mırlamasıyla her derdini anlatmakta mahirdirler.
 • En çok mırlamasına şahit olduğunuz an sizin kucağınızda olduğu andır. Mırlama York Chocolate dilinde beni sev demektir.
 • Zaman zaman öfkelenirler.
 • Hareketli nesneleri ve oyuncakları severler.
 • Su, en büyük hobileri arasındadır.
 • Zeki, sevecen ve narin meleklerdir. Ortamda kendilerini her şekilde fark ettirmeyi istesinler, mutlaka başarırlar.

Elbette kedilerin de insanlar gibi olduğunu, canlı olduklarını söylemek mümkün. Biz burada böyle yazdığımız için böyle olacak değildir. Bunlar genel bilgilerdir. Her kedinin kendine has özellikleri ve karakteri vardır. Bu durum onları elbette daha iyi arkadaş yapıyor!

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Onların uyumlu ve iyi birer oyun arkadaşınız olduğunu söyleyebilirim. Bu türe mensup kedilerin diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaştıkları bilinir. Genel olarak yavruluktan itibaren beraber büyümüş evcil hayvanların daha sıkı dostluklar kurdukları savunulur. Bu durum York Chocolate kedimiz için pek te önemli değil gibi duruyor. İlerleyen zamanlarda yeni bir evcil hayvan alsanız dahi duruma yeni oyun arkadaşı geldi diye bakacak ve sevinecektir.

Bu türe mensup kediler evcil hayvanlarla olduğu kadar çocuklarla da iyi anlaşmaktadır. Çocuklu aileler için önerilir. Tüyleri ve oyunculukları çocukları kendisine çekecektir. Oyun oynamayı sevdiği için de çocuklarınızla harika zamanlar geçirecektir. Komik hareketleriyle tüm ev halkının moralini yüksek tutmayı başarabilirler.

Çocuklarımızın bazen istemeden de olsa kaba davranabildiklerini biliyoruz. Eğer bir kedi sahibiyseniz bu konuda çocuklarınızın eğitim seviyesinin yeterli düzeyde olduğundan emin olun. Onlara edeceğiniz birkaç nasihatle, belki de kedinizin hayatını konforlu bir hale getireceksiniz.

York Chocolate Yavrusu
York Chocolate Yavrusu

York Chocolate Kedisi Fiziksel Özellikleri

Çikolata tonlarında görülmesi, bu meleği etkileyici kılar. İri cüssesi ve kendine has detayları vardır. Onun pürüzsüz cildine dokunmak size terapi gibi gelecek!

Görünümü & Vücut Yapısı

Bu yavrumuzun vücudu çok esnektir ve kıvrak hareketleri kolaylıkla yapabilir. Tüyleri orta uzunlukta ve ipeksidir. Vücut yapıları siyam kedilerine benzer lakin onlara oranla daha büyük kemiklere sahip ve kaslıdırlar. Boyunlarında, omuzlarında ve yan taraflarında bulunan tüyler daha uzuncadır. İlk doğduğunda kısa tüyleri vardır ve zamanla normal tüy uzunluğuna ulaşırlar. Ön bacakları, arka bacaklarına kıyasla hafiften daha kısadır. Vücudunun arka kısmı, omuz kısmına göre daha uzun görülür. Kuyruk boyu orta uzunluktadır ama vücuduyla aynı orantılarda durur.

Yüz ve Kafa Yapısı

Badem şeklinde iri gözlere sahip olan minik yavrumuzun gözleri yeşil, ela veya altın rengi olarak görülebilir. Başları yuvarlak ve geniş yapıdadır.

York Chocolate Kedisi Fiziksel Özellikleri
York Chocolate Kedisi Fiziksel Özellikleri

Ağırlığı ve Boyutları

Bu türe mensup kediler orta boyutlarda ve geniş kedilerdir. İri de kabul edilebilir. Erkeklerde 10 kilograma kadar ulaşan ortalama ağırlık, dişi türlerde 8 kilogram civarında olmaktadır.

York Chocolate Kedisi Bakımı

Bu güzel görünümlü kedilerimizin bakımının kolay olduğunu söyleyebiliriz. Tüyleri düzenli olarak haftada bir ya da iki kez taranması yeterli olacaktır. Zaten tüy yapısında tabakalı görünüm bulunmadığından, kolay taranır. Kedinizin tüylerine uygun bir tarak seçmekte özen gösterin. Gerekirse bu konuda veterinerinizden yardım alın. Tarak konusunda da mı? Evet tarak ve fırça konusunda da fikir alın.

Taranma sıklığını yazın kışa oranla arttırın. Bu hem sizin için hem kediniz için faydalı olacaktır. Hem etrafta kıllar olmayacak, hem kediniz kendini yalarken normalden fazla tüy yutup mide problemi yaşamayacak hem de ölü tüylerden kurtulan kediniz rahatlayacaktır.

Bakım Maliyeti

Bu tüylerin spesifik bir masrafı yoktur. Lakin kedilerin genel masraflarından söz edebiliriz. Sadece sahiplenirken rutin giderlerinin olacağını, bu sebeple de aylık belirli bir bütçe ayırmanız gerektiğinin altını çizmeliyim.

Beslenme

Bu patilerin beslenme rutinleri özel değildir. Yaş, boy kilo orantısı ve gelişim çizelgesi takip edilerek veterinerinizle uygun mama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Uyku

Bu türü de içine kapsayarak tüm kedilerin uyku süreleri ortalama 13 ila 18 saat aralığındadır. Uyuyuşları bile kendine has ve çok sevimli olan bu canlıları sağda solda uyurken görmek oldukça mümkün. Yetişkin kedilerin yavru kedilere nazaran daha az uyuduklarını da buradan dile getirelim. Yavru kediler daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Sahiden ne kadar güzel uyuyorlar öyle değil mi?

York Chocolate Kedisi Bakımı
York Chocolate Kedisi Bakımı

Temizlik

Bu yavrumuz suyu sevdiği için muhtemelen banyo konusunda bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Yine de bu kedinizin tedirgin olmayacağı anlamına gelmiyor. Eğer kediniz bu konuda zorluk çıkarırsa kediler için özel üretilmiş kuru şampuanları da kullanabilirsiniz.

Kedimizin kişisel eşyaları yani oyuncakları, mama ve su kabı, kedi tuvaleti gibi eşyalarının temizliğinden siz sorumlusunuz. Bu konuda gelişigüzel davranmamak hem kediniz hem de sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Bu eşyaların temizliğinde asla ama asla deterjan ve çamaşır suyu gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Sabunlu su temizlik için gayet yeterli olacaktır. Kedi tuvaleti kumunu ise belli aralıklarla değiştirmenizi öneriyoruz. Kediniz pis olan tuvalete yapmak istemeyip evin herhangi bir yerine tuvaletini yapabileceğini de hatırlatalım.

York Chocolate Kedisi Sağlık Durumu

York Chocolate kedileri, genel olarak güçlü bir bünyeye sahiplerdir. Soğuğa dayanıklı, olumsuz yaşam şartlarına diğerlerine oranla daha uyumludurlar. Eğer rahat ettirilir ve mini problemler çığ gibi büyümeden önlem alınırsa, uzun yıllar boyu size dostluk edeceklerini düşünüyorum.

York Chocolate
York Chocolate

Sağlık Sorunları

York Chocolate kedilerinin sağlıklı bir tür olduğuna değinmiştik. Bu türe ait canlıların kalıtsal hastalığı bulunmamaktadır. Evet bu güzel bir haber J

Yine de sadece patilerimizin tümünün başına gelebilecek bazı sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz. Bunlar hakkında kısacık da olsa konuşalım;

 1. Kulak Enfeksiyonu: Bu hastalığın gözle görülür belirtisi kulak akıntısıdır. Bu akıntıya kötü koku eşlik edebilir. Bu hastalığa yakalanan kediniz kulağının içini kaşımak adına adeta kendini parçalayacaktır. Bu durum tespitiyle birlikte hemen veteriner hekime başvurulmalıdır. Geç kalmayın, her pati darbesiyle kulak içinde açık yara oluşması riski vardır.
 2. Deri İritasyonu: Bu hastalık kulak enfeksiyonuna benzer. Bu hastalık kedinizin derisinin kaşınmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla kediniz buraları sürekli kaşıyacak ve o bölgedeki tüylerin dökülmesini, daha sonrasında da kendi kendini yaralamaya başlayacaktır. Bu durumu gördüğünüz anda veteriner hekime başvurmalı ve gerekli önemleri almalısınız. Zira kedinizin tırnak darbeleri açık yaralara sebep olup bu yaraların enfeksiyon kapması işten bile değildir.
 3. Apse: Kedilerin çokça başına gelen bir başka hastalıktır. Bu hastalığın belirtisi kedinizin vücut sıcaklığında yükselmedir. Apse olan yerlere dokunduğunuzda ise kediniz bu konuda hassasiyet gösterecektir. Genelde bu durum dışarıdaki kedilerin birbiri ile kavgaları sebebiyle olur.

Bunlar dışında Kedi Nezlesi, Konjunktivit, Mide hastalıkları, İdrar yolu enfeksiyonları, Kalın bağırsak iltihabı gibi hastalıklar kedilerde sık görülen hastalıklardandır. Doğum öncesi sonrası, çiftleşme sonrası gibi durumlarda depresyon da görülebilir. Kedinizi daima gözlemlemenizi ve garip bir duruma rastlanırsa, profesyonel bir yardım almanızı öneriyorum.

York Chocolate Kedisi
York Chocolate Kedisi

Yaşam Süresi

York Chocolate kedisi, ortalama 15 yıl kadar uzun bir hayat süresine sahiptir. Oyunu kurallarına göre oynar, ona hak ettiği değer ve ilgiyi hissettirirsek, insan ömrünün çeyreği gibi bir süreyi beraber geçirebiliriz.


York Chocolate kedileri, hepimizin bayıldığı, familyada yeni yeni bir tür olarak kabul edilen çocuklar. Eğer sizler de onlar hakkında bildiklerinizi paylaşmak istiyorsanız, yorumlar kısmında bekliyor olacağım.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "York Chocolate".
 • Sedi

  Çocukluğumdan beri hep bu cins kediler dikkatimi çekmiştir, bana farklı gözüküyorlar, kahverengi tonları insanı büyülüyor. Yazınız da güzeldi, çok teşekkürler.