Köpekler salam yer mi? konusunda herkesin kafasında takılan bazı soru işaretleri vardır. Köpeklerin salam yemesi hakkında her şeyi yazımızda anlattık.

Sokak ve ev köpekleri arasında çok fark vardır; özellikle sokak köpekleri, dışarıdaki tehlikelere karşı hayatta kalmaya çalıştıkları için yiyecekleri beğenmeme gibi lüksleri yoktur. İnsanların kapıların yanına veya boş alanlarına koydukları yemek artıkları ve mamaları yiyip, günlerdir duran suyu içmek zorunda kalıyorlar. Her köpeğin vücuduna alması gereken bazı mineraller ve vitaminler vardır, bunları sadece mama yiyerek alamazlar.

Biz insanların yediği bazı besinleri, meyveleri ve atıştırmalıkları tüketerek dirençlerini yükseltebilirler. Sokak köpekleri yararlı besinleri vücutlarına alamadıkları için ev köpekleri kadar sağlıklı ve dinç olamazlar, fakat bağışıklık sistemi her türlü bakteriyi tanıdığı için bazı hastalıklara karşı güç gösterebilir. Ev köpekleri sürekli olarak mama yemezler, arada sırada sahibinin yediği yiyeceklerin tadını merak ederler ve bir şekilde yemeyi başarırlar.

Sebze, meyve veya süt ürünlerini tükettikleri için sağlıkları yerinde olur ve ev köpeklerinin tüylerinin, dişlerinin ve iç organlarının sağlıklı olduğunu fark edersiniz. Bazı insanlar köpekler salam yer mi? diye düşünmeden ve araştırmadan, sırf sokak köpeklerinin karnını doyurmak için marketten salam alıp onlara ikram etmek isteyebilirler. Köpeklerde hangi yiyeceğin onlar için faydalı olduğunu bilemedikleri için karnını doyurmak adını hepsini yer bitirir.

Köpekler salamı çok severler, fakat ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorlar. Eğer sokak köpeklerini düzenli olarak besliyorsanız, onlar için hangi besinlerin faydalı ve zararlı olduğunu çok iyi bilmelisiniz. Böylelikle çevredeki insanları bilgilendirebilir ve akıllardaki yanlış bilgiyi, doğruya çevirebilirsiniz. Peki, köpeklere salam vermeli miyiz? veya verilirse ne gibi zararları vardır? tüm merak edilenleri açıkladık.

Köpekler Salam Yer mi?
Köpekler Salam Yer mi?

Köpeklere Salam Verilir mi?

Sokak köpeğinin karnını doyurmak için akla gelen besinlerden birisi, şüphesiz salamdır. Köpekler her türlü et ürününü sevdikleri için salamın her türlüsünü de ayırt etmeden yerler. Yetişkin ve yavru köpekler, vücutlarına aldığı tuz ve yağı kolay kolay sindiremezler ve zamanla midesinde sağlık sorunları meydana gelebilir. İşlenmiş etler arasından en zararlısı salamdır; içerisinde yağ ve sodyum bulunur ve köpeklere asla verilmemesi gerekir. Sade salamların görünüşlerini güzelleştirmek ve lezzetini yükseltmek için fıstıklı veya baharatlı gibi salamlar üretiyorlar. Bunlar sade salamlardan daha çok zararlıdır, çünkü içerisinde güvensiz şekilde birçok katkı maddeleri bulunmaktadır.

Aynı şey sosis ve sucuk içinde geçerli olduğu için hiçbir şekilde (zor durumlarda bir kereliğe mahsus harici) köpeklere vermemelisiniz. Sokakta açlıktan ölmek üzere olan köpek gördüğünüzde o an elinizden sadece salam vermek geliyorsa, bir kereye mahsus verebilirsiniz ama bunu sürekli tekrar etmemelisiniz. Bazı köpekler mamayı hiç sevmezler ve aç olsalar da yemezler. Sürekli baktığınız dostlarınız varsa ve mama yemiyorlarsa, asla salam vermemeli bunun yerine köpekler için sağlıklı olan sebze ve meyvelerden verebilirsiniz.

Salam Köpekler İçin Zararlı mı?

Salamın içerisinde bizim bildiğimizden daha fazla katkı maddesi var, hatta soğan ve sarımsak gibi köpeklere çok zararlı besinlerde bulunuyor. Köpekler salamı bir kere yedikten sonra tadını çok beğenip, sürekli istedikleri için bir zamandan sonra alışkanlık oluyor ve ister istemez vücuduna zararlı maddeleri alıyorlar. Daha sonra köpekte bazı belirtiler meydana geliyor;

  • İshal,
  • Karın ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Kusma,
  • Ateş veya sıtma,
  • Hızlı kalp çarpıntısı.
Salam Köpeklere Zarar Verir mi?
Salam Köpeklere Zarar Verir mi?

şeklinde salamın köpeklere olan olası zararlarını sıralayabiliriz. Ayrıca sadece bunlarla kalmayıp, salamın içerisinde köpeklere göre fazlasıyla maddeler bulunduğu için köpeğin bağışıklık sistemini düşürür ve kansere bile yol açabilir. Özellikle ev köpeğiniz varsa ve evinize sürekli salam alıyorsanız, siz vermeseniz bile köpeğiniz salamın kokusunu alacak ve onu yemenin bir yolunu bulacaktır.

Köpeğinizin asla salam yememesi gerektiğini biliyorsunuz ya evinize salam almaya ara vermelisiniz ya da alıyorsanız bile köpeğiniz ortalıklarda yokken hemen tüketmelisiniz. Belki salamı pişirilirse içerisinde maddeler kaybolur diye düşünerek, salamı pişirip köpeğinize vermemelisiniz. Emin olun ev ve sokak köpekleri için çiğ ile pişmiş salam arasında, hiçbir fark yoktur.

Sokak Köpeklerine Salam Yerine Ne Verilir?

Evinizde köpek besliyorsanız, büyük ihtimalle salam yerine daha sağlıklı besinler vermeyi tercih ediyorsunuzdur. Sokak köpekleri sağlıklı beslenemediği için insanların bilgisi olmadığı besinleri yemek zorunda kalıyorlar. Dışarıdaki aç dostlarımızı beslemek için salam yerine, ekmek ve yoğurt alternatifini kullanabilirsiniz. Köpekler ekmek çeşitleri arasından sadece sade ekmeği yiyebilirler ve yoğurtla beraber tüketirlerse vücutlarına alması gereken bazı vitaminleri alabilirler. Bir kap içerisine yoğurt ve üstüne ekmeğin yumuşak yerini (sert yerlerini vermeyin) mini parçalar halinde olacak şekilde mama hazırlayabilirsiniz.

Emin olun ekmek ve yoğurt, salamdan bin kat daha masumdur ve karınları tamamen doyacaktır. Elinizde yoğurt ve ekmek yoksa; havuç pişirerek veya patatesi sadece haşlayarak yine üstüne ekmek doğrayıp da verebilirsiniz. Diğer bir alternatif ise hiç şüphesiz meyvedir; köpekler meyveleri çok severler ve ellerinden gelse hep tüketirler. Özellikle elma, muz, armut, portakal, kavun ve çileği her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz için güvenli bir şekilde bir yemek kaşığı miktarında köpeğe verebilirsiniz. Ek olarak meyveleri küçük hale getirip, mamasına karıştırarak da yemesini sağlayabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?