Ekmeksiz bir dünya düşünemiyoruz ve mutlaka her gün tüketiyoruz. Peki, köpek ekmek yer mi veya beslenmelerine ekmeği ekleyebilir miyiz?

Genel olarak köpekler obur değillerdir, fakat bazı köpek cinsleri tok olsalar bile doyduğunu anlamazlar ve sürekli yemek isterler. Mesela Terrier Maltese köpek cinsi (süs köpeği) az önce yemek yemiş olsa dahi önüne ne koyarsanız mutlaka yerler. Hiçbir zaman mideleri karnının tok olduğunu kabul etmediği için özellikle bağırsak sorunları görülebilir. Haliyle sahiplendiğiniz veya sokakta sürekli baktığınız köpeğin ihtiyaçlarını karşılamak, beslenmesine dikkat etmek ve sağlık problemlerine dikkat etmek çok önemlidir.

Özellikle sokak köpekleri dışarıdaki tehlikelere alışkın olduğu için bağışıklık sistemi kuvvetli olsa da her zaman yiyecek besin bulamıyorlar ve bazen insanların koyduğu zehirli mamaları yemek zorunda kalıyorlar. Dünyada kötü insanlarında olduğunu unutmamalı ve geçtiğiniz sokaklarda, gördüğünüz her köpeğe güvenilir köpek mamasını alıp ikram etmelisiniz. Köpeklere mama vermek yerine başka hangi besinleri vereceğinizi merak ediyorsanız, artan yemekleri vermemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Yemeklerin içerisinde yağ, tuz veya margarin gibi gıdalar eklediğimiz için köpeklerin midesine ve bağışıklık sistemine zarar verebilir. Çevrenizde köpeklere artan yemekleri, çiğ sucuk, salam veya süt verenleri görürseniz onların sağlığı için mutlaka uyarmalısınız. Bazı insanlarda sırf köpeklerin karnını doyurmak için ekmek veriyorlar veya ekmeği herhangi bir besinin suyuna bandırarak köpeklere ikram ediyorlar. Peki, köpek ekmek yer mi? veya ekmeği nasıl vermeliyiz? aşağıda açıkladık.

Köpekler Ekmek Sever mi?

Köpekler, kediler gibi her şeyi beğenmezler ve aç olsalar dahi damak zevklerine önem verirler. Köpeğin en sevdiği yiyeceği önüne koysanız afiyetle yer, fakat pek hoşlanmadığı yemeği biraz tattıktan sonra sevmediğini bir şekilde belli eder ve hemen oradan uzaklaşır. Sokak köpekleri çok aç kaldığı zaman veya etrafta yiyecek aradıktan sonra hiçbir şey bulamasalar bile insanların kapının önünde koyduğu veya verdiği ekmeği yemek zorunda kalırlar. Köpekler ekmeği severler ve doyana kadar yemek isterler. Şöyle düşünebiliriz; biz insanlar nasıl ki kuru ekmek yiyince lezzetli gelmiyorsa, aynı şey köpekler içinde geçerlidir.

Köpekler Ekmek Sever mi?
Köpekler Ekmek Sever mi?

Köpekler ekmeği sever dediysek, sırf canı istediği zaman ekmek yemezler; ellerinden bir şey gelmediği ve çok aç oldukları için mecburen ekmek yemek zorunda kalırlar. Ekmeğin içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat olduğu için besin değeri düşük olur. Yani köpekler ekmek yediği zaman vücutlarına bol karbonhidrat alırlar ve midelerinin öğütmesi uzun sürebilir. Köpeklere sıklıkla ekmek verilirse önüne geçilemeyen obezite sorunu, yetersiz besin alımı ve vitamin düşüklüğü gibi sorunlar meydana gelebilir.

Köpeğinize kuru ekmek vermek yerine pişmiş havucun içerisine ekmekleri küçük küçük doğrayarak, köpeğinize yedirebilirsiniz. Diğer alternatif olarak pişmiş balık, sucuk, veya köfte gibi besinlere ekmek katarak yemesini sağlayabilirsiniz. Hem bu sayede kuru ekmek yememiş olacak hem de ekmeğin yanında yararlı besinleri de yemiş olacaktır. Ekmeğin yanında köpeklere sağlıklı olan ev besinlerini katarsanız, ekmekte bulunan yüksek karbonhidrat oranını da düşürmüş olacaksınız.

Köpeklere Hangi Çeşit Ekmek Verilmeli?

Köpekler ekmek yer mi? diye sorunca, hepimizin aklına patileriyle ekmeği tutan köpek aklımıza geliyor. Halk tarafından köpeğin adını ”ekmek reis” olarak koymuşlar. Ne kadar komik olsa da umarım bir ekmeği yememiştir 😀 Köpeklerin ekmek yediğini ve sevdiğini öğrendik, fakat onlara hangi ekmek çeşidi verdiğiniz de çok önemlidir. Beyaz ekmeklerin içerisinde normal maddeler haricinde sade olduğu için köpeklerin yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Bazı ekmeklere fındık, ceviz, üzüm, çikolata veya sarımsak eklendiği için biz insanlar yiyebiliriz, fakat köpeklere oldukça zararlıdır.

Köpekler Hangi Çeşit Ekmek Yer?
Köpekler Hangi Çeşit Ekmek Yer?

Ekmeğin içerisinde bulunan bu maddeler, köpeğin midesine zarar vererek vücudunda ekstra olarak hastalık oluşumuna neden olabilir. Dolayısıyla sade olmayan ve içerisinde mutlaka farklı ek maddeler bulunuyorsa, kesinlikle köpeğinize vermemelisiniz. Buğday ekmeği, diğer ekmeklere göre daha masum olduğu için köpeğinizin buğdaya alerjisi yoksa yemesine izin verebilirsiniz.

Sade veya buğday ekmeğini köpeklere verilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını biliyoruz, fakat miktarına da dikkat etmeliyiz. Mesela haftada 2 kere köpeğinize ekmek ikram edebilirsiniz, bir dilimi geçmemenizi öneririz. Yavru köpekleriniz varsa vücudu daha geliştiği için buğday ekmeği midesine ağır gelebilir, bunun yerine sade ekmeği farklı besinlerle karıştırarak haftada 1 kez verebilirsiniz.

Köpekler Ekmek Hamuru Yerse Ne Olur?

Köpeklerin ekmek yiyebileceğini belirttik, fakat ekmek hamuru onlar için çok zararlıdır. Hamurun içerisinde mayadan meydana gelen etanol, kana karışarak köpeğin zehirlenmesine neden olabilir. Köpeğiniz bir şekilde ekmek hamuru yerse 1-2 saat içerisinde zehirlendiğini şu belirtilerinden anlayabilirsiniz;

  • Solunum yetmezliği,
  • Yürüyememe veya sendeleme,
  • Karın ağrısı,
  • Öğürme veya sürekli kusma,
  • Kalp atışının birden hızlanması,
  • Kan basıncının düşmesi,
  • Nöbete girmesi,
  • Halsizlik.

gibi belirtiler görebilirsiniz. İnsanlar çiğ hamur yediğinde nasıl ki mide bulantısı veya karın ağrısı yaşıyorlarsa, köpeklerde iki katını yaşayabilir. Hamur piştikten sonra içeriğindeki maddeler piştiği için köpeklerin yemesi güvenli olur, fakat hamur veya çiğ besinleri asla vermemelisiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, hiçbir müdahalede bulunmadan hemen veterinere gitmelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?