Sokakta yaşayan köpeklere el uzatmadığımız sürece sağlıklı beslenmeleri mümkün değildir. Peki, sokak köpekleri ne yer?

Neredeyse her sokakta masumca dolaşan köpeklere rastlamak mümkün. Onların yaşamları ile evde yaşayan köpekler arasında büyük farklılıklar var. Evcil hayvanlarınıza özel köpek mamaları alabilir, beslenme düzenini kısa sürede oluşturabilirsiniz. Ancak sokak köpekleri neredeyse buldukları tüm yemek atıklarını yerler ve seçim şansları yoktur.

Onları için insanların desteği olmadan hayatta kalmak, sağlıklı bir yaşam sürmek neredeyse mümkün değil. Yaşam şartlarımız onları eve almamıza müsaade etmese de sokak köpeklerinin aç kalmaması için yapabileceğimiz birçok şey var. Peki, sokak köpekleri ne yer? onları nasıl beslemeliyiz? işte bilmeniz gereken tüm detaylar…

Sokak Köpekleri Ne Yer?
Sokak Köpekleri Ne Yer?

Sokak Köpekleri Nasıl Beslenir?

Sokak hayvanları için caddelere mama bırakılsa da hepsinin karnını doyması mümkün olmuyor. Sokak köpekleri, yemek bulmakta çok zorlandıkları ve genellikle aç oldukları için neredeyse buldukları tüm yiyecekleri yerler. İnsanların verdikleri yiyeceklerle birlikte çöplerdeki yemek artıklarını tüketirler. Sokak köpekleri ev yemeği ya da yemek artığı gibi besinleri tüketerek hayatta kalabilirler. Ancak bu durum onların sağlıklarını olumsuz etkiler ve birçok hastalığa yakalanmalarına sebep olur.

Köpeklerin sindirim sistemleri hassastır ve insanların tükettikleri yemekler, sindirim rahatsızlıklarına ve mide sorunlarına yol açar. Onların baharatlı, salçalı ve farklı karışımlardan meydana gelen ev yemeklerini kesinlikle tüketmemeleri gerekir. Aç oldukları için bu besinleri bilinçsizce tüketen sokak köpekleri, zamanla sindirim hastalıklarına ve mide hastalıklarına yakalanırlar.

Sağlık kontrollerinin düzenli yapılmayışı ve tedavilerinin yaptırılmaması ise ömürlerinin kısalmasına sebep olur. Birçok insanın yaptığı yanlışlardan biri evde insanların tüketmesi için hazırlanan baharatlı yemekleri, sokak köpeklerine vermektir. Karnını doyurmasını sağlasa da uzun vadede bu yemekleri tüketen köpek, sağlık sorunları ile mücadele etmeye başlayacak ve yaşam kalitesi düşecektir.

Sokak Köpeklerine Mama Verilir Mi?

Sokakta yaşayan hayvanların aç kalmaması için hayvan severler tarafından yapılan birçok çalışma vardır. Kaldırım köşelerine bırakılan kedi mamaları ve köpek mamaları ile onları beslemek mümkündür. Ancak bunun da yol açabileceği bazı tehlikeler bulunuyor: sokaktaki kedi ve köpek mamalarını, bu hayvanların ayırt etmesi mümkün olmadığı için kediler köpek maması, köpeklerse kedi maması tüketebilir.

Sokak Köpekleri Ne Yemeli?
Sokak Köpekleri Ne Yemeli?

Köpeklerin uzun süre kedi maması yemesi de sindirim sistemlerinin bozulmasına yol açacaktır. Çünkü kedi mamalarının besin değeri çok yüksektir ve köpekler bu mamaları sindirmekte güçlük çeker. Kısa süreliğine karınlarını doyurmaları mümkün olsa da uzun süre kedi maması tüketmeleri sağlık sorunlarına yol açar. Aynı zamanda kediler, köpek maması yiyerek hayatta kalamaz.

Köpeklerin karnını doyurmak için özel mamalar alarak tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Bu konuda da bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Eğer sokak köpeğiyle ilk kez karşılaştıysanız ve daha önce nasıl beslendiğini bilmiyorsanız, direkt köpek maması vermeniz sağlıklı değildir. Çünkü uzun süre ev yemekleri, yemek artıkları tüketen bu hayvanlar, mama tükettiklerinde kabızlık, halsizlik gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Ancak evinizin yakınlarında görmeye alıştığınız ve mama tükettiğini bildiğiniz sokak hayvanlarını mama ile rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Sokak Köpekleri İçin Mama Hazırlama

Daha önceden mama ile beslemediğiniz bir sokak köpeğine evde kolaylıkla mama hazırlayabilirsiniz. Onlar genellikle yemek artıkları tükettikleri için ilk etapta ev yemeği vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Ancak vereceğiniz ev yemeklerinde kesinlikle baharat olmaması gerekir.

Köpekler tüm etleri baharatsız bir şekilde yiyebilir ve oldukça severler. Aynı zamanda haşlanmış sebze yemeklerini de onlarla paylaşabilirsiniz. Patates, havuç, pırasa gibi sebzeleri baharatsız bir şekilde haşladıktan sonra biraz soğutup sokak köpekleri için sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?