Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi90
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk40
Hayvanlarla Dostluk60
Yabancılarla Dostluk40
Eğitilebilirlik70
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti70
Ses40
Bekçilik100

Gordon Setter cinslerinin kökenleri İskoçya’dır. İskoç Asilzadesi Alexander Gordon tarafından fark edildikleri için isimleri oradan gelmektedir.

Gordon Setter cinslerinin yaklaşık olarak 200 yıl önce meydana geldikleri bilinmektedir. O zamanlar kuşları ve kendilerinden küçük canlıları avlamak için yetiştirildiler. Yaşadıkları dönemde onların ne kadar harika avcı olduklarını ve çok iyi koku aldıklarını tarih bile yazıyordu. Diğer avcı köpekleri gibi hızlı ve dayanıklı değillerdi ama avlarını korkutmadan çok sessiz hareket ederek gece-gündüz fark etmeden avlama konusunda çok güçlülerdi.

Alexander Gordon, Gordon Setter cinslerini çok seviyordu ve başlarına herhangi bir şey gelmemesi için kulesinde bakıyordu. Kulede duran köpekler beyaz, siyah, ten rengi ve kızıl tüy renklerine sahiplerdi. Alexander Gordon İskoçya’da bir köpek çiftliği kurdu, burada tüyleri taba ve siyah renk olan Gorden Setter cinsleri bulunuyordu. Bu cinsler yaklaşık 200 yıl çiftlikte yaşamlarını sürdürdüler ve çok güzel bir ün kazandılar.

1827 yıllarında Alexander Gordon vefat edince köpek çiftliğini varisi Richmond almıştır ve Alexander Gordon’un yarım kalan çalışmalarını devam ettirmiştir. Bu çiftlikte ilk olarak Pointer, Bloodhound ve koyu renge sahip olan diğer köpek cinsleriyle çaprazlama işlemleri yapıldı. Sonuç olarak günümüzdeki Gordon Setter tüy renklerini elde ettiler. 1874 yıllarında EKC (England Kennel Club) siyah ve taba tonlarındaki Gordon Setter cinslerini kaydettiler.

1859 yılında köpek yarışmasına taba ve siyah tüy renkleri olan Gordon Setter katıldı ve birincilikle yarışmayı kazanmıştır. Yarışmadan sonra isimleri ‘’Taba ve Siyah Setter’’ olarak belirlenmiştir. 1875 yıllarında bu köpek cinslerinin çok yavaş ve ağır oldukları belirtildi ama bir köpek yetiştiricisi tarafından bu yorumlar durdurulmuştur.

1924 yıllarının başlarında isimleri artık Taba ve Siyah Setter değil, tamamen Gordon Setter olarak belirlenmiştir. 1878 yıllarında Amerika’da tescil edildiklerinden sonra 1884 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındılar. 1924 yılında İKC (İngiliz Kennel Club) Gordon Setter ismini kabul etmedi ama bir yıl sonra inatlarını kırarak bu ismi kabul etmişlerdir.

Gordon Setter Özellikleri
Gordon Setter Özellikleri

Gordon Setter Özellikleri

Güçlü, sağlam ve dayanıklı olmalarıyla tanınan Gordon Setter cinsleri her bakımdan harika köpeklerdir. Koku alma yetileri mükemmel oldukları için kokularının kaynağının yanlış olması neredeyse imkansızdır. Avlarını korkutmadan ağır ve yavaş adımlarla ilerleyerek ani bir hareketle mutlu sona ulaşabilirler. Böylesine dört dörtlük bir cinsi, hep beraber yakından tanıyalım;

  • Kökeni: İskoçya
  • Ortalama Boyutları: 59-70 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 21-37 kg
  • Diğer Adı: Black and Tan Setter, Castle Gordon Setter, Scottish Setter
  • Renkler: Siyah kürklerinin üzerinde taba, ten rengi, kestane, karamel ve beyaz desenler

Karakter Özellikleri

Nazik, kibar, itaatkar, sadık eğlenceli ve meraklı köpeklerdir. Fazlasıyla sadakatli oldukları için hayatlarını sahiplerini mutlu etmeye adarlar. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar, sürekli sahipleriyle beraber olmak isterler ve beraber zaman geçirmek için sürekli arkalarında dolaşırlar. İçlerinde avlanma duygusu olduklarından mı bilinmez ama her zaman koruyucu tarafları vardır.

Sahiplerine yaklaşan yabancı insan veya hayvan gördüklerinde atakta bulunarak hemen savunmaya geçerler. Hiç kimseye hemen güvenmezler, mesafeli, tedirgin ve uzak durmayı seçerler. Bu özellikleri de onların iyi bir bekçi köpeği olduklarını gösterir. Gordon Setter cinsleri, çocukları çok severler ve onları her türlü tehlikeden korumaya çalışırlar.

Çocukların onlara zarar vermeyeceklerini bildikleri için iyi iletişim kurarlar ve beraber oyun oynayarak vakit geçirirler. Beraber yaşadıkları evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar ama başka bir hayvan geldiğinde mesafeli davranırlar. Aslında bu olumsuz davranışlarını sahiplerini kıskandıkları için yaparlar, diğer hayvanları onlardan daha çok seveceklerini düşünürler.

Gordon Setter Bakımı
Gordon Setter Bakımı

Fiziksel Özellikleri

Gordon Setter cinslerinin ortalama boyutları 59-70 cm ve 21-37 kg kadar da ağırlıkları vardır. Dayanıklı vücut yapıları vardır, yani tehlikeli alanların içerisinden geçseler bile kolay kolay etkilenmezler. Göğüsleri derindir, bu sayede ne kadar çok hareket ederlerse etsinler solunumları güçlü kalacaktır. Bacak yapıları kalın ve kemikleri oldukça güçlüdür.

Patileri kavisli oldukları için kedilerin patilerine çok benzerlik gösterirler. Uzun, gösterişli ve yüz hatları belirgin kafaları vardır. Alın bölgeleri çıkık oldukları için ilk bakışta alınları dikkat çeker, hatta yandan bakıldığında öne doğru belirgin oldukları görülür. Büyük burun yapısına sahiptirler ve burun delikleri geniştir. Hafif sivri kulaklara sahiplerdir, genellikle kafalarının iki yanına doğru sarkık gezerler.

Vücutlarında bulunan tüyler kadar kulaklarında da yoğun tüyler bulunurlar. Gözleri oval şeklindedir ve uzaktan ne kadar çok belirgin oldukları fark edilir. Genellikle siyah ve koyu kahverengi göz renklerine sahiptirler. Bazı Gordon Setter cinslerinin gözlerinde farklı renklerde lekeler görülmektedir. Herhangi bir şeye dikkat kesildiklerinde gözlerini oraya dikerler ve uzun zaman ayırmazlar.

Çift katmanlı, orta uzunlukta, parlak, yumuşak, yoğun ipeksi ve hafif dalgalı tüylere sahiptirler. Özellikle av peşindelerken yaralanmalarını önlemek için karın, göğüs, bel bölgesi, kuyruk, kulak ve bacaklarında daha yoğun tüyler görülmektedir. Genellikle siyah kürklerinin üzerinde taba, ten rengi, kestane, karamel ve beyaz desenler görülebilir.

Gordon Setter Bakımı

Orta uzunlukta ama yoğun tüyleri oldukları için bakım seviyeleri yüksektir. Çoğu zaman tüyleri birbirlerine dolaşarak daha çok tüylerinin dökülmesine neden olur. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak için 3 günde bir kürklerinin taranıp-fırçalanması gerekmektedir.

Eğer tüyleri dolaştıysa tüy açıcı spreyler kullanarak rahatlıkla açılabilir. Tarama ve fırçalama işlemleri yoruyorsa, düzenli olarak tıraş yaptırılabilir. Bunu evde yapmak zor olabilir, en iyisi bir pet kuaförüne götürerek uzman ellere emanet etmektir.

Ağız, diş, kulak, göz ve pati bakımları da üst seviyede tutulmalıdır. Haftalık olarak bu bölgeler kontrol edilmeli ve veterinerin önerdiği solüsyonlar kullanılarak temizlenmelidir. Tırnakları da sürekli kontrol edilerek kesilmelidir, aksi halde uzadıkları fark edilmezse her hareket ettiklerinde canları acıyabilir.

Gordon Setter Sağlık Durumu

Gordon Setter cinsleri genel olarak sağlıklıdırlar ve herhangi bir genetik rahatsızlıkları olmadıkları bilinir. Sadece göğüs kafesi geniş olduklarından midelerinde şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlar meydana gelebilir. Dolayısıyla beslenmelerinde marka, kaliteli ve içeriğinde yararlı maddelerin olduğu mamalar kullanılmalıdır.

Şişkinlik gibi sorun olmaması için porsiyonlar az tutulmalı ve yavaş yemeleri sağlanmalıdır. Özellikle Gordon Setter cinslerinde kanser çeşitleri görülmesi olasıdır. Mutlaka düzenli olarak veterinere giderek genel muayenelerden geçmeli ve tüm aşıları tamamlanmalıdır. Bu cinslerin yaşam süreleri ortalama 10-14 yıl olarak belirlenmiştir.

Black and Tan Setter
Black and Tan Setter

Gordon Setter Egzersizi

Her ne kadar yavaş köpekler olsalar da egzersiz seviyeleri yüksektir. Günlük egzersizlerini karşılamak için sahipleriyle beraber 1 saatlik aktiviteler ve 3 km kadar da tempolu yürüyüşler yapabilirler. Avcı köpekleri oldukları için bu yeteneklerini kullanarak hareketli oyuncaklar veya farklı kokular kullanarak egzersizlerini tamamlamaları sağlanabilir.

Gordon Setter cinsleri geniş alanda özgürce koşmayı, yuvarlanmayı ve koku izleri sürmeyi çok severler. Eğer bunu yapamazlarsa oldukça sıkılırlar ve birtakım davranış problemleri görülebilir. Bunu engellemek için mutlaka düzenli olarak egzersizlerini tamamlamalı ve özgürce hareket etmeleri kısıtlanmamalıdır.

Egzersizlerini yaparlarken bile sahiplerine olan sevgilerini göstermekten asla çekinmezler. Molalarda sahiplerinin ayak ucuna, üstüne, kucaklarına veya yanlarına yatarak beraber dinlenmek isterler. Bazen bu onlara çok tatlı geldiği için tekrar egzersize dönmek istemeyebilirler, arada sırada göz yumulabilir ama genel olarak egzersize devam etmek için teşvik edilmeliler.

Gordon Setter Eğitilebilir mi?

Çok zeki, meraklı, sahiplerine düşkün ve itaatkar oldukları için eğitilmeleri kolaydır. Bir kere gösterilen veya söylenen bir şeyi asla unutmazlar ve yerine getirmek için canla başla uğraşırlar. Yine de en iyi verimi alabilmek için yavruluk dönemlerinden itibaren eğitime başlanmalıdır.

Temel komutlar verildikten sonra yabancı insanlarla ve hayvanlarla anlaşabilmeleri için sosyalleştirme derslerine geçilmelidir. Avcı, bekçi ve koruma köpekleri oldukları için oldukça dikkatli yapıları vardır. Haliyle sahiplerinin komutlarını duymazdan gelebilirler veya bağımsız davranarak kendi başlarına hareket edebilirler.

Bunu engellemek için mutlaka isimlerini benimsemeliler ve çağırıldıklarında hemen kendilerine seslendiklerini anlamalılar. Özellikle ‘’gel, hayır, evet, dur, yapma, yap, otur, kalk, git, getir vb.’’ komutlarını bilmelidirler. Sahiplerinin ne kadar ciddi ve disiplinli olduklarını görürlerse ona göre davranırlar ve eğitime karşı motivasyonları her zaman yüksek olur.

Fiziksel ve psikolojik şiddetten kesinlikle uzak durulmalı, ses yükseltilememeli, ceza verilmemeli ve hakaret kelimeleri kullanılmamalıdır. Unutulmamalı ki; eğitimin kısa veya uzun sürmesi önemli değil, sonucun ne kadar olumlu olduğu önemlidir. Tam olarak eğitimden verim almak için Gordon Setter cinslerine zaman tanınmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?