Dünyanın en güzel ve farklı ülkelerinden birisi de İskoçya’dır. İskoç Köpeklerinin özelliklerini okuduğunuzda şaşırabilirsiniz.

Her ülkenin kendilerine has köpek cinsleri olduklarını biliyoruz. Özellikle muhteşem doğasıyla ve farklı gelenekleriyle herkesi kendilerine hayran bırakan İskoçya’da birçok köpek cinsi meydana gelmiştir. Peki, İskoç köpekleri kimlerdir? veya ne gibi özellikleri vardır? en bilindik İskoç köpek cinslerini ele alarak yazımızda detaylıca bahsettik.

1. Border Collie

Border Collie Cinsi
Border Collie Cinsi

İskoç çoban köpeği olarak bilinen Border Collie’nin kökeni adından da anlaşıldığı gibi İskoçya-İngiltere arasındaki sınır olarak kabul edilir. Aslında İskoçya’da meydana gelmişlerdir ama kısa süre içerisinde İngiltere bölgelerinde de görülmeye başlanmıştır. Çoban köpeği oldukları için kullanım amaçları koyun sürülerine öncülük etmek ve korumaktır.

Çok zeki olmalarıyla bilinirler hatta disk atma, flyball, parkurları kısa saniyede bitirme, atılan nesneyi getirme vb. gibi köpek oyunlarında harikalardır. İtaatkar köpek cinsi oldukları için sahiplerinin ağızlarından çıkan her kelimeyi dikkatlice dinlerler ve kendilerine verilen görevleri eksiksiz olarak yerine getirmeye çalışırlar. İskoçya’nın güzel olmasının yanında böylesine zeki ve itaatkar köpek cinsine sahip olmaları da onların ne kadar şanslı olduklarını gösteriyor 🐶

2. Rough Collie

Rough Collie
Rough Collie

Border Collie ile karıştırılsa da aslında çok farklı iki ayrı köpek cinsleridir. İkisinin de kökenleri İskoçya’ya dayanır ama Rough Collie’nin yaşam gidişatı daha farklıdır. Öncelikle burun anatomileri diğer köpeklere göre en belirgin özelliklerinden biri sayılır. Burun bölgeleri dar ama ileriye doğru uzundur, ayrıca kulakları hem tüylüdür hem de kafalarında sonradan eklenilmiş gibi sivridir. Tüyleri o kadar uzun ve yumuşaktır ki, uzun süre taranmasa bile çok bakımlı görünür.

1954-1957 yılları arasında Lassie adlı dizide Rough Collie yer almıştır. Daha sonra 1972-1973 yılları arasında Lassie’s Rescue Rangers adlı animasyonda yine Rough Collie oyuncu kadrosundaydı. Çok zeki ve itaatkar köpek oldukları için çok kısa zamanda ünlemiştir ve tüm dünyaya kendilerini duyurmuşlardır. Günümüzde ise bazı yerlerde koyun gütme olarak kullanılıyor, bazı yerlerde de bekçi veya ev köpeği olarak sahiplendiriliyorlar.

3. İskoç Terrier

İskoç Terrier
İskoç Terrier

1700’lü yıllarda İskoçya’da meydana gelen İskoç Terrier’ler; tavşan, tilki, samur ve porsuk gibi canlıları yakalamak için kullanılırdı. Her ne kadar avcılık içgüdüleri sağlam olsa da günümüzde ev köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılıyor. Bakıldığında sert ve soğuk gibi görünürler ama aslında çok sıcakkanlı yapıları vardır. Belki de soğuk görünmelerinin sebebi burunları olabilir, çünkü burun bölgeleri diğer köpeklere göre uzun ve geniştir.

Tüyleri uzun, yumuşak ve ipeksidir hatta tüyleri kesildiği zaman bacaklarının ne kadar kısa oldukları görülmektedir. Kuyrukları kısadır ya düz ya da kıvrık olarak değişkenlik gösterebilir. İskoç Terrier’ler, inatçı oldukları için eğitim konusunda pek söz dinlemezler ve sıkıldıkları zaman sahiplerini yönetmeye çalışabilirler. Ailesi dışında kimseyle muhatap olmak istemezler, çünkü yabancılara karşı saldırganlık gösterebilirler.

4. Shetland Çoban Köpeği

 Shetland Çoban Köpeği Cinsi
Shetland Çoban Köpeği Cinsi

Anavatanları İskoçya’dır ve bu köpek cinslerinin ataları Collie ve Border Collie’dir. İskoçya ve Norveç arasında bulunan Shetland Adaları’nda meydana gelmişlerdir zaten adlarını da oradan almışlardır. Shetland Çoban Köpekleri koyunlara sahip çıkmak, hayvanları gütmek ve çiftlik hayvanlarını yırtıcı kuşlardan korumak için kullanılmışlardır ayrıca günümüzde hala da öyle devam etmektedir.

Kulakları dik, boncuk gözlü, yoğun tüylü ve kaslı yapıya sahiptirler. Hatta tüyleri o kadar uzundur ki, sevdiğinizde sanki pamuğa dokunmuş gibi hissedersiniz. Dış görünüşlerinin güzelliği kadar karakterleri ve davranışları da çok özeldir. Sahiplerine karşı çok düşkünlerdir ve şefkatli davranırlar ama yabancılara karşı uzak durmayı tercih ederler. Sosyal köpekler oldukları için kısa süre içerisinde yabancılara ayak uydurabilirler.

5. Golden Retriever

Golden Retriever Cinsi
Golden Retriever Cinsi

Tatlı mı tatlı ve çok zeki olan Golden cinslerinin kökenlerinin İskoçya’ya dayandıklarını biliyor muydunuz? 19. yüzyıl zamanlarında İskoçya’da meydana gelmiştir ve o zamanlarda avcı köpeği olarak kullanılmışlardır. Daha sonra kısa zaman içerisinde ünlenerek tüm dünyaya yayılmışlardır ve şu an en çok sahiplenilen köpek cinsleri arasında gelir. Çok sıcakkanlı ve duygusal köpekler oldukları için bekçilik yapamazlar, çünkü yabancılara kendilerini sevdirmek için ellerinden geleni yaparlar.

Sevgisiz ve ilgisiz kaldıkları zaman çocuk gibi yaramazlık yaparlar, yani aklı sıra dikkat çekmeye çalışırlar. Sahiplerinin yanına yabancı birisi geldiğinde uzaktan havlayarak artistlik yaparlar ama bundan öteye geçemezler 🐶 Sahipleriyle beraber yürüyüş yapmayı, koşmayı, topla oynamayı veya yüksek yerlere sıçramayı çok severler. Ayrıca çok sosyal köpekler oldukları için diğer köpeklerle, tavşanlarla, kuşlarla, civcivlerle ve kedilerle dost kalırlar.

6. Cairn Terrier

Cairn Terrier
Cairn Terrier

Kökenleri İskoçya’ya dayanan Cairn’ler, 1887 yılında yazılı kanıt olarak Terrier’lerin en eski cinsi olarak var sayılmışlardır. Daha çok ünlenmeleri için 1913 yıllarının başlarında Amerika’ya götürülerek herkese tanıtılmışlardır. Var olduğu zamanlarda çiftlik alanlarındaki fareleri ve haşereleri avlamak için kullanılırlardı. Cesur oldukları için hiç gözlerini kırpmadan avlayacak olan canlıların üzerine saniyeler içerisinde atlayabilirler. Aynı zamanda çevikliklerini kullanarak çok hızlı koşabilirler.

Meşgul olmaya bayılırlar, eğer boş kalırlarsa etrafa saldırarak rahatsızlıklarını belli ederler. Ayrıca ev ortamında da yalnız kaldıklarında terk edildiklerini düşünerek büyük strese girebilirler. Eğer yavruluk dönemlerinde iyi ve doğru bir eğitim verilirse yabancı insanlara ve hayvanlara karşı sıcakkanlı davranabilirler. Ayrıca havlamayı çok sevdikleri için apartman ortamına pek uygun sayılmazlar, eğer sahiplenildiyse havlamalarını azaltmak için meşgul olmalılar.

7. Gordon Setter

Gordon Setter
Gordon Setter

17. yüzyılda İskoçya’da tanındılar daha sonra 19. yüzyılda tavuk, bıldırcın, keklik, sülün vb. gibi kuş türlerinin avlanmasında kullanılırdı. Bu kuşlar Gordon Setter sayesinde uçmaktan korktuklarını ve avlanacakları korkusuyla sürekli kamufle olarak uçtukları söylenir. Gorden Setter’lar, çok iyi av köpeği oldukları için harika derecede koku alabilirler ve kamufle olsalar da kuşları hemen bulup avlayabilirler. Bunun yanında bekçilik, iz sürme ve koruma alanlarında da çok yeteneklidirler.

Yüz ifadeleri çok sevimli olsa da aslında her zaman bir soğukluk ve şüpheci tarafları vardır. Yabancı insanlara ve hayvanlara mesafeli davranırlar, hatta saldırganlık gösterebilirler. Özellikle sahiplerinin çocuklarıyla o kadar iyi anlaşırlar ki, her türlü tehlikelerden koruyarak göz kulak olurlar. Genel bakımlarının mutlaka iyi yapılması gerekir, çünkü sürekli av peşinde oldukları için tüyleri birbirine yapışabilir ve zamanla kalitesi düşebilir.

8. Skye Terrier

 Skye Terrier
Skye Terrier

Upuzun ve yumuşacık tüyleriyle tüm dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarırlar. İskoçya’nın Skye Adası’nda meydana gelmişlerdir ve isimlerini de oradan almışlardır. Su samurlarını, porsukları ve tilkileri avlamak için kullanıldılar. Av konusunda çok başarılı oldukları için ellerinden hiçbir canlıyı kolay kolay kaçırmadıkları da bilinir. Ayrıca gövdeleri uzun ve bacakları kısa oldukları için kolaylıkla kamufle olarak avlarını korkutmadan hemen yakalayabilirler.

Sanırız Skye Terrier’lar aslan burcu olmalı, çünkü sürekli dikkatleri üzerlerine çekmek isterler ve herkes onlara iltifat yağdırsın diye çeşitli hareketler yaparlar 🐶 Hiçbir şekilde eğitim almazlarsa, yaş almaya başladıkça öfkeli ve saldırgan köpek olabilirler. Bunu engellemek için mutlaka yavruluk dönemlerinde iyi eğitilmeli ve avcılık taraflarını daha fazla geliştirmek için çeşitli aktiviteler yapılmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?