Birçok kedi ırkı çok fazla miktarda tüy dökmekte. Peki bu tüylerden kurtulmak için kediler traş ettirilir mi? Kedileri traş ettirmenin zararları nelerdir?

Kapalı alanlarda yaşayan kedilerde, mevsim şartlarına göre tüylerin uzunluğu sorun olabiliyor. “Kediler traş ettirilir mi?” sorusuna ise birçok farklı görüşten cevaplar var. Bu yazımızda ise kedilerin traş ettirilmesi konusundaki farklı görüşlere ayrı ayrı yer vermeye çalışacağız. Tabi ilk olarak kedi kürkünün ne işe yaradığını öğrenmeniz gerekiyor.

Kediler Traş Ettirilir Mi?

Kedi Kürkünün İşlevi Nedir?

Kedi kürkünün ilk ve en önemli işlevi hepimizin aklına gelen vücut sıcaklığını koruma işlevidir. Ayrıca cilt yaralanmalarını önlerken kuru kalmalarını da sağlamaktadır.

Kedi kürkünün pek bilinmeyen bir özelliği ise sıcak havalarda kedilerin aşırı sıcaklamasını önlemesidir. Özellikle kürk ile korunmayan kedileri bekleyen en büyük tehlike ise güneş yanıklarıdır. Güneş yanıklarının zararı sadece ağrısı değil aynı zamanda Skuamöz Hücreli Karsinom adı verilen cilt kanserinin en büyük nedeni olmasıdır.

Kediler Traş Ettirilir Mi?

Kedi kürkünün işlevlerini az çok açıklamaya çalıştık. Şimdi ise asıl konumuz olan kediler traş ettirilir mi sorusuna cevap vereceğiz. Bu konuda vereceğimiz bilgiler genel bilgilerdir. Kedinizin cinsine, psikolojik durumuna, sağlık durumuna, yaşam şartlarına, mevsim değişimlerine, yaşadığı ortam sıcaklığına bağlı olarak bu sorunun cevapları değişiklikler gösterebilir.

Kedilerin Traş Ettirilmesi Gereken Durumlar

 • Kedinizin tüyleri taranarak açılmayacak hal aldığı durumlarda traş ettirilmelidir. Özellikle kedinin temizliğini sağlayabilmesi için traş ettirmek şarttır. Pire, kene, zararlı parazitler, mantarlar ve bakterilerden korunması için traş ettirilmelidir.
 • Bakteri ve parazit kaynaklı cilt hastalıklarına yakalanan kedilerin de tedavi sürecinde tüylerinin kesilmesi gerekmektedir.
 • Ciltte travmatik yaralanmalara bağlı olarak açık yaralar ortaya çıkmışsa hijyen için ve yaranın hızlı iyileşmesi için traş ettirilmelidir.
 • Ameliyat olacak kedilerin, ameliyat bölgesi hijyen nedeniyle traş ettirilmelidir.
 • Ultrason gibi görüntüleme uygulamaları yapılacak kedilerin uygulama bölgesi traş ettirilir.
Kediler Traş Ettirilir Mi?

Kedilerin Traş Ettirilmemesi Gereken Durumlar

 • Özellikle yaşlı kedilerin ciltleri incelmiş ve hassaslaşmıştır. Ayrıca psikolojik olarak da yaşlı kediler aşırı derecede hassastır. Bu nedenle yaşlı kedileri traş ettirmek faydadan çok kediye zarar verir. Traş esnasında yaşayacağı fiziki acıya ek olarak sonrasındaki psikolojik travma kediyi olumsuz etkilemektedir.
 • Bazı kedilerde traş edilen tüylerin tekrar uzamama durumu yaşanabilmektedir.
 • Saldırgan, kendi halinde takılan, yabancıları sevmeyen ve yeniliklere açık olmayan bir kediniz varsa tüylerin kesilmesi kedinin psikolojisini olumsuz etkileyecektir.
 • Kediler tanımadığı insanların dokunmasını genellikle sevmez. Traş esnasında ise tanımadığı kişilerin kedinin etrafında olması büyük psikolojik travmalara neden olabilir.
 • Traş sonrasında tüylerini kaybeden kediler, yeni görünümlerine alışmakta zorlanabilir. Bu durumda tüyler tekrar çıkana kadar sürekli saklanmaya çalışabilirler.
 • Traş kedinin cildinde tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.
 • Kedinin traş edilmesi, kürkünü kaybetmesi nedeniyle birçok cilt problemine yol açabilir. Özellikle cildin fiziki travmalara direkt olarak açık hale gelmesi ciltte açık yaralar oluşmasına neden olabilir. Ayrıca güneş ışığına fazla maruz kalması durumunda cilt kanseri riski ortaya çıkabilir.

Kediler Nasıl Traş Edilir?

Kedinizin traş olması gerektiğine karar verdiniz. Peki “kedi nasıl traş edilir” konusunda bilgi sahibi misiniz?

Kedi traşı genellikle tam anestezi yada sakinleştirici ilaçlar etkisi altında yapılmaktadır. Çünkü yabancı bir kişinin kendisine dokunması, kesici bir aletin kendilerine yaklaşması, traş makinesinin titreşimi ve sesi gibi durumlar kediyi rahatsız edeceği gibi travmalara neden olabilir. Ayrıca korkuya bağlı olarak traş anında hareket etmeleri kazalara neden olabilmektedir. Bu nedenle kedi traşı sakinleştirici ya da anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca tüy kısaltma değil traş işlemi yapılacaksa veterinerde uzman kişiler tarafından yapılması önerilir. Çünkü kediler için traş çok hassas bir işlemdir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Traş Ettirilir Mi?".
 • Gezgin

  Kediler sevimli hayvanlar ancak biz evde küçük çocuğumuz olduğu için kedi besleyemiyoruz, kedi tüylerinin küçük çocuklar için tehlikeli olduğu yönünde bilgiler mevcut, belki kedilerin tüylerinin düzenli traş edilmesi bahsetmiş olduğum olumsuz durumların da oluşmasını engeller. Faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.