Kediler bazı şeylerin kokularını çok severler. Kendilerini rahatlatmak için hoşlandıkları kokuların sürekli bulundukları ortamda olmalarını isterler.

Nasıl ki biz insanların sevdikleri veya sevmedikleri kokular varsa, kedilerin de böyle bir ayrımı vardır. Özellikle kedilerin sevmediği kokular çok olduğundan yaşadıkları ortamdaki bazı nesnelerin kokularından hoşlanmadıkları için evde rahatça hareket edemezler. Hatta durup dururken hapşırma, mimiklerinin değişimi veya huysuzluk gibi belirtiler de görülebilir.

İlgili Yazı: Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Tabii ki sevmedikleri kadar çok hoşlarına giden kokular da bulunmaktadır. Kediler farkında olmaz belki ama sevdikleri nesneleri kokladıkları zaman sakinleşirler ve tüm gerginlikleri üzerlerinden kayıp gider. Özellikle çok sinirli ve ani tepkileri olan dostunuz varsa mutlaka kedilerin sevdikleri kokulardan evinizde bulundurmalısınız.

Ayrıca kedinizi başkalarının kedileriyle karşılaştırmamalısınız. Her kedi aynı olmadığı için normal olarak sevdikleri veya sevmedikleri kokularda farklı olacaktır. Sizin kediniz lavantanın kokusunu çok sevebilir ama tanıdığınızın kedisi lavantadan nefret edebilir. Yine de kedilerin çoğunluğunun sevdiği kokuları şöyle sıralayabiliriz;

Kediler Hangi Kokuları Sever?
Kediler Hangi Kokuları Sever?

Kedi Nanesi (catnip)

Kedi nanesi, kedilerin ıslak ve ödül mamalarından sonra en çok sevdiği şeylerden biridir. Kedilerin sakinleşmelerine, gerginliklerinin azalmasına, midelerinin rahatlamasına ve psikolojik olarak da kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Ayrıca kedi nanesinin kokusu o kadar güzeldir ki, sadece kediler değil biz insanlar bile kokusunu seviyoruz. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir şey var, kedi nanesinin kokusu çok hoş ve kedilere faydalı olsa da aşırısının da birçok zararı vardır.

Yaban Mersini

Kedilerin büyük bir çoğunluğu yaban mersininin tadını çok sevseler de bazıları pek beğenmezler. Yaban mersininin kokusu ferahlatıcı ve güzel olduğu için tüm kediler kokusuna bayılırlar. Hatta yaban mersininin tadını beğenmeyen kediler, şaşırtıcı bir şekilde kokusunu sevdikleri için sürekli temas ederler.

Kedinizin rahatlaması ve istediği kokuyu alabilmesi için arada sırada yaban mersinini koklamasına müsaade etmelisiniz. Eğer yaban mersinini yemiyorsa, sadece kokluyorsa sırf faydalı olduğundan tüketmesi için ısrar etmeyin. Yaban mersininin kokusu ona yeterli geleceği için yemiş kadar olacaktır.

Kedi Otu Kökü

Kedi otu kökü aktarlarda veya bazı bahçelerde bulunur. Kedi otu kökünü insanlar uykusuzluk, baş ağrıları, endişe vb. gibi sorunlara iyi gelsin diye kullanırlar. Dostlarımızda kedi otu kökünün kokusunu çok severler ve evde bulunmasından hiç rahatsız olmazlar.

Siz günün belirli saatlerinde kedi otu kökünün çayını içerken gönül rahatlığıyla kedinizin koklamasına izin verebilirsiniz. Hatta arada sırada onun da düzenli olarak koklaması için tabağa birkaç tane kedi otu kökü koyarak koklamasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Sevdikleri Koku
Kedilerin Sevdikleri Koku

Papatya

Papatyanın kokusunu sevmeyen insan yoktur diye düşünüyoruz. Kediler de bu düşünceyi onaylamış olmalılar ki papatyanın kokusunu çok seviyorlar. Ayrıca taze papatya çiçeği, kurutulmuş papatya, papatya tozu ve papatya çayını ayırt etmeden severek koklarlar.

Papatya kokusunun ne kadar çok hoşlarına gittiklerini belli etmek için kendilerini yere atarak vücutlarını esnetirler. Eğer siz de papatyanın tüm çeşitlerini seviyorsanız, kedinizin de çok sevdiğini bilerek evinizin her köşesinde rahatlıkla bulundurabilirsiniz.

Yumurta

Kediler her besinin kokusu sevmezler ama yumurtanın kokusuna resmen aşıklar. Haşlanmış veya sahanda yumurta çeşitlerini ayırt etmeden koklamaktan çok hoşlanırlar. Yumurta hazırlarken kedinizin yumurtaya sokularak hem kokladığını hem de sürtündüğünü fark edebilirsiniz. Bu hareket onun yumurta kokusunu ne kadar çok sevdiğini gösterir.

Ayrıca her kedi yumurta yemez, fakat bazıları yumurtanın beyazını veya sarısını seçerek afiyetle yerler. Eğer kedinizi yumurtayı koklarken ve yerken görürseniz gönül rahatlığıyla tüketmesine izin verebilirsiniz. İlla ki sahanda yumurta yemek istiyorsa, tuzsuz ve yağsız olduğundan emin olmalısınız.

Lavanta

Lavanta çiçeği ve bitkisi en sevilen kokulardan bir tanesidir. Öylesine rahatlatıcı ve enerji veren kokudur ki, kedilerin de en sevdiği kokulardan birisidir. Lavantanın kedilere herhangi bir faydası veya sağlık düzeltici etkisi yoktur ama yine de koklamaktan çok hoşlanırlar.

Ailenizdeki kişiler de lavantanın kokusundan hoşlanıyorlarsa, lavanta bitkilerini kaynatarak kokusunu evinizin tüm odalarına gezdirebilirsiniz. Bu sayede hem kedinizin rahatlamasına hem de evinizin güzel kokmasına katkı sağlamış olursunuz.

Kedilerin Hoşlandıkları Kokular
Kedilerin Hoşlandıkları Kokular

Zeytin

Kedilerin en sevdikleri kokular listesinde zeytini görünce şaşırmış olabilirsiniz. Kediler zeytin yemeyi sevmezler ama kokularını bayılırlar. Zeytinin kokusu, kedi nanesiyle benzerlik gösterdiği için sanki kedi nanesini kokluyormuş gibi hissederler.

Kedinizin masadaki zeytinleri koklarken, yalarken veya yerken görürseniz hiç endişelenmenize gerek yok. Zeytinin kedilere herhangi bir zararı ya da faydası olmadığını bilmelisiniz. Sadece zeytinin kokusu ve lezzeti hoşlarına gideceği için tercih edeceklerdir.

Gül

Sadece insanlar romantik değildir, kediler de işlerini çok iyi biliyorlar ki gülleri çok seviyorlar 😽 Hangi renk gül olursa olsun kokuları çok güzel olduğu için belki de kedilerin en çok sevdikleri çiçeklerden birisidir. Evinizde güller varsa rahatlıkla kedinizin koklamasına izin verebilirsiniz, hem bu sayede enerjisini tazelemiş olacaktır.

Kedinizi gezmeye götürdüğünüzde herhangi bir yerde gül görürse büyük ihtimalle yanına gidip koklamak isteyeceklerdir. Bazı kediler gülleri sadece koklamakla kalmaz, ayrıca tatlarına bakmak isterler. Dışarıdaki güller böceklere karşı ilaçlandığı için kedilerin yememesi gerekir. Gözetim altında kedinizin gülleri koklamasına izin verin ama yememesine dikkat etmelisiniz.

Fesleğen

Fesleğenin kokusu, diğer bitkilere göre daha keskin ve ağırdır ama buna rağmen kediler kokusunu çok severler. Özellikle balkonunuzda veya bahçenizde fesleğen besliyorsanız, kedinizin sıklıkla fesleğenin yanına gittiğini ve onu koklarken görebilirsiniz.

Kediniz çiftleşme dönemindeyse, aniden depresyona girdiyse veya veterinerden döndükten sonra çok gergin oluyorsa fesleğen kokusuyla onu rahatlatabilirsiniz. Bu sayede tüm gerginliği azalır ve kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedilerin En Sevdiği Kokular
Kedilerin En Sevdiği Kokular

Hanımeli

Bahsettiğimiz şey Ülker’in Hanımeller bisküvisi değil tabii ki 🙂 Şaka bir yana hanımeli bitkisinin kokusu çok hafif, kalıcılığı yüksek ve taze bir kokusu vardır. Ayrıca görünümleri de o kadar hoştur ki, sarı ve beyaz yapraklarıyla adeta etrafı güzelleştirirler.

Evinizde hanımeli varsa veya kedinizi dolaştırmaya çıkardığınızda hanımeli ağaçlarının yanına gittiyse endişelenmeyin. Kediler hanımelinin kokusunu çok severler ve koklamaktan büyük keyif alırlar. Her kokladıklarında kendilerini daha enerjik hissedecekleri için uykuları bile daha derin olacaktır.

Sahiplerinin Kokusu

Kediler belli etmeseler de sahiplerine çok düşkündürler. Bazen umursamaz, agresif, saldırgan ve huysuz davransalar da sevgiye ihtiyaçları olduklarında ilk gidecekleri yer sahiplerini yanıdır. Sahiplerinin üzerinde kendi kokularını bırakırlar ve sahiplerinin kokularını da kendi üzerlerine alırlar.

Kediler sahiplerinin yanlarına gittiklerinde birkaç saniye koklarlar ve hemen hareketlerini dinginleştirirler. Bu hareket sahiplerinin kokularını çok sevdiklerini ve huzurlu olduklarının en güçlü belirtisidir. Koku bağı ne kadar güçlü olursa, kedilerin sahipleriyle olan iletişimleri de o kadar kuvvetli olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?