Kedilerin en sevdiği şeyler listesi epey kabarıktır. Kedileri mutlu etmenin yollarından birisi de sevdikleri şeyleri uygulamaktır.

Kedilerin çok tuhaf hareketleri olsa bile onları oldukları gibi kabul edip bağrımıza basıyoruz 😻 Belki de böyle oldukları için diğer canlılardan daha farklıdırlar. Özellikle evde yaşayan kedileri daha yakından tanıma fırsatımız olduğu için onları daha iyi anlayabiliyoruz. Kedilerin de duyguları olduğu için tıpkı insanlar gibi sevdikleri ve sevmedikleri birçok şeyler vardır.

Kedilerin ev ortamında hoşlarına gitmeyen bir durum olduklarında sahiplerine ve çevreye tepki göstermekten asla çekinmezler. Aynı şekilde hoşlandıkları herhangi bir şeyi gördüklerinde çok mutlu olarak sevindiklerini belli ederler. Peki, kedilerin sevdiği şeyler nelerdir? hepsini bir araya getirerek yazımızda açıkladık.

Kedilerin Sevdiği Şeyler
Kedilerin Sevdiği Şeyler

Tok Olsalar Bile Yemek Yemek

”Tok evin aç kedisi” cümlesinden anlamalıyız ki, kediler tok olsalar bile her zaman açlardır 😻 Kediler karınlarını doyurduktan sonra genellikle kendilerini temizleyip derin bir uykuya dalarlar. Burunlarına en sevdikleri kuru mama, ıslak mama veya yemek kokusu geldikleri zaman aniden uyanıp yemek için can atarlar. Eğer kedinizle aranızda bir küskünlük varsa barışmanın en kolay yolu ona en sevdiği yemeği ikram etmektir.

İlgili Yazı: Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Kediler yemek yemeye bayılırlar ama mutlaka bunun bir sınırı ve miktarı olmalıdır. Günlük yedikleri kuru mamalarını bile yaşına, cinsine, kilosuna, hastalıklarına, alerjilerine vb. göre belirli ölçekle verilmelidir. Ayrıca bilinen ve güvenilir marka olmasına da dikkat edilmelidir.

Siz görmeden kediniz yememesi gereken besinleri midelerine indirebilir. Bu durumun hiç yaşanmaması için kedinizle birlikte yemek yememeli, yemek artıklarını ortada bırakmamalı ve mutfağa erişmesi engellenmelidir. Siz izin vermiyorsunuz diye kediniz kızabilir, alınabilir, hiç fiziksel temas kurmayabilir veya kaçabilir ama her şeyi onun sağlığı için yaptığınızdan içiniz rahat olsun.

Dört Dörtlük Temizlik

Her zaman söylerim: kediler kesinlikle başak burcudur 😺 Kediler temizliği ve sahiplerinin bakım yapmalarını o kadar çok severler ki, kendilerini temizlemek için günlerinin yarısını ayırırlar. Canları istedikleri yere otururlar boyunlarından başlayarak sırt, karın, bacak, kuyruk, patiler ve cinsel organlarını çok iyi şekilde temizlerler. Ayrıca onları temizlik yaparken izlemek, psikologların sunduğu terapiler kadar faydalıdır 😼

Mucizevi dilleri yardımıyla tüylerini parlatırlar, derilerinin ürettikleri yağları tüm vücutlarına yayıp tüylerinin kaliteli olmasına yardımcı olur, diğer hayvanların onların kokularını bulmamalarını sağlarlar ve günlük bakımlarını yapmış olurlar. İçlerine sinmedikleri zaman tekrar aynı döngüyü yaparlar ve ardından keyifli bir şekilde uykuya dalarlar.

Kediler Neleri Sever?
Kediler Neleri Sever?

Saatlerce Uyumak

Kediler, koalalar gibi uyumayı çok severler. Ortalama bir kedi 24 saatin 12-16 saatini uyumaya harcarlar. Genellikle kediler gündüz uykularını çok sevdikleri için sabahtan akşama kadar belirli aralıklarla kalkarak uyurlar. Akşam ve gece saatlerinde uzaylılarla anlaşma yapmışlar gibi aniden bünyelerine enerji yüklenir ve tüm evi birbirine katarlar 🙀

Kedi sahipleri çoğu zaman bu duruma akıl sır erdiremezler ama zaten kedilerin yaptıkları hiçbir şey sorgulanamaz… Uyku zamanları sık sık değişkenlik gösterdikleri için onlara ayak uydurmak zorunda kalırız. Ayrıca kedilere dünyanın en rahat yatağı alınsa da onlar hiç akşam gelmeyecek yerlerde uyumayı çok severler.

Genellikle masanın üzerinde, çekmecelerin içinde, yerde, dolapların üzerinde, kutuları içerisinde, sahiplerinin yanında veya eşyaların alında uyumaya bayılırlar. Oradan kaldırılıp yataklarına yatırılsalar bile bu durumdan rahatsız olacakları için gidip tekrar eski yerlerinde uyumaya devam ederler. Uykularının bölünmemesi için onları hiç ellememek en iyisi olacaktır.

Eşyaları Tırmalamak

Ev kedileri tırmalama tahtalarını; sokak kedileri ise ağaçları tırmalamayı çok severler. Kediler için vücutlarındaki en önemli uzuvlarından birisi kesinlikle tırnaklarıdır. Tırnaklarının daha keskin ve bakımlı olabilmesi için tırmalama tahtasını veya ağacı tırmalamalarına ihtiyaçları vardır.

Ayrıca kendilerini hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlatmak için de eşyaları tırmalarlar. Özellikle uykudan yeni kalmış kediler hemen ayılmak için mama kaplarından önce tırmalama eşyalarına giderler. Bazı ev kedileri yaramaz oldukları için sadece tırmalama tahtasını değil, evdeki diğer eşyaları da tırmalayabilirler.

Sahipleri kızsa bile o eşyayı tırmalamayı çok sevdikleri için bu hareketlerinden kolay kolay vazgeçmezler. Sürekli tırmaladıkları eşyalardan uzak durmaları için eşyalarının yakınlarına sevmedikleri kokulardan sürülebilir. Koku onları rahatsız edecekleri için tırmalamak için geldiklerinde hemen geri kaçacaklardır.

Kedi Neyi Sever?
Kedi Neyi Sever?

Taze Su İçmek

Kediler başlı başına su içmeyi çok severler ama saat veya gün geçmiş suları hayatta içmezler. Sırf bu yüzden bile susuz kalırlar ve tepki göstermek için taze uyu içmemek için direnirler. Hatta su kaplarına taze su doldurulduğunda bunu görmezden gelerek bardakta duran suyu içmeye çalışırlar. Bazı kediler de su kaplarından su içmek yerine musluktan akan suyu içmeyi tercih edebilirler.

Kedilerin taze su içme sevdasını bildiğimiz için sürekli suyu tazelemek yerine, kediler için üretilen su pınarından temin edilebilir. Kedi su pınarından sürekli taze su aktığı için kediler bunu çok severler ve hiç su içmeyen kediler bile su içmeye başlayabilirler. Eğer çalışan/okuyan biriyseniz ve kediniz evde tek kalıyorsa kedi su pınarından alarak gün boyu taze su içmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kutularla Oynamak

Kediler ile kutular arasında nasıl bir bağ oldukları çok merak ediliyor. Tüm kediler istisnasız kutuları çok severler ve içlerine girerek gün boyu hiç çıkmazlar. Hatta uyumak için yatakları yerine kutuları tercih edebilirler. Evdeki kutuları halıların üzerine yerleştirmeye dikkat etmelisiniz, çünkü içerisinde oyun oynayacakları için aniden kutu devrilebilir. Zemine düşmek yerine yumuşak halının üzerinde düşmeleri daha iyi olacaktır.

Kutunun içerisinde herhangi bir ip veya sert nesnelerin olmamasına da dikkat etmelisiniz. Hareket halindeyken ip boyunlarına veya vücutlarına dolanarak nefes almalarını engelleyebilir. Aynı şekilde sert nesneler de onları rahatsız edecekleri için enerjilerini düşürebilir. Tüm bunlara dikkat ederek kedilerin çok sevdikleri kutularla oynamalarına izin verebilirsiniz.

Çeşitli Oyuncaklar

Kediler, tıpkı çocuklar gibi çeşitli oyuncaklarla oynamayı çok severler. Özellikle tüylü, hareketli, zilli ve küçük oyuncakları daha çok severler. Günlük rutinlerinde enerjilerini atabilmeleri ve kendilerini fiziksel-psikolojik iyi hissetmeleri için mutlaka oyuncaklarla vakit geçirmeleri gerekir. Her kedinin karakterleri farklı oldukları için sevdikleri oyuncak çeşitleri de farklı olabilir.

Mesela av ruhu çok yüksek olan bir kedi basit oyuncaklar yerine daha çok hareketli, kovalamalı ya da yakalamalı oyuncakları sevebilirler. Sakin ve yerinden kalkmayan kediler ise büyük oyuncakları tercih edebilirler. Kedinize oyuncak almak için öncelikle onun karakterini bilmeli, ona göre oyuncak almalısınız. Eğer alınan oyuncakla oynamayıp, akla gelmeyecek eşyalarla oyun oynuyorsa işte ona yapılacak bir şey yok! 🙀

İlgili Yazı: En İyi Kedi Oyuncakları

Kedinin Sevdiği Şeyler
Kedinin Sevdiği Şeyler

Uçan Canlıları İzlemek

Kediler evdeki sinekleri ya da böcekleri avlamayı çok severler. Bizim göremediğimiz kadar küçücük sinekleri onlar fark edebilir ve peşlerinde koşabilirler. Bunların yanı sıra camların önüne çıkarak uçan kuşları izlemeye bayılırlar! Kulakları geriye doğru kıvrılır, gözler büyür, hiç hareket etmezler ve kuyrukları bir sağa bir sola hızlı hareket eder.

Kuşlara bakarak ”kıkıkıkı” diye ses çıkartırlar, aslında bu ses ”seni bir yakalarsam hemen mideme indiririm” anlamına gelir 😼 Kediler, uzaktaki kuşları bile yakalayacaklarını zannedip aniden oraya doğru zıplayabilirler. Kedinizin kuşları izlemeyi sevdiğini bilip mutlaka pencereleri kapalı tutmalısınız.

Tüm güvenlik önlemlerini alarak kedinizi dışarıdaki kuşlarla baş başa bırakabilirsiniz. Hatta kuşları daha rahat görebilmeleri için camlara yapışan kedi yataklarından alabilirsiniz. Bu onların çok hoşlarına gidecekleri için gün boyunca istedikleri kadar kuşları takip edebilirler.

İlgi ve Değer Görmek

Kediler ilgi ve değerden pek hoşlanmıyor gibi dursalar da aslında çok severler. Kendilerini sevdirebilmek için sahiplerinin yanlarına giderek sırnaşabilirler. 1-2 dakika sevildiklerinden sonra aniden ısırıp ya da tırmalayıp kaçabilirler. Aslında düşündüm de kediler hem başak hem de ikizler burcu olabilirler 🙂 Şaka bir yana kedinize her yaklaştığınızda önce sevdirip sonra saldırıyorsa demek ki sevme süresini kısa tutmanızı istiyordur.

Kedinizin sakin bir anını kollayarak sakin hareketlerle sevmelisiniz. Sevmediği bölgelere temas etmeden boyun, kafa ve kulak kısımlarını daha çok sevebilirsiniz. Hareketlenmeye başladığı zaman sevmeyi hemen bırakmalı ve canınızı kurtarmalısınız 🙀 Kediniz sizi ısırıyor ya da tırmalıyor diye asla sevmezlik yapmamalısınız. Verdiğim yöntemi uygulayarak hem sevgi ihtiyacını hem de kızmasını engelleyebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?