Haylaz kedilerimizin zevkle, doymadan yedikleri yiyecekler nelermiş diye araştırdığınızda ağızlarının tatlarını biliyorlar diyeceksiniz.

Ev kedisi olmayan kediler kendi yöntemleriyle dışarılarda avlanarak beslenebilmektedirler fakat evcilleşen, evcil olan kedilerimiz bizlerin sayesinde istedikleri yemeklerle keyif yapabiliyorlar. Kedilerin avcı bir yapılarının olduğunu da unutmamalıyız çünkü her ne kadar mamalar ile beslesek de içlerinde bir avcı ruhu bulunuyor. Her fırsatta gözlerine çarpan kuş, fare ya da haşereleri aç olmasalar dahi avlarlar ya da avlamaya çalışırlar. Asıl amaçları aslında yemek değildir sadece avlanmaktır.

Kedilerimizi beslerken kendi sağlığımıza dikkat edermişçesine onlar için de aynı inceliği göstermeliyiz.

Mamalarını porselen ya da cam kâse ile vermelisiniz çünkü sıcak yemeklerde ya da uzun süre bekleyen sularda plastik kaseler kanserojen maddeler üretebilir, sağlıklarına zarar verebilir.

Kedilerin en sevdiği yiyeceklere gelince de listenin başını ciğer çekiyor. Bilirsiniz ki “Kedinin ciğere baktığı gibi…” tabiriyle kedilerin ciğere olan ilgisi ve sevgisi bir hayli fazladır.

1. Ciğer: Kedilerin En Sevdiği Yiyecek

Kedilerin en sevdiği yemeklerin başında akla gelecek olan ilk yiyecektir. Yüksek besin değerlerine sahip olan ciğer çiğ yedirildiğinde ishale, pişirildiğinde ise kabızlığa yol açabilir. Bu sebeple pişirirken de ayarında olacak şekilde pişirilmesi gerekir. Çiğ halde tüketildiğinde parazitlenmeye, tenya oluşumuna yol açabilir. Fazla tüketildiği durumlarda da protein fazla içerdiği için oldukça zararlı olabilmektedir. Haftada bir defadan fazla vermemek gerek ve en iyisi ciğeri sebzelerle destekleyerek beslemektir. Patates, havuç, kabak gibi sebzeler ve %25 oranda olacak şekilde pirinç de ekleyerek hepsini beraber haşladığınızda kediniz için çok ideal bir yemek olacaktır. Ek olarak biraz zeytin yağı da ekledikten sonra yumurta sarısı ilave ederek robottan geçirin püre kıvamında bir karışım elde edeceksiniz. Böylece kediniz sağlıklı ve güzel bir şekilde beslenebilir. Pirinç eklemekten bahsettik ama Kediler pilav yer mi? diye kendinize sormuş olabilirsiniz bunun hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili yazımıza da göz atmanızı öneririz.

2. Tavuk

Kedilerimizin sevdiği bir diğer besinlerden olan tavuk biraz daha dikkat edilmesi gereken bir besindir. Kesinlikle çiğ tüketmelerine müsaade etmeyin. Pişirirken de sakın kendinize yaptığınız gibi tuzlu, baharatlı bir şekilde pişirmeyin. Minik dostlar için faydalı olan sade, kemiksiz ve tuzsuz bir tavuktur. Izgarada pişirilmesi de olur fakat asıl mesele kemiktir. Boğazlarına takılabilecek bir kemik hayatlarına mal olabilir.

İlgili İçerik: Kediler Çiğ Et Yer mi? Kediye Çiğ Et ve Çiğ Tavuk Vermek
Kediler Balık Sever
Kediler Balık Sever

3. Balık

Kedilerin en sevdiği yemeklerden biridir. Balığa hayır diyebilecek bir kedi yoktur diyebiliriz. Bizlerde de olduğu gibi balığın faydaları oldukça çoktur. Kedilerin de bağışıklık sistemini korur, kalp sağlığını korur, kemikleri güçlendirir, diyabet riskini azaltır ve depresyondan korur. Ek olarak gözlerini, görüşünü etkiler ve zekasını geliştirir fakat balıkların özünde kirli kana sahip olduklarını da unutmamak gerek. Dolayısıyla balık iyi temizlenmeli ve güzel pişmelidir. Balığın kılçıklarını ayıklayın hatta yanında brokoli de haşlayıp ezerek püre kıvamına getirirseniz kediniz için tadından yenmez olacaktır.

4. Yumurta

Yumurta içerdiği protein ve karbonhidratlara ek olarak B, A, D, E ve K vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Kedilerin pençelerini güçleştirir, tüylerini kalınlaştırır, gözlerini iyileştirir. Zayıf, güçsüz kedilerde de yumurta ile beslenmek biraz güçlenmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca içinde su da barındırmasıyla su ihtiyacının da bir kısmını karşılayabilmektedir. Yumurta yağ ve kolesterol bakımından yüksek değerlere sahip olduğundan dolayı fazlası zararlı olacaktır ve aynı şekilde fazla tüketimle fazla protein de alınmış olacaktır ve proteinin fazlalığı, aşırı olması yağa dönüşebilir. Ölçülü beslenme ile bu dengeyi sağlayabilir, kedinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

Çiğ yumurta söz konusu olursa eğer kesinlikle cevap hayırdır. Çiğ yumurtaların bakterili olmasına karşın çiğ yedirilmemelidir ve ayrıca çiğ tüketilirse vitaminlerden de mahrum kalacaklardır.

Detaylı Bilgi: Kediler Yumurta Yer mi?

5. Patates, Makarna (Nişastalı Besinler)

Nişastalı besinleri kedinize vermeden önce mutlaka pişirmelisiniz. Bu besinler bizlerde de olduğu gibi kedilerimize de enerji verecektir ve aynı şekilde bizlerde de fazla tüketildiğinde kilo problemi olduğu gibi aynı durum kedilerimiz için de söz konusudur.

Makarna Yiyen Kediler
Makarna Yiyen Kediler

6. Sebzeler

Şişman kediler için sebzelere ağırlık verilebilir. Kediler her ne kadar etobur olsalar da zaman zaman sebze yemeyi de severler. Sebze tüketimi kedilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, bol mineral ve vitamin almayı sağlar ve kilo kontrolüne yardımcı olur. En sevdikleri sebzelerin başında havuç ve ıspanak geliyor. Pişmemiş havuç çok lifli olduğundan dolayı pişirerek, rendelenmiş ya da püre hale getirerek besleyebilirsiniz. Yoğun A vitamini içermesiyle kedinizin gözlerine oldukça faydalı gelecektir. Ispanak ise doğrudan sindirim sistemine etki eder ve sindirim sisteminde oluşabilecek iltihapları engeller ve bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

7. Tahıllar

Bilinildiği üzere tahıllar bizler için de oldukça faydalıdır. Diyetlerde genellikle yulaf tavsiyeleri yapılır. Kedilerimiz için de aynı durum söz konusudur ve gayet de severek yerler. Etobur oldukları aşikâr ama tahılların herhangi bir toksik özellik barındırmamalarından kaynaklı ve vitamin, demir, lif bakımından da zengin olmalarından dolayı az miktarda tüketildiği sürece kedilerimizin zevkle tüketecekleri besinlerdir.

8. Çim

Kedi çimleri hazımsızlığa oldukça iyi geliyor. Ayrıca bir atıştırmalık olarak yemekten çok keyif alırlar. Özel kullanılan bitki tohumlarıyla üretilen çimler bazı vitamin, mineral ve aminoasitleri de vücutlarına alır ve daha sağlıklı olurlar.

İlgili İçerik: Kedi Çimi Nedir? Her Yönüyle Kedi Çimi ve Tohumu
Kedi Çimi Yiyen Kediler
Kedi Çimi Yiyen Kediler

Peki, hep normal yemeklerden bahsettik fakat “Kediler meyve yer mi?” ya da “Kediler hangi meyveleri yer?”  Diye de bir sormak gerek.

Evet kediler meyve de yer hem de ağızlarının tatlarını bilirler. Meyvenin de güzelini seçerler 😊.

9. Karpuz

Yaz meyvesi olan karpuzun %90’ı sudur. Kedilerimizin su ihtiyaçlarını da fazlasıyla karşılayabilecek olan karpuzda şekerin de yüksek olduğu unutulmamalı. Su oranının fazla olması şekerin tadını bastıracak ve kediniz fark etmeyecektir. Dolayısıyla siz kontrolü sağlamalısınız. İlaveten karpuz çekirdekleri kediler için bir zehir taşımaktadır. İçinde bulunan siyanürden kaynaklı olarak karpuzun çekirdeklerini kesinlikle ayıklamalı ve öyle vermelisiniz.

10. Muz

Potasyum bakımından oldukça zengindir. Kalp ve böbrek sağlığı konusunda kedinize oldukça iyi gelir ve diyet yaptırdığınız şişman bir kediniz varsa doyurucu olmasından kaynaklı olarak diyetinde de kedinize oldukça iyi gelebilir fakat muzda da bulunan şeker ve karbonhidrattan dolayı miktar konusunda dikkat edilmelidir.

11. Zeytin

Çoğumuzun kedisi fazlasıyla zeytin yemeye düşkündür. Fakat zeytin her ne kadar sağlıklı olsa da kedilerimizin ana besin kaynağı olmadığı için fazla tüketilmemesi öngörülür. Bunun dışında zeytinyağı ise içerisinde bulunan antioksidanlarla kedilerimiz için oldukça faydalı ve sağlığına dost bir besindir. Haftada 3 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde kedinize verebilirsiniz.

Detaylı Bilgi: Kediler Zeytin Yer mi? Kedi Beslenmesinde Zeytin ve Zeytinyağı

12. Peynir

Kedilerimiz peynire de oldukça düşkündür. Bildiğimiz gibi sütün içerisinde bulunan laktoza karşı oldukça duyarlıdırlar ama peynir de bu problem yaratmaz. Peynir tüketebilirler. Sadece dikkat edilmesi gereken çok yağlı ve tuzlu olmaması gerektiğidir.

13. Yaş Mama

Kediler yaş mamayı oldukça çok severler. Çünkü mamaların içerisinde %60-65 oranında su bulunur. Kalan kısmı ise gerçek et olduğundan ve aroması, kokusu lezzetli olduğundan kedilerimiz için vazgeçilmez hal alıyor. Yaş mamayı açtığınız zaman onu bir defada bitirmeye özen gösteriniz. Çünkü siz onu buzdolabında dahi saklamış olsanız yaş mamada mikroorganizma üremesi olası olacak. Bu da sağlıklı bir durum yaratmayacak. Bunun yerine ufak paketli yaş mamaları tercih etmeniz doğru olacaktır.

14. Yoğurt

Kedilerimiz süt ürünlerine oldukça bayılıyorlar. Yoğurt onlar için bir sakınca yaratmaz. Tüketebilirsiniz fakat çok yağlı yoğurtlardan uzak durun.

15. Ekmek

Kedileriniz elbette ekmek de tüketebilir. Fakat ekmeğin karbonhidrat oranı yüksek olduğundan dolayı fazla tüketilmesi kilo ve sindirim problemlerine yol açabilir. Bu yüzden olabildiğince az miktarda ekmek tüketmesine izin verin.

16. Domuz Eti

Çoğu kedi jambon ve salam gibi ürünleri sever. Hatta çoğu mamanın üzerinde domuz eti ve jambon resmi ile karşılaşmışsınızdır. Özellikle bu ürünler domuz etinden elde ediliyorsa daha çok severler. O zaman elbette siz de kedinize domuz eti verebilirsiniz.

17. Kurabiye

Kurabiyeyi kim sevmez ki? Kedilerimiz de kurabiyeye bayılırlar. Eminim evde kurabiye yaptığınızda hemen atlayıp bir parça koparan kedinize şahitlik etmişsinizdir. Kurabiye elbette az miktarda tüketebilir. Fakat içerisinde bulunan şeker ve karbonhidrat onun için pek de faydalı olmayacaktır. Bu yüzden az miktarda kurabiye vermeye özen gösterin.


Her tatlı, güzel, lezzetli olan şeyin zararlarının da olabileceğini unutmayalım ve minik dostlarımızın beslenmelerine dikkat edelim. Onların keyifle, doyumsuz bir şekilde yemeleri size hoş gözükebilir fakat onlar için fazlası sağlıklı olmayacaktır. Yerli bir şekilde müdahale etmekten, önlerinden tabakları almaktan çekinmeyin. Bu durum onlar için daha iyi olacaktır emin olun.

Sizin kedileriniz en çok hangi yiyeceği tüketiyor? Kedinizin sevdiği farklı yiyecekler var ise aşağıda bizimle ve okuyucularımızla paylaşmayı unutmayınız.

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerin En Sevdiği 17 Yiyecek!".
 • Bulut

  Kedime domuz eti veremem, salamın içinde domuz eti mi varmış?

 • Ahmet

  Müslim insanın kedisi de müslüman olur, domuz eti de nedir? Günah ve haram, cehennemde yanacaksınız haberiniz yok…

 • Anonim

  Domuz eti hariç her şey bana ve şanslı yada (kedime’de) uygun, aynı zaman da peynir ve kurabiyeyi çok seviyor yani bilginin doğruluğu test edilmiştir 😎❤️🐈

 • 10urt

  Domuz eti tavsiyesi hiç olmamış, saçma. Başka tavsiye edecek bir şey bulamamış olmanız manidar olmuş.

  • Anonim

   Kedin Müslüman mı, kafaya bak

   • Anonim

    Evet neden?

  • Anonim

   Aynen katılıyorum bu seçenek hiç olmamış.

   • Bulut

    Bece de domuz eti olmaz.

 • Anonim

  Domuz eti asla vermem kendi kedime haram.

  • Buse Nur

   Aynen domuz eti aslaa vermem

   • Anonim

    kedi için mi haram? 😀

    • Ferah

     İnsana haram bir sürü tenya yaşıyor vücudunda o yüzden hastalık yapıyor aynı şekilde kedimede zararlı kurtlar geçer haramsa Allah zararı olduğundan haram yapmıştır

 • Mustafa Gülçiçek

  Ben sokak kedilerini tavuk sakatatı ve tavuk ciğeri ile besliyorum, keyifle yiyorlar. Tavuk kanadı, tavuk boynu, tavuk derisi, tavuk kemikleri ve tavuk ciğeri hepsini satırla iyice doğrayıp kıyma haline getiriyorum. Temiz mama kapılarına boşaltıp kedilere veriyorum. Büyük bir iştahla yiyorlar.

 • Nefisebilisa

  Benim kedim kurabiyeyi çok seviyor.

 • hcagla.com

  Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok faydalandım sağolun.

 • sinemoloji

  Harika olmuş kedi sever biri olarak bayıldım