Kediler sıcaklardan etkilendikleri için hemen serinletme yolları aranmalıdır. Yeterince serinlerlerse olumsuz durumları yaşamayacaklardır.

Kediler, insanlar gibi hassas oldukları için sıcaktan ve sıcak havalardan çok etkilenirler. Kediler sıcakladıkları zaman patileri terler ve ağızlarını açarak köpek gibi solumaya başlarlar. Bu böyle uzun süre devam ederse psikolojik durumları pek iyi olmaz. Kedileri sıcak havalarda serinletmek için yazımızda anlattığımız yöntemler kullanılabilir.

Cam Üstten Açılmalı ve Perde Kapatılmalı

Kediler meraklı canlılar oldukları için gün boyu camın önünde durarak kuşları izlerler ve ”kkkkkk” sesi çıkarırlar. Hatta bazı kediler camın arkasından kuşları yakalayacakları zannederek zıplarlar ve cama yapışırlar 😺 Kediler sıcaktan çok etkilendikleri için yaz mevsimi bitene kadar kuşlara elveda demeliler.

Eğer olabiliyorsa camlar üstten açılmalıdır. Tamamen camı açmamalısınız, kediler bakmak isterken aşağı düşebilirler. Üstten cam açıldıktan sonra mutlaka güneş perdesi, stor perde veya panjurlar kapatılmalıdır. Bu önlemler %80 oranla kedilerin sıcaktan korunmasını sağlayacaktır.

Kediler Sıcağı Sever mi?
Kediler Sıcağı Sever mi?

Klima Düşük Ayarda Çalışmalı

Klimalar aniden soğuk üflediği için birçok insan hasta olur veya mikrop kapabilirler. Kedilerde tıpkı insanlar gibi klimanın soğuğundan etkilenerek hasta olabilirler veya bağışıklık sistemleri düşebilir. ”Kedim sıcaktan çok etkileniyor, klimayı sonuna kadar açayım da serinlesin” düşüncesi çok yanlıştır.

Kedilerin kaldıkları odada veya evin genel yerinde klima varsa mutlaka düşük ayarda çalıştırılmalıdır. Onların bünyeleri zaten hassas olduğu için düşük ayarda bile serinleyebilirler. Ayrıca her gün klima açmaya gerek yok, hava çok sıcak ve bunaltıcı olduğu zaman klima açılmalıdır.

Buzlu Su Koyulmalı

Kedilerin suyuna asla buz koyulmamalıdır. Bu yöntem kedilere iyi gelmiyor sanılanın aksine hastalanmalarına neden olmaktadır. Suyuna buz koymak yerine ufak veya büyük pet şişeye su ekleyerek derin dondurucuya koyulmalıdır. Donan pet şişeyi kedilerin uyudukları yerin yanına koyarak şişeden gelen soğukluktan faydalanması sağlanabilir. Hem bu sayede hastalanmazlar hem de orta derecede serinlemiş olurlar.

Kediler Terler mi?
Kediler Terler mi?

Güneş Gelmesi Engellenmeli

Günlük olarak kediler evin hangi yerinde zaman geçiriyorsa orayı yeniden dizayn etmekte fayda vardır. Mesela o alana çok güneş geliyorsa ve kediler daha fazla sıcaklıyorsa mutlaka güneşin odaya gelmesi engellenmelidir. Bunun için kalın perde takabilir, stor perde alınabilir, panjur takılabilir veya camın önüne gölgelikler yerleştirilebilir. Böylelikle içeri güneş girmeyecek ve kedilerin bulundukları yer her zaman serin kalacaktır.

Dışarı Çıkarılmamalı

Havanın çok sıcak olduğu günlerde kedileri asla dışarı çıkarmamalısınız. Güneş direkt olarak onlara vuracağı için hem daha çok sıcaklarlar hem de bu durumdan rahatsız olacaklar. Yer sıcak olduğu için patilerinin de yanması ve aşırı sıcaklaması muhtemeldir. Kedileri dışarı çıkarmak yerine kısa süreli camdan baktırılabilir veya kucağa alınarak kapının önünden hava almaları sağlanabilir.

Araba Yolculuğuna Dikkat Edilmeli

Kediler araba yolculuğu yapmak zorundalarsa onların sağlıkları ve psikolojileri için bazı şeylere dikkat edilmelidir. Mesela kediler arabanın içerisinde sıcaklamasınlar diye araba kliması düşük ayarda çalıştırılabilir. Özellikle şoför koltuğundaki cam tamamen açılarak içeriye hava akışı sağlanabilir.

Kedilerin aniden dışarı atayabileceklerini düşünerek oturdukları yerin cam asla açılmamalıdır. Arabadan inildiğinde kediler içeride kalmamalıdırlar. Klima ve camlar kapalı olacağı için yeterince nefes alamazlar ve aşırı derecede terleyebilirler. Bu durumlara çok dikkat ederek gönül rahatlığıyla araba yolculuğu yapılabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?