İçeriğimizde sizin için kedi nanesinin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını derleyip aktardık. Keyifli okumalar

Eğer kedi nanesi nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Kedi nanesini nereden alabilirim? Kedi nanesi ne işe yarar gibi soruların cevabını merak ediyorsan doğru yerdesin. Hoş geldin J Haydi minik dostlarımız için oldukça faydalı olan bu nanenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını tüm detayları ile inceleyelim.

Kedi Nanesi Nedir?

Kedi nanesi bildiğimiz nane gibi sanılsa da aslında öyle değildir. Kedi nanesi ballıbabagiller familyasına ait bir bitki çeşididir. Kedilerimiz ise kedi nanesini ya da bir diğer adıyla kedi otunu tüketmekten büyük bir zevk alırlar. Kedi nanesi bildiğimiz nanenin farklı bir türevidir. Kedi nanesi çoğunlukla Avrupa’da yetişmektedir. Kedilerimiz uzun süredir bu nane türevini tükettiğinden dolayı bu nane kedi nanesi olarak anılmaya başlanmıştır.

Kedi nanesinin içerisinde bulunan nepetalakton maddesi sayesinde kediler bu nanelerin kokusunu uzaktan bile alıp tüketmek için heyecanlanıyorlar. Çünkü nepetalakton maddesi oldukça hoş kokulu ve kedileri uyaran özelikle çiftleşme ile bağlantılı olarak yükselen kedi feromonuna ( iki aynı tür arasında etkileşim yaratan kimyasal bir madde) benzer bir etki yaratıyor. Bu sayede kedi, kedi nanesinden etkilenir ve kokusu ve tadıyla zevk alır. Ayrıca kedi nanesi kedinizin modunu da oldukça yükseltecektir ama toplamda kedi nanesinin etkisi 15 dakika kadar sürecektir fakat bu süre kedilerinizin mutlu olmasına oldukça yetecektir. Ek olarak kedi nanesi sadece 6 ay ve üzerindeki kediler üzerinde bir etki yaratır. 6 aydan küçük kediler de etki göstermemektedir.

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

Kedi nanesi, kediler üzerinde bir rahatlama ve mutluluk yaratacaktır. Kediler kedi nanesinin kokusundan etkilendikleri gibi naneyi yalayıp, ısırıp nanenin üzerinde uyuyabilir de. Bu ona oldukça keyif verecektir. Fakat kedi nanelerini kullanmanın bir sebebi daha vardır. O da kediler kendilerini yaladıktan sonra tüylerini yutabilirler. Bu oldukça olası bir durumdur. Bu durum ise midelerinde ağrıya hatta bağırsaklarda tıkanmaya kadar yol açabilir. Bu tehlikeli durumu ortadan kaldırmak için fazlasıyla zeki olan bu dostlarımız kedi nanesinin onların midelerini rahatlattığını ve kusmalarına ya da dışkılamalarına yardımcı olduğunu fark etmişler. Kedi nanesi içerdiği lif oranı yüksekliği ile kediciklerin bağırsaklarında yumuşama yaratarak onların daha kolay dışkılama yapmasına yardımcı olacaktır. Kedi nanesi kedi çimi ile karıştırılmamalıdır. Kedi çimi buğday, yulaf vb. gibi tohumlar aracılığıyla yetiştirilip yine aynı sorun için kullanılan bir çim türevidir. Kedi nanesi ise oldukça farklı bir ottur ve kedilerin modunu yükseltir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilere Süt Verilir mi? Kediler Süt İçer mi?
Kedi Nanesi
Kedi Nanesi

Kedi nanesini çok seven kedileriniz asla onlara hayır diyemeyecektir. Bu yüzden kedinizi bazı konularda eğitmek istiyorsanız, onu kedi nanesi ile ödüllendirerek eğitebilirsiniz.

Kedi nanesi her kedide aynı etkiye sebep olmaz. Kedi nanesi zararlı bir bitki değildir ama bazı kediler kedi nanesinden hoşlanmayabilir ve onlara ağır gelebilir. Kedileriniz saldırgan tepkiler gösterebilir. Bu gibi durumlarda kedinize kedi nanesi vermekten vazgeçin.

Kedi Nanesi Tohumu

Kedi nanesi tohumu catnip ya da Nepeta cataria olarak da adlandırılır. Bu tohumu temin edip kendiniz de evinizde kedi nanesi yetiştirebilirsiniz. Hem kediniz nanenin yetişme süreci boyunca çevresinde olacağı gibi tohumun yaydığı güzel koku ile de oldukça mest olacaktır. Kedi nanesi tohumu kedinizin midesine bağırsaklarına oldukça faydalı olacaktır. Hatta kedinizi hoş kokusuyla etkileyeceği için onu etrafında tutacak ve oyalanmasını sağlayacaktır. Sürekli başka kedileri de rahatsız etmekten vazgeçecektir.

Kedi nanesi bitkisi güzel kokusunun dışında mor çiçekli görüntüsü ile büyüler. Yazın çiçekleri açan kedi nanesi bitkisi kesinlikle sizi de mest edecektir.

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?
Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

Kedi Nanesi Spreyi

Kedi nanesi elbette bitki formunda tüketilebileceği gibi sprey formuna getirilerek de etki eder. Kedi nanesi spreyi içeriğinde bu mucizevi bitkinin yağını barındırır. Yani içerdiği kedi nanesi yağıyla yine kedilerimizi baştan çıkartıp motive olmasını sağlayacaktır. Kedi nanesi spreyi aromatik kokusu ile kedinizi etkisi altına alıp oyun oynamasına teşvik edecektir. Kedi nanesi spreyini kullanmadan önce mutlaka çalkalayın. Eğer kedinizin bir eşyaya ilgi göstermesini istiyorsanız o eşyanın üzerine kedi nanesi spreyi sıkabilirsiniz. Haftada 2-3 defa kullanabilirsiniz. Ortalama 6 aydan büyük kediler spreye ilgi göstereceklerdir.

Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?

Kedi nanesini petshoplardan ve internetten temin edebilirsiniz. Peki, nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Hemen cevaplayalım. Kedi nanesini eğer ki evinizde yetiştirdiyseniz nane yazın çiçek açacağından topladığınızda kurutarak muhafaza edebilirsiniz. Kışın ise kedinize oynaması için verebilirsiniz. Ayrıca kedi nanesinden oyuncak yaparak da kedinizin dikkatini çekebilirsiniz. Kedi nanesini çorap gibi renkli bir bezin içerisine elyaf ve pamukla yerleştirdikten sonra sıkıca ağzını bağlayın. Daha sonra istediğiniz şekli verip üzerine gözler veya hareketli, renkli faklı aksesuarlar dikebilirsiniz. Böylelikle kedilerinizin daha fazla dikkatini çekecektir ve ilgisi artacaktır. İşte oyuncağımız hazır. 😸

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Mantar Yer mi?

Kedi nanesinin yağ ve sprey gibi formları da bulunduğundan dolayı kedilerinizin oynadığı oyuncağa ya da mekâna sıkarak da kedinizi etkilemeyi başarabilirsiniz.

Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?
Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?

Kedi Nanesi & Fidesi Fiyatları

Satın alacağınız yere ve gramajına göre farklılıklar gösterecektir ama kedi nanesi veya kedi nanesi fidesini ortalama olarak 30 TL civarına temin edebilirsiniz.

Eğer kedi nanesi spreyi almak istiyorsanız fiyatlar 20-30 TL ve üzeri civarlarda farklılıklar gösterebiliyor. Tabii ki fiyat aralıkları değişmekle beraber daha uyguna da temin etme şansınız vardır.

Sizin de kediniz kedi nanesini tüketiyor ve seviyorsa, güzel tepkiler veriyorsa bu anlarınızı ve hikâyenizi bizimle paylaşabilir, okuyucularımızın da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Eğlenceli ve kedili günler… 😸

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?