Değişken ruh hallerine sahip olan kediler bazen duvarları bile yalayabilir. Kedilerin duvarları yaladığına daha önce şahit oldunuz mu? Nedenleriyle anlattık.

Kedi sahipleri, kedilerinin yaptığı garip davranışları sorgulama eğilimindedir. Kediler neden duvarı yalar? sorusu, bu sorular arasında yer alır. Kediler sıklıkla duvarı, zemini ya da koltuklarınızın ahşap kısmını yalar. Bu durum kedilerin daha sevecen görünmesini sağlar. Kedilerin duvar yalaması, anksiyete sorunlarının göstergesi olabilir. Vücutta yaşanan fonksiyonel bozukluklar, kedilerde farklı davranışların görülmesi ile kendini gösterir.

Vücutlarındaki element eksiklikleri de duvar yalama şeklinde kendini gösterebilir. Kedileriniz duvarları yalıyorsa, duvarlarınızda kedi dişi izi görülebilir. Bu durumun olası sebepleri arasında hipokalsemi, kalsiyum ve fosfor eksikliği bulunur. Metabolizma sorunları, kalsiyum eksikliklerinin en bariz göstergesi olarak bilinir.

Kedilerin Duvar Yalaması

Kedilerin duvarları yalaması, hastalık göstergesi olarak kabul edilir. Farklı sağlık sorunları, duvar ya da zeminleri yalama şeklinde kendini gösterir. Özellikle yavru kediler, küçüklüklerinde hipokalsemi problemi yaşar. Kedilerin duvar yalaması, gebelik döneminde olan kedilerde de görülebilir. Kedilerin duvarları yalaması şu sebeplere bağlı olabilir;

 • Hipokalsemi eksikliği sorunları,
 • Endokrin patolojisi sorunları,
 • Metabolizmada görülen farklı rahatsızlıklar,
 • Sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıklar,
 • Helmintik istila problemleri,
 • Dengesi beslenmeye bağlı sorunlar,
 • Karaciğerde yaşanan problemler.

duvarları yalayan kedilerde, demir eksikliği sorunu yaşanıyor da olabilir. Anemi yaşayan kedilerde, mukoza zarlarının soluklaştığı görülür. Kedi depresif ve durgun bir ruh haline bürünür. Vücuttaki sindirim sistemi süreçlerinin de ciddi zarara uğradığı görülebilir. Anemi eksiklikleri hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Kedilerin Duvar Yalaması
Kedilerin Duvar Yalaması

Kedilerin Duvar Yalamasının Farklı Nedenleri

Sağlıklı kedilerin bile zaman zaman duvar yaladığı görülebilir. Can sıkıntısı yaşayan kediler, duvar yalayarak sıkıntısını gösterir. Kedilerin duvar yalamasının farklı nedenleri bulunur. Bu nedenlerin iyi şekilde analiz edilmesi, kedinizi daha iyi tanımanızı sağlar. Bir kedi, normalde yapmadığı davranışları gösteriyorsa bu durum stres altında olduğunu gösterir. Normalde duvarları yalamayan kediniz, yeni yeni duvarları yalamaya başladıysa bu durum aktif bir stres altında olduğunun göstergesidir.

Aşısı eksik olan kedilerde, vücutlarındaki mineral eksikliği nedeniyle duvarı yalayabilir. Bu durumda kedinizin eksik aşılarını tamamlaması gerekir. Aşılanmayan kediler, farklı hastalıklar karşısında etkisiz bir savunma sistemine sahiptir. Bu durumun önlenmesi adına, aşı takvimi özenli bir şekilde takip edilmelidir.

Kedilerin Duvar Yalamasının Tedavisi
Kedilerin Duvar Yalamasının Tedavisi

Kedilerin Duvar Yalamasının Tedavisi

Duvar yalayan kediniz, farklı hastalıklara bağlı olarak bu davranışı gösteriyor olabilir. Bu durumda ilk iş, veterinerden yardım almanızdır. Genellikle beslenmede yapılan değişiklikler ile bu sorun sona erdirilir. Doğal beslenme ile bu durumun önüne geçilebilir. Kedilerin duvar yalamasının tedavisi, vitamin ve mineral takviyeleri ile de gerçekleşebilir. Vitaminler, veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda alınmalıdır.

Beslenme düzeni değiştirildikten sonra da kediler duvarı yalıyorsa, bu durumda hastalıklarının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Kedilerde duvar yalama, genellikle belirli bir stres durumunun göstergesidir. Kedilerinize daha sakin alanlar sunmanız, bu durumu büyük ölçüde ortadan kaldırır. Yaşanan durum belirli bir enfeksiyon kaynaklıysa veteriner kontrolünde gerekli tedaviler yaptırılmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Neden Duvarı Yalar?".
 • Serap

  Merhaba, kedim bir haftadır balkon duvarı yağmurdan su almış, dökülmüş olan yerleri yalıyor. Öneriniz için şimdiden teşekkürler 😊

 • AYGÜL DOĞANTEPE

  Kedim için vitamin lütfen duvar yalıyor