Biz güzel, kemik sulu bir çorba içeriz de acaba kediler çorba içer mi? İçerse hani çorbalar onlar için sağlıklıdır?

Kediler çorba içer mi özellikle hasta olan kediler için sıklıkla merak edilen bir sorudur. Öyle ki kedilerin çorba içmesi ya da hangi çorbayı içebilecekleri merak konusudur. Evet, kediler çorba içebilir ancak bunun normal bir beslenme düzeninde olmaması daha normaldir. Eğer kediniz iyi hissetmiyorsa ve bitkinse tavuk çorbası tercihi, oldukça sağlıklı olacaktır ama beslenme düzeninde çorba olması tavsiye edilen bir durum değildir.

Kediler İçin Çorba Yararlı mıdır?

Kediler için çorba içerisindeki su ve proteinden dolayı yararlıdır. Ancak bu yararı sağlamak için doğru çorbayı yapmak gerekir. Farklı sebeplerden dolayı hastalanmış ya da kötü görünen bir kediniz varsa ona tavuk çorbası ile şifa kaynağı bir öğün oluşturabilirsiniz. İçerisine koyacağınız farklı sebzeler ile de bu çorbayı zenginleştirebilir ve her bir sebzeyi farklı bir besin ögesini karşılayacak biçimde planlayabilirsiniz. Ancak kedi çorbası kesinlikle soğan, sarımsak, tuz dahil herhangi bir baharat içermemelidir.

Sadece tavuk çorbasının içerisine tavuk suyu koymak yeterli olmayacaktır. Ancak takviye sebze ve destekleyici ürünler ile tam anlamıyla bir verimden söz edebilirsiniz. Kediler için tavuk çorbası özellikle kış zamanlarında oldukça besleyici ve doyurucu bir öğün olacaktır. Genelde hastalık zamanlarında tercih edilen bu çorba iyileştirici bir etkiye sahiptir.

İnsanlar olarak bizler de bu türdeki besleyici çorbaları, özellikle hastalık zamanlarında tercih etmekteyiz. Hayvanlar için de bu tercihimizi kullanabilir, onlara en iyi gelecek seçenekleri oluşturabiliriz. İnsandan ayrılan pek çok yanı olmasına karşın kediler için bazen, insanlarmış gibi düşünmek de doğru olacaktır. Özellikle hayvansal proteini alış şekillerimiz benzemektedir.

Kediler İçin Tavuk Çorbasının İçerisinde Neler Vardır?

Kediler çorba içer mi sorusunun altını dolduran ‘’evet’’ cevabının ardından, diğer bir soruya göz atalım. Bu soru ise ‘’hangi çorbayı içerler ve bu içtikleri çorbanın içinde neler vardır?’’ olacaktır. Hal böyle olunca da sıklıkla merak edilen bir başlık ortaya çıkar: Kedilerin içmesi gereken çorba tarifi nelerdir?

İşte tam bir su, protein ve şifa deposu olan kediler için tavuk çorbasının malzemeleri;

 • 2 Litre kadar tavuk suyu
 • 1 tam tavuk
 • 100 gram doğranmış havuç
 • 50-60 gram doğranmış taze fasulye
 • 100 gram kadar doğranmış kereviz
 • 150-200 gram arası mısır
 • 50-60 gram arası maydanoz
 • 200 gram hazır noodle (pişmemiş olacak)

Bu ürünler oldukça besleyici ve destekleyici bir yapıdadır. Ürünleri tedarik ettiyseniz tarife geçebiliriz!

Kediler İçin Çorba Tarifi
Kediler İçin Çorba Tarifi

Kediler İçin Tavuk Çorbası Tarifi Nasıl Olur?

Kediler için tavuk çorbası tarifi noktasında bir üstte malzemeleri saymıştık. Bu malzemelerden ilk olarak tavuğu, 2 litre su ile haşlayarak başlayabilirsiniz. Haşlanırken tavuk suyunun içine fasulyeyi, havucu ve kerevizi ekleyin. Hep beraber kaynayarak birbirine karışan bir tat elde edersiniz, kediniz sebzelere tavuk suyu değdiği için çorbayı reddetmeyecektir.

Tam olarak kaynadıktan ve hem tavuk hem de sebzeler yumuşak hatta parçalanabilir kıvama geldikten sonra bu çorbayı soğumaya bırakın. Tavuk iyice soğuduktan sonra onu küçük parçalar halinde ayırabilirsiniz. Tencereye geri koyup sonrasında mısır ve maydanozu da üzerine ekleyin. Yeniden kaynatma işlemine geçin ve 30 dakika kadar bir pişme süresini sağlayın. Son 15 dakikasında ise noodle ekleyerek, çorbanızı tamamlayın. Blenderdan geçirmeniz kedinizin tüm ürünleri yemesini sağlayacaktır.

Çorbayı soğuttuktan sonra kedinize ikram edebilirsiniz. Kalan kısmını ise dondurabilir ve kullanacağınız zaman çıkartarak oldukça avantajlı bir öğünü hazırda bırakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gP2BLRF6Vzk
https://www.youtube.com/watch?v=aToIz7YMYhw

Kediler Her Zaman Çorba İçebilir mi?

Kediler ne zaman çorba içer sorusu da bir başka konu başlığını oluşturmaktadır. Kedilerin sürekli çorba içmesi doğru değildir. Çünkü kediler, etobur canlılardır. Genelde et ve türevleri olan mamalar ile beslenirler. Bu yüzden de onlara çorba ya da sebze tarzındaki ürünleri sürekli yedirmek doğru olmayacaktır. Bunun yerine belirli aralıklar ile vermek daha mantıklıdır. Ayrıca kuru mama, kedilerin diş sağlığını olumlu yönde etkilerken sürekli yaş mama, çorba gibi besinler kedilerin ağız sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Özellikle çorbayı, sadece hastalık zamanlarında kedilere vermek daha doğru olacaktır. Sebze konusunda da seçici olmak ve sebzeleri araştırmadan kedilere vermemek gerekir. Her zaman sebze ve her zaman çorba tüketimi doğru olmayacaktır. Genelde beslenme düzenine dikkat ederek bir tüketim sağlanmalı, arada bir, besin takviyesi olarak çorba verilmelidir.


Sizlerin favorisi olan kedi çorbası hangisi ya da kediniz daha önce hiç çorba içti mi? Tüm deneyimlerinizi bizim ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem bizim hem de diğer kedi sahiplerini direkt olarak bilgilendirebilirsiniz. Kedilerin çorba içmesi hakkında tüm görüşlerinizi, tariflerinizi merakla bekliyoruz.

Şimdiden kedinize afiyet olsun.

Article by

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Çorba İçer mi?".
 • Umut

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler