Bu yazımızda kediler zeytin yer mi? Zeytin kedilere zararlı mıdır? Kedilere Zeytinyağı Zararlı mıdır? gibi başlıklara değineceğiz.

Sizin de kediniz zeytin tüketiyor ve siz zararlı mıdır diye merak ettiyseniz veya kedinize zeytin vermeden önce araştırmak istediyseniz doğru yerdesiniz. İçeriğimize hoş geldiniz. 😸 Eminiz oldukça faydalı bilgiler edineceksiniz.

Hepimiz kedilerin aşırı meraklı hayvanlar olduğunu biliriz.  Kediler sürekli farklı tatları merak eder ve denemek isterler. Hatta siz bir şey yemeye çalışırken mutlaka tabağınıza atlar bir parça alıp koşarak yanınızdan ayrılırlar. Kedilerimiz yeni kokulara düşkündürler. Bir güzel koku olmayadursun, hemen o kokuya yönelir ortada bir yemek varsa hemen atlarlar. Bu satırları yazarken aklıma Garfield geldi. 😸 O hantal vücuduyla lazanya kokusu aldığındaki o da hemen kokuya doğru atılıyordu. Keza aynı şekilde Tom ve Jerry çizgi filmindeki kedicik Tom’un aldığı yemek kokusuna doğru hareket etmesi…

https://www.youtube.com/watch?v=eejAh9R-WsM

Çizgi filmlerinden kalan izlerde bile kedilerin yemek düşkünlüğünü fark edebiliyoruz. 😸 İşte bu yüzden çoğu kedi yemek yemeye çok düşkün ve kilo almaya yatkındır. Onları beslerken her zaman canlarının istediği gibi yemelerine izin vermememiz gerekiyor. Keza sağlık problemleri söz konusu olabilir ve bu sizi de kedinizi de mutlu etmez.

Peki, kediler zeytin yer mi?

Elbette yerler. Hatta kediler siyah zeytine düşkünlerdir. Bunun nedeni zeytinlerin hem siyah hem yeşil renkli olması ve top şeklinde olması olabilir. Çünkü kediler yemek yemenin dışında bir şeyler ile oynamaktan da oldukça hoşlanırlar. Bu yüzden siyah zeytin ve yeşil zeytin gördüklerinde hemen heyecanlanıp, zeytinleri kaparak top gibi oynar ve sonra da yerler. Görüyorsunuz minik dostlarımız ufacık şeylerden bile aşırı mutluluk salgılıyorlar. 😸

Zeytinyağı Kediler için Zararlı mıdır?
Zeytinyağı Kediler için Zararlı mıdır?

Pekala, Kedileriniz için Zeytin Zararlı mıdır?

Kedilerimiz doğaları gereği etçil hayvanlardır. Evcilleştirilmemiş kediler doğada yaşamaktadırlar ve protein ağırlıklı beslenerek hayatlarını sürdürebilirler. Bu yüzden doğada bulunan kedilerin zeytin tüketmeyeceği aşikârdır. Dengeli beslenmek için elbette zeytine ihtiyaç duymayacaklardır. Zaten doğada tükettikleri otlar ile dengeli bir beslenme yaratabilirler.

Kediler mecburi etçil hayvanlardır. Bu yüzden zeytinden alması gerektiği besin değerini alamazlar. Protein ağırlıklı beslenmek zorunda olan kediler mecburen et tüketmek zorundadırlar. Et tüketimi onların yüksek miktarda ihtiyaç duyduğu besin değerini karşılayacaktır. Aslında zeytin tüketimi onlar için zararlı değildir. Sadece besin değerini zeytin değil et gibi protein ağırlıklı besinlerden karşılayabilirler. Evcil kediler için ise siyah zeytinin önemli bir yeri vardır. Siyah zeytin önemli bir iltihap önleyicidir, bu yüzden tercih edilebilir.

Zeytin E vitamini, bakır, demir, sodyum ve kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca antioksidan ve diyet lifi de içerir. Ek olarak zeytinin oldukça fazla yağ içerdiğini biliriz (%15). Zeytinin yağının %74’ü güçlü anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Yani iltihap önleyici özelliktedir. İçerdiği antioksidan sayesinde kandaki yağı düzenler, karaciğerin de işlevini arttırır.

Yeşil zeytinler de kediler için toksik etki göstermez. Ama yeşil zeytinlerdeki sodyum yoğunluğu kedilerimiz için tehlike arz edebilir. Yeşil zeytinlerde siyah zeytinlere nazaran daha fazla bulunan izoprenoid sayesinde kedileriniz yeşil zeytini daha çok sevebilirler.

Siyah zeytinlerin bilindiği üzere tuz oranı yüksek olabilir. Bu yüzden kedinize zeytin verirken bolca yıkayıp tuz oranının azaldığından emin olun. Fakat her zaman zeytinleri yıkamak tuzların gitmesine yardımcı olmayabilir. Daha sağlıklı olmasını istiyorsanız tuzsuz zeytinleri seçebilirsiniz.

Birçok çeşit zeytin mevcuttur. Zeytinler kedinizde tıbbi amaçlı olarak da kullanılabilir. Zeytinler kedilerinizin savunma sistemini güçlendirerek onları hastalıklara karşı koruyabilir. Kanserin ortaya çıkmasını önleyebilir. Anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri de kediniz için faydalıdır.

Zeytinyağı Kediler için Zararlı mıdır?
Zeytinyağı Kediler için Zararlı mıdır?

Kedinize zeytin verirken mutlaka zeytinin çekirdeğine dikkat ediniz. Gerekiyorsa zeytin çekirdeğini çıkartarak kedinize ikram ediniz. Keza yutabilir boğazında takılma, yırtılma ve boğulma gerçekleşebilir. Zeytinler kediler için zararlı değildir. Fakat dengeli beslenme için minimum seviyede kedinize vermeniz daha uygun olacaktır.

Zeytinyağı Kediler için Zararlı mıdır?

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zeytindeki yağın içerisinde oldukça önemli olan antioksidanlar mevcuttur. Bu antioksidanlar içeriğinde bulunan E vitamini, polifenol ve klorofilden kaynaklı kedigiller ailesinin bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Zeytinyağı oldukça faydalı bir bitki yağı olduğu için zararlı yağların sindirilmesine yardımcı olarak kalp hastalıklarını önler.
  • Kedileriniz az besleniyorsa mamalarına ekleyeceğiniz zeytinyağı iştahlarını kabartacaktır.
  • Zeytinyağı bağırsakların çalışmasında da bir o kadar etkili olacağı için kedinizin kendini yalarken yuttuğu tüy yumaklarının dışkı yolu ile atılmasına yardımcı olacaktır.
  • Zeytinyağı içeriğinde bulunan su sayesinde onların cildine iyi gelecek daha parlak ve güçlü tüylere sahip olmalarını sağlayacaktır.
  • Eğer kediniz kulak problemi yaşıyorsa bir parça pamuğu zeytinyağı ile ıslatıp kedinizin kulağına hafifçe uygulayabilirsiniz. Bu onu rahatlatacaktır. Her iki kulak için ayrı pamuk parçaları kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Bağırsaklara iyi geldiğini söylemiştik. Zeytinyağı kabızlık için de oldukça yararlı olacaktır.

Gördüğünüz gibi zeytinyağının kedilerinize zararı değil oldukça yararı vardır. Zeytinyağının bu sağlıklı yönünden dolayı her gün kullanmanız mümkündür. Ama dozumuza dikkat edelim. 😸 Özellikle kediniz kilolu ise ki kilolu olmasa bile yine de siz haftada 3 yemek kaşığından fazla tüketmemeye özen gösterin. Aşırı tüketim dışında zeytinyağı her zaman kedilerimiz için faydalı bir besin ve sağlık dostu olacaktır.

Sizin de kediniz zeytin tüketiyor mu? Zeytinyağının faydalarını öğrenince şaşırdınız mı? Sorularınıza cevaplar bulabildiniz mi? Eğer sizin de eklemek istedikleriniz var ise mutlaka yorumlarda belirtin. Bu sayede hem biz hem de okuyucularımız faydalanacaktır. Paticiklere selam 😸

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?