Minik dostlarımızı pilavla beslerken nelere dikkat etmeliyiz, pirinci nasıl pişirmeli ve kedimize nasıl sunmalıyız konuları hakkında bilgiler verdik.

Kedilerimize yeme alışkanlığı kazandırmak için yavruyken istediğiniz gibi beslemeye başlamalısınız. Bilinildiği üzere ilk 2 ay kadar bir süreçte yavru kediler kesinlikle anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün yerine hiçbir besin tercih edilemez bu sebeple anne sütü asla es geçilmemelidir. Anneye sahip olmayan minik dostlar için yavru kedi süt tozu kullanabilir ve anne sütünün yerini tutmasa da gelişimlerine böylece yardımcı olabilirsiniz.

Kediler aslında çok yemek seçmezler. Genelde verilen her yemeği, pirinç pilavından bulgur pilavına kadar yiyebilirler. Minik dostlarımıza yemek verirken de kendi yediğimiz gibi yağlı, tuzlu ve baharatlı verilmemeli tabii ki. Doğaları gereği proteinle beslenmeleri gereken kediler için ev yemeği verilecek olsa dahi protein ağırlıklı yemekler tercih edilmelidir.

Bilinildiği üzere protein denildiğinde ise akla ilk olarak et, tavuk ve balık geliyor.

Pilav Tabağında Yatan Yavru Kedi
Pilav Tabağında Yatan Yavru Kedi

Her zaman kedilerimize etleri çiğ vermememiz gerektiği söyleniyor ve gerekçe olarak da parazitlenme olduğu deniliyor. Evet çiğ etlerde bakteriler de parazitler de olabilir fakat unutmayalım ki kediler doğada yiyeceklerini pişirmiyorlar ve yaşamlarını böyle devam ettiriyorlar. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Kediler Çiğ Et Yer mi? yazımıza da göz atmanız faydalı olacaktır. Ek olarak ev kedilerimizi genel olarak kuru mamalarla besliyoruz ama sürekli parazit aşıları da yaptırıyoruz. Sizce gerçekten kuru mamalarda hiç parazitler ya da zararlı olabilecek maddeler yok mudur? Bu da ayrı bir tartışma konusu olabilir.

Evinizde günlük yaptığınız her yemeği kedilerinize verebilirsiniz fakat dikkat edilmesi gereken husus yemeği soslamadan, baharat eklemeden kedinize yetecek kadarını ayırmanızdır. Sulu yemeklerde de yemeğin salçalı ve yağlı olan suyunu alacak taneciklerini ufak parçalar halinde kedinize vermelisiniz. Ayrıca çok sıcak olmamasına özen göstermeli, ılık olarak vermelisiniz.

Bulgur pilavı söz konusu olduğunda da bilindiği üzere karbonhidrat bakımından zengin, doyurucu ve enerji vericidir. Kedilerimize bulgur pilavını sade bir şekilde pişirerek ve ılıtarak yedirmeliyiz. İyi piştiğinden emin olun çünkü az pişmiş olursa daha fazla şişkinlik oluşturabilir ve kedinizin midesini rahatsız edebilir.

Pirinç pilavı için durum biraz daha farklı olabilir. Kedilerimizin sağlığı için bazı zamanlar veterinerlerin önerisi sade bir diyet yapmaları olabiliyor ve bu diyet sürecinde de pirinç ve tavuk ön plana çıkıyor. Pirinç en kolay sindirilebilen bir tahıl olmasıyla beraber kedimizin mide ağrısı varsa ağrısına gayet iyi gelir. Karbonhidrat değeri yüksek olan diğer besinlere göre pirinç tüketimi kedinizde mide ağrısı, kusma ya da kabızlık gibi problemlere çok daha az oranla sebep olabilir. Pirinç minik dostumuzun midesini temizler ve sindirimini düzenler. Pirinç pilavını kedimize verirken diri kalmamalı, iyi pişirilmelidir. Pişmemiş, az pişmiş olması sindirim konusunda zorluk çıkarabilir ve pirinç pilavının yanında tavuk ya da sebzeler ekleyecek olursanız pirinç pilavını %25’lik bir oranda vermeniz yeterli olacaktır.

Kedi Pirinç
Kedi Pirinç

Diğer yemeklerde bahsettiğimiz gibi pirinç pilavını da kediniz için sade pişirmelisiniz, baharat, tuz ve diğer sosları kullanmamalısınız. Farkına varmadan yanlışlıkla baharatlı, tuzlu bir pirinç pilavı verirseniz eğer kedinizde mide bulantısı, kusma, ishal, mide sancıları, ağızda tahriş gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Ek olarak olur da siz görmeden, haberiniz olmadan kendisi çiğ şekilde pirinç tüketirse muhtemelen şişkinlik ve mide ağrıları yaşayacaktır. 24 saatte rahatsızlığını atlatamazsa en kısa sürede veterinerinize danışmanız iyi olacaktır.

Pirincin toplumsal olarak önemli bir besin değerine sahip olmadığı söyleniyor hatta sadece “bir dolgu gibi” kelimeleriyle de nitelendiriliyor. Bu görüşlere ek olarak pirincin, pirinç pilavının sindirimi düzenleyici etkisi olduğu da bilinmektedir. Kedinizi besleme konusunda aşırıya kaçmadan ideal oranda, yanında bir yemekle beraber pirinç %25 oranda olacak şekilde beslemeye özen gösterin. Bahsedildiği üzere kediniz evet pirinç yiyebilir ama sadece pirinç yememeli, başka besinlerle, sebzelerle, tavukla beraber verilmeli ve belirtilen oranda verilmelidir ve günde bir öğünden fazla pirinç tüketimi olmamalıdır.

Sizin kediniz pirince karşı nasıl bir reaksiyon veriyor? Pilavla beraber yanında neler ile besliyorsunuz? Kedinize pirinç pilavı yedirdiyseniz sizin de gözlemlediğiniz durumları bilmek isteriz. Herhangi bir yan etkisi ya da daha olumlu yönde bir etki söz konusu olduysa yorum kısmından bize bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşırsanız diğer okurlarımız için de oldukça faydalı olacaktır.

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Pilav Yer mi? Kedi Beslenmesinde Pilavın Yeri".
  • Talat Bulat

    Harikasınız bilgiler için teşekkür ederim efendim.