Kediniz yeni bir hayata başlarken ihtiyaç duyduğu birtakım eşyalar vardır. Kediniz için neler almanız gerektiğine birlikte göz atmak ister misiniz?

Yeni bir hayata adım atan kediniz, kalan ömrünü sizin evinizde geçirecek. Bunun için gereksinim duyacağı temel parçaları biliyoruz ancak ufak detaylar gözden kaçabiliyor. Beslenme, sağlık, uyku düzeni gibi tüm sorumluluklarını üstlenirken, ona alabileceğiniz onlarca eşya var. Örneğin kedinizi yıkamanız gerektiğinde nasıl ürünler kullanacağınız ya da daha sağlıklı olması için hangi mamaları seçebileceğiniz gibi. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile hayatımıza birçok yeni ürün giriyor. Bu ürünler için kediler için tasarlanmış ve sahibinin işlerini kolaylaştıracak ürünler yer alıyor. Peki, kedi sahiplendikten sonra neler almalıyız? İşte bilmeniz gereken tüm detaylar…

Kedi Yatağı

Evcil hayvanınızın yaşadığı ortama ayak uydurması için kendine ait eşyaları olması gerekir. İlk aşamada kediniz için mutlaka rahat bir yatak almalısınız. Bu yataklar kedi evleri olarak da satılabiliyor.

Kedi Battaniyesi

Kediler eve alışma sürecinde uyku sorunları yaşayabilir. Bu nedenle onun için sıcak bir yatak hazırlamalısınız. Sıcakta daha rahat uyuyacak olan evcil hayvanınız için battaniye de almanız gereken eşyalar arasındadır.

Kedi Taşıma Çantası

Evde birlikte yaşamaya karar verdiğiniz evcil hayvanınız için alacağınız ürünler genellikle evde kullanılan ürünler gibi düşünülür. Ancak kedinizin sağlık kontrolleri ya da gezmeye çıkması gibi durumlarda taşıma çantasına ihtiyacınız vardır. Bu çantalar, kedinin rahat edebileceği ve kolayca nefes alabileceği tasarımlara sahip özel ürünlerdir.

Kedi Tasması

Birlikte gezmeye çıktığınızda evcil hayvanınız için endişe edebilirsiniz. İlk etapta sahibine alışması zor olacağı için tasma alabilirsiniz.

Kedi Mama Kabı

Temel ihtiyaçlarından olan beslenme düzenini oluşturmak için almanız gereken ilk eşyalardan biri mama kabıdır. Alışma sürecinde kedinize mama kabını göstermeli ve beslenme saatlerine dikkat etmelisiniz. Daha sonra mama kabına alışacaktır.

Kedi Mama Kabı
Kedi Mama Kabı

Kedi Tuvaleti

Eve kediniz gelir gelmez olması gereken ürünlerden biri de tuvaletidir. Kedi tuvaleti alternatifleri oldukça arttığı için bu ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Kedinizin tuvalete alışması için kedi kumu da alarak yerini göstermelisiniz.

Kedi Tırnak Makası

Kedi sahiplendiğinizde aklınıza gelmeyecek olan ürünlerden biri olsa da tırnak makasına her zaman ihtiyaç duyacaksınız. Kediniz, tırnakları uzadığında farkında olmayacağı için tırmalar ve insanları çizebilir. Bu nedenle özel tırnak makasları ile tırnaklarını kesmelisiniz.

Kedi Tarağı

Sahiplendiğiniz kedinin tüyleri uzunsa sık sık taramanız gerekir. Çünkü zamanla dolaşacak olan tüyleri, kedinizde sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda dökülmesinin önüne geçmek için de tüylerini taramanız gerekiyor.

Kedi Şampuanı

Yıkanmaktan hoşlanmasalar da evcil hayvanınızın kirlenmesi durumunda tüylerini yıkamanız önemlidir. Bunun için genellikle insanlar için kullanılan ürünler tercih edilse de bu ürünler kedilerin derisine zarar verebilir. Kedilere özel şampuanlar ise içerikleri açısından zarar vermeyecek ürünlerdir. İlk aşamada ihtiyaç duymasanız da zamanla kedi şampuanı da ihtiyaç duyacağınız ürünlerden biridir.

Kedi Oyuncakları

Tüm gün evde sevimli dostunuzla zaman geçirmeniz zordur. Belirli zamanlarda yalnız kalacak olan kediniz için eğlenceli zaman geçireceği oyuncaklar almalısınız. Aynı zamanda birlikte oyun oynayabileceğiniz farklı oyuncaklar da almalısınız.

Kedi Su Kabı

İlk akla gelen temel ihtiyaçlardan biri de su kabıdır. Beslenme kaplarını seçerken kedinizin dikkate alarak özel kapları almalısınız. Su kabına alışması için ilk günlerinde göstermeli ve düzenli su içmesine dikkat etmelisiniz

Kedi Tırmalama Tahtası

Evcil hayvanınız için tırnak bakımı yapmanız gerektiği gibi tırmalama tahtasına da zamanla ihtiyaç duyabilirsiniz. Kediler, tırmalama tahtaları  sayesinde eşyalarınızı çizmez ve çok uzamayan tırnakları, sizi çizmesinin önüne geçer.

Kedi Maması

Kedi sahiplerinin ilk aşamada alması gereken en önemli malzemelerden biri de kedi mamasıdır. Mama alırken öncelikle kedinizin yaşı, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmaması veya bir rahatsızlığı olup olmamasına göre seçimler yapmalısınız. Mama aldıktan sonra kedinizin yeme düzenini oluşturana kadar kontrol etmeniz de gerekiyor.

Kedi Kumu

Kedinize tuvalet almanız elbette yeterli olmayacaktır. Kediler, içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapar. Bunun için özel üretilen çeşitli kedi kumlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Kedi kumu aldıktan sonra bir süre kedinizin alışması için tuvalete götürmelisiniz. Daha sonra evcil hayvanınız tuvaletini kuma yapmaya başlayacaktır.


Kedi Sahiplenirken Alınması Gerekenler Nelerdir; Kedi sahiplenirken alınması gereken ürünler hakkında bilgilerimizi anlattık, sizler de bu konudaki deneyimlerinizi bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Henüz yeni kedi sahibi olan takipçilerimizle de bildiklerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz. Aynı zamanda incelememizi istediğiniz farklı içerikler varsa paylaşmanızdan memnun oluruz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?