Kediler bazı besinleri tükettiklerinde ishal meydana gelebilir. Kediler bu besinlerden uzak tutulmalı ve yemelerine izin verilmemelidir.

Kedilerin karakterlerinin farklı olduklarını bildiğimiz için sahiplendiğimiz kedinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlamak için onunla zaman geçirmemiz gerekmektedir. Belki sizin kediniz oldukça uslu, sakin, sevecen ve kibarken; tanıdığınızın kedisi yaramaz, agresif, saldırgan ve söz dinlemeyen olabilir.

Bu durum kedinin sahip olduğu karakterle ve biraz da nasıl bir yerde yaşadığıyla alakası vardır. Eğer bir kedi yaşadığı ortamda yüksek ses, hakaret, psikolojik ve fiziksel şiddet, ilgisizlik ve değersizlik gibi durumlara maruz kalırsa karakteri olumsuz yönde değişecektir.

Kedileri İshal Yapan Besinler
Kedileri İshal Yapan Besinler

Kediler en ufak olaylardan kolaylıkla etkilendikleri için ortamda ne görüyorsa, karakterlerine hemen yansır. Sonuç olarak kedileri bir hayvan olarak değil, sanki yeni doğmuş ve bakıma muhtaç bir bebek olarak görmeliyiz. Bakımları ve beslenmeleri dört dörtlük yapılarak sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi sağlanmalıdır.

Özellikle kediniz varsa meydana gelen hastalıkların veya alerjilerin büyük çoğunluğunun yanlış beslenmeden kaynaklandığını bilmelisiniz. Dolayısıyla kedilerin tüketmeleri, tüketmemeleri veya az miktarda yemeleri gereken birçok besin bulunmaktadır.

Tüketmemeleri gereken besinleri yediklerinde vücutlarında sağlık sorunları meydana gelebilir veya ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Kediler yanlış veya fazla miktarda beslendikleri zaman ishal gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Kedileri ishal yapan yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz;

Süt ve Süt Ürünlerinin Hepsi

Kediler süt ve süt ürünlerini tükettikleri zaman ishal olmaları kaçınılmazdır. Sütün içerisinde belirli miktarda laktoz olduğu için kediler bunu sindiremez ve midelerine ağır gelir. Sonuç olarak kedinin kakasının çok sıvı olduğu fark edilir. Hatta ishal oldukları için kum kaplarına yetişemeyip bulunduğu yere ishal kaka yapabilirler. Ayrıca yavru kedilere market ve inek sütü değil, süt tozundan yapılmış sütü vermelisiniz.

Kedileri İshal Eden Yiyecekler
Kedileri İshal Eden Yiyecekler

Tatlı Gıdalar

Biz insanlar kedilerin tatlıları çok sevdiklerini zannederiz ama öyle değil, aslında onlar tatlı gıdaların tatlarını alamadıkları için bir refleks olarak tatlıyı yemeye devam ederler. Tatlı gıdaları yedikleri zaman sadece ishal değil; ateş, titreme, hızlı kalp çarpıntısı, kusma gibi belirtiler de görülebilir.

Kemik ve Yağlar

Evlerimizde yediğimiz etin içerisindeki yağlar ve etten çıkan kemikler atık olarak nitelendirildikleri için kediler bunları yediklerinde ishal meydana gelebilir. Özellikle etin içerisinde bulunan yağlar çiğ olduğu için parazit kapma riskleri bile vardır. Zaten kedilerin kemik ve kemik parçaları yemeleri çok tehlikelidir. Kedilerinizi kemik, kemik parçaları ve et yağlarından uzak tutmalısınız.

Kafein Bulunan İçecekler

İçeriğinde kafein bulunan içeceklerde metilksanin adı verilen madde vardır. Metilksanin belki insanlara çok etki etmeyebilir ama kediler için çok tehlikelidir. Hatta ne kadar zararlı olduğunu anlamanız için şöyle diyebiliriz; kafeinli içecekler tatlı gıdalardan bile daha tehlikelidir. Kedinizi kafein bulunan içeceklerden uzak tutmalı ve ortalık yerlerde bırakmamalısınız.

Üzüm

Kediler için meyve olarak üzüm ve kuru üzüm sağlıklarını büyük ölçüde tehdit eder. Direkt olarak böbreklerine etki eder ve çok geçmeden böbrek yetmezliğine bile sebep olabilir. Bu süreçte kusma, iştahsızlık, sürekli yatma isteği ve ishal görülebilir. Evinizde sık sık üzüm tüketiyorsanız, kedinizin yemesine asla izin vermemelisiniz.

Kedileri Ne İshal Yapar?
Kedileri Ne İshal Yapar?

Hamur

Kediler çiğ hamur yediklerinde midelerinde büyür ve oldukça rahatsız olurlar. Sonuç olarak en bariz şekilde ishal görülür. Eğer kedinizin çiğ hamur yediğini gördüyseniz veya şüphelendiyseniz vakit kaybetmeden veterinere danışmalısınız.

Çiğ Yumurta

Haşlanmamış veya pişmemiş yumurtalarda parazitler mevcuttur. Kedi çiğ yumurta tükettiği zaman parazit oluşumları meydana gelebilir. Bununla birlikte yoğun ve geçmek bilmeyen ishal oluşabilir. Her kedi yumurta sevmez ama birbirlerinden farklı oldukları için bazıları çiğ yumurta yemek isteyebilir, asla izin verilmemelidir.

Alkol

Bilerek ve isteyerek kedisine alkol içirecek insan olduğunu sanmıyoruz ama yine de uyarmış olalım, alkol insanlar için nasıl zararlıysa kediler içinde çok zararı vardır. Titreme, kusma, ishal kalp ritim bozuklukları, solunum sıkıntısı, koma ve ölüm meydana gelebilir. Alkol belki sizin sevdiğiniz bir içecek olabilir ama kediniz biraz alkol tüketse bile ölümle sonuçlanabilir.


Tüm uğraşlarınıza rağmen kedinizi ishal yapan yiyeceklerden uzak tutmayı başaramadıysanız ya da farklı bir sebepten kediniz ishal olduysa Kedilerde ishal nasıl giderilir? yazımızdan yardım alarak kedinizin eski sağlığına geri dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedileri İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir?".
  • Zeynep Kübra

    Ben de tam bir hayvan aşığıyım.