Kediler ne kadar etçil olsalar da sebzelere de ayrı ilgi duyuyorlar. Bu yazımızda kediler marul yer mi? konusunu açıkladık.

Sosyal medyada denk geldiğimiz üzere kediler severek marul yiyorlar, ortaya da dikkat çekici ve milyonlarca izlenen videolar çıkıyor. Kedi sahipleri ise bu durumdan pek memnun sayılmaz, çünkü kedilerinin sağlıkları için endişe duyuyorlar ve çeşitli sitelere ya da yakın çevrelerine kediler marul yer mi? sorusunu soruyorlar. Endişelenmekte haklı olsalar da marul ve kedi mamasının içeriklerine, kedilerin psikolojik yapılarına ve marulun fiziksel yapısına baktığımızda aslında yemelerinin normal olduğunu görebiliyoruz.

Kediler oyuncu ve meraklı hayvanlar oldukları için çevrelerindeki çoğu şeyi ısırma ya da koklama gibi huyları vardır ve bu marula da yansımıştır. Ayrıca renk ve şekil olarak kediler için dikkat çekici olan marul, ne kadar öncelikli tercihleri olan et ürünü olmasa da kedilerin yemeyi tercih ettiği bir besindir.

Marulun içeriğine baktığımızda kedi maması ve et ile de bazı benzerlikler görürüz, bu da kedilerin marul yemesi için bir sebep olma özelliği taşır. Ortak maddelerden birkaçı ise; fosfor, potasyum ve magnezyumdur. Tabii bu durum her kedi için geçerli olmasa da çoğu kedi için varabileceğimiz bir yargıdır, çünkü kedilerin biyolojik ve psikolojik yapıları benzerdir.

Marulun Kedilere Faydaları

Kediler özünde etobur canlılar olduğu için öncelikli besin kaynakları et olmak zorundadır, fakat bu sadece etten ibaret değildir. Beslenme düzenlerinde az bir miktar olsa da yeşillik olmalıdır. Bu yeşillikler arasında en önemlilerinden biri de marul olduğu için kediler için faydası fazlasıyla bulunur. Ayrıca kedi mamalarının ve etin içerisindeki bazı maddeler marul ile benzer yapıda oldukları için kedilerin fazlasıyla ilgisini çeker bu da kediler marul yer mi? sorusunun cevabını ayrıca verir. Marulun faydaları nelerdir? hep beraber öğrenelim.

 • Sindirimi kolaylaştırır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Kedinin vücudundaki eksik vitaminleri karşılar,
 • Birçok hastalığa karşı direnç kazandırır,
 • Kilo kontrolüne yardımcı olur.

şeklinde faydalarını sıralayabiliriz. Marulun tek bir zararı vardır; özünde etobur olan canlılar oldukları için, etobur canlıların tükettiği besinleri fazla tüketirlerse hastalanabilirler. Bazı günlerde uygun miktarda alınması önemlidir. Hatta zararı dokunmasın diye en sevdiği yaş mamasının arasına marulu ince doğrayıp ekleyebilirsiniz.

Marulun Kedilere Faydaları
Marulun Kedilere Faydaları

Marulun Kediler Üzerindeki Psikolojik Etkisi

Kedilerin de insanlar gibi duyguları vardır ve bunu bir şekilde dışarıya da yansıtırlar. Her durum için verecekleri tepkileri vardır, dolayısıyla onlara nasıl davranıldığı ve hangi olaylara maruz bırakıldığı çok önemlidir. Duygularını bazen kendini sevdirerek bazen de etrafa zarar vererek gösteren hayvanlar olmalarına rağmen marul için bu durumu incelediğimizde farklı yönler de açığa çıkar.

Aslında bu makalenin en önemli noktalarından birine gelmiş olabiliriz, çünkü kediler marul yer mi? sorusunun spesifik olarak cevabı bu paragrafta gizli. Kedi sahiplerine sorduğumuz birkaç soru ve cevap karşısında kedilerin marulu midelerini rahatlatmak ya da böbreklerinde bir problem olduğunu sahibine anlatmak için yediğini gördük. Bu da bizi marulun aslında kediler için yemekten öte bir mide ilacı ya da sahibiyle kendisi arasında bir iletişim aracı olduğunu görüyoruz.


Herkes tarafından çok merak edilen kediler marul yer mi? sorusunu ayrıntılı şekilde anlattık. Sizin kediniz marul yiyor mu? veya ne kadar aralıklarla veriyorsunuz? Sormak istediğiniz soruları ve düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Marul Yer mi?".
 • [email protected]

  Merhaba, bizim kedimiz Scottish Fold Tekir kırma yeşillik yemeyi çok seviyor kıvırcık roka, tere kuzukulağı, ıspanak ve semiz otu. Bunların hepsini severek yiyor ama bunların bir zararı var mı? Bilemediğim için çok vermiyorum bunu cevaplarsanız çok sevinirim, şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kediler hayatları boyunca mama yiyerek geçinemezler. Arada sırada farklı besinlerden mutlaka yemeliler, çünkü onlardan gelecek olan vitaminlere ihtiyaçları var. Şöyle yapabilirsiniz; mesela haftada 1 kere 1-2 yaprak marul, diğer hafta kıvırcık roka, diğer hafta ıspanak, diğer hafta semiz otu vb. verebilirsiniz. Aslında kedinize ne verdiğiniz pek önemli değil, önemli olan NE KADAR MİKTAR VERDİĞİNİZDİR. Fazla abartmadan haftada 1 olacak şekilde verebilirsiniz 🙂