Kediler süt ürünlerini sevdikleri için peynir çeşitlerini de tüketmeyi severler. Fazla yediklerinde yan etkiler meydana gelebilir.

Evde kedi besliyorsanız, evdeki en sevdiği oda büyük ihtimalle mutfaktır. Midelerine çok düşkün oldukları için dişlerine göre bir şey buldukları zaman asla affetmezler ve düşünmeden yemeye başlarlar. Eğer evde kediler için zararlı olan yiyecekleri tüketiyorsanız, onlara hiçbir şeyi engel olmadığını unutmamalısınız. Sizden habersiz yiyecekleri kaçırabilirler ve saklı yedikten sonra hastalanabilirler. Neden hastalandıklarını bilmediğiniz için popüler kedi rahatsızlıklarına yakalandığını zannedersiniz, fakat aslında besinlerin miktarını fazla kaçırdığı için fenalaştığını veterinerden duyabilirsiniz.

Bu gibi olumsuzlukların hiçbir zaman yaşanmaması için kedilerin kesinlikle yememesi veya az miktarda tüketmesi gereken besinleri, dostunuzun ulaşamayacağı yerde saklamalısınız. Mutlaka evinizde ya da sosyal mecralarda görmüş olmalısınız ki kediler özellikle buzdolaplarını kolaylıkla açabildikleri için istedikleri besinlerin poşetlerini tırnaklarıyla yırtarak yiyebilirler 😸

Tüylü dostlarımız en çok süt ürünlerini sevdikleri için görür görmez tüketmek isterler, fakat kedinize uygun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Mesela kahvaltı yaparken sofrada mutlaka peynir bulunur, kokusu ve görünüşü kedilerin çok dikkatlerini çeker. Haliyle sahiplerin akıllarına kediler peynir yer mi? sorusu geldikleri için bu yazımızda tüm merak edilenleri anlattık.

Peynir Kedilere Zararlı mı?

Kediler için süt ürünleri her ne kadar zararlı olsa da, peynir için aynı şeyi söyleyemeyiz. Kediler peynir çeşitlerini çok severler, fakat kendisine zararlı olup olmadıklarını düşünmeden tüketirler. Peynirin içerisinde yağ ve tuz olduğu için kediler yedikleri zaman vücudunu olumsuz yönde etkileyebilir. Peyniri tükettiklerinde sindirme konusunda çok zorluk çekerler ve arkasından ishal, kusma, halsizlik, zehirlenme ve iştah kaybı gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Özellikle süt ürünlerine ve laktoza karşı çok hassas olan kedilere hiçbir şekilde peynir verilmemelidir, aksi halde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Kedinizin hiçbir sorunu yoksa, haftada bir gün çok az miktarda (minik parçalar halinde bir tatlı kaşığı kadar) peynir verebilirsiniz. Kediler için peynirin faydası olmadığını, düzenli beslenme tablosuna eklenmemesi gerektiğini ve sadece ödül maması yerine peynir ikram edeceğinizi unutmamalısınız.

Kediye Peynir Verilir mi?
Kediye Peynir Verilir mi?

Kediler Hangi Peynir Çeşidini Yiyebilir?

Peynir çeşitleri çok fazla olduğu için haftada bir gün kedinize peynir ikram etmek için ona en uygun olacak çeşidi seçmelisiniz;

  • Peynirin içerisinde soğan ve sarımsak bulunan çeşidi seçmemelisiniz, aksi halde kedilerde anemiye sebep olabilir,
  • Kesinlikle tuzsuz ve yağsız peyniri tercih etmelisiniz, eğer bulamadıysanız diğer peynirlerden en az tuz ve yağ içeren çeşidi almalısınız,
  • Laktoza karşı hassas olan kediler için üretilen peyniri, nadiren tüketmesi için tercih edebilirsiniz,
  • Yumuşak peynir vermek yerine; çeçil, örgü veya yuvarlak top peynir çeşitlerini kedinize yedirebilirsiniz,
  • Kaşar peynirlerin içerisinde yağ oranı fazla olduğu için bulabilirseniz light kaşar peyniri alabilirsiniz,
  • Eğer peynir çeşitlerinizi evde yapıyorsanız, içerisine tuz ve yağ koymazsanız kediniz için çok sağlıklı olacaktır,
  • Kedinizin peynire alışmasını istemiyorsanız; peyniri direkt vermek yerine kuru mamasına da ekleyebilirsiniz. Böylelikle tadını tam alamaz ve bağımlılık göstermesini engellemiş olursunuz.

Belirttiğimiz peynir çeşitleri önerilerini kullanarak dostunuza ikram edebilirsiniz. Kediler obur oldukları için asla doymazlar ve verdiğiniz besinin daha fazlasını isteyebilirler. Hatta siz görmeden canları çektiği için peynirin kokusunu takip ederek, ulaşabilirler ve fazla miktarda yiyebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız dominant olun ve kedinizin daha fazla peynir yememesi gerektiği kuralını koyun. Aynı öneriler sokak kedileri içinde geçerlidir, sürekli beslediğiniz kedilere de sadece ödül maması olarak belirttiğimiz miktarda peynir verebilirsiniz.

Yavru Kedi Peynir Yer mi?
Yavru Kedi Peynir Yer mi?

Yavru Kedilere Peynir Verilir mi?

Annesini düzenli olarak emen yavru kedilerin bağışıklık sistemleri çok güçlü olduğu için laktoz tüketseler bile sindirim sistemleri kısa sürede enzimleyebilirler. Peyniri tükettiklerinde sindirebilirler, fakat fazlasıyla tükettiklerinde tıpkı yetişkin kediler gibi peynirin olumsuzluklarından etkilenebilirler. Hatta bu zararlar, yavruların vücudundaki diğer hastalıkları da tetikleyebilir. Anne sütü alamayan yavru kediler, diğerlerine göre daha hassas oldukları için birtakım besinlere alerjileri olabilir.

Sokakta gördüğünüz veya evdeki bebek tüylü dostunuza peynir vermeden önce veterinere danışarak alerji testinden geçirmeniz, olası hastalıkların meydana gelmesini önlemek için faydalı olacaktır. Yavru kedinizin hiçbir sağlık sorunu yoksa, katı mamayı geçtikten sonra önerdiğimiz peynir çeşitlerinden birini alabilirsiniz. Yavru kedi, yetişkin seviyesine gelene kadar iki haftada bir gün olması kaydıyla bir çay kaşığı miktarında peynir yemesine izin verebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?