Bu yazıda detaylı olarak kedi ishaline neyin iyi geldiğini ve kedi ishalinin nasıl giderileceğinden bahsettik.

Tıpkı biz insanlar gibi hayvan dostlarımız da zaman zaman hasta olabiliyor. Özellikle evcil hayvanlar biraz daha hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı sıklıkla çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalıyor. İshal ise minik dostlarımız kedilerin en sık yakalandığı hastalıklar arasında yer alıyor. Bizde bu nedenle yazımızda sizlerin kedi ishaline ne iyi gelir ve nasıl giderilir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Kedi İshaline Ne İyi Gelir?

Minik dostlarımızın ishaline evde çözüm bulmanızın çok zor olduğunu söylemiştik. Fakat ishalin şiddetini ve etkilerini azaltmak için evde yapabileceğiniz bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu çözümlerin başında ise katı kedi mamalarını daha ufak parçalara ayırarak vermek gelmektedir. Ayrıca minik dostunuzun daha yumuşak gıdalar ile beslenmesi, ishal durumunda ona çok daha iyi gelecektir. İshal tedavisi için kullanabileceğiniz yumuşak mamalar arasında tavuk, pilav, balık gibi besinler yer almaktadır. Bu besinlerin haşlayarak vermeyi kesinlikle unutmayın.

Bu iki öneri evde yapabileceğiniz en iyi çözüm yolları arasında yer alıyor. Fakat tekrar uyarılım bu yöntemler tedavi değil sadece ve sadece ishalin şiddetini azaltmak amaçlı işe yaramaktadır. Ayrıca enfeksiyon gibi ciddi nedenler ile ortaya çıkan ishallerde de işe yaramayacaktır.

Son olarak yeterince sıvı tükettiğinden emin olun. Hastalık süresince çok fazla sıvı kaybedeceği için bu kaybettiği sıvıyı geri yerine koyması hayati önem taşır.

Kaygan Karaağaç Kabuğu Kedi İshaline İyi Geliyor

Kaygan karaağaç adı verilen bitki tam olarak bir vitamin deposudur. Kolaylıkla kapsül halinde veya toz halinde temin edebilirsiniz. İshal süresince kedinizin mamasına ekleyeceğiniz bir miktar karaağaç kabuğu, kedinizin ishali çok daha hızlı ve rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olacaktır.

Kedilerde İshalin Nedenleri Nelerdir?
Kedilerde İshalin Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde İshalin Nedenleri Nelerdir?

Kedi ishali nasıl giderilir sorusuna yanıt vermeden önce kedide ishal nedenlerini öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü ishale yol açan faktörü ortadan kaldırmazsanız ishale çözüm bulsanız da minik dostunuz ne yazık ki tekrar hasta olacaktır. Peki kedilerde ishale yol açan nedenler nelerdir?

İshale Neden Olan Mikroplar

Bazı mikroplar (Parazitler) minik dostlarımızın bağırsaklarına zarar verebilir. Özellikle yol açtıkları enfeksiyonlar nedeni ile ciddi ishallere neden olabilirler. Hem ince hem kalın bağırsak üzerinden ishale neden olabilir. Özellikle genç kedilerde ve yavru kedilerde çok sık görülen ishal nedenidir. Parazit kaynaklı oluşan ishallerde genellikle ilaç tedavisi gerekmektedir. Bu nedenle veterineriniz ile görüşmeniz minik dostunuz için büyük önem taşımaktadır.

Beslenme Düzenindeki Değişiklikler

Kedi dostlarımız, evcil köpeklere göre yemek konusunda çok daha dikkatli davranırlar. Fakat bazı durumlarda onlarında aklı karışabilir ve yememesi gereken şeyleri gizli gizli yiyebilirler. Özellikle ip, kumaş parçaları gibi maddeler bu konuda kedilerin en çok tercih ettiği maddeler arasında yer alıyor. Bu tarz yabancı maddelerin yenmesi sonucunda ise vücut, bu maddelerden kurtulabilmek için ishal olarak karşı tepki veriyor.

Kedilerdeki bu uygunsuz beslenme genellikle:

 • Öğünlerini azaltmanız
 • Mamasını değiştirmeniz
 • Beslenme saatini değiştirmeniz

gibi durumlarda bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda kedinizin bünyesi hemen olarak değişikliklere adapte olamayacağı için farklı arayışlara girebilir.

Stres

Tıpkı biz insanlar gibi kedilerde stresten oldukça fazla zarar görmektedir. Özellikle stres kedilerde çok ciddi bağırsak problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle minik dostlarınızın stresten uzak bir yaşam sürmesi onların sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır.

Metabolizma Hastalıkları

İshal bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Örneğin pankreas hastalıklarında, karaciğer hastalıklarında veya tiroid bozukluklarında ishal belirti olarak görülmektedir. Metabolizma hastalıkları çok ciddi hastalıklarıdır ve ishali çözmeniz yeterli olmayacaktır. Kesinlikle ve kesinlikle ishale neden olan alttaki sebebi öğrenmek ve onu ortadan kaldırmak gerekecektir. Bu nedenle kedinizin sağlığı için veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

İshal Olan Kedi Hangi Durumda Veterinere Götürülmelidir?
İshal Olan Kedi Hangi Durumda Veterinere Götürülmelidir?

İshal Olan Kedi Hangi Durumda Veterinere Götürülmelidir?

Bazı ishal durumları kendiliğinden düzelebilecek olsa da bazı ishal durumlarında kedinizi hızlı bir şekilde veterinere götürmeniz gerekmektedir. Özellikle aşağıdaki durumları kedinizde görmeniz durumunda hiç vakit kaybetmeden veterinerinize danışmanız kediniz için hayati önem taşımaktadır.

 • İshale Eşlik Eden Ateş
 • İshale Eşlik Eden Kusma
 • İshal Durumunun 24 Saatten Fazla Sürmesi (Elektrolit Kaybının Aşırı Artması Nedenli)
 • Dışkıda Kan Görülmesi
 • Dışkı Renginin Siyahlaşması
 • Minik Dostunuzda Acı Hali
 • Gebe Kedi
 • Başka Hastalığı Bulunan Kedi

Kedilerde İshal Nasıl Giderilir?

Minik dostunuzun ishal olduğundan kesin olarak emin olduktan sonra vakit kaybetmeden onu tedavi etmek için ilk adımı atmanız gerekiyor. Peki kedilerde ishal nasıl giderilir?

Yukarıda da birçok defa bahsettiğimiz gibi ishal genellikle tek başına ortaya çıkan bir hastalık değildir ve bu nedenle ishale yol açan asıl sıkıntıyı bulmanız ishalin tedavisinin ilk adımını oluşturmaktadır.

Tedavinin ikinci adımı ise minik dostunuzun kaybettiği sıvıyı ve elektrolitleri tekrar yerine koymaktan geçiyor. Bu nedenle bol miktarda su içtiğinden emin olun kendisi içmez ise içirmeye çalışın.

Tedavinin son aşaması ise veteriner hekiminiz ile görüşmeniz olacaktır. Beslenme alışkanlıklarındaki değişim dışındaki hiçbir ishal durumunda evde tedavi uygulamanız ne yazık ki mümkün değildir. Tabi birazdan bahsedeceğimiz birkaç yöntem ile ishali azaltabilirsiniz fakat yine de minik dostunuzu veterinere götürmeniz onun sağlığı açısından en iyisi olacaktır.

Kedilerde İshal Nasıl Giderilir?
Kedilerde İshal Nasıl Giderilir?

Kedi İshali Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minik dostunuz tamamen ishalden kurtulduğunda tekrar eski beslenme düzenine dönebilirsiniz (Mamaları parçalamayı bırakabilirsiniz). Ayrıca hastalığı süresince kaybettiği gücü geri kazanması açısından yüksek kalitede beslenme planı hazırlamayı unutmayın. Tekrar tam olarak eski sağlığına kavuşması için ishal sonrasındaki beslenmesi büyük önem taşımaktadır.

Kedilerde ishale neyin iyi geleceğine ve ishalin nasıl giderileceğine dair bu yazımızda elimizden geldiğince sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Yazı ile ilgili merak ettiğiniz noktalar ve yine yazı ile ilgili görüş ve önerileriniz için yorum kısmını kullanmayı unutmayın. Minik dostunuza geçmiş olsun.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi İshaline Ne İyi Gelir? Kedilerde İshal Nasıl Giderilir?".
 • Şerife

  2 kedim de şuan da ishal… 1. kedimin açık renkli ve su gibi 2. kedimin ise biraz katı biraz da ishal karışımı. Tabaklarını kontrol ediyorum ve saatlik başlarındayım bol bol su tüketiyorlar, halsiz değiller ve mama yemekte zorlanmıyorlar ama korkuyorum ne yapmalıyım?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, iştahsızlık veya halsizlik gibi belirtiler yoksa korkulacak durum olduğunu sanmıyorum. Mama dışında farklı bir besin yemiş olabilirler veya üşütmüş olma ihtimalleri de var. Mama değişimi yapın ve kedileri daha sıcak tutun. Eğer sorun hala devam ediyorsa mutlaka veterinere danışmalısınız.

 • Anonim

  Kedimin hiçbir problemi yoktu ama sabah odama dışkısı yapmış ve açık renk sıvı internettekilere ne kadar güvenebilirim bilmiyorum ama akut ya da kronik ishaller açık renk olmazmış. Endişelenmemeye çalışıyorum, dün akşam ben dışarıdayken balkonda oturmuş üşümüş olabilir mi? Beklemeli miyim ya da hemen veterinere götürmeli miyim?

 • Anonim

  Kedimi 1 hafta önce sokaktan alıp sahiplendik. Yavru 1 aylık en fazla ama ilk diş kanaması o geçti derken kanlı ve su gibi ishal halsiz yatıyor sürekli bol su veriyorum. Acaba iç pazariziti mi var anlamadım. İştahsız sadece anne sütüne yakın süt tozu aldım onu içiyor zorla o kadar.

  • Elif Borsuk

   Eğer ishale kan da eşlik ediyorsa kesinlikle veterinere götürmelisin, aşı fiyatları 100 TL zaten bunu karşılayamayacaksan kediyi neden evine aldın. Direk veterinere götür, götürmezsen ölür. Evde tedavi edemezsin, bağırsaklarında parazit vardır büyük ihtimalle. İç dış parazit açılarını yaptır bir de duruma bağlı ya serum takarlar ya da aşı yaparlar çok dikkatli bak miniğe 💞

 • Anonim

  Kedim 50 günlük, British Shorthair. Sütten sonra kuru mamaya geçtiği için ishal oldu sanırım, ancak hala sürüyor. Veterinere gittik iç parazit için bir ilaç verdi onu kullanıyoruz ancak hala ishal. 3-4 gündür sürüyor bu durum. Direkt çok su gibi değil de sulu bir dışkı şeklinde oluyor. Elektrolit kaybettiği için korkuyorum ve su az içiyor. Sizin dediğiniz gibi zorla içirmeye çalıştığımda da içmiyor. Ne gibi bir çözüm önerirsiniz? Mama değişimi sebepliyse de bu durum ne kadar sürecek? Yardımlarınızı rica ederim.

  • Murat Dinç

   Merhaba. Yazdığımız genel kabul görmüş tavsiyeler haricinde bir fiziksel muayene olmada web ortamında tedavi tavsiyesinde bulunmamız doğru olmaz, söz konusu sağlık olduğu için bu suçtur. Gerekli bilgileri makalede işledik, harici söyleyecek bir şeyimiz bulunmuyor.

 • Saniye

  Sokakta yavru bir kedi buldum ve aldım amam şu anda su gibi isal, ne yapabilirim?

  • Anonim

   Çok sıvı olmayacak şekilde yağsız tuzsuz ayran yapıp verebilirsiniz