Korona virüsü kediler için bir tehlike midir? Virüs kedilerimiz aracılığıyla bizlere bulaşabilir mi? Tüm bu sorulara cevap verdiğimiz içeriğimize hoş geldiniz.

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz dönemde tüm dünya ciddi bir virüs ile karşı karşıya kaldı. Keza halen virüse karşı mücadelemize devam etmekteyiz. Covid-19 olarak adlandırılan ve bir korona virüs çeşidi olan virüsün çıkış noktası ve sebepleri dünya çapında tartışmalara neden oldu. İlk olarak 2020 yılının Ocak ayında tüm dünyada konuşulmaya başlanan virüsün Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıktığı söylentiler arasındadır.

Çoğumuzun bildiği gibi Çin halkı çeşitli hayvanları tüketen kalabalık bir toplumdur. Aslında hayvanlarda taşınan birçok virüs ve bakteri, insanlara adapte olma potansiyelini de taşır. Bizler ne yazık ki tüm mikroorganizmalara karşı bağışıklık üretmiş değiliz. Bu yüzden vücudumuzun karşılaştığı her yeni mikroorganizma bizler için ciddi tehlikeler doğurabilir. Yeni korona virüs ile de maalesef daha önce tanışmamıştık ve bu yüzden global olarak bu durumdan büyük hasarlar alarak etkilendik.

İlerleyen araştırmalar sonucunda yeni korona virüsün insanlara solunum (damlacık) yolu ile bulaştığını öğrenmiş olduk. Aynı zamanda virüsün diyabet, tansiyon, şeker, koah vb. gibi kronik rahatsızlıklara sahip olan bireyler için çok daha fazla riskli olduğunu da öğrenmiş olduk. E hal tabii böyle olunca tüm dünyada ciddi bir korku yer edindi. İnsanlar evlerinden çıkmaz oldu. Günlerce dünyanın en önemli en ekonomisine sahip şehirleri karantina altına alındı. Her gün farklı bir şehrin hayalet görüntüleri adı altında insansız ve sessiz videolarını izlemeye başladık.

Tabii bu insanları daha da korkutmaya başladı ve zamanla insanlar virüsün hayvanlar aracılığıyla da yayılabileceğini düşünmeye başladı. Bu düşüncenin yer edinmesiyle ne yazık ki özellikle Çin’in birçok eyaletinde insanlar kedilerini pencerelerden, balkonlardan aşağıya atmaya başladı. Bizler de maalesef bu dehşet videolara şahit olduk. Bu videoların yayılması insanları kedilerin korona virüs taşıyıp taşımadığı sorusuna yöneltti. Bizler de sizin için bu sorunun araştırmasını yaptık ve korona virüsün kediler için tehlikeli olup olmadığını araştırıp derledik.

Korona Virüs (Covid19) Kedilere Bulaşır mı?

Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan korona virüs hızla tüm dünyada yayılarak büyük tehlikelere sebep olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’nün durumu Pandemi ilan etmesiyle durumun ciddiyeti daha çok arttı ve insanlar bu durumdan korkmaya başladı.

Virüsün Vuhan şehrindeki halka açık bir hayvan pazarından ortaya çıktığı tartışılmış ve hatta virüsün Çin’de sık tüketilen yarasa çorbalarından kaynaklı olduğu da tartışma konusu olmuştur. Ülkemizde ise ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde ilk vaka tespit edilmiş olup önlemler hızla alınmaya başlanmış ve zaman zaman hayat durma noktasına gelmiştir. Hala önlemler devam etmekle beraber vaka sayıların stabilitesini korumasıyla yeni normalleşme başlamıştır.

Bu süreçte insanlar virüsün hayvanlar aracılığıyla da bulaşabileceğini düşünmeye başlamış ve ortaya her yeni gün asılsız söylentiler çıkmıştır. Bu söylentilerden biri de evcil hayvanların virüsü sahiplerine taşıyabileceğidir. Bu sebepten dolayı korkan insanlar evcil hayvanlarını bir bir sokağa atmaya başlamış hatta bazı korkunç videolarda pencereden ve balkondan aşağıya atıp minik dostlarımızın canına kıymışlardır.

Covid19 ve Kediler
Covid19 ve Kediler

Yapılan araştırmalara göre kediler ve köpeklerde korona virüs enfeksiyonları, korona virüs ailesinin farklı bir alt grup türleri aracılığıyla meydana geliyor. Kedilerde özellikle dünyada yaygın olan FIP hastalığının etkeni de bir korona virüs tipidir. Hatta köpeklerimiz de gözlemlediğimiz ishal, kusma, iştahsızlık gibi şikayetler ile kendini gösteren “canine enteric coronavirüs” de bir korona virüs türevidir. Yani buradan anladığımız kadarıyla evcil hayvanlarımızda ya da herhangi bir hayvanda korona virüsler yer edinebilir. Bu durum gayet olasıdır. Fakat korona virüsün değişime uğrayarak canlılar üzerinde yer edindiğini biliyoruz. Çünkü korona virüsün daha önce ortaya çıkan MERS ve SARS virüsleriyle aynı aileden olduğu tespit edilmiştir. Bizler sadece korona virüsün bu yeni türevine bağışıklık kazanmış değiliz. Aynı şekilde SARS ve MERS döneminde de birçok hayvanın korona virüsü insanlara bulaştırılacağı tartışıldı. Şu an aynı durumu Covid 19’da da yaşıyoruz.

Pekala, kedilerimizin bizlere korona virüsü taşıma ihtimali var mıdır? Gelin bunu bir sonraki sorumuzda beraber inceleyelim.

Kedilerden İnsanlara Koronavirüs (Covid19) Geçer mi?

Günümüzde gündeme oturan koronavirüs hakkında bunlar geçerli mi peki? Kediler koronavirüs salgınına yakalanır mı? Yakalanırsa insanlara bulaştırır mı?

22 Nisan 2020 tarihli bir habere göre kediler de kaplan ve aslanlar gibi koronavirüs oluyor. Aslında koronavirüs hayvanlarda yaygın görülen büyük bir virüs ailesi.

Koronavirüsler hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur ve nadir durumlarda bilim adamları tarafından zoonoz (hayvandan insana bulaşan) olarak adlandırılmaktadır(kedi ve köpekteki formları hariç). Bulaşma doğrudan temas (tükürük, kan, idrar, dışkı vb.), dolaylı temas (hayvanların yaşadığı ve dolaştığı alanlarla veya mikroplarla kontamine olmuş nesnelerle veya yüzeylerle temas etmek) yoluyla, vektör kaynaklı (bir kene veya sivrisinek veya pire gibi bir böcek tarafından ısırılmak) ve Çin’de olduğu gibi düşünülen gıda kaynaklı (kontamine bir şey yemek veya içmek, pastörize edilmemiş süt, az pişmiş et, yumurta veya enfekte bir hayvandan dışkısı ile kontamine çiğ meyve ve sebzeler gibi) olabilmektedir. Hastalığın antibiyotikle tedavisinin olmaması ve virusun mutant formlara dönüşerek hastalık yapma yeteneğinin güçlenmesi bu hastalığa karşı hijyen, koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasını önemli kılmaktadır.

Kaynak: Veteriner Hekim Altuğ Özer, CNN TÜRK

Bu yazıyı yayımladığımız âna kadar gribin ve koronavirüsün kediden insana geçtiğine dair veri bulunmamaktadır. Yani korona virüs (covid19) kedilerden insanlara geçmez!

Bu yazıyı kaleme almamın asıl sebeplerinden biri, bu sevimli canlara koronavirüs sebebiyle temkinli yaklaşan pek çok insan olduğunu fark etmemdi. Lütfen kedilere kötü davranmayalım, zira kedilerden insanlara koronavirüs geçtiğine dair hiçbir kayıt -şu ana kadar- yok.

Burada bir parantez açarak Türk Veteriner Hekimleri Birliği’ nin evcil hayvan sahipleri için yayınladığı bilgilendirme yazısından bahsetmek istiyorum.

Yazıda, her ihtimale karşı, pandemi süreci boyunca evcil hayvanların dışarıya fazla çıkarılmaması tavsiye edilmekte. Dışarı çıkarılan evcil hayvanların eve getirildiğinde özellikle ayaklarının temiz sabunlu su ile yıkanması ve evcil hayvanların diğer hayvanlarla olduğu gibi diğer insanlarla temasının da önlenmesi gerektiği belirtilmekte.

Ayrıca koronavirüs pozitif evcil hayvan sahiplerinin uyması gereken önemli bir kural olarak mesafebib korunması ve teması minimize etmek adına hayvanlarının yiyeceklerinin verilirken eldiven kullanılması önerilmekte.


Sizler korona virüs döneminde nasıl bir süreç yaşadınız? Kedileriniz ile aranız bu dönemde nasıldı? Bu durumdan korkup miniklerimizden uzaklaşmak istediniz mi? Cevaplarınızı bizler ile paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Minik dostlarımıza selamlarımızla, yorumlarda buluşalım!

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?