Kedileri ile yolculuğa çıkmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Ancak evcil bir kedi ile yolculuğa çıkmanın ne gibi zorlukları olduğunu öğrenmeye ne dersiniz?

Sokakta ya da evde gördüğümüz bütün kediler kendilerini sevdirmeye ve her zaman sırnaşmaya müsaittir. Bununla birlikte de kendi alanlarından başka bir yere gitmeyi de hiçbir zaman sevmezler. Bu yüzden de birçok kedi kendilerini ait olduğunu hissettikleri yerden ayrılmaz. Bu durum hem ev kedileri hem de sokak kedileri için de aynı şekilde geçerlidir. Kediler düzenlerinin bozulmasını ve başka zorunlu durumlardan dolayı ait olduklarını hissettikleri yerlerden ayrılmak istemez. Bu gibi durumlarda ise kediler yolculukta neden ağzını açar gibi fiziksel tepkiler ile karşı karşıya kalmak sıklıkla karşılaşılan durumlardandır. Peki ya kediler yolculuk esnasında ne gibi tepkiler gösterir ve neden bu tepkileri gösterir? Sizler için kedilerin yolculuk yaparken ağzını neden açtığını anlattık…

Kediler Kokladıktan Sonra Neden Ağzını Açar

Kedilerin çoğu düzeninin bozulmasını istemediğinden ve yaşadıkları ortama bağlı kalmak istediklerinden dolayı çoğu yolculuk yapmayı sevmez. Bu durumda da kendilerini çok savunmasız hissetmekte ve kediler yolculukta neden ağzını açar gibi soruları sahiplerinin akıllarına getirmektedir. Bunun sebebi ise genellikle yolculuk esnasında kediler gezecek alanı ve yeni yerler görme heyecanı olan bir hayvan olmamasından kaynaklanır. Kendini ait hissettiği yerden ayrılma korkusu ise onların bu gibi fiziksel tepkiler göstermesini sağlar.

Kediler ile yolculuk yapılırken araç, tren, uçak ya da gemi gibi her ne araç seçilirse seçilsin uygun bir taşıma çantası tercih etmesi gerekir. Bununla birlikte de seçilen bu çantanın kediler için rahat ve etrafta ki diğer kişiler için de emniyet koşullarını sağlaması gerekir. Yolculuk şartlarına alışması ve çantadan çıkması durumunda herhangi bir güvenlik zafiyeti vermeyecek duruma geldiğinde ise çantasından çıkartılarak yolculuğa devam edilebilir. Ancak kediler yolculukta neden ağzını açar gibi soru halen aklınızda bulunması durumunda çantasından çıkarılması doğru olmaz. Bunun sebebi ise kendini halen güvende hissetmemesidir. Ayıca tren, uçak, otobüs..vb toplu taşıma araçlarında kedilerin taşıma çantasından çıkarılması yasaktır.

Kediler Neden Ağzını Açar?
Kediler Neden Ağzını Açar?

Kedileri Anlamak

Kediler ortamlarının değişmesinden ve bağlı hissettikleri alanlardan ayrılmalarından dolayı genellikle yolculuklarda kendilerini tedirgin hissetmekte ve bu yüzden de ağzını açma veya sürekli miyavlama gibi fiziksel tepkiler verebilmektedir. Sahipleri ise bu gibi durumlarda neler yapacaklarını bilmemekte ve panik halinde olabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kedilerin hal ve hareketlerini doğru gözlemlemek ve ona göre yolculuk esnasında hareketlerinizi şekillendirmeniz kedinizin güvende hissetmesi için büyük önem arz etmektedir.

Kediler yolculukta neden ağzını açar sorusunun en önemli etkeni kedilerin seyahat esnasında kullanılan çantanın veya ortamın onu tedirgin etmesi olabilir. Bununla birlikte de kediler güvende hissetmek için sahiplerine yakın olması gerekir. Bundan dolayı da bu tarz fiziksel tepkileri gösterme eğiliminde olabilir. Her insan gibi her hayvan da kendine has özellikler göstermesinden dolayı kedi sahibi olarak kedilerin hal ve hareketleri doğru bir şekilde takip edilmeli ve tepkilere bakılarak durumun düzeltilmesi gerekebilir.

Kediler yolculukta neden ağzını açar sorusuna cevap almak için ise yolculuk esnasında kedileri yanınızdan ayırmamak ve durumlarına göre belli düzenlemelerin yapılması gerekir. Böylelikle kedi kendini daha güvende hisseder.

Kediler İle Yolculuk Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler yolculukta neden ağzını açar sorusunun yanı sıra kediler ile yapılacak herhangi bir yolculukta dikkat edilmesi gerekenler de oldukça önemlidir. Böylelikle hem sizin için hem de kediniz için istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmak engellenebilir.

Kediler ile yolculuk yaparken taşıma çantaları oldukça önemlidir. Güvenli olması, yeterli alana sahip olması ve kedinin kendini rahat hissetmesi büyük bir önem taşır. Bununla birlikte çantanın kolay temizlenmesi ve kedinin idrarını yapması durumunda sızdırmaması da aranması gereken özelliklerden biridir. Bu gibi durumlar haricinde yolculuğun ne kadar süreceği veya ne gibi şartlarda sürecek olması da büyük önem taşır. Sıcak havalarda bir kedi ile seyahate çıkılması durumunda kedilerin doğru bir şekilde hava alabilmeleri için buna uygun sepetler kullanmaları gerekir. Soğuk havalarda seyahat edilmesi durumunda ise aynı şekilde hava akımını sağlayan ve soğuktan koruyacak bir çanta ile seyahatinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Yolculuk esnasında herhangi bir aksi durum ile karşı karşıya kalındığında ani fren yapma olasılığı oldukça yüksek olabilir. Bu gibi durumlarda çantanın kucağınızdan fırlaması veya düşmesi gibi durumlarla karşılaşılmasından dolayı kediyi daha da huzursuz etmemek için doğru bir emniyet şeklinin kullanılması gerekir. Emniyette olması için ise daima sahibinin yanında tutulması gerekir. Yani yolculuk esnasında bagaja veya arkası açık arabalar da seyahat etmemesi gerekir. Çünkü kedilerin tedirgin olmasının yanı sıra bu gibi durumlarda havalandırma yetersiz kalabilmekte ve kaldığı alan olması gerekenden çok ısınabileceğinden dolayı istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden de yakından takip edilmesi gerekir.

Kediler ile yolculuk yapılması durumunda ne gibi durumlar ile karşı karşıya kalınacağını ve Kediler yolculukta neden ağzını açar gibi sorular hakkında düşüncelerimizi sizler için bir araya getirdik. Sizler de bu konu hakkında deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz. Araştırmamızı istediğiniz başka bir konu olması durumunda ise yorumlarda belirterek bizlere fikirlerinizi sunabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Yolculukta Neden Ağzını Açar?".
 • İrem

  Kedimle yolculuktayız, ağzı açık bir şekilde sanki krize veya şoka girmiş gibi kaldı bir süre hareket etmedi çok korktum kalp krizi vs sandım ama bir süre sonra miyavlamaya devam etti. Şu an çok korkuyorum otobüsten ve kalabalıktan korktuğunu düşündüğüm için kendi isteğimle bagaja benzer bir yere koydurdum kedimde kalıcı birşey olabilir mi?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, endişelenmenize gerek yok kediler yolculuk esnasında strese girdiklerinde veya sıcakladıklarında bu tarz tepkiler verirler. Kediler yolculuğu da sevmedikleri için zorunlu olmadıkça arabaya bindirilmemelidir.

 • Anonim

  Şu an aynı durumla karşılaştım. British Shorthair cinsi kedim ağzı sürekli açık kalınca korktum. Araştırırken bu yazıyı görünce rahatladım kedi ile yolculuk çok zor…

 • Çılgın

  Bir kere yolculukta kedimiz Duman ağzını açmıştı ama o bir British Shorthair olmasına rağmen klima onu üşüttü ve kusmaya başladı. Bazen kedilerde kalitesiz mama üretiminden olabilir.

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, kediler yolculukları sevmedikleri için kendilerini güvensiz hissettiklerinden veya stresli olduklarından ağızlarını açabilirler. Çoğu zaman stresten bile kusabilirler veya depresyona girebilirler.