Birçok kedi sahibinin merak ettiği “Kediler neden toprak yer?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Kediniz toprak yiyor ise dikkat etmelisiniz!

Kedilerin bazı davranışları, kedi sahiplerinde büyük merak uyandırır. Bunlardan biri de, kedilerin toprak yemesidir. Bu da kedi sahiplerinin aklına kediler neden toprak yer sorusunu getiriyor. Oysa ki onlar için en kaliteli, en pahalı mamaları alırız. Yine de bazen onları saksı diplerindeki toprağı eşeleyip, yemeye çalışırken buluruz. Kedilerin toprak yemesinin sebebini araştırdığınızda, karşınıza kafa karıştırıcı bir sürü sonuç çıkabilir. Biz bu kafa karışıklığını azaltmak için, gerekli sebepleri en sade biçimde hazırladık.

Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu, kedilerde yeme bozukluğu anlamına gelir. Bu sadece kedilerde değil, aynı zamanda köpeklerde ve insanlarda da görülebilir. Kedilerin toprak yemesinin en temel sebeplerinden biridir. Pika sendromu, daha çok psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Kedinizin toprak haricinde, besin dışı diğer maddelerden de yemesi bu hastalığa işarettir. Bunlar; tel toka, plastik şeyler, kumaş ve kedi kumu da olabilir.

Pika sendromu tehlikeli midir?

Kedilerin toprak vb. yemesi, bunları sindiremeyeceğinden dolayı kusmaya neden olur. Aynı zamanda kedilerde halsizlik, kas ağrısı ve iştahsızlık durumu da görülmektedir. Bu yüzden pika sendromunun tehlikeli bi hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Vitamin Eksikliği

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de vitamin, sağlıklı yaşam için en önemli unsurlardan biridir. Özellikle; demir ve çinko vitaminlerinin eksik olması, kedilerin toprağa karşı olan yeme isteğini artırır. Çünkü bu vitaminlerin eksikliği durumunda, kediler toprağın tadını güzel olarak algılar ve canı çeker. Bunun sebebi, toprakta vücuda işlenen demir formunun olmasıdır. Böylece beyinleri toprağın içindeki demirden faydalanabilmek için tat algısını değiştirir. Demir depoları dolduğu zaman, kediniz artık topraktan lezzet almamaya başlar ve yemeyi bırakır.

Kedim Toprak Yiyor
Kedim Toprak Yiyor

Merak

Kedilerin ne kadar meraklı hayvanlar olduğunu hepimiz biliriz. Bu merakları yüzünden kimi zaman canlarını yakacak bir şey başlarına gelir, kimi zamansa besin dışı yiyecekler tüketerek midelerini bozarlar. Toprak yemelerinin bir diğer sebebi de meraktır. Özellikle yavru kedilerde daha sık görülür bu durum. Yavru kediler, doğdukları dünyaya uyum sağlayabilmek ve öğrenmek adına her şeyi yemeye çalışırlar. Bu yüzden, evlerimizde bulunan çiçek ve saksı diplerindeki topraklara da merak salıp, onları yemek, tadını öğrenmek isterler. Eğer kediniz sağlıklıysa ve vitamin eksikliği de yoksa, zaten tadını beğenmeyip bir daha yemek istemeyeceklerdir.

Kedilerin toprak yemesini nasıl önleyebiliriz?

Kedilerin toprak yemesi genel olarak çok korkutmasa da hastalığa da sebep olabileceğini belirtmiştik. Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Kedilerde pika sendromunun belirtilerini yukarıda anlatmıştık. Tekrar edelim; toprak, tel, kumaş, plastik şeyler ve kedi kumu gibi besin dışı şeyler yemesi pika sendromunun belirtileridir. Bu belirtileri kedinizde gördüğünüzde, derhal veteriner hekiminize danışmalısınız. Eğer kediniz psikolojisinin bozulmasıyla pika sendromu yaşıyorsa, ona karşı daha ilgili olmanız gerekecektir. Normalde olduğundan daha fazla oyun oynamanız, daha fazla sevgi göstermeniz ve bu süreç içinde onu yalnız bırakmamanız, iyileşmesini hızlandıracaktır. Psikoloji haricinde pika sendromuna sebep olabilecek başka bi rahatsızlık varsa da, veterineriniz bu konuyla yakından ilgilenecektir.

Kedinizde vitamin eksikliği varsa, bu onu toprağa daha çok çekecektir. Bu konuda yapmanız gereken yine veteriner hekiminize danışmaktır. O sizi, kedinize en uygun olan, doğru vitamine ulaşmanız için yönlendirecektir.

Kedinizin merakına yenik düşüp toprak yemesini engellemek için, evinizde bulunan çiçek ve saksıların diplerine portakal kabuğu koyabilirsiniz. Portakal kabuğunun kokusu kedinizi rahatsız edecek ve onu saksılarınızdaki topraktan uzaklaştıracaktır. Eğer hala toprak yemeye çalıştığını görürseniz, tadına bakmasına izin verin. Kedinizde pika sendromu ya da vitamin eksikliği yoksa, zaten tadını beğenmeyecek ve bir daha yemek istemeyecektir.


Kediler neden toprak yer? Sorusunun cevabını en sade şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız, faydalı bir yazı olmuştur. Sizler de merak ettiklerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Kedinizin toprak yemesiyle ilgili bir anınız varsa, buyurun yorumlarda buluşalım.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ben Zeynep. 1 kedi annesiyim, oğlumun sağlığı ve mutluluğu için sürekli araştırmalar yapıyorum ve bilgime bilgi katıyorum. Bu sayede kedileri daha yakından tanımam mümkün oluyor ve bildiklerimi sizlerle de paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Sorularınızı yorum alanında bekliyor olacağım 😺

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Neden Toprak Yer?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Burhanettin Kılavuz

  Teşekkürler. Kısa ve net bilgi vermişsiniz.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yasemin

  Merhaba, 6 Şubat doğumlu bir kızım var. Vitamin desteği vermek için çok mu erken? ya da önereceğiniz vitamin takviyesi?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  3 aylık bir kedim var ve bugün kendi kumunu yediğini gördüm ne yapmalıyım?