Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu görüldüğü zaman en güvenilir yollardan bir tanesi de bitkisel çözüm yöntemleridir..

Kedilerde herhangi bir hastalık görüldüğünde iyice araştırıldıktan sonra uygun tedavi başlatılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavileri ağır olduğu için kediler etkilenebiliyor ve yan etkiler görülebiliyor. Bazı iğneler, ilaçlar veya haplar kedilerin tedavilerinde kullanıldıktan önce kedinin vücudunun bunu kaldırıp kaldıramayacağını mutlaka planlamak gerekir. Aksi halde tedavi ters teperek kediye büyük ölçüde zarar vermiş oluyor, hatta ölümle sonuçlanabiliyor.

Bazı hastalıklarda mutlaka ilaç kullanılmalıdır ama oldukça hafif hastalıklarda bitkisel tedavilerden de yardım alabilirsiniz. Mesela kedilerde idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel çözümlerden yardım alabilirsiniz, fakat bunu yapmadan önce kedinizin sağlığı için lütfen veterinere danışmayı unutmayınız. Özellikle kedilerin idrarında kan görülmesi de enfeksiyona bağlı olduğu için bitkisel çözümler kullanılabilir. Peki, kedilerde idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavisi nasıl kullanılır? ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Elma Sirkesi

Dünyanın en iyi ve güçlü bitkisel yöntemlerinden birincisi hiç şüphesiz elma sirkesidir. Elma sirkesinin içerisinde sayısız mineral olduğu için her türlü hastalığa ilaç olarak kullanılır. Elma sirkesinin içerisinde asetik bulunduğu için vücuttaki zararlı bakterileri öldürür ve tekrar oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kedinizin idrar yolu için kullanacağınız elma sirkesi hem idrar yolundaki bakterileri etkisiz hale getirecektir, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Elma sirkesini kullanırken marketlerde satılanlardan değil, mutlaka elde yapılmış doğal elma sirkesi olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca elma sirkesi fazla kullanıldığında yan etki yapabileceği için mutlaka tam miktarında kullanmalısınız. Yani ne az ne fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Mesela yetişkin kediniz varsa 2-3 çay kaşığı; yavru kediniz varsa 4-5 damla elma sirkesini mamasının içerisine katarak yemesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları Bitkisel Tedavileri
Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları Bitkisel Tedavileri

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyunun tadı biraz ekşimsi olduğu için kediler kokunu alınca kaçabilirler ama onlara fark ettirmeden mamalarına ekleyebilirsiniz. Şekersiz kızılcık suyu, idrar yolundaki bakterilere ulaşarak anında yok ettiği için kedilerdeki idrar yolu enfeksiyonuna şifa verecektir.

Hatta ilerlemiş olan idrar yolu enfeksiyonlarında taş veya tıkanıklık gibi bulgular göründüğü zaman şekersiz kızılcık suyu bunlara da çok iyi gelecektir. Yetişkin kedinize 2, yavru kedinize de 1 çay kaşığı olacak şekilde mamasına veya suyuna katarak tükettirmelisiniz.

D-Mannose

D-Mannoz, tatsız olan bir şeker olmasına rağmen kedilerdeki idrar yolu enfeksiyonları için kullanılan bitkisel çözümlerden bir tanesidir. İdrar yollarındaki bakteriler bu şekere yapışır ve idrarı söktüreceği için kedi çişini yaparken aslında bakteriler de vücuttan çıkmış olacaktır.

Tatsız şekerdir ama yine de şeker olması sizi korkutmasın, son derece güvenlidir ve diyabetli olan kediler de kullanabilir. D-Mannoz tozunu güvenilir yerlerden temin ettikten sonra bir çorba suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar D-Mannoz tozunu ekleyin. Günlük olarak kedinizin mamasına veya suyuna ekleyebilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Çözüm
Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Çözüm

Morina Balığı Karaciğer Yağı

Morina balığı hem çok lezzetlidir hem de tüketildiğinde vücuda fazlasıyla vitamin desteği sağlar. Morina balığının karaciğerinden elde edilen yağ, birçok hastalıklara karşı güvenle kullanılır. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu için kullanıldığında tüm zararlı bakterileri öldürür.

Ayrıca idrar yolunda taş ya da kristal varsa yok olmasına yardımcı olur ve idrarın yoğun kokmasını da engeller. Hatta morina balığının karaciğer yağını kullanmak için illa kedinizin idrar yolunda enfeksiyon olmasına gerek yok, arada sırada hastalıklardan korunması için de verebilirsiniz. Gündelik olarak 1 tatlı kaşığı karaciğer yağını yemeklerinin içine katarak yedirebilirsiniz.

Ek Takviyeler

Kedinizin idrar yolu enfeksiyonu varsa bitkisel çözümün yanında mutlaka ek takviyeleri de kullanmalısınız. Hazır kuru ve yaş mamaya biraz ara verip kedilere uygun olarak yapılan ev yemeklerinden de yedirebilirsiniz. Mesela zeytinyağı çok yararlı olduğu için kedinize hazırladığınız yemeklerin içerisine zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Kedinize bitkisel tedavi uygularken meyve, sebze tüketimini ve et ürünlerinin tüketimini çoğaltmalısınız. Mesela kedinize öğlen öğününde mama vermek yerine kendi yaptığınız besinleri verebilirsiniz ya da gece öğününe hafif olacak şekilde meyveleri de ekleyebilirsiniz. Akşam öğününde ise kedinize güveçte balık, köfte, tavuk, ciğer pişirebilirsiniz ve gün içerisinde çok sağlıklı olan ev yapımı sade kefirden de yedirmelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi".
 • Anonim

  Meraba bir tekir kedimiz var 3 aydır kanlı isiyor usteliktte evin heryerine kanlı isiyor ama hayvanın g3nel durumu iyi veterinere götürdük dünya kadar şey kullandık yok yok komşumun kedisi kadının sinirleri iyice bozuldu hic tarzı olmamadina ragmen kediyi hirpaliyor.mutfsk.lavabosunjn.icine bile.isiyor.Ne.olur bir cozum

 • Yucel doğan

  İdrar sorunu fazla protein den de olur tavuk eti onermek hangi seviye cahillik

 • Anonim

  Merhaba benim kedim erkek kısır 2 buçuk yaşında yaklaşık 6 aydır idar yollarinda problem var bir türlü geçmiyor veterinere götürdüm sonda takilalarak kese temizlendi verdiği ilaçları kullandık urinary mama kullanıyor ve kullandığımız ilaçlar piyoleseptyl ve methio s o kullanıyorum spreyi hiç bırakmadım ve şimdi tekrar yeniledi onerebilecegiz başka birşey varmı acaba

 • Anonim

  Merhaba benim kedim erkek kısır 2 buçuk yaşında yaklaşık 6 aydır idar yollarinda problem var bir türlü geçmiyor veterinere götürdüm sonda takilalarak kese temizlendi verdiği ilaçları kullandık urinary mama kullanıyor ve kullandığımız ilaçlar piyoleseptyl ve methio s o kullanıyorum spreyi hiç bırakmadım ve şimdi tekrar yeniledi onerebilecegiz başka birşey varmı ve yazılan yazilarda kızılcıkgin iyi geldiği hakkında yazılar okudum kuru kızılcık kaynatarak yapsam işe yarar mı

 • Anonim

  Merhaba benim kedim erkek kısır 2 buçuk yaşında yaklaşık 6 aydır idar yollarinda problem var bir türlü geçmiyor veterinere çok götürdüm ama tekrar devam ediyor ne yapabilirim

 • Anonim

  Süperdi bu sayfa👏