İnsanlar gibi kedilerinde kilo problemi olabilir. Kedimize nasıl kilo verdiririz? Kilo vermeleri için nasıl beslemeliyiz?

Sevimli dostlarımızın kalori hesaplaması ve kalori almasını engelleyerek şişmanlamasına izin vermemek sanıldığı kadar kolay değil. Kedi sahipleri, en sık kedi ile kendisini eşit konumda görerek hata yapıyorlar. Kedinin de kendileri kadar yemek yiyebileceğini düşünerek gereğinden fazla mama veriyorlar. Hatta bazıları yemeği kedi için bir ödül olarak da görebiliyor .Bu durum da öncelikle kilo alımına; sonrasında ise obeziteye neden oluyor. Bunu yapmak yerine kedi ile biraz daha fazla zaman geçirmek, onunla oyun oynamak onunla sıkı bir bağ kurulabilmesi için çok daha etkili bir yöntemdir. Fazla yemek kedilerde sadece obeziteye değil, pek çok sağlık sorununa da neden oluyor. Minik dostlarınız daha sonrasında aldıkları kiloları vermekte çok zorlanıyorlar. Elbette ki kedilerin kilo verememelerinde farklı bir sürü sebep vardır. Kediniz ne tür problemler nedeni ile kilo vermekte zorlanırlar?

Kedinizin Kalori Değerini İnceleyin

Kedinizin fazla kilolarını verebilmesini istiyorsanız, günde kaç kalori aldığını dikkatli bir şekilde takip etmelisniz. Her canlının günlük olarak alması gereken bir kalori miktarı vardır. Alınan fazla kalori minik dostunuza fazla kilo olarak geri döner. Kediniz gerekenden fazla kilolu ise ödül yiyeceklerini ondan uzak tutmalısınız.

Zayıflayamayan Kedi
Zayıflayamayan Kedi

Tavsiyeleri Göz Önünde Bulundurun

Kedinize verdiğiniz mamanın ne kadar olduğunu takip edin. Mama ambalajının üzerinde yazan miktarın dışına çıkmamanızda fayda olacaktır. Kabını sizin tahmininiz doğrultusunda doldurmak kedinize zarar verebilir.

İlgili İçerik: Kedilerde Diyabet Belirtileri Ve Tedavisi

Kedinizin yaşına dikkat edin

Yetişkin bir kedinin büyüme çağındaki bir kedi ile aynı şekilde beslenmesi doğru değildir. 6 aydan itibaren yetişkinliğe erişene kadar bir kediyi günde iki defa beslemek idealdir. Bir yaşını geçmiş bir kedi ise günde bir ya da iki defa beslenebilir. Eğer kediniz yedi yaşın üzerindeyse, günde bir kez mama vermeniz yeterli olacaktır.

Şişmanlamış Kedi
Şişmanlamış Kedi

Kedinizin sağlık durumunu göz önünde bulundurun

Kedinizin beslenmesi, yaşadığı sağlık problemlerine göre değişiklik gösterir. Bir örnek verecek olursak; diyabet hastası olan kediler insülin aldıktan sonra beslenmeye ihtiyaç duyabilirler. Troid gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan bir kediniz varsa beslenme konusunda uzman bir veterinerden yardım alınması daha doğru olacaktır.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?