Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu görüldüğü zaman en güvenilir yollardan bir tanesi de bitkisel çözüm yollarıdır. Bitkisel çözümü kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Kedilerde herhangi bir hastalık görüldüğünde iyice araştırıldıktan sonra uygun tedavi başlatılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavileri ağır olduğu için kediler etkilenebiliyor ve yan etkiler görülebiliyor. Bazı iğneler, ilaçlar veya haplar kedilerin tedavilerinde kullanıldıktan önce kedinin vücudunun bunu kaldırıp kaldıramayacağını mutlaka planlamak gerekir. Aksi halde tedavi ters teperek kediye büyük ölçüde zarar vermiş oluyor, hatta ölümle sonuçlanabiliyor.

Bazı hastalıklarda mutlaka ilaç kullanılmalıdır ama oldukça hafif hastalıklarda bitkisel tedavilerden de yardım alabilirsiniz. Mesela kedilerde idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel çözümlerden yardım alabilirsiniz, fakat bunu yapmadan önce kedinizin sağlığı için lütfen veterinere danışmayı unutmayınız. Özellikle kedilerin idrarında kan görülmesi de enfeksiyona bağlı olduğu için bitkisel çözümler kullanılabilir. Peki, kedilerde idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavisi nasıl kullanılır? ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Elma Sirkesi

Dünyanın en iyi ve güçlü bitkisel yöntemlerinden birincisi hiç şüphesiz elma sirkesidir. Elma sirkesinin içerisinde sayısız mineral olduğu için her türlü hastalığa ilaç olarak kullanılır. Elma sirkesinin içerisinde asetik bulunduğu için vücuttaki zararlı bakterileri öldürür ve tekrar oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kedinizin idrar yolu için kullanacağınız elma sirkesi hem idrar yolundaki bakterileri etkisiz hale getirecektir, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Elma sirkesini kullanırken marketlerde satılanlardan değil, mutlaka elde yapılmış doğal elma sirkesi olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca elma sirkesi fazla kullanıldığında yan etki yapabileceği için mutlaka tam miktarında kullanmalısınız. Yani ne az ne fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Mesela yetişkin kediniz varsa 2-3 çay kaşığı; yavru kediniz varsa 4-5 damla elma sirkesini mamasının içerisine katarak yemesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları Bitkisel Tedavileri
Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları Bitkisel Tedavileri

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyunun tadı biraz ekşimsi olduğu için kediler kokunu alınca kaçabilirler ama onlara fark ettirmeden mamalarına ekleyebilirsiniz. Şekersiz kızılcık suyu, idrar yolundaki bakterilere ulaşarak anında yok ettiği için kedilerdeki idrar yolu enfeksiyonuna şifa verecektir.

Hatta ilerlemiş olan idrar yolu enfeksiyonlarında taş veya tıkanıklık gibi bulgular göründüğü zaman şekersiz kızılcık suyu bunlara da çok iyi gelecektir. Yetişkin kedinize 2, yavru kedinize de 1 çay kaşığı olacak şekilde mamasına veya suyuna katarak tükettirmelisiniz.

D-Mannose

D-Mannoz, tatsız olan bir şeker olmasına rağmen kedilerdeki idrar yolu enfeksiyonları için kullanılan bitkisel çözümlerden bir tanesidir. İdrar yollarındaki bakteriler bu şekere yapışır ve idrarı söktüreceği için kedi çişini yaparken aslında bakteriler de vücuttan çıkmış olacaktır.

Tatsız şekerdir ama yine de şeker olması sizi korkutmasın, son derece güvenlidir ve diyabetli olan kediler de kullanabilir. D-Mannoz tozunu güvenilir yerlerden temin ettikten sonra bir çorba suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar D-Mannoz tozunu ekleyin. Günlük olarak kedinizin mamasına veya suyuna ekleyebilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Çözüm
Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Çözüm

Morina Balığı Karaciğer Yağı

Morina balığı hem çok lezzetlidir hem de tüketildiğinde vücuda fazlasıyla vitamin desteği sağlar. Morina balığının karaciğerinden elde edilen yağ, birçok hastalıklara karşı güvenle kullanılır. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu için kullanıldığında tüm zararlı bakterileri öldürür.

Ayrıca idrar yolunda taş ya da kristal varsa yok olmasına yardımcı olur ve idrarın yoğun kokmasını da engeller. Hatta morina balığının karaciğer yağını kullanmak için illa kedinizin idrar yolunda enfeksiyon olmasına gerek yok, arada sırada hastalıklardan korunması için de verebilirsiniz. Gündelik olarak 1 tatlı kaşığı karaciğer yağını yemeklerinin içine katarak yedirebilirsiniz.

Ek Takviyeler

Kedinizin idrar yolu enfeksiyonu varsa bitkisel çözümün yanında mutlaka ek takviyeleri de kullanmalısınız. Hazır kuru ve yaş mamaya biraz ara verip kedilere uygun olarak yapılan ev yemeklerinden de yedirebilirsiniz. Mesela zeytinyağı çok yararlı olduğu için kedinize hazırladığınız yemeklerin içerisine zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Kedinize bitkisel tedavi uygularken meyve, sebze tüketimini ve et ürünlerinin tüketimini çoğaltmalısınız. Mesela kedinize öğlen öğününde mama vermek yerine kendi yaptığınız besinleri verebilirsiniz ya da gece öğününe hafif olacak şekilde meyveleri de ekleyebilirsiniz. Akşam öğününde ise kedinize güveçte balık, köfte, tavuk, ciğer pişirebilirsiniz ve gün içerisinde çok sağlıklı olan ev yapımı sade kefirden de yedirmelisiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba Ayşenur Hanım. Benim iki aylık yavrum var kedim işerken bağırıyor mama yemiyor, ev gıdalarını yiyor. Ev yapımı elma sirkem var şırınga ile ağzına akıtsam olur mu? bir de ben haftada 1 kez zeytin yağ içiriyorum bilgi verirseniz sevinirim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, çok geçmiş olsun yavrunuza.
   Kedinizin idrar yollarında enfeksiyon olduğu kesin, çünkü işerken bağırması bunu gösterir. Bu dönemde zeytinyağı vermeyi kısa bir süre keselim, onun yerine elma sirkesini şırınga veya kaşıkla içirmeyi deneyebilirsiniz. Yavrunuz henüz çok küçük olduğu için 4-5 damla elma sirkesinin miktarını geçmemeye dikkat etmelisiniz. Kısa bir süre elma sirkesini deneyin, eğer bir işe yaramazsa ne olur ne olmaz veterinere göstermenizde fayda var.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Hazel

  Kedim bu gün öğleden sonradan beri idrarını yapamıyor evde miyavlaya miyavlaya geziyor. Sürekli kuytu köşelere sert yerlere yatıp uyuyor, öğleden önce hiç bir sorunu yoktu ne yapmam lazım? veteriner üriner sistem macunu önerdi ama bu saate bulamıyorum. Yarına kadar rahatlaması için ne yapabiliriz?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  İyi günler 20 günlük bir kedim var süt tozunu kullandığımızın dışında almak zorunda kaldık. Ancak yeni süt tozunu kullanmaya başlayınca hem ishal oldu hem de idrarında jelimsi akıntı oluyor. Eski mamasına geri aldım ishalinde azalma var idrarını da yapıyor ama jelimsi akıntı geçmedi. Veteriner için 1 gün daha beklemeli miyim?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Kızılcık suyu bir harika. Erkek kedim altı ayda bir kum dökmeye başlıyor hangi veterinere gittik olmadı sizin yazınızı okudum hemen gidip aldım uygulamaya başladım şimdi tuvaletini yapabiliyor fakat yine de biraz kan var acaba iki hafta devam etsem zararı olur mu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Şu an tuvaletini rahatlıkla yapabiliyor mu?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  İsmet yaşar

  Kedim 11 aylık erkek Tekir, idrarını haftada 1 yapıyor ve çok kıl döküyor ne yapmalıyım?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar. Haftada 1 idrarını yapması çok ciddi bir durum. Veterinere gitmelisiniz, mutlaka idrar yollarında bir sorunu olabilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Kedim tuvalet kabından başka yerlere idrarını yapıyor ve cinsel organını fazlaca temizliyor ne yapmam gerekir?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Sevdenur

  Benim de kedim var pembemsi işemeye başladı acil olarak ne yapabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Kedinin pembe idrar yapması idrarında kan olduğu anlamına gelir. Büyük ihtimalle idrar yollarında enfeksiyon olabilir. Evde yapacağınız bir müdahale yok, hemen veterinere götürmelisiniz.