Kabızlık yavru kedilerde de ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kabızlığın bir an önce bitmesi ve kedinizin eski haline dönmesi gerekmektedir. İşte çözümü.

Kabızlık karın bölgesinde şişkinliğe neden olur ve dışarı atılmayan kaka çeşitli enfeksiyonlar, bakteriler ve parazitlere neden olur bu yüzden kabızlık sorununun hemen giderilmesi gerekir. Yavru kediler yetişkin kedilere göre daha zayıf bir sindirim sistemine sahip oldukları için kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıklara çok çabuk yakalanabilirler. Özellikle sokaktan sahiplenilen yavru kedilerde bu durum daha sık gerçekleşir. Kaka yapamama sorunu hemen çözülmeli ve yavru kediler eski sağlıklarına geri kavuşmalıdır. İlk olarak yavru kedilerde kaka yapamama neden olur gelin bunlardan bahsedelim.

Yavru Kedilerde Kabızlık Neden Olur?

Yavru kedilerde kabızlığın birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bunlardan en belirgin olanlarını aşağıda maddeler halinde sizler için topladık.

 1. Yanlış mama seçimi: Biz insanlar gibi yavru kedilerin de sevmediği ve alerjisi oldukları besinler vardır. Bu besinlerden olabildiğince uzak durulmalı ve yavru kedinize veterinerinizin önerdiği mamalar verilmelidir. Özellikle yaş mamadan kurumamaya erken geçiş bunların başında yer alır. Kalitesiz mama ve ev yemekleri de kedinizde mide sorunlarına neden olabilmektedir.
 2. Bayat mama verilmesi: kedinize verdiğiniz mamalar mümkün olduğu kadar taze olsun. 2 gün ve daha uzun süredir kabında duran mamasına ek olarak mama koymak kedinizin iki mamayı da tüketmesine neden olacaktır. Eski mamasının üzerinde ise çeşitli bakteriler ve parazitler oluşabileceği için kedinizin eski mamayı yemesiyle birlikte bu parazit ve bakteriler doğrudan kedinizin midesine inecektir. Buda kedinizde bağırsak ve kabızlık sorununa neden olabilir. Bu yüzden kedinizin mama kabını her gün temizlemeli ve kalan mamaları atmalısınız. Aynı durum su kabı içinde geçerlidir.
 3. Hijyen: Kedi mama ve su kaplarının olabildiğince evin dış kapısından uzak durması ve yerden birkaç santim yukarıda olması gerekmektedir. Çünkü eve dışarıdan gelen birisi dışardan bakteri ve mikrop getirebilir ve bu da kedinizin mama ve su kabına karışabilmesine neden olur. Aynı zamanda kedinizin ayakkabılarınızdan uzak durmasını sağlamalısınız.
 4. Yuttukları Tüyleri Çıkaramama: Kediler kendilerini yalarken bolca tüy yutarlar ve bu tüyleri yumaklar halinde kusarak geri çıkartırlar. Bunun için kedi çimleri oldukça faydalıdır. Kedi çimi yemesinin ardından kediniz yuttukları yumakları kusarak dışarı çıkarır. Fakat bazı durumlarda tüylerin büyük bir kısmı mide de kalır ve bağırsaklara inerek tıkanıklığa neden olur. Bu tıkanıklık da kedilerde kabızlığa neden olur. Kedi çimi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yavru kedilerin kaka yapamaması genellikle yukarıda yer alan maddelerden meydana gelmektedir. Bu saydıklarımızın dışında da pek çok farklı nedenden dolayı yavru kedileriniz kakalarını yapamayabilir. Şimdi gelin kabızlık belirtileri neler bunlara bir göz atalım.

Yavru Kedilerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Yavru kediler biz insanlar gibi rahatsızlıklarını dile getiremezler. Bu durumda onların rahatsızlıklarını öğrenmek bize düşer. Sizler için yavru kedilerde kabızlık belirtilerini araştırdık ve maddeler halinde aşağıda paylaştık.

 • Yere aşırı derecede eğilerek kakasını yapmaya çalışma ve doğum yapar gibi ıkınma.
 • Kaka yapma sıklığının oldukça azalması.
 • Verilen mamaları yememesi, iştahsızlık
 • Bazı durumlarda kabız olan kedilerin kustuğu görülmektedir. Fakat bu kusma oldukça seyrek olmalıdır. Eğer yavru kediniz çok sık kusuyorsa bir an önce veterinere götürülmelidir.
 • Anüste belirginleşen şişkinlik.

Yukarıda yer alan belirtilerin biri veya birkaçı kedinizde mevcutsa kediniz kabızlık sorunu çekiyor olabilir. Bu yüzden kedinizi en kısa sürede bir veterinere götürmelisiniz.

Kakasını Yapamayan Yavru Kedi.jpg
Kakasını Yapamayan Yavru Kedi.jpg

Yavru kedim kakasını yapmıyor başlığında çeşitli web sitelerinde birçok içerik mevcuttur. Fakat birçoğu kulaktan doğma bilgilere dayanır ve bazıları kedinizin sağlığını düzeltmek yerine ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden eğer kedinizin sağlığına gerçekten önem veriyorsanız kedinizi en kısa sürede bir veterinere götürmelisiniz.  Veteriner tam teşhisi koyduktan sonra da uygun gördüğü tedaviyi sizinle paylaşarak kedinizi bir an önce eski sağlığına kavuşturabilir. Fakat veterinere götürmeden önce ıslak bir bez ya da mendille kedinizin anüs kısmına masaj yaparak onun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu derecede ciddi önem taşıyan sağlık durumları sadece sevimli dostlarımız için değil bizim için de tehlike oluşturabilir. Kendi rahatsızlıklarımızın tedavisini de internetten edindiğimiz bilgilerle değil uzman doktorlara danışarak edinmeliyiz. Eğer herhangi bir nedenden dolayı veterinere gidemeyecek durumda iseniz aşağıdaki yollardan birisini seçerek yavru kedinizin kakasını yapmasını sağlayabilirsiniz.

1- Tüylerin Çıkartılması

Kediniz kendini temizlerken yuttukları tüyleri belirli aralıklarla kusarak dışarı çıkarmalıdır. Bunun için kedi çimi almalı ve bir saksıda yetiştirmelisiniz. Eğer kediniz kedi çimi yemiyorsa çim yemeyen kediler için özel satılan kedi çikolatalarını alabilirsiniz. Kediniz uzun süredir tüylerini yutuyor ve geri çıkarmıyorsa büyük bir olasılıkla bağırsakları tıkanmıştır ve lavman yapılması gerekir. Lavman yapmak için de eğer daha önceden bir bilginiz yoksa veterinere danışmalısınız.

2- Islak Peçete veya Bez

Eğer kediniz çok küçük yaşta annelerinden ayrılmışsa tuvalet eğitimi tamamlanmamıştır. Bu durumda tuvalet eğitimini sizin vermeniz gerekmektedir. Bunun için elinize ıslak peçete veya ıslak bir bez alarak kedinizin poposunu hafif hafif sürtebilirsiniz. Böylelikle kedinizin çişini yapmaya başladığını göreceksiniz. Çişinin tamamen bittiğini görene kadar bu işleme devam edin. Kakasını yaptırmak için ise popolarının tahriş olmaması için sıvıyağ ile ıslatılmış bir bez veya peçete ile popolarına sürtme işlemi yaparak kakasının yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu iki sağlıklı yöntem de işe yaramıyorsa en kısa sürede veterinere gitmelisiniz.


Bizim yazdıklarımızın dışında kedinizde gördüğünüz kabızlık nedenlerini ve kabızlık belirtilerini yorumlar kısmına yazarak hem bizi hem de diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Yavru Kedi Kakasını Yapmazsa Ne Yapmalı?".
 • Anonim

  İki gün önce sokaktan yavru kedi sahiplendim. Süt, su ve yiyecek verdim ama çok iştahı yok. Kumunu temizlerken de kakasını yapmadığını fark ettim. Sizce düzelmesi için ne yapmam gerekiyor?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, yavru kedilere süt verilmemesi gerekiyor. İnek sütü, hazır süt vb. süt çeşitlerini kullanmayın. Süt tozu kullanarak süt elde ederek kediyi besleyin. Eğer sütle beslerseniz kaka yapamaz, tam aksine ishal olabilir. Kediniz ne kadarlık bilmiyorum ama çok küçük değilse yavru kedi maması, yavru yaş mama da verebilirsiniz. Eğer bebek kadar çok küçükse katı gıda vermeyin. Sadece süt tozuyla yapılmış sütü vermeniz yeterli olacaktır. Her beslendikten sonra anüs-karın bölgesine yumuşak hareketlerde masaj yaparak kakasını yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Asya

  Yavru kedi buldum 1 aylık galiba süt verdim, su verdim yaklaşık iki gün oldu fakat hiç dışkılamadı ve kustu bugün. Ne yapmalıyım?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, kediler hazır ve inek sütlerini sindiremezler. İçtikleri anda karınlarında şişlik, dışkı yapamama, ishal veya kusma görülebilir. Hemen sütü keserek petshop tarzı yerlerden süt tozu temin etmelisiniz. Süt tozunu hazırlayarak, yavruyu besleyebilirsiniz.

 • Senanur

  Kedim 5 haftalık, dün sahiplendik yaralıydı veterinere götürdük bir şeyi yok dediler ama hiç kakasını yapmadı ne yapmam gerekiyor?

 • Anonim

  Kedim bir buçuk haftalık sokakta buldum. İnek sütüyle besliyorum yemesinde sıkıntı yok ama dışkısını yapamıyor ve karnı çok aşırı şişti ne yapmam gerekiyor?

  • Ayşenur Bekgöz

   Yavru kedilere inek veya market sütü asla verilmemeli. Mutlaka süt tozu kullanarak süt elde etmelisiniz. İnek sütünü sindiremediği için karnı şişmiştir, sağlık sorunları oluşmaması için lütfen süt tozuyla devam edin.

   • HG

    Merhaba, inek sütünü sindiremez demişsiniz ama sindiremediği laktoz değil midir? biz laktozsuz süt aldık onu içiriyoruz. 1 aylık bir kedi kendisi belki biraz daha büyüktür bir aydan. Annesi bırakmış ama tam zamanını bilemiyoruz. Ne yapmalıyız? karnı biraz şişik geldi ama en son 6-7 saat önce kakasını yapmış bir daha yapmalı mıydı? Endişeleniyorum. lütfen yardımcı olun.

    • Ayşenur Bekgöz

     Merhabalar. Laktozlu veya laktozsuz sütlerin özelliklere sadece insanlara göredir, yani kediler için bunlar geçerli değildir. Kedilere inek sütü verseniz bile yine sindiremezler, çünkü başlı başına sütün maddelerini sindiremedikleri için karın şişliği veya dışkılayamama görülebilir. Kedinize inek sütü dahil, hiçbir hazır sütü vermemelisiniz. Onun yerine süt tozu alarak süt haline getirerek kedinizi beslemelisiniz.
     Kediniz hala dışkısını yapmakta zorlanıyorsa veya şişkinlik varsa hemen süt tozuna geçilmeli ve içtikten 15 dakika sonra anüs-karın bölgesine masaj yapılarak dışkısını yapması sağlanmalıdır.

  • Anonim

   Normal bizim içtiğimiz sütle besliyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. O sütler kedilerimizde isale neden oluyor. Onun yerine Aptamil Bebek Sütü sulandırıp kullanmanızı öneririm. Mümkün değilse, normal sütü sulandırıp içirin.

 • fnone

  Merhaba, 3 aylık bir yavru kedi sahiplendim. Dün ilk veterinere götürdüm prolapsus recti (kalın bağırsağın son kısımları olan rkolonun anal kanaldan dışarı çıkması) mevcut. İç-dış parazit yapıldı ve hastalığı için pansuman yapıldı. İlaçları reçete etti veteriner ve bizde sabah akşam geçene kadar uygulayacağız. Dün evimize ilk kez geldi ve gündüz saat 14.00 den bu yana hiç büyük tuvaletini yapmadı, küçüğünden de emin değilim. Kumunda bir topaklanma vb. göremedim. Sizce normal mi? Eve yeni alıştığı için yapamıyor olabilir mi? İş yerimizin bahçesinde yavrulayan bir kedinin yavrusu, annesi ve iki kardeşine hala İş yerinin bahçesinde bakıyoruz. Yardımcı olursanız memnun olurum.

 • Burcu

  17 günlük kedilerim anneleriyle beraber ishal olmuştu veteriner önerisiyle probiyotik damla kullandık. İshalleri geçti ama şimdi de kabız oldular 2 si 4 gündür kaka yapmıyor. Zeytinyağı içirdim ve uyguladım anüs bölgesine. Anneleri de hep huzursuz ama kedilerde görünür bir huzursuzluk yok. Anneleri düzenli olarak yalıyor. Başka ne yapabilirim? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

 • Anonim

  4 haftalık yavru kedi sahiplendim kabız sorunu vardı süt tozu verdi veteriner ishal oldu sonrasında ishalin önüne geçemedim poposu kanamaya başladı kızardı patates püresi verdim ishali durdu ama tuvaletini yapamıyor. Yaş mama versem yada hangi gıdaları kullanmalı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz ?

 • Nilin

  2 gün önce cumartesi 4 kardeşi ölen, 15 günlük pireli bir yavruyu sahiplendim. Evde kedi sütü ve konserve tavuk suyu içirdim. 2 gün toplam 3 kere çişini yaptı. Pazartesi veterinere götürdüm, kuru mamayı nemlendirip yedirmemizi istedi, fakat büyük tuvaletini yapmıyor. Normal mi?

  • Anonim

   Merhaba, kediniz kuru mamayı nemlendirince yedi mi?

 • Anonim

  Merhaba, bahçemize bir kedi yavruladı ancak diğerlerini almasına rağmen bir tanesini bıraktı, gözünde enfeksiyon olanı. İki ya da üç haftalık olabilir, ancak çişini yapmasına rağmen kakasını yapmıyor. Ne yapabilirim?

 • Anonim

  Merhaba, yaklaşık iki aylık sahiplendiği bir kedim var. Eski sahibi bana verirken burnu arada tıkanır veteriner bana bu ilacı verdi tıkanınca 0.5ml ver dedi. Bende yıkanınca burnunu havaya kaldırmadan vermeye çalışıyorum. Ama bu bir kaç gündür versem de burnundan hırıltılı nefesler almaya devam ediyor. Ne. Yapmam gerekir. 😔

  • Ayşenur

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Kedilerde burun tıkanıklığı çok sık görülmez. Eğer doğduğundan beri burnu tıkalıysa, mutlaka burnunda cerrahi işlem gerektirecek bir sorun vardır. Veterinerin vermiş olduğu damla geçici olarak burnu açar ve günü kurtarır diyebiliriz.
   Kesin çözüm için veterinere gidip, detaylı şekilde burun içine ve yapısına bakılmalı. Genetik bir sıkıntı varsa cerrahi işlem yapılmalı; sonradan olan burun tıkanıklığı ise doğru ve dozu yüksek damla verilmeli.

  • Anonim

   Sokakta burnu tıkalı ve göz enfeksiyonu olan bir kedi buldum gözlerindeki enfeksiyonu temizledim ancak aksam ustu felç geçirdi. Veterinere yetiştirdik iyi olması için bin çeşit iğne yapıp gönderdiler ve sabah olmuştu burun tıkanıklığı ciddi bir şey lütfen ihmal etmeyin…

 • Anonim

  Kediniz gençlik hastalığına yakalanmış olabilir, evde başka kedi veya köpeğiniz varsa yanına yaklaştırmayın ve hemen veterinere götürün.

 • Anonim

  Bir aylık kedim yaş mama yiyor, çişini kakasını yapıyor ama kan gelmiş gibi gördüm. Ne yapmalıyım?

  • Ayşenur

   Kedinizin davranışlarında herhangi değişiklik var mı? İştahı iyi mi veya sizinle sorunsuz olarak oynuyor mu? Bunları gözden geçirin. Kakasını yapmakta zorlanan kedilerin dışkısında kan veya salgı gibi belirtirler görülebilir. Sürekli yaş mama yiyorsa kabız veya ishal olmuş olabilir. Bu nedenden dolayı kendisini zorladığı için veya kakasını tutamadığı için dışkısında kan görmüş olabilirsiniz.
   Kedinin yaş mamasını kesin ve farklı mamalar vermeyi deneyin. Dışkısını kontrol edin. Eğer durum düzelmezse, veteriner hekime başvurmalısınız.

 • Aras

  Benim yavru kedim her gün miyavliyor ve tüylerini yalıyor kakasını yapamıyor, sadece çiş yapıyor ve gözleri kapanıyor. Biz Pamukla gözüne yağ sürüyoruz.

 • Anonim

  Yavru kedim bobosunda kan ya da kakası bobosunda kaldı çıkaramadı. Kakası koyu sarı anasında yalamıyor miyavlıyor hep, her gün. Yardım edin lütfen.

  • Ayşenur

   Merhaba.
   Kediniz yanlış beslenmeden dolayı dışkısını yapmakta zorlanabilir. Bir kediye sürekli kuru mama veya yaş mama verilirse, bağışıklık sistemi bozulur ve kabız-ishal gibi sorunlar meydana gelir. Eğer kediniz kakasını yapmakta hala zorluk çekiyorsa, beslenme alışkanlığını mutlaka düzeltmelisiniz. Beslenme rutini gayet düzgünse, bağırsak problemi olabilir. Veteriner hekime danışarak, sorunu halledebilirsiniz.

 • Kader

  Merhabalar, ben 4 gün önce 1 ayı daha yeni dolmuş tekir yavru sahiplendim. Veterinerin verdiği süt tozu mamasını veriyorum ilk geldiği gün hiç çiş kaka yapmadı, 2.gün zeytinyağıyla toto kısmına masaj yaptım çişini yaptı 1 kere 3.gün yine yapmadı. Ben kuma alışsın diye arada kutuya koyup patisiyle kumu kazıma yaptım bugün 4.gün hala kaka yok ve en büyük sorunum kendi başına çişini ilk defa odada koltuğun arkasına yaptı 😔 oradan kokuyu nasıl yok edebilirim Domestosla silmem yeterli olur mu? ve kendi çiş yapmaya başladıysa onu nasıl başka yere yapmaktan vazgeçirebilirim? 4 gün de 2 kere çiş biri benim masajımla biri de kendisi ama kumun harici odaya, lütfen yardım ederm misiniz? ve bu 4 gün boyunca hiç kaka yapmadı.

  • Anonim

   Burnunu sürte bilirsin bizimki öyle yaptı

  • Anonim

   Merhaba, çamaşır suyu veya temizlik ürünleri ile silmeye çalışmayın, yoksa aynı yere devamlı çişini yapar. Sadece sirke kullanın. Ev temizliğinde de sirke kullanın.

 • Anonim

  Sokakta kediler buldum, karınları sis yemek yiyorlar süt tozu sevdiğimiz zaman hırlamaya başladı 1 haftalıktan küçük ola bilir kafasını hep köşeler sokuyor kakasını cıvık yapıyor ve sarı renk aşırı derecede titriyor yanında kardeşi var.

  • Anonim

   Onlar kendi ısısını koruyamazlar, altlarına bir kazağa sarıp sıcak su torbası koyun ve tuvaletlerini ıslak mendille yaptırın.

  • Selda

   Yavru kedilerim 15.günde neredeyse gözlerinin tamamı açılmış olur. Çok narindirler. Isılarını iyi muhafaza etmeniz gerekir. Tuvaletini yaptırmanız gerekebilir ki anladığım kadarıyla epey küçükler. Çok küçük yavru kediye bakmak gerçekten zor bir iştir 🙁 anneleri gibi bakmak zor.. İnşallah yaşarlar 🙁

 • Kader

  Merhaba benim yavru kedim var ne kadarlık bilmiyorum gözleri hala kapalı. Günde 2 kere kaka yaparken dün 1 kere yaptı, bugün yapmadı. Mamayı istiyor ama 2 çay kaşığından sonra bırakıyor ve miyavliyor

  • Kamil Keskin

   Islak pamuk veya mendille kıçını iyice sil. Sonra bir cay tabağına azıcık zeytin yağı koy, kulak pamuğuyla zeytin yağını o bölgeye sür ama sakın kulak pamuğunu makata sokma yoksa ölebilir. Benim yavrularda dün bir kere yaptı bu gün yapmadı bende araştırıyorum, karnına masajda yap daha iyi bir çözüm bulursan bana haber ver.

 • Minnos kedim

  4 aylık kedim 3 gündür yemek yemiyor, nedendir?

  • Selda

   Birçok nedeni olabilir. Veteriner hekime göstermek en doğrusu olacaktır.

 • Anonim

  45 günlük yavru kedi sahiplendik bugün 3.gün 2 gündür kaka yapamıyor mama yemiyor. Veterinere gittik biraz üşütmesi var dedi yaş mama vermeye başladım. Kaka yapması yardımcı olmak için pamuğa yağ batırıp poposuna masaj yapsak faydası olur mu?

 • Anonim

  6 günlük yetim bir yavrumuz var, yaklaşık 24 saattir dışkısını yapamıyor. Zeytinyağı içermek masaj yapmak gibi şeyleri yaptık fakat çözüme kavuşmadı. Batmanda da maalesef pek veteriner bulamadık. Bulduklarımızda bize yukarıda belirttiğim tavsiyeler dışında yapılacak başka bir şeyin olmadığını belirtti. Nasıl bir yol izlemeliyim. Çok acil bir cevap bekliyorum. Yavrumu kaybetmekten korkuyorum.

  • Murat Dinç

   Bizim de söyleyebileceklerimiz bu kadar, harici bir tavsiyemiz ne yazık ki yok. Başka veterinerlere gitmek veya Batman dışında çözüm aramak iyi olabilir.

  • Kamil Keskin

   Merhaba sorun çözüldü mu?

   • Eda

    Merhaba kedimin gözleri yeni açıldı ve yeni yeni yürüyor, kakasını zorla yaptırıyorum. Sizin tavsiyeleriniz üzerine sarı renkte yapıyordu ama iki gündür yapmamaya, başladı sürekli bağırıyor ne yapmam gerekiyor? Zeytinyağı ve masajı denedik acil cevap verirseniz sevinirim 🙏

    • Murat Dinç

     Merhabalar. Söz konusu kedinin sağlığı olduğu için bizim verebileceğim tavsiyeler buraya kadar, bunlar işe yaramıyor ise Veteriner hakim muayenesi ve kontrolünde devam edilmeli. Bu nedenle muayene söz konusu olmadan tedavi tavsiyesinde bulunamayız.

    • Nida

     Tekir yavrusu yaklaşık on beş günlük süt tozu ile besliyoruz bugün üçüncü gün. Çiş yaparken sıkıntı yok ama kaka yapmadı ne yapabilirim?

    • Ayşenur Bekgöz

     Merhabalar Nida Hanım,
     Maşallah Allah bağışlasın minik bebeği 🙂
     Süt tozuyla beslemeye devam edin. Yavru kediler kendi başlarına kaka yapamazlar. Anneleri emzirdiklerinden sonra onları yalayarak masaj yaparlar ve kakalarını yapmalarına yardımcı olurlar. Aynı anne kedilerin yaptığı gibi bebeğin karın ve anüs arasındaki bölgeye yumuşak hareketlerle masaj yapmalısınız. Yemek yedikten 15-20 dakika sonra masaja başlayabilirsiniz. Kakasını yaptıktan sonra masaj yapmayı bırakabilirsiniz.

  • Anonim

   Aynı şekilde benim de yetim kedilerimden birisi süt tozuna geçince ağır kabız oldu ne yapacağımı bilemiyorum karnı taş gibi yemek de yiyemiyor veterinerler yapacak bir şey yok diyor asla bir çözüm bulamadım okuduğum tüm yöntemleri denedim siz eğer başka bir çözüm bulduysanız yazabilir misiniz?

   • Anonim

    İyileşti mi kediniz?

   • Anonim

    ölüme kadar gidiyor veterinere gitmeniz şart yaşamış biri olarak söylüyorum

   • Anonim

    Arkadaşlar bizim de 2 yavrumuz var bize geleli 2 gün oldu 1 aylıklar önceden bakanlar 4-5 gün önce kaka yapmışlar dediler. Bize geldikten sonrada çiş yapıyorlar ama kaka hiç yapmadılar, yani neredeyse ikisi de 1 haftadır dışkılamıyor. En iyi ihtimalle bile anneleri terk edeli zaten çok olmuş. Dun veterinere gittik durumu anlattık muayene etti masaj ve yağ yöntemini önerdi. Şu an tehlikeli bir şey yok ama bağırsak hareketleri yavaş olur yavruların bu yüzden sıcak torba ile ufak ufak yanlardan masaj yapın üzerine yatırın dedi. Baktınız asla olmuyor eczaneden ”duphalac” isimli ilacı alin 1’er ml verin masaj ve bakıma da devam edin dedi. Eğer bugün de yaptıramazsak yarın ilacı alacağız.