Kedilerin beslenme listesinde mutlaka sağlıklı yiyecekler olmalıdır. Peki, kediler yoğurt yer mi? veya yavru kediye yoğurt verilir mi? anlattık.

Kedilerin damak zevkleri birbirinden farklı olduğu için bazı kediler yoğurdu çok severler, diğerleri ise gördükleri zaman bile öğürebilir ve kokusunu alır almaz başka yere gidebilirler. Sevmeyen kediye zorla yoğurt yedirmek daha zararlı olabilir, çünkü hoşlarına gitmeyeceği için aniden kusabilirler veya mideleri bulanacağı için uzun süre yemek yiyemeyebilirler.

Kediler aslında etobur oldukları için bunun yanında sadece mama yerler diye bilsek de arada yararlı olan diğer yiyecekleri yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Aslında ev veya sokak kediler fark etmeksizin, onlara ne verdiğimiz pek önemli olmasa da ne kadar miktarda besin verdiğimiz önemlidir. Kedilerin yemesi gereken mamayı bile fazla verdiğimiz zaman vücutsal olarak zararlı yönü olmasa da obeziteye yol açtığını mutlaka bilmeliyiz.

Kedinin vücut yapısına ve kilosuna göre günde kaç öğün mama veya diğer yiyecekleri vermeniz gerektiğini liste haline getirmelisiniz. Ayrıca dostunuza yiyecek vermeden önce içerisinde ne kadar mineral, kalsiyum veya vitamin olduğuna bakmalı ve ne gibi zararlar oluşturabileceğini de incelemelisiniz. Yiyecekler içerisinden sadece yoğurdu ele alırsak; kediler yoğurt yer mi? detaylarına geçelim.

Kediye Yoğurt Verilir mi?
Kediye Yoğurt Verilir mi?

Kediye Yoğurt Verilir mi?

Yoğurdun içerisinde yüksek miktarda protein olduğu için kedilerin kemik gelişimine ekstra olarak fayda sağlar. Yoğurtta sütten elde edildiği için aklımıza “süt kediler için zararlı ama yoğurt nasıl faydalı olabilir?” sorusu gelebilir. Sütün içerisinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunduğu doğrudur, fakat yoğurt yapıldığı zaman laktoz ve yağ seviyesi azaldığı için yerini vitaminlere ve proteinlere bırakır. Hatta sırf bu nedenden dolayı bazı laktoza alerjisi olan insanlar süt içemezken, rahatlıkla yoğurt yiyebilirler. Kedinizin gelişimini desteklemek, kemik gücünü arttırmak ve vücuduna yeterince vitamin alması için yoğurt verebilirsiniz, fakat bazı şartları vardır;

  • En önemlisi, kedinizin yoğurda alerjisi olmadığından emin olmalısınız.
  • Yoğurt sade olmalı, içerisine şeker veya tatlandırıcı maddeler katılmamalı.
  • Marketten yoğurt alıp kedinize yedirmek yerine, evde yapılan yoğurdu vermeniz daha iyi olacaktır. Hazır yoğurtların içerisinde ne olduğundan emin olmadığımız için en iyisi ev yoğurdudur.
  • Kedinin midesine zarar vermemesi için yoğurt ılıdıktan sonra verilmeli.
  • Yoğurdun gerçekten taze olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kedinize sadece haftada bir gün yoğurt vermelisiniz.
  • Yaklaşık olarak 2-3 yemek kaşığı kadar yoğurt verebilirsiniz.

Kedinize direkt olarak yoğurt vermek istemiyorsanız içerisine; ekmek, patates püresi, kuru mama, havuç, köfte ve tavuk parçaları ekleyerek yedirebilirsiniz. Ayrıca sadece yiyecek değil, kedilere yararlı olan meyveleri de yoğurdun içerisine ekleyebilirsiniz. Mesela kediler çilek, elma, muz vb. gibi meyveleri çok sevdiği için bunları minik parçalara bölerek kedinize ikram edebilirsiniz.

Yoğurt ve ek karışımlar kedinizin çok hoşuna gideceği için sürekli isteyebilir veya bağımlı olabilir. Bunu engellemek için belirttiğimiz miktardan fazla vermemeye dikkat etmelisiniz. Bazı kedi sahipleri, dostlarına kıyamayıp bu besinlerden fazlaca verseler de aslında onlar için zararlı olabilir. Onların masum bakışlarına, miyavlamalarına kanmayın ve kedilerin sürekli yemesi gereken besin listesinde yoğurt olmadığını dostunuza belli edin.

Yavru Kediler Yoğurt Yer mi?
Yavru Kediler Yoğurt Yer mi?

Kusan Kediye Yoğurt Yedilir mi?

Kediler bazen belirli hastalıklardan, üşüttüklerinden veya fazlasıyla tüy yuttuklarından kusabilirler. Kusmanın şiddetine, miktarına ve rengine göre riskli bir durum olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Kediniz aniden kusmaya başladıysa hiçbir şekilde el müdahalesinde bulunmadan onu sakinleştirmelisiniz. Yoğurt vücudu temizler ve kusma gibi belirtilere çok iyi geldiği için kedinizin rahatlaması için de ona yoğurt yedirebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı miktarında oda sıcaklığında olan yoğurdu kedinize direkt olarak verebilirsiniz.

Basit nedenlerden dolayı kusuyorsa yoğurt sayesinde kesildiğini ve kedinizin kendini daha iyi hissettiğini görebilirsiniz. Yoğurt iyi geleceği için iştahı artabilir ve normal olarak yemesine devam edebilir. Belirttiğimiz miktardan daha fazla vermemeye dikkat etmelisiniz, yoğurttan midesi bulanabilir ve daha çok kusabilir. Yine de kediniz sıklıkla kusuyorsa, dışkısı sıvıysa, halsizse, yerinden kıpırdamıyorsa ve görünüşe göre riskli olduğunu düşünüyorsanız, erken teşhis için veterinere gitmelisiniz.

Yavru Kediler Yoğurt Yer mi?

Yavru kediye yoğurt verilir mi? konusu çok merak ediliyor. Yavru kediler anne sütünden beslendikleri için olası hastalıklara karşı son derece dayanıklıdırlar. Yavru kediler, besinlerin içerisinde bulunan laktoz ve yağ gibi zararlılardan, anne sütü sayesinde etkilenmezler. Annesiyle beraber yavru kediniz varsa veya sokakta besliyorsanız, iki haftada bir gün olacak şekilde 1 yemek kaşığı kadar yoğurt verebilirsiniz.

Eğer yavru kedi annesinden ayrıldıysa veya annesinden hiç süt alamadıysa belirli süre yoğurt vermenizi önermeyiz. Yavru kedi katı gıdalara geçiş yaptığı zaman yoğurdu verebilirsiniz veya içerisine ek olarak yiyecekler ekleyerek de yemesini sağlayabilirsiniz. Yavru kediler, yetişkinlere göre biraz daha yaramaz oldukları için çabuk acıkırlar ve besin bulmak için peşinizde dolaşabilirler.

Siz görmeden fazla miktarda yoğurt yiyebilirler ve midelerine ağır gelecekleri için yan etkiler görülebilir. Bunu engellemek için yoğurdu, kedinizin ulaşamadığı yere koymaya ve ortalıklarda bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Herkes yavru kedi bakımını veya ne verilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmayabilir, eğer çevrenizde annesiz yavru kediye yoğurt veren kişiler görürseniz uyarmanızda ve vermesini engellemek faydalı olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?