Yaramaz kedi dostlarımız her şeyi koklamak, yemek istiyor. Peki kedi sarımsak yerse ne yapmalıyız?

Kedinin sarımsak yemesi oldukça zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Hangi kaynağa bakarsanız bakın sarımsak; kediler için toksik yani zehirli besin olarak karşınıza çıkmaktadır. Kedilere asla verilmemesi gereken yiyeceklerden bir tanesi olan sarımsak, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına sebebiyet vermektedir. Bununla beraber anemiye yol açabilecek kadar zararlı olabilmektedir. İshale neden olur ve kedinizin vücudunun büyük miktarda zarar görmesinin de sebebidir. Bu yüzden sarımsak tüketiminde kediler için had safhada dikkatli olunması gerekir. Eğer kedi sarımsak yerse mutlaka veteriner hekime gidilmelidir.

Kediler İçin Sarımsak Neden Zararlıdır?

Kediler için sarımsak kedilerde mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir. Her kedide, her etki aynı şekilde değildir ancak bu riski göze almamak gerekir. Kedinizin bağışıklığı, sandığınız kadar güçlü olmayabilir ya da vücut direnci konusunda yüksek bir koruma gösteremeyebilir. Bundan dolayı da kedilere sarımsak vermek doğru bir seçenek değildir.  Aksi taktirde anemi gibi ciddi bir hastalığa davetiye çıkarabiliriz.

Anemi; insanlar için de oldukça zor bir rahatsızlıktır. Kedileri de bu tarz hastalıklar konusunda insanlar gibi düşünmek durumundayız ve maalesef kedilerin de anemiye yakalandıkları bilinen bir gerçektir. Bu zor hastalıkla insanlar güç baş ederken bir kedi için bunun ne kadar zorlayıcı olabileceğini de düşünmek gerekir. Bu hastalığa yol açabilecek olan ürünlerin ise kedilerin beslenme düzenlerinden kaldırılmasını sağlamak gerekir. Sarımsak da bu bağlamda listeden kalkması gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Kedi için kırmızı kan hücreleri, oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bunların adı eritrosittir. Omurgalı hayvanlarda akciğer ve solungaçlardan, vücudun dokularına oksijen taşımakla görevlidir. Bu önemli işlev içerisinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına yol açan sarımsak, kediler için zararlı bir nitelik taşır. Ekstrem durumlarda kediler için sarımsak tüketimi mümkün olabilir ancak devamlılık sağlanmamalıdır. Sarımsak, ancak veteriner hekim tavsiyesi ya da reçetesi ile verilebilir, aynı durum sarımsakla aynı aileden olan soğan için de geçerlidir.

Hangi Durumlarda Kediler Sarımsak Tüketebilir?

Kedilerin sarımsak tüketmesi gereken durumlar olabilir. Burada önemli olan, veteriner hekim  gözetiminde ve hekimin söylediği miktarda ve belirli bir sıklıkta verilmesidir. Kedinizin aşısı geldiğinde ve yaptıramadığınızda çok küçük miktarda sarımsak kullanabilirsiniz. İç paraziti olursa da sarımsak kullanabilirsiniz ancak bu kullanım birkaç ayda bir şeklinde olmalıdır.

Hiçbir problemi olmayan bir kediye sarımsak durduk yerde verilmemelidir. Bu, önü alınamaz sorunlara yol açabilir ve kedinin vücut dengesini tamamen bozabilir.

Kedi Sarımsak Yer mi?
Kedi Sarımsak Yer mi?

Kedilere Soğan Verilir Mi?

Kedilere soğan verilir mi sorusu; soğan ve sarımsağın aynı familyadan geldiği bilindiği için sıklıkla merak edilmektedir. Sarımsak, kediler için zararlıdır evet, peki ya soğan? Onun da tüketimi, kediler için zarar teşkil eder?

Evet, soğan da tıpkı sarımsak gibi kedilere verilmemesi gereken besinlerden bir tanesidir. Soğan tüketimi, kediler için oksidatif hasara sebep olur ve tıpkı sarımsak gibi kırmızı kan hücrelerinin parçalanıp yok olmasına sebebiyet verir. Bu yüzden soğan ve sarımsak, kedilerin beslenme listelerinden çıkarılması gereken ürünlerdir.

Kediler Sarımsak Yerse Ne Olur?

Kediler sarımsak yerse ne olur sorusunun cevabı, pek çok sorun barındırır. Öncelikle kansızlığa yol açabilecek olan sarımsak ve soğan, bununla beraber kedilerde yüksek miktarda halsizlik ve yorgunluğa da sebep olmaktadır. Kedilerin dudak içlerinde ve göz kapaklarında beyazlık olmaktadır. Kedi, bu tüketim sonucunda nefes nefese kalabilir ve kalp ritminde bir bozukluk meydana gelebilir. Kaslarında güçsüzlük, koyu renkli idrar gibi de belirtiler bulunmaktadır. Kusma da yine klinik bulgular arasında yer almaktadır. Bu kadar büyük problemlere yol açabilecek derecede önemli olan soğan ve sarımsak tüketimi, muhakkak oldukça hassas olunması gereken bir konudur.

Ev yemeği ile beslenen kediler olabilir. Özellikle kedi sahiplerinin en çok merak ettiği soru da aslında ‘’kediler ev yemeği yer mi?’’ konusudur. Bunun için miktar ve süre oldukça önemlidir. Yemeğin içerisindeki ürünler ya da baharat ve tuz miktarı en önemli belirleyicilerdir. Bu etkileri ve ne şekilde kedinizin ev yemeği tüketip tüketemeyeceğini veteriner hekime sormanız gerekir. Bu tüketim gerçekleşecekse bile, bir uzmanın gözetiminde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Kediler için zararlı besinler onların sağlığını bozan gıdalardır. İnsan için zararsız ve hatta yararlı olan besinler, kediler için zararlı hatta zehirli olabilir. Dikkatli olunmalı, titiz davranılmalıdır. Her kedinin bünyesi farklıdır ya da her kedi, farklı besinlere karşı hassas olabilir fakat zararı kesin olarak kanıtlanmış ürünler mevcuttur. Soğan ve sarımsak da bu ürünlerdendir. Bu yüzden ‘’benim kedimde bir şey yapmadı’’ tarzındaki bir düşünceye girmemeli ve vermek zorunda kaldıysak bile muhakkak veteriner hekime danışmalıyız.


Kediler sarımsak yer mi sorusuna siz de bir cevap vermek isterseniz yorumlarda buluşabiliriz! Sadece soğan sarımsak değil, ev yemeği yiyen kedileriniz hakkında da yorum bırakabilirsiniz. Merak ve heyecanla yorumlarınızı bekliyoruz!

Article by

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Sarımsak Yerse?".
 • Gözde

  Diba Hanım merhaba, bu bilgilendirici yazı için teşekkürler. Ben bebeğime düşüncesizlik ederek az da olsa hazır çorba verdim bir tatlı kaşığı kadar. Ancak 5 gündür devam eden 3.gözünün belirginleşmesi sorunuyla karşı karşıyayız. Veterinere gittik parazit olduğu düşüncesiyle tedaviye başladı. Hafif ishalde de var ama özel mama verdi sindirim sorunları için. Sorum şu, bu çocuk vücudundan nasıl atar? 3.göz belirginleşmesi yaşayan var mı?

 • Rana

  Merhaba, çok tedirginim… Kedim beş aylık ve haylaz maşallah. Sarımsaklı yoğurt yedi acaba bir sorun olur mu? merakla cevabınızı bekliyorum.

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhaba, ne kadar miktar yedi acaba?

   • Anonim

    Yudum olarak düşünürsek iki yemek kaşığı yemiştir… o kadar yaladı kaseden.

    • Ayşenur Bekgöz

     Sarımsak bazı kedilere zararlıdır, fakat sürekli verilirse geçerlidir bu. Bir kereliğine bu yaramazlığı yaptıysa hiç sorun olmaz. 🙂

    • Anonim

     Çok teşekkür ederim içime su serptiniz… Allah razı olsun 🤗🌼