Kediler su içmeyi ve suyla oynamayı çok severler. Onların sağlıkları için mutlaka soğuk su yerine ılık ve taze su içmeliler.

Kediler ile insanların birbirlerine çok benzediklerini tahmin edebiliriz. Mesela insanların hastalıkları ve nedenleri bile hayvanların durumlarına çok benzer. Yaşantımız bile neredeyse onlarla aynıdır: mesela kediler sıcak ortamları, uyumayı, oyun oynamayı, dinlenmeyi, hareketli şeylere bakmayı, duyguları anlamayı, kıskanmayı, iştahla yemek yemeyi vb. çok severler. Biz insanlarda saydığımız şeyleri çok sevdiğimiz için kedilerle ortak durumdayız.

Hal böyle olunca insanlar, kendilerinin su içme şekilleriyle kedilerinkinin aynı olup olmadığını merak ederler. Mesela birçok insan soğuk su içmeyi çok sever, haliyle kedilere soğuk su verilebileceğini düşünürler. Kediler genel olarak suyu çok sevdikleri için hem içerken hem de oyun oynayabiliyorlar. Kediler özellikle yaz aylarında soğuk su içmeye bayılırlar. Peki, kediler yaz mevsimi dışında soğuk su içer mi? yazımızda tüm merak edilenleri anlattık.

Kediye Soğuk Su Verilir mi?
Kediye Soğuk Su Verilir mi?

Kediler Soğuk Su İçince Ne Olur?

Kış mevsiminde havalar çok soğuk, rüzgarlı, karlı, yağmurlu olacağı için kediler bunlardan etkilenirler ve evde olsalar bile yine de üşüyebilirler. Hatta ev sıcak olsa bile yine de dışarısı soğuk olduğu için psikolojik olarak battaniye veya yumuşak eşyaların altına girerek kendilerini ekstra ısıtmaya çalışırlar. Dolayısıyla kış mevsiminde soğuk içerlerse hasta olabilirler veya kısa süreli üşüme tutabilir.

”Kedime soğuk su veriyorum içiyor, rahatsız olsa içmezdi herhalde” demek çok yanlış bir cümle olacaktır. Kediler kendilerine ifade edemedikleri için özellikle çok susadıkları zaman soğuk suyu içebilirler ve o suyun kendilerine zarar vereceğini bilemezler. Sonuç olarak kedilere sıklıkla ve kış mevsimlerinde soğuk su verilmemelidir.

Kedilerin Suyuna Buz Koyulur mu?

Yaz mevsimlerinde kedi sahiplerinin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi de budur. Kediler sıcaklardan çok etkilendikleri için çoğu zaman halsiz, sürekli uyuyan, yerinden kalkmak istemeyen, hareketsiz ve iştahsız halde olurlar. Kedilerin sıcak havada bu durumda olmamaları, serinlemeleri ve ferahlamaları için soğuk su verilebilir.

Soğuk suyun içerisine ekstra buz koymak aşırı olabilir, çünkü zaten su başlı başına soğuk olduğu için buza gerek kalmayacaktır. Eğer hem soğuk hem de buzlu suyu tüketirlerse sıcak havada hasta olabilirler. Yaz aylarında kedilere ılık su verildiğinde içerisine birkaç parça buz atılmasında herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Kediye Buz Vermek
Kediye Buz Vermek

Kedilerin Suyu Nasıl Olmalı?

Kedilere ne sıcak ne soğuk su verilmelidir, mutlaka tam ortasını tutturarak ılık su koyulmalıdır. Yani suyun sıcaklığı ortalama 15-20 derece olmalıdır. Derece yoksa kediler için hazırlanan suyun sıcaklığını kontrol edip sonra verilmelidir. Eğer kedilere olması gereken derecede su verilirse gün içerisinde su içme eylemleri daha da çok artacaktır. ”Kedim hiç su içmiyor!” diyorsanız mutlaka suyun sıcaklığını veya soğukluğunu gözden geçirmelisiniz.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu da suyun tazeliğidir. Kediler çok seçici canlılar oldukları için suyun bayat olup olmadığını kontrol ederler. Eğer su birkaç günlükse içmezler veya biraz içtikten sonra su kaplarını terk ederler. Bu sayede hem su içmezler hem de yeterince su içmedikleri için birçok hastalık meydana gelebilir. Mutlaka her gün su kapları yıkanmalı ve içerisine ılık taze su koyulmalıdır.

En önemlisi kedilere arıtıcı veya damacana suyu verilmelidir. Bu iki su çeşidinde de suda bulunan zararlı maddeler ayrıştırıldığı için yararlı maddeler suyun içerisinde kalmaya devam eder. Kediler bu suyu içtikleri zaman vücutlarına yararlı olur ve zararlı madde içmemiş olurlar. Çeşme suyunda klor ve bizim gözle göremediğimiz birçok zararlı madde olduğu için kedilerin sağlıklarını olumsuz etkileyebilirler.

Bu durumu şöyle düşünebiliriz: belediye tarafından su çalışmaları yapıldıktan sonra çeşme suları bulanık, çamurlu veya kokulu akmaya başlar. Ertesi gün bunlar kaybolur ama içerisinde hala bunları içermeye devam ederler. Hatta bu sular geçen yıllarda birçok insanı hasta etmiş ve diğer hastalıkları da meydana getirmiştir. Dolayısıyla biz insanlar nasıl taze ve sağlıklı su içiyorsak dostlarımıza da aynı şekilde ikram etmeliyiz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Soğuk Su İçer mi? Kediye Soğuk Su Verilir mi?".
  • Anonim

    MERHABA ayşenur hanım kedi mamasi alabilir misiniz imkanınız VARMI TEŞEKKURLER

  • Şeyma

    Kapak görsele yıkıldım