Kediler mısır yer mi? sorusu, kedi sahiplerinin merak ettikleri konulardan birisidir. Sorunun cevabını yazımızda açıkladık.

Karbonhidrat deyince, insanın aklına olumsuz çağrışımlar gelmektedir. Karbonhidratların şişmanlattığı ve sağlığa zararlı olduğu algısı aslında tam olarak olmasa da yanlıştır diyebiliriz. Karbonhidratlar da en az diğer besinler kadar vücudun ihtiyacı için gerekli besinlerdir. Fazla alımının şişmanlık sorununa yol açtığı doğrudur ancak hiç alınmaması vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alamaması demektir. Hem insanlar hem de hayvanlar için karbonhidratın yeterli miktarda alımı bu bakımdan önemlidir.

Mısır pek çok karbonhidratlı yiyeceklerden birisidir. Vücudun enerji ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Peki kediler mısır yer mi? sorusu akla gelebilir. Bu sorunun yanıtına ‘’ evet’’ diyebiliriz. Haşlama olarak kedimize verebileceğimiz uygun miktarda mısır onun enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılamasına yardımcı olur. Böylece gün boyunca aktif olan kedinizin enerjisini kazanması için ona mısır verebilirsiniz. Haşlanmış mısır kolayca hazmedilen besinlerden birisidir. Bu bakımdan kedinize gönül rahatlığıyla haşlanmış mısır verebilirsiniz.

Mamaya Ek Olarak Mısır Verebilirsiniz

Evcil hayvanların tek tip mamayla beslenmesi onun şişmanlamasına ve bunun sonucunda birtakım rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Kediniz sadece mama ile besleniyorsa onu tek tip beslenmekten kurtarmak için ona sağlıklı ve farklı yiyecekler sunabilirsiniz. Mısır da bunlardan birisidir. Mamaya ek olarak kedinize mısır verebilir ve bu sayede onun artan enerji ihtiyacını doğal bir şekilde karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Mısır gibi karbonhidratlı yiyecekler evcil hayvanlarınızın beslenmesine ne gibi katkılar sunar? sayalım:

  • Enerji kaynağı açısından zengindirler,
  • Kedilerin vücut kaslarının gelişmesine katkı sunarlari,
  • Mineral, vitamin, protein, lif ve yağ asidi gibi zengin maddeler sunarlar.

Mısırın kedilere ne gibi faydaları olduğunu öğrendik. Kedinizin beslenmesinde gönül rahatlığıyla mısırı kullanabilirsiniz, fakat mutlaka miktarına dikkat etmelisiniz.

Kediler Mısır Yiyebilir mi?
Kediler Mısır Yiyebilir mi?

Kedinizi Tek Tip Beslemekten Kaçının

Kedinizin sağlıklı gelişimi için onu farklı besin maddeleri ile tanıştırın. Tek tip beslenmeden yana olmayın. Kediniz için sağlıklı ve yararlı lezzetleri onun için sunun. Bu kedinizin damak zevkinin gelişmesine ve dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır. Tek tip özellikle sadece mama ile beslenen kedilerde, obezite ve bunun sonucunda çeşitli hastalıklar baş gösterebilir.

Bu durumun yaşanmaması ve kedinizin daha sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi için mama dışında farklı yiyecekleri de kedinizin yemesine izin verin. Mısır gibi karbonhidrat açısından zengin gıdaları kedinize vererek onların enerji ihtiyaçlarının doğal yoldan karşılanmasına yardımcı olun.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?